Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir asırlık fotoğrafa 2,9 milyon dolar

Motovento
    REKLAM ALANI
    heytbecom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma
    15.02.2006 14:11 - Bu haber 12.915 kişi, Mynet Haber bugün 690.447 kişi tarafından okundu
    ---------------------

Amerikalı fotoğrafçı Edward Steichen'in bir asır önce çektiği bir fotoğraf, 2,9 milyon dolara satıldı. Bunun şimdiye kadar bir fotoğraf için ödenen en yüksek miktar olduğu bildirildi.

Long Island'da (New York) 1904'te çekilen 41x48 santimetre boyutlarındaki fotoğrafta, bir gölcük etrafındaki ağaçların arasından süzülen ışığın suda yansıması görülüyor.

Fotoğrafın varolan diğer iki baskısının ise müzelerde olduğu belirtildi.

Metropolitan Sanat Müzesi tarafından açık artırmaya çıkarılan fotoğrafı satın alanın kimliği açıklanmadı.

Steichen, renkli fotoğraf üretmede kullanılan ''otokrom' tekniğini kullanan ilk Amerikalılar arasında bulunuyor.

Şimdiye kadar bir fotoğraf için ödenen en yüksek miktarın 1 milyon 248 bin dolar olduğu belirtildi.
    ---------------------------
    Yapılan Yorumlar....
    25 kişinin yorumu bulunmaktadır.

urbanlagend1980 - 15.02.2006 16:56

Para
    Birincisi adamin parasi kimse adama ahlak dersi veremez.Parasini nasil harcayacagini ögretemez.Ikincisi o adamin yardim derneklerine de yardim etmedigini nereden biliyorsunuz da elestiriyorsunuz?Taniyor musunuz?Fotografçilik yeni yeni deger kazanan bir sanat ve önemli.Yüksek degerli sanat eserlerinin olmasi normal bu meblalar bize fazla görülebilir ancak çok degil.Olayi herseyde oldugu gibi açlik var sefalet var edebiyatina getirmek mantik disi.Yoksulluklada mücadele olmali ancak buda olmali.
    ------------------------------------
    splendour38 - 15.02.2006 16:51:

guzellik abidesi
    gercekten bende olsam verirdimm bu fotografa deger bence verenede helal olsun sanattan anlayanlrin olmasi cok guzell
    ------------------------------
    umut011 - 15.02.2006 16:50

hahahahaha damping yani !
    kardesimya sanata bukadar deger veriliyor ama nicin biz insanlara bukadar deger verilmiyor
    kalite09 - 15.02.2006 16:46
    süper süper süper
    tek kelime ile harika olmus
    -----------------------------
    esradincsoy - 15.02.2006 16:44

vay beee!!!!
    ya inanmiyorum bir resme bu kadar da para verilmezki tamam sanata saygimiz sonsuz ama türkiyede açlik sinirinda olan bir ülke o parayla insanliga hizmet edilseydi daha güzel olmazmiydi.
    ----------------------------
    by_sakaryali - 15.02.2006 16:41

muhtesem
    Bu Muhtesem Fotografa Gerçekten Sahip Olmak Isterdim.Tabi 2.900.000 $ Im Olsaydi...
    abuziddin_teyyare - 15.02.2006 16:39

sakla fotografi...!
    sakla samani gelir zamani.....sakla fotografi +1 asir sonra müzayede sayet yasarsan satarsin 1.milyon dolardan...........
    ibramcawus - 15.02.2006 16:35

ÖLÜMÜN VE AÇLIGIN PORTRESI
    ÇOK UZAKLARA DEGIL BURNUMUZUN DIBINDE AFRIDA HER 5-10 SANIYEDE 1 INSAN ÖLÜYOR ORADA INSANLAR YEMEK OLARAK KIL YIYOR BAZEN O DAHI BULUNAMIYOR EVRENDEKI HIÇBIRSEY INSANDAN ÖNEMLI DEGILDIR 2,9 MILYON DOLAR DEMEK [yaklasik]1000 INSANI YASAMA DÖNDÜRMEK DEMEK fotograf oldukça güzel ama kiyaslayin 1000adetY A S A M---BIR FOTOGRAF HANGISI. . . . . . . . . .
    waterproof_tr - 15.02.2006 16:34:

sanat sanat sanat
    arkadaslar fotograflarinizi bosuna saklamayin çünkü elinizdekilerden çok eski fotograflar vardir. bi sanat eserinin degerini belirleyen, tarihi, sanatçisi, sanat tarihi açisindan önemi vs (örnegin picasso'nun "avignonlu kizlar" adli resmi kübizmin öncüsü kabul edilir) vardir. ayrica bu fiyati vererek o fotografin degeri yükseltilmis olabilir. ve sanirim simdiki sahibi fotografi 5 milyona bile satabilecektir ilerde
    sasaxsax - 15.02.2006 16:12

vayyyyyyyyyyyy be!!!!!!!
    kim saklamis abi bunu helal falan yani tebrik ederim muhtesem harika göz kamastirici bir eser akillara zarar
    serdar_tekeli - 15.02.2006 16:08

