Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

bu gerçekten her türk vatandaşını ilgilendiriyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Feysbuuuk, emesen'i konusacaksak konusalim. Ok, yes, no yu konusalim, ticarethanesinin ismini bile ecnebice yapanlari (kendim de zamaninda yapmistim) konusalim... Konusacak daha önemlisi varken, neden Osmanli ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardeş bizde türküz kimliğimizi kaybetmedik.ama sende ille biyerlere gitmek istiyorsan orta asyada orda
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

ALEXANDER 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen provakatörmüsün?Açıkça yaz.ORTA ASYA doğru TÜRK yurdu.Ama ANADOLU da Türk yurdu.Orta Asyaya git derken ne demek yani burası hangi ülke ?Açık yazda bilelim.
    LINCOLN 6 ECHO

ne bileyim sen birilerini arabistana birilerini japonyaya yolluyorsunya.
    biride çıkıp bize orta asyaya gidin derse diye.

bu topraklar yüz yıllardır bir çok milleti bir arada barındırmışken
    sen kalkmış sağa sola yolluyorsun

Sen ATATÜRK ilke ve inkilaplarına saygı duymuyorsan ,,kendine ülke beğeneceksin ....Sitenin en üst sol logosuna bir bak bakalım.Bir de bu topraklar kimi barındırırsa barındırı.Kaldı ki halada bir sürü hain barındırıyor,o hainlerin gittikleri yerlerde pek hayırlı değil.O sebeple dedim hani beğenmeyen varsa ATATÜR TÜRKİYE'sini özendikleri yerlere giderler tutan yok.AMA Yook arap harfi istiyorum diyorsa sınırlar açık.Bizlere ATATÜRK'e bağlı BAYRAĞINI VATANINI TÜRKÇE'sini sevenler gerek.
    LINCOLN 6 ECHO

konu farklı boyuta doğru kaydığı için yorum yazmıyorum.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bir sabah bir kalktik hepimiz baska bir dil konusuyoruz.

ve gôrüldügü üzere anlasamiyoruz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

japonya gibi güçlü bir dönem dünyayı ele geçirme hedefi güden bir ülke zaten latin albafesini kullanmayı düşünürmüydü?
    avrupalıdan birşey almaya ihtiyacı varmıydı?peki osmanlının gerileme , çöküş dönemi dönemlerini geçirmiş vede parçalanmanın eşiğindeyken belini dogrultmaya ihtiyacı olan , buyuk caba sarfedılıp halen
    ve bunu basaramamıs olan bır ulkeyle kıyaslayabılırmısınız?zaten arap alfabesını bılenlerın buyuk cogunlugu sehıt olmusmu?okur yazar oranı zaten dusuk olan osmanlıda olanlarıda kaybetmısmıyız?sımdı en kısa ve kolay sekılde bılgıye , egıtıme ,teknolojıye ve guc'e nasıl ulasabılırdık(araplardan'mı?,yada afrıkalılardan'mı?) tabıkıde avrupa sayesınde. latın alfabesıde kopru olmustur.

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir sabah bir kalktik hepimiz baska bir dil konusuyoruz.
    Ooovv Yeah!

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    dostum Osmanlı ca ile Türkçe de ayrı bişi.
    yunus emre ve karacoğlan gibi anadolu şairlerinin ağızı bugünkü bildiğimiz türkçe ye çok benziyordu.
    Osmanlıca ise daha çok devlette ve o zamanki akademik çevrelerin kullandığını dikkatinizi çekerim.
    Osmanlıca'yı incelerken bunları da dikkate alalım. dil ayrıca yaşayan bir olgudur. oturgaçlı götürgeç ne kadar sokmaya çalıştıysalar da tutmadı ama öte yandan türetilen bilgisayar kelimesi bir o kadar
    yerleşti. ayrıca Türkmence ve Azerice konuşulan bir yerde söylenen tüm cümleleri anlıyorsam üniversal Türkçe'den çok bişi yitirmiş değiliz. ben kendimi şu an arap harfleri ile eğitim alan kuzey ıraklı bir Türkmen'den çok farklı hissetmiyorum.

