Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ev kredisi mi yoksa altın borçlanmak mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    overrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı KARA_MURAT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım bak öncelikle;
    1-arkadaşların dediği gibi sakkın ha bankaya mankaya bulaşma,
    2- dolar+euro --- borsa+altın bunlar ters orantılıdır,dolar veya euro düşerse borsa veya altın yükselir,borsa veya altın düşerse de (ki şimdi olduğu gibi)dolar euro artar (şimdi olduğu gibi) yani seçim arefesinde hükümetin dağıttığı paralar artı komşu ülklelerde çıkan sorunlar yüzünden şu an borsa düşük altın suni olarak yüksek ve dolar ve euro da tavan yapmış durumda yani konunun seni aşan kısımlarıyla ilgili bir yatırım yapma yani ani bir değişim olursa çok canın acır. (ticaret lisesi + işletme mezunu ve 5 yıllık muhasebe stajı yaptım)
    EEE diyeceksin her iki seçimde olmazsa ne yapayım,yatırım yapacaksan şu an aşırı değerli TL üzerinden yap derim ve evi de taksitle değil peşin alırsan hem ucuza alırsın hem pazarlık şansın olur,birisinin sanki yedim diyerek bir köşeye attığı paralardan han yaparak üstüne de sanki yedim hanı yazdırmış ya o hikaye yani,
    ha bi de bir alternatif var....
    o da şu, ev alma, yaptır!!! bilmiyorum apartman mı müstakil mi düşünüyorsun ama yaptırırsan alacağın dairenin aşağı yukarı yarı fiyatına mal edersin,ev yaptırmak isteyen 2-3 kişi daha bul beraber malzemeleri alın veya bir müteahhitle anlaşarak aldırarak yaptırırsan şu an alacağın 150 TL lik ev sana 75 tl ye malolur ve altın,banka gibi taksit taksit kendini üzmeden malzemeleri alarak yaptırırsın yine çok yazdım yaaaw

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:00 ----------

Banka işinden kesinlikle uzak dur, bir kredi kartı mağduru olarak felaket vaziyette beni zor durumda bıraktılar,yani bankalara gıcığım var,belki kuyruk acım olduğu için diyorum ama yarın sende zor durumda kalma yani

bak kapalı çarşıdaki arkadaş bile altını tavsiye etmemiş, bir de elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz diye bir söz var yani şimdi aran çok güzel olabilir eşinle dostunla da yarın para almaya başlayınca özellikle bi 3-5 ay geçtikten sonra istediğinde valla bu ay çok zordayız falan filan diyip seni yarıyolda koymasınlar,demedi deme bak,şu an birşey istemediğin için senden iyisi yok ama yarın diş gıcırdatmaya başlayabilirler,tabi başlamayadabilirler senin eşin dostun bişey demiyim de alınma
    Sırf evim olsun diye değil, yatırım amacı ile alıyorum. Aynı binada kiracıyım, komşu da sıkıştığı için fiyat evin şu anki değerinin 10000-12000TL altında. Ayrıca çevrede muazzam gelişmeler var. Görüp beğendiğim, alışıp tanıdığım yer. Taşınma derdi de olamyacak. Yaptırmaya kalksan bir sürü iş, risk...

Borcu peşinen alacaktım ama yine de borçlanmaktan vaz geçtim. Hayırlısıyla krediyi 6 yılda öderiz yavaş yavaş inşallah.

Kredi kartı kulananlara tavsiyem ya kullanmasınlar ya da her ay borcun tamamını ödesinler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 08:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 08:38 ----------

Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süpriz oynama, banka kredisi sabittir. Her ay ne ödeyeceğini bilirsin, altının sağı solu belli olmaz. Sen krediyi bitirene kadar emin ol senin ödediğin faizden daha fazla artacaktır. En kötü aynı oranda artar, ama asla karlı olmazsın.

Kaldı ki bi kaç eş dost ile bu ilişkiye girip ilerde sorun yaşamakda var.

Yakınlardan borç para alıpda sorun yaşamayan insan çok azdır, borç aldığın kişi dolar milyoneriyse problem yok. Ama onlarda senin gibi bir ekonomiye sahipse, yani sna vereceği borç para aşağı yukarı bütün birikimiyse ve acil bir durumda o paraya ihtiyacı olduğunda senden istemek zorunda kalacak.