resimlerin gücü adina
    Bende bir resim çekecegim.Ama madalyonun öbür yüzünü çekecegim.Bu resme 2 milyon dolar verenler görsünler diye.Onlarin fotograf diye verdikleri paranin aslinda insanlik adina nasil bir fayda sagliyacagini görebilsinler diyee.Parada alimicam heee!!!
    --------------------------
    ozgun_ozelcanat87 - 15.02.2006 16:04

inanmiyorum yaaaaaaaaaa
    sanata verilen deger insanlara verilseydi türkiye bu durumdu olmazdi eminim yuh yaniiiiii
    mkantemir - 15.02.2006 16:04

aslinda...
    aslinda bir fotografa o kadar fiyat; tabiki fazla... ama 102 yil önceki, renkli buna ilaveten estetik bir fotograf olmasi herseyi degistirir gerçekten güzel bi fotograf... benim olsun isterdim açikcasi.....
    ocool - 15.02.2006 15:55:

hayirdir insallah
    böylesi bir fotografa o kadar para vermisler bu da bir kiyamet alameti arkadaslar.zekeriya hocadan duydum.
    intikammm87 - 15.02.2006 15:53

wayy beee!!agzim hala açikk
    kaç insanin degeri acaba.bir fotografa 2,9 milyon dolar ödenir mi be yazikk walla. hayatta wermem..
    --------------------------------
    gunduz_murat - 15.02.2006 15:45

insanlara da sanat eseri dersek bukadar deger verilirmi?
    türkiyede hergün onlarca kisi parasizlik nedeniyle tedavi olamiyor hastaneye gidemiyor acaba türk insani bu resim kadar para etmiyor mu bir yanda ilaç bile alamayan insanlar bir yanda bir resime bu kadar para verenlen 'x'ler. bizim insanimizin hayati bu resim kadar para etmiyormu acaba? BU RESMI SATIN ALAN AMCANIN DIKKATINE!!!!!!!!!! BU PARAYLA INSANLARA YARDIM ETSEN SANATSAL RUHUN MU EKSILIR?????
    ---------------------------------
    aylinarsin - 15.02.2006 15:26

ne fotografmis!!!!
    simdi bizim de eskiden kendi bahcemizde cektigimiz bir fotograf var biraz benziyor. acaba saklasam mi diyorum. belki ilerde para eder valla bu fotografdaki 2 milyondolarlik özelligi pek anlayamadim. heralde 100 asir gecince sanatsal özelligi artiyor. ne diyelim zenginin parasi zügürdün cenesini yorar demisler. hayirli ugurlu olsun. ama keske bana verseydi ben ona hayati boyunca istedigi fotograflari cekerdim.
    -----------------------------------
    insaff - 15.02.2006 14:52

nostalji
    Sizde resminizi saklayin torununuzun çocugu rahat eder hiç degilse
    recep831 - 15.02.2006 14:52

Hangi Gün Çekildi Acaba
    Çeken kisi bilseydi bu kadar degerlenecegini çekereken altina karbon kagidi koyardi.Çok da karanlik çikmis çeken kisi gözükmüyor.Karanlik güçler tarafindan çekilmis olabilir.Ayrica son kullanma tarihini hesaplayamadiklari için degerli heralde.Ayni yeri bulsak yeniden çeksek para edermi acaba?
    lesya.can - 15.02.2006 14:40

aciyorum...
    açliktan ölen insanlar var dünyada aciyorum bir resme bu kadar para veren insan saglikli olamaz!!! ve buna bezer davranislarda bulunanlara da aciyorum...
    erolakarsu - 15.02.2006 14:39

sanata verilen deger
    olaya her açidanbakmak lazim.bir asir önce adi bile duyulmayan birinin çektigi bir fotograf simdi bu degeri ediyorsa,sanata verilen degerinde eskiyince ortaya çiktigi akla gelmezmi.
    ------------------------------------
    safakulahli - 15.02.2006 14:36

israf
    dünyada bazi seylere deger biçilen miktarlar gerçekten bazen çok abartili oluyor. Bu da onlardan birisi olsa gerek
    -------------------------------------
    yesil028 - 15.02.2006 14:36

kadere bak
    sahibi belkide aç ölmüstür.yalan dünya dedikleri bu olsa gerek...
    ---------------------------------------
    deniz008 - 15.02.2006 14:31

yazik yaaa
    millet açliktan ölüyor bazilari ise milyon dolarlarla fotograf satin aliyor.bu dünyanin dengesizligi.bu fotografi o paraya alan kisiyi açikçasi çok merak ettim....

-------------------------------------------------------------------
    Buda benim yorumum:
    -Para var huzur var....
    www.mynet.com haber bölümünden alıntı yapılmıştır...
    Otomot.NET Kurucusu - Tamindir.com Çalışanı - Siyahinazuma.com sahibi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Bir fotografa bu kadar para vereceğime 500.000 açı doyururum ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

Motosikleti
    1000RR06
    aynen bende metal kardeşim çıldırmış bunlarrr
    Acımadıki, acımadıki

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    bence birinci yorum yapılmış ötekilerde direk onun peşinden gitmiş
    adamın parası varsa istediği yere istediği şekilde harcar kimse karışmaz
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

rutti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    satmayı düşünür mü acep?..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler