Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dizel araçlarla ilgili bir soru ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Dizel araçlara blow off takılır mı acaba ?
    Herkese iyi forumlar
    Burak ASLAN
    Belki de ilk önce yanlış insanlarla tanışmasaydık , doğru insanı bulduğumuzda onların değerini anlayamazdık ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    turbolu her araca takılır....
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Biraz daha açıklama istesek ?
    Belki de ilk önce yanlış insanlarla tanışmasaydık , doğru insanı bulduğumuzda onların değerini anlayamazdık ...

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    açıklama derken blow off nedir biliyormusun.

Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    Bilmesem sorar mıyım ? Yani turbo derken multijet araç turbolumu olur pek bilgi sahibi değilim...

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    blow off turbo araçlara takılıyor. turbonun emişindeki fazla havayı ( turbonun amacı aynı silindire fazla hava gönderebilmek ) ayak gazdan cekildiğinde baypas ederek sistemin yüklenmesine engel olmak. blow off budur. ama multijet motorlar turbolumu bunu bilmiyorum.

syn022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok sattım Cbf'yi Maxi arıyorum.
    Alıntı BurakASLAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilmesem sorar mıyım ? Yani turbo derken multijet araç turbolumu olur pek bilgi sahibi değilim...
    Yeni nesil tüm araçlarda turbo mevcut fakat öyle iyi kalite birşey değil. Blow off takılabilir ama. Bunu takman bana sorucak olursan motorun ömrünü kısaltacak. Blow off normal kullanımda yararlı olabilir ama genç bir arkadaşın eline geçtiğinde sadece turboyu bitirme görevini üstlenir başkada bir işe yaramaz. Ara gazı yapamazsın çünkü turbo devreye girip çıktıkça tabiri caizse blow off'un çuflayacak. Herşeyin olduğu gibi bunlarında mekanik ömrü vardır. Hassas noktalardır. Eğer düzgün kullanmıyorsan arabayı sürekli aragazı yapıyorsan alma. Ama ben motorun rahatlamasını istiyorum turbodan çıkan sıcak havanın motorun içine dönmesini istemiyorum diyorsan alabilirsin.
    Ayrıca multijet motorlarda da turbo mevcut.
    ~ - 2012 Skoda Octavia TDI DSG - 2011 Palio Sole 1.4 Premio ~

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı syn022 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni nesil tüm araçlarda turbo mevcut fakat öyle iyi kalite birşey değil. Blow off takılabilir ama. Bunu takman bana sorucak olursan motorun ömrünü kısaltacak. Blow off normal kullanımda yararlı olabilir ama genç bir arkadaşın eline geçtiğinde sadece turboyu bitirme görevini üstlenir başkada bir işe yaramaz. Ara gazı yapamazsın çünkü turbo devreye girip çıktıkça tabiri caizse blow off'un çuflayacak. Herşeyin olduğu gibi bunlarında mekanik ömrü vardır. Hassas noktalardır. Eğer düzgün kullanmıyorsan arabayı sürekli aragazı yapıyorsan alma. Ama ben motorun rahatlamasını istiyorum turbodan çıkan sıcak havanın motorun içine dönmesini istemiyorum diyorsan alabilirsin.
    Ayrıca multijet motorlarda da turbo mevcut.
    +1 .. onkarakter (-_-)

Motosikleti
    PCX
    Blow-off ne işe yarar?

Motora yüksek basınçla basılan hava, siz ayağınızı gazdan çekince kapanan gaz kelebeği ile turbo arasında sıkışır ve burada biriken aşırı basınç turbo palinin (türbinin) aniden durmasına neden olur ki bu, turbonun ömrü açısından hiç iyi değildir. Dolayısıyla blow-off bu bahsettiğimiz geri dönen basıncın tahliyesi işine yarar ve buda turbonun ömrünü uzatır.

Sizin dizel aracınızda iş yaparmı?
    Kesinlikle hiçbir işe yaramaz. Çünkü dizel araçlarda, kapanıp aşırı basınç biriktirecek gaz kelebeği yoktur.
    Ama elektronik olarak tetiklenenerek emme manifoldundaki havayı salacak (çufflayacak) şekilde monte edilebiliyor. Hiçbir mantığı olmadan, sadece maksat şenlik olsun diye.

Motosikleti
    ASYA AS 100 - 8
    mükemmel bir açıklama oldu teşekkür ederim ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)