ferrari_gani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4 ruhlu karakaçan enduro&touring&race GETZZZ
    osmanlıca kırma, ucube ise türkçe nedir ayıptır sorması? bizim kullandığımız türkçe safkan bi türkçe mi oluyo yani. bunu söylerseniz adama gülmezler bile. dünyada tek saf türkçeyi yörükler (göçebe türkler) konuşur ki onların türkçesi de bozulmuştur. ayrıca sizin söylediğinizi aynen tekrarlıyorum, dil değişmedi alfabe değişti. e dil değişmediyse bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, nedir bu osmanlı türkçesine atıp tutmalar. bizim konuştuğumuz türkçede kullandığımız kaç tane türkçe kelime var. hala farsçadan, arapçadan, kelimeler ağır basar. bide üstüne ingilizce ve fransızcadan giren kelimeler var ki evlere şenlik. yeni yetme türkçesine hiç girmiyorum bile.

ister kabul edin, ister etmeyin damarlarınızda hala osmanlı kanı dolaşıyo. bi ülkenin isminin değişmesi, yönetim şeklinin değişmesi, orda yaşayan insanların değişmesi anlamına gelmez. eğer siz başka bi ülkeden gelmediyseniz, soyunuz başka bi ülkeye dayanmıyosa, yada uzaylılar sizi getirmediyse, topraktan da bitmediyseniz, türksünüz ve osmanlı torunusunuz. bundan gocunmak niye bende bunu anlamıyorum. gurur duymamız gereken yerde.

osmanlı zamanında okuma yazma oranı çok düşükmüş. zaten bütün dünyada okuma yazma oranı %100 dü bitek osmanlıda düşüktü dimi ki osmanlı zamanında eğitime en çok önem veren ülkeydi. 2000 li yılların mantığıyla düşünmeyin herşeyi. avrupada akıl hastalarının içine şeytan kaçmış dierek yakılırken, bizde müzikle iyileştirme tedavileri uygulanıyodu. sanki onlar kültür elçisi biz yamyam...

osmanlıca zormuşta türkçe kolaymış. bide yabancılar çok kolay öğreniyormuş. bir kere türkçeyi türk olmayan, yada aşırı yetenekli olmayan kimse tamamen öğrenemez. ben dil konusuna çok meraklıyımdır. ingilizcem ana dilim gibidir. hatta bazen ingilizce türkçeden daha kolay gelir. ama hiç bi zaman gerçek bi ingiliz gibi yada amerikan gibi konuşamam. değilim çünkü. ki ingilizce türkçeden milyon kat kolay bi dil. demeye çalıştığım şey ana dilin ne olursa olsun, dilin kolayı zoru yoktur. ana dil ana dildir. zoru kolayı olmaz. türkçe de zor bi dil ama ben hiç, ulan türkçede çok zor konuşamıyorum diyen bi türk görmedim.

alfabenin değişmesi, bizim gelişmemiz için yararlı olmuştur kabul. tarihi unutmak için alfabeyi değiştirmek yetmez. ayrıca o yazılanların hepsinin latin harfleriyle tercümesi de mevcut. oku bakalım anlıyo musun. siz bi arabın kuran okuduğunda içinde yazdıklarını anladığını mı sanıyosunuz dil canlıdır ve sürekli değişir. biz nasıl 70li yıllardan kalan filmleri izlerken saf saf bakıyorsak, eski insanların konuşmalarını anlamıyosak, bu da böyle. yoksa kimse "kardeşim ne okuyosun tarihini" demez. gidin okuyun öğrenin, geliştirin kendinizi
    dünyada her erkeğe 4 kadın düşüyor. benim hakkımı her kim yiyosa haram zıkkım olsun elinde patlasın

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    güzel şeylere örnek gösterdiğimiz japonya bile imparatorları sayesinde şu an japonlar yoksa adamlar geçmişte ingilizceyi resmi dil yapmak için kamuoyu oluşturmuşlarda imparator çıkmış keserim lan alayınızı oturun oturdugunuz yerde demiş.

Alıntı ferrari_gani adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    osmanlıca kırma, ucube ise türkçe nedir ayıptır sorması? bizim kullandığımız türkçe safkan bi türkçe mi oluyo yani. bunu söylerseniz adama gülmezler bile. dünyada tek saf türkçeyi yörükler (göçebe türkler) konuşur ki onların türkçesi de bozulmuştur. ayrıca sizin söylediğinizi aynen tekrarlıyorum, dil değişmedi alfabe değişti. e dil değişmediyse bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, nedir bu osmanlı türkçesine atıp tutmalar. bizim konuştuğumuz türkçede kullandığımız kaç tane türkçe kelime var. hala farsçadan, arapçadan, kelimeler ağır basar. bide üstüne ingilizce ve fransızcadan giren kelimeler var ki evlere şenlik. yeni yetme türkçesine hiç girmiyorum bile.

ister kabul edin, ister etmeyin damarlarınızda hala osmanlı kanı dolaşıyo. bi ülkenin isminin değişmesi, yönetim şeklinin değişmesi, orda yaşayan insanların değişmesi anlamına gelmez. eğer siz başka bi ülkeden gelmediyseniz, soyunuz başka bi ülkeye dayanmıyosa, yada uzaylılar sizi getirmediyse, topraktan da bitmediyseniz, türksünüz ve osmanlı torunusunuz. bundan gocunmak niye bende bunu anlamıyorum. gurur duymamız gereken yerde.

osmanlı zamanında okuma yazma oranı çok düşükmüş. zaten bütün dünyada okuma yazma oranı %100 dü bitek osmanlıda düşüktü dimi ki osmanlı zamanında eğitime en çok önem veren ülkeydi. 2000 li yılların mantığıyla düşünmeyin herşeyi. avrupada akıl hastalarının içine şeytan kaçmış dierek yakılırken, bizde müzikle iyileştirme tedavileri uygulanıyodu. sanki onlar kültür elçisi biz yamyam...

osmanlıca zormuşta türkçe kolaymış. bide yabancılar çok kolay öğreniyormuş. bir kere türkçeyi türk olmayan, yada aşırı yetenekli olmayan kimse tamamen öğrenemez. ben dil konusuna çok meraklıyımdır. ingilizcem ana dilim gibidir. hatta bazen ingilizce türkçeden daha kolay gelir. ama hiç bi zaman gerçek bi ingiliz gibi yada amerikan gibi konuşamam. değilim çünkü. ki ingilizce türkçeden milyon kat kolay bi dil. demeye çalıştığım şey ana dilin ne olursa olsun, dilin kolayı zoru yoktur. ana dil ana dildir. zoru kolayı olmaz. türkçe de zor bi dil ama ben hiç, ulan türkçede çok zor konuşamıyorum diyen bi türk görmedim.

alfabenin değişmesi, bizim gelişmemiz için yararlı olmuştur kabul. tarihi unutmak için alfabeyi değiştirmek yetmez. ayrıca o yazılanların hepsinin latin harfleriyle tercümesi de mevcut. oku bakalım anlıyo musun. siz bi arabın kuran okuduğunda içinde yazdıklarını anladığını mı sanıyosunuz dil canlıdır ve sürekli değişir. biz nasıl 70li yıllardan kalan filmleri izlerken saf saf bakıyorsak, eski insanların konuşmalarını anlamıyosak, bu da böyle. yoksa kimse "kardeşim ne okuyosun tarihini" demez. gidin okuyun öğrenin, geliştirin kendinizi
    Sen osmanın torunumusun abdullahın torunumusun bilmem .Ben TÜRK 'üm ve ATATÜRK İNKİLAPLARI nı savunuyorum.Ne o zorunamı gitti?Birkere TÜRK yazmayı öğren ,başı büyük harfle başlar Türk kelimesinin.Senin osmanlı padişahın ingiliz denizaltısı ile kaçayıodu en son Türkiye'den..
    LINCOLN 6 ECHO

