Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

bu gerçekten her türk vatandaşını ilgilendiriyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    pitoresk35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    arkadaşlar 1 haftadır kafamın içini kemirien bir durum var biz acaba çok büyük bir yanlışın mı içindeyiz diye soruyorum kendime biz yıllardır göz göre göre kör mü ediliyoruz ? konu ne mi ? hemen soyleyeyim konu dilimiz. biz neden osmanlıcadan kökümüzden vazgeçtik neden bir günde dilimizi değiştirdik neden latin alfabesine döndük koca ülke bir gecede alfabe devrimiyle cahil oldu kimse okuma yazma bilmez oldu sakın kimse bana yıllardır ilkokuldan buyana soylenen komik hikayeyi yada palavrayı anlatmasın osmanlıca çok zordu diye mesele zorluksa dilimizin dünyada ki en zor diller arasında başı çekenlerden biri olduğunu hatırlatırım. biraz üzerine gittim ve daha derin düşünmeye başladım sonuç ne mi dersiniz işte size sonuç tarihimizi asla öz dilimizden yazılan kitaplarda okuyamadık hiçbir zaman ilk ağızdan olmadı bu iş. belkide hep bilmemizi istedikleri tarihimizi bildik sevmemizi istedikleri insanları sevdik koca bir ülkenin beyni yıkanabilirmi bunu başarmış olabilirlermi gerçekten bize tarihimizi asimile edilmiş bi şekilde mi öğrettiler hep biz abdül hamiti aptal hamit diye okuduk ya gerçekten de oyle miydi? sıkı durun küçük bir araştırma bakın neleri koydu ortaya bence sizde biraz araştırmalısınız. BİZE LATİN ALFABESINI OĞRETENLER ÖLDÜKLERİ GÜNE KADAR NE YAZIKKİ OSMANLICA YAZDILAR!!! asıl beni sarsan bu oldu. biz nereye gidiyoruz boyle dedim kendime ve düşüncelerimde ciddi değişimler olmaya başladı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende kısmen katılıyorum dilimiz çok basit eski dil bu kadar basit değil bir kelimenin birden fazla manası var olmaması lazım

Motosikleti
    Yamaha MT25
    peki şuan dilimizdeki bir kelimenin onlarca anlamı olduğunu biliyormusun mesela !!yüz!!

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    benim bildiğime göre bizim tarihimizi osmanlı defterdarları harfiyen yazdı ama osmanlıdan önceki zamanda tarihimizi çinlilirden aldığımız söylenir

Motosikleti
    Yamaha MT25
    işte benim derdim de bu işte ben o osmanlı deftardarlarının harfiyen yazdıklarını yani atalarımın yazdıklarını asla okuyamayacağım okusamda anlamayacağım sizcede çok acı bi durum değilmi bu atalarımızla aynı dili konuşamıyoruz ama bir çinli bir ingiliz bir fransız için bu boyle değil işte bizim geçmişimizle beleceğimiz arasındaki koca bir köprü yok...

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı pitoresk35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte benim derdim de bu işte ben o osmanlı deftardarlarının harfiyen yazdıklarını yani atalarımın yazdıklarını asla okuyamayacağım okusamda anlamayacağım sizcede çok acı bi durum değilmi bu atalarımızla aynı dili konuşamıyoruz ama bir çinli bir ingiliz bir fransız için bu boyle değil
    Nerden biliyosun konuşmadıklarını?

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Ne desek boş.. Yazık.. Bir asimülasyondan bahsediyorsan önce Osmanlı nın yaptığından dem vurman gerekir. Senin ana dilin osmanlıca denen ucube, ne idüğü belirsiz dil de değil ki. Farsça, Arapça, Türkçe kırması bir dili dayatmış sana İstanbul saltanatı. Ne kullanıyordun sen ? 1071 de bu coğrafya ya adım attığında ? Türkçe... Osmanlıca senin özün değil bunu bir geç...Bu 1.

2. Osmanlıca okumak yazmak çok ama çok zordur. 2 sene boyunca üniversitede osmanlıca ve arapça dersi alıp bugün hiç bir halt hatırlamayan bir adam olarak diyorum bunu sana. Dil devrimi olmadan önce memleketteki okuma yazma oranına bir bak, dil devriminden sonrakine bir bak o zaman bu durumu net olarak anlarsın.

3. Eğer yüzünü batıya çevireceksen arap alfabesi ile işin olmaz. Latin alfabesi kullanmak durumundasın. Nesin sen ? Avrupalı. En azından böyle iddia edip AB ye girmeye çalışıyorsun değil mi ? Ayrıca kimse bu dilleri öğrenmeyi yasaklamış da değil sana otur öğren tutan mı var ?

4. 1980 in hemen akabinde ilkokula ve orta okula gitmiş bir adam olarak Abdülhamit i Aptal Hamit diye kimse okutmadı bana ve arkadaşlarıma, sen hangi memlekette okudun ?