Sende gideceksin bankadan kredi çekeceksin, hemde altının arttığı fiyatıyla yeni altın alıp ona vereceksin. Birde kötü olacaksınız

Bankalara bulaşma diyen arkadaşlara aldırma, kesin bankalarla problem yaşamışlardır
    Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UKYO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motozeus ms100
    bankaya bulaşma diyecem,ama taksitleri ödeyemeyeceğinden değil.Sanıyorum veda hutbesinde Peygamber Efendimiz (S.A.V.) faizin her türlüsü yasaklanmıştır demiştir.şu an ben kiracıyım ve banka faizleri çok uygun ama inanın faiz oranları 0,0000001 bile olsa faizli para ile ev almam.kiracı olarak ölürüm yinede ev almam.kaldıki siz yatırım amaçlı alıyormuşsunuz.zaten bu dünyanın hepsi bizim olsa yine kiracıyız bırakıp gideceğiz.bu sebeple günaha girmeye gerek yok.
    bunlar benim düşüncelerim.siz tabiki istediğinizi yapmakta özgürsünüz.inancım gereği sizi uyarmak istedim.Allah yardımcınız olsun.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı UKYO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bankaya bulaşma diyecem,ama taksitleri ödeyemeyeceğinden değil.Sanıyorum veda hutbesinde Peygamber Efendimiz (S.A.V.) faizin her türlüsü yasaklanmıştır demiştir.şu an ben kiracıyım ve banka faizleri çok uygun ama inanın faiz oranları 0,0000001 bile olsa faizli para ile ev almam.kiracı olarak ölürüm yinede ev almam.kaldıki siz yatırım amaçlı alıyormuşsunuz.zaten bu dünyanın hepsi bizim olsa yine kiracıyız bırakıp gideceğiz.bu sebeple günaha girmeye gerek yok.
    bunlar benim düşüncelerim.siz tabiki istediğinizi yapmakta özgürsünüz.inancım gereği sizi uyarmak istedim.Allah yardımcınız olsun.
    inancın ve düşüncelerine saygı duyar ve sadece şunu söyleyebilirim ,

sen yanlış anlamışsın faiz almak haram , faiz ödemenin haram olduğuna dair birşey duymadım.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1-0,75 kredi kalmadı gibi...
    2-kredi daha güvenli vehesaplı...
    3-ev'i nerden almak istiyorsun?
    Ben gayrimenkul işiyle uğraşıyorum,belki yardımcı olabilirm...

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Bankadan kredi almak mantıklı görünüyor. Eş dost arasına para meselesi girince gerçekten işin tadı kaçıyor. Eşiniz dostunuz mevlana aristo ya da bill gatess gibi adamdır onu bilmem. Büyük şehilrlerde insanlar eskisi gibi değil artık. Kendimden biliyorum ) Bencilleşiyoruz ne yazık ki...

Yine kredi meselesinde bir arkadaşımız dini görüşlerini belirtimiş ama
    İslam hukukçusu Hayrettin Karaman TV de ev ve araba almak için kredi kullanılabileceğini belirtmişti.

Açıklaması da şu sekilde idi. Bunlar temel ihtiyaçtır. İnsanın Temel İhtiyaclarının karşılanması İslam hukukunun temelidir. Bu gün bu ihtiyaçlar için islami bir finans sistemi kurulamamıştır.

Kişiler bu ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ve çevreleri zengin değilse bankalara muhtaç durumdadırlar. Bu yüzden kredi kullanabilirler demişti. Kendi internet sitesinde de geniş açıklama var.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Faiz , riba konularına girersek içinden çıkamayız.

Konu şimdiki kapitalist düzende tartışmaya çok açık, yasak olan riba dır.

Yani muhtaç olana borç verip fazla fazla geri almak günahtır haramdır.

Riba yı faiz olarak türkçeleştirip faizin her türlüsü haramdır kuralına göre şimdiki dünya ekonomi düzenine göre 0.75 - 1 oranlarındaki faizi haram ilan etmek;

"kira öder gibi ev sahibi olma imkanı olan garibanın ev sahibi olmasına engel olup, 15-20 yıl sonra kirasını (taksitini) ödediği evin sahibi olması duruken ömür boyu kira ödemeye muhtaç bırakmaktır."