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Makara kukara yaptik ama bir gerçegi hatirlatalim.
    Dil devrimi denilen sey aslinda, Tazminat döneminde sadelestirme çalismalari ile baslamistir.
    Gazetelerin bile halk arasinda okunamamasi üzerine osmanlica sorgulanmaya baslar.
    Dilde sadelestirme hareketi Sinasi ile Namik Kemal ile baslar.
    sonrasinda yapilanlar Türkçeye karisan diger dillerden gelen kelimelerin yerine Türkçe kelimeler türetmektir.
    Türk halki var oldugu günden bu yana hep Türkçe konusmustur.
    Bugün de Türkçe konusmaktadir.
    Fakat günümüz Türkçesi özünden bir noktada ayrilmis bugünkü halini almis.
    Dil yasayan bir organizma gibi surekli gelisir ve degisir.

Arkadasimiz her ne kadar yanlis bilgilerle doldurulmus olsa da gunluk konusma dili 4-5yüz kelime ile sinirli canim ülkemde birilerinin dilini merak edip arastirmasi güzel bisey hosuma gitti.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

FreeSoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200i Evo
    Konu fena patlamış neyse ki tamamı Türkçe yazılmış da okuyup anlayabiliyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı pitoresk35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    koca ülke bir gecede alfabe devrimiyle cahil oldu kimse okuma yazma bilmez oldu

on karakter

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makara kukara yaptik ama bir gerçegi hatirlatalim.
    Dil devrimi denilen sey aslinda, Tazminat döneminde sadelestirme çalismalari ile baslamistir.
    Gazetelerin bile halk arasinda okunamamasi üzerine osmanlica sorgulanmaya baslar.
    Dilde sadelestirme hareketi Sinasi ile Namik Kemal ile baslar.
    sonrasinda yapilanlar Türkçeye karisan diger dillerden gelen kelimelerin yerine Türkçe kelimeler türetmektir.
    Türk halki var oldugu günden bu yana hep Türkçe konusmustur.
    Bugün de Türkçe konusmaktadir.
    Fakat günümüz Türkçesi özünden bir noktada ayrilmis bugünkü halini almis.
    Dil yasayan bir organizma gibi surekli gelisir ve degisir.

Arkadasimiz her ne kadar yanlis bilgilerle doldurulmus olsa da gunluk konusma dili 4-5yüz kelime ile sinirli canim ülkemde birilerinin dilini merak edip arastirmasi güzel bisey hosuma gitti.
    Üstadım İmzanız çok hoşuma gitti,mükemmel doğrusu
    LINCOLN 6 ECHO

Motosikleti
    Sl 150
    Alıntı pitoresk35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 1 haftadır kafamın içini kemirien bir durum var biz acaba çok büyük bir yanlışın mı içindeyiz diye soruyorum kendime biz yıllardır göz göre göre kör mü ediliyoruz ? konu ne mi ? hemen soyleyeyim konu dilimiz. biz neden osmanlıcadan kökümüzden vazgeçtik neden bir günde dilimizi değiştirdik neden latin alfabesine döndük koca ülke bir gecede alfabe devrimiyle cahil oldu kimse okuma yazma bilmez oldu sakın kimse bana yıllardır ilkokuldan buyana soylenen komik hikayeyi yada palavrayı anlatmasın osmanlıca çok zordu diye mesele zorluksa dilimizin dünyada ki en zor diller arasında başı çekenlerden biri olduğunu hatırlatırım. biraz üzerine gittim ve daha derin düşünmeye başladım sonuç ne mi dersiniz işte size sonuç tarihimizi asla öz dilimizden yazılan kitaplarda okuyamadık hiçbir zaman ilk ağızdan olmadı bu iş. belkide hep bilmemizi istedikleri tarihimizi bildik sevmemizi istedikleri insanları sevdik koca bir ülkenin beyni yıkanabilirmi bunu başarmış olabilirlermi gerçekten bize tarihimizi asimile edilmiş bi şekilde mi öğrettiler hep biz abdül hamiti aptal hamit diye okuduk ya gerçekten de oyle miydi? sıkı durun küçük bir araştırma bakın neleri koydu ortaya bence sizde biraz araştırmalısınız. BİZE LATİN ALFABESINI OĞRETENLER ÖLDÜKLERİ GÜNE KADAR NE YAZIKKİ OSMANLICA YAZDILAR!!! asıl beni sarsan bu oldu. biz nereye gidiyoruz boyle dedim kendime ve düşüncelerimde ciddi değişimler olmaya başladı
    ''sen bana birini android''

http://www.youtube.com/watch?v=HMB4VED0QCI
    Ne mutlu [B]insanım[/B] diyene!

sarıdev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Bir konuyu da ağız tadıyla bir tartışabilseydik keşke.Hemen kutuplaşıyoruz.Osmanlıyıda seviyorum Mustafa Kemal'i de güzel ülkemde okullarımızda doğru dürüst eğitim verilse de herkes birkaç dil öğrenebilse keşke.Birazda geleceğimizi tartışalım yeter geçmişle oyalandığımız.
    Akilzsizlar hirsizlarin en zararlilaridir: Zamaninizi ve nesenizi çalarlar.

ferrari_gani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4 ruhlu karakaçan enduro&touring&race GETZZZ
    Alıntı ALEXANDER 1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen osmanın torunumusun abdullahın torunumusun bilmem .Ben TÜRK 'üm ve ATATÜRK İNKİLAPLARI nı savunuyorum.Ne o zorunamı gitti?Birkere TÜRK yazmayı öğren ,başı büyük harfle başlar Türk kelimesinin.Senin osmanlı padişahın ingiliz denizaltısı ile kaçayıodu en son Türkiye'den..
    evet türk yazmayı öğrenmeliyim. sen öğretsene şimdi. TÜRK diye mi yazılıyo yoksa Türk diye mi. özel isimlerde ilk harf büyüktü değil mi abdullahın torunu musun gibi yada osmanlı torunu gibi.

örnek gösterdiğin ulu önder kimdir? osmanlı subayı değil midir? diyelim ben osmanlıyım, sende türkiyelisin. farklıyız. madem osmanlı soyundan değilsin nedir başka ülkenin askerine böyle saygı? senin kendi askerin yok mu? git ona saygı göster. hadi hepsini geçtim. evet bir zamanların saçma ilkokul tarih kitaplarında yazdığı gibi son padişah ingiliz denizaltısıyla ülkeden kaçmışmış. benim atalarım 3 kıtaya da hükmetti, istanbulu da feth etti, nerde oturduğunu bilmiyorum ama türkiyede yaşıyosan, senin oturduğun şehri de türk şehri yaptı ve en önemlisi yüzyılın en büyük önderini ve askerini yetiştirdi. pardonda Atatürkünde osmanlı askeri olduğunu düşünürsek sen tam olarak kimi savunuyosun? atladığın nokta şu arkadaşım. Atatürk hiç yoktan bir ülke yaratmadı. Atatürk, vatanı zor duruma düştüğünde, onu kurtardı. ülkesi kötü durumdaydı, onu iyileştirmek için yaptı hepsini. osmanlı düşmanı olduğu için değil. elbetteki bende onun izindeyim. ve bende tam olarak onun yaptığı ve söylediği şeyleri yapıyorum. Atatürk osmanlı kötü demişte benim mi haberim yok

inkılapları savunuyosun da zaten onlara saldıran yokki savunasın. kimden savunuyosun kendinden mi
    dünyada her erkeğe 4 kadın düşüyor. benim hakkımı her kim yiyosa haram zıkkım olsun elinde patlasın

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)