Madem düşünmeye başladın bir de bunları düşün bakalım.
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    osmanlıcamı yoksa arap alfabesimi kullanıyorduk
    tabikide arap alfabesi kullanıyorduk

çok yormayın kafanızı

Modern,Çağdaş ve Kendimize ait bir Alfabemiz olsun diye yapılmıştır ! Yazım bakımından kolay ve matematiksel açıdan dilimize göre tam uyduğu için .Yapılan araştırmalarında gösterdiği gibi Türkçe
    Matematiksel açıdan ölçüldüğünde yapısı diğer dillere göre daha kolay ve öğrenmesi de aynı şekilde kolaydır.
    ayrıca degısen dılımız degıl.alfabe'dir
    dusunmeden once bıraz daha detaylı arastır.osmanlı zamanında okuma & yazma oranı neymıs kaynaklara bak
    hatta o donemı yasayanlara sor.okur yazarlık ne durumdaydı.kaldıkı okuma yazma bılenlerın azımsanmayacak bır cogunlugu fransızcada bılıyordu
    yanı latın alfabesıne hakımlerdı.bu dangalakca sorguyu adını yazmayacagım bır haber kanalında gordum.neredeyse yapılan devrımlere lanet okuyorlardı
    muhtemelen sende bunun etkısı altında kaldın.bütün türk milletleri latin alfabesini kullanmakta. köklerine okadar saygı duyuyorsan orhun alfabesine dönelim
    çünkü orhun alfabesinden arap alfabesine geçiş çok daha sancılı olmuştr)

Motosikleti
    Yamaha MT25
    1 geçmişine atalarına ve kullandığı dile ucube demek asimilenin alasıdır bence.

2. öğrendiğini yaşayamadığın sürece unutmaya mahkumsun birşey hatırlamayı zaten beklemen mantıksızlık. okuma yazma oranına gelince hangi araştırmanın hangi anketin sonucundan bahsediyorsun yazılı hangi belgeye dayanıyorsun ben sana soyleyeyim koca bi hiç e dayanıyorsun çünkü bunula alakalı sana anlatılandan başkasını bilmiorsun

3. batıya yönelmek için özünü kaybetmeyi dilini yoketmeyi gerekçe sayan bir zihniyete sahipsin bu senin batı özlemi ile yanıp tutuştuğunun bariz kanıtıdır . ne aacıdır ki beni avrupaya girmek istemeyle suçluyorsun halbuki bu memlekete bunu istemeyen insanların listesini yapsan emin ol ilklere girerim.

4. süne gelince yorum bile yapmıyorum nekadar çarpık bir eğitim sistemine sahip olduğumuzun nekadar osmanlı nefretiyle yetiştirilmiş öğretmenlerle eğitim görüldüğünün ispatıdır eğitim bütünlüğünden ve birliğinden bahsetmek ne mümkün

bu kadar çılgınca tepkinin sebebini anlamak zaten mümkün değil bu da körü körüne koyun gibi yetişmişliğin farklı düşüncelere asla müsamma gösterilmediğinin gayri demokratik bir yapının nekadarda bize ve özellikle size hakim olduğunun ap açık göstergesidir

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ulem dinini yabanci dilden okuyan milletiz biz, tarihimizi okusak ne olacak?
    Alemsiniz ha.

Kardes yok senin dedigin gibi bir sey.
    Dilimiz falan degismedi.
    Sadece alfabemizi degistirdik.
    Kafani kim karistirmissa iyi karistirmis.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    latin alfabesi türkçede bulunan sesleri yazıya aktarabilen osmanlıcadan çok daha uygun olduğu için harf devrimi yapıldı ayrıca bunu yapanlar ölene kadar osmanlıca kullandı diye kim uydurmuşsa artık diyecek bir şey bulamadım! Zaten başöğretmen sıfatı ile ilk harflerin tanıtımını bile Atatürk yapmışken devlet kayıtları yeni alfabeye göre yazılmışken bunu nasıl neye dayanarak idda edilmiş anlam veremedim

Tarihin yanlı anlatılması için dilin değişmesine gerek yokki şuan sorsam kaç kişi lozan barış anlaşmasının gerçek anlaşma metnini okudu diye belki bir elin parmaklarını ya geçer ya geçmez. Yani bunu alfabe değişimine bağlamanın anlamı yok. Eğer çok istiyorsan gide üniversitede osmanlıca okur anlaşma metinlerini incelersin kimsede hesap sorup engellemez

Son olarak türkçe senin bildiğinin aksine gayet kolay öğrenilen ve yabancılara sorulduğunda en kolay öğrenilen dillerden olduğunu da belirtmek isterim

Not: eminim yine ne yazıkki konu siyasede kayacağından eminim

Motosikleti
    RR 250E-9

2. öğrendiğini yaşayamadığın sürece unutmaya mahkumsun birşey hatırlamayı zaten beklemen mantıksızlık. okuma yazma oranına gelince hangi araştırmanın hangi anketin sonucundan bahsediyorsun yazılı hangi belgeye dayanıyorsun ben sana soyleyeyim koca bi hiç e dayanıyorsun çünkü bunula alakalı sana anlatılandan başkasını bilmiorsun

3. batıya yönelmek için özünü kaybetmeyi dilini yoketmeyi gerekçe sayan bir zihniyete sahipsin bu senin batı özlemi ile yanıp tutuştuğunun bariz kanıtıdır . ne aacıdır ki beni avrupaya girmek istemeyle suçluyorsun halbuki bu memlekete bunu istemeyen insanların listesini yapsan emin ol ilklere girerim.

4. süne gelince yorum bile yapmıyorum nekadar çarpık bir eğitim sistemine sahip olduğumuzun nekadar osmanlı nefretiyle yetiştirilmiş öğretmenlerle eğitim görüldüğünün ispatıdır eğitim bütünlüğünden ve birliğinden bahsetmek ne mümkün
    Ne atasından bahsediyorsun sen ? Sen TÜRK sün TÜRK... Türk isen Türkçe konuşur , Türkçe yazarsın. Arabın yalellisinin peşine kapılmaz Neo Osmanlıcı ağzı ile gevelemezsin burada. Bu kadar cehalet ile tartışılacak bir şeyim yok. Karşıdan bakan üçüncü bir şahıs kimin kim olduğunu ayırd edemez sonra. Son olarak. Az oku.. Bak kitapta ilk cümle nedir ? Oku.. Sana dayatılanlara kapılma..

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu kadar çılgınca tepkinin sebebini anlamak zaten mümkün değil bu da körü körüne koyun gibi yetişmişliğin farklı düşüncelere asla müsamma gösterilmediğinin gayri demokratik bir yapının nekadarda bize ve özellikle size hakim olduğunun ap açık göstergesidir
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

ALEXANDER 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    LATİN Alfabesini ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bizlere armağan etmiştir.Etmiştir ki O çok sevdiğin osmanlı zamanındaki gibi sıradan halk CAHİL kalmasın,basitçe bir bilimsel makalede okusun ,şiirde,gazetede.Osmanlı hanedanı zevkü sefa içinde saraylarda ,konaklarda farsça kırması zor bir alfabeden şiir ,roman okurken sıradan halk öküz yerine sabana kendini bağlayıp tarla sürüyordu.Osmanlıca dediğin senin özün değildir.Farsça,arapça kırma zor gereksiz bir yazı dilidir.Anlamıyorum, gericilik gericilik denen şey saçma bir kavram gibi gözüksede hala geriye doğru gitmek isteyenler var.
    LINCOLN 6 ECHO

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gün gelir açılır arşivler herşey çıkar meydana
    nedense japonlar alfabesini değişmeden bizden ve birçok avrupa ülkesinden ileri durumda
    neden onlara ilerleme için alfabeleri engel olmadı acaba
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    konuşma dili genel anlamda degişmedi. degişen sadece alfabe yani yazma dili degişti ki arapça yazmasıda zordur okumasıda.

rusçayı ele alalım okuması çok zordur. ama konuşması çok kolay.

latin alfabesine geçişle birlikte türkçe dünyadaki saygın diller arasında yerini almıştır.
    şerefini kaybedenin kaybedecek bir şeyi kalmamıştır

ALEXANDER 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burada bazıları açıkça ATATÜRK devrimlerini sorgulamaya başlıyor ki,buna müsade edilmemeli .ADMİN leri bu başlığa dikkat etmeye çağırıyorum.Arabistan orada,japonyada orada.ATATÜRK TÜRKİYE'SİNİ beğenmeyen gider oraya yerleşir.Bu arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş,yönlendirilmiş kimseler..yazık yazık.
    LINCOLN 6 ECHO

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı kashmar54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gün gelir açılır arşivler herşey çıkar meydana
    nedense japonlar alfabesini değişmeden bizden ve birçok avrupa ülkesinden ileri durumda
    neden onlara ilerleme için alfabeleri engel olmadı acaba
    2.Dünya Savaşından sonra İmparatorluk Japonyası yıkılıp, ordu kurmaları yasaklanınca (ki bu tüm paranın eğitime ve refaha ayrılması demektir) ABD güdümünde çılgın bir ekonomi rejimi uygulanmasa idi görürdüm ben Japonların gelişimini. Çin kaç dil kullanırdı biliyor musunuz ? Kuzeyindeki adamla güneyindeki birbirini anlamazdı (ki bazı yerlerde hala öyle . Kantonese, Han Çincesi vs vs ) Çin de Kültür Devrimi olmadan önce Çin nerede idi şimdi nerede biliyor musunuz ? Dilde birlik ve öğretilebilirlik bir ülkenin eğitim seviyesinin gelişimi için olmazsa olmazdır. Halen Hindistan da okuma yazma oranın yerlerde sürünmesinin sebebi de budur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)