İslam'da vade farkı helaldir mesela, ve satıcı istediği ürünü istediği fiyattan satmakta özgürdür.

Şimdi diyelim ki ben 80 bine mal olan evi 100 bine satıp 20 bin lira kar ederken evin alıcısı bankaya 150 bin geri ödediğini varsayalım.

Alıcı bankaya 50 bin fazi ödediği için harama mı girdi?

Peki şöyle yapalım;

ben evi 80 bine mal edip bankadan kendi adıma 100 bin kredi çektim ve evin maliyetine harcadım ve 20 bin karı da cebime koydum. Bankaya 150 bin geri ödeyeceğim taksit taksit.

Alıcıyada evin peşin fiyatının 100 bin olduğunu vadeli fiyatının 150 bin olduğunu söyledim, alıcı peşin parası olmadığı için vadeli fiyatı kabul etti ve 150 bin tl yi bölüp taksitlendirrdik.

Alıcı faize bulaşmadı di mi?

E peki satıcı değilde bankanın aynı şeyi yaptığını varsayarsak ne farkedecek.

Kaldı ki zaten bunu yapan finans kurumları var, faiz kelimesinden korkan müslüman kardeşlerim bu kurumlardan dediğime benzer alışveriş yapıyor.

Kurum göya evin parasını peşin ödeyip evi alıyor ve vatandaşa vadelendirip taksitli satış yapıyor.

Böylece ikiside faize bulaşmamış oluyor, kimi kandırıyoruz yahu? Allah'ı mı? Kendimizi mi?

Konuya birde kiracılık tarafından yaklaşalım

Kişi, kira hariç bütün aylık harcamalarını harcadıktan sonra elinde temiz 1500 tl kalıyor diyelim.

750 tl ye kirada oturuyor diyelim, elinde biriktirmek için 750 tl si kalıyor.

Örnekleyelim ;

100 bin tl lik bir evi faize bulaşmadan alması için birriktirmeye başlasın bakalım, vira bismillah.

133 ay para biriktirmesi gerekli, biriktirdi 100 bin tl oldu. (99,750)

133 ayda ödediği kira ne kadar : oda 100 bin tl oldu (99,750 slında,havaya gitti)

100 in tl lik evi almak için 133 ayda 199,500 TL çıktı bütçesinden.

Peki kredi alsaydı?

100 bin TL ye 120 ayda 170-175 bin tl ödeyecekti toplamda , ayda 1400-1450 tl filan.

13 ay karı olduğu gibi 10-11 yıl boyunca ev sahibi kaprisi çekmedi, kendi evinin sahibi oldu.

Sürekli taşınıp eşyalarını yıpratmadı, kendisi de yıpranmadı.

Hesabımıza kira artışını evin fiyatının artışını bile hesap etmedik.

Tamam maaşımız ve biriktirdiğimiz parada artıyor ama diğerlerinin hıznı yaklaşamaz

Şimdi böyle bir hesapta kişinin faiz almıyacağım diye kendine ve ailesine zulm etmesine Allah razı olur mu sice?

Bu söylediklerim kendi fikirlerim ve kendi hesaplarımdır, kesinlikle fetva niteliğinde değillerdir.

Faiz konusu çok sıkıntılı ve gerçek anlamında (riba) bazı para ağalarının tefecilerin ve benzerlerinin, fakire muhtaca ihtiyaçlıya zulm etmesinine borçlarının sürekli çoğalmasına hiç bitmemesine engel olmak için dinimizce yasaklanmıştır.

Fıkıh bilginleri alimler ve konuya muktedir kişiler de yüzyıllardır temkinli davranmışladır.

Faizin her türlüsü haramdır, kabul ediyorum. Ama ben kendimce bir hesap yapıp, bu hesapta hiç kimseye zarar vermeden borcumu ödeyip mal sahibi oluyorsam, borcumu öderken de aileme ve kendime sıkıntı çektirmiyorsam.

Bunun hesabını ahirette açıkalayabilirim sanırım
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    motozeus ms100
    Değerli kardeşim!
    Allah Teala Faizi ve faizli işlemi haram kıldığı Bakara suresi 275.ayette, faizli borç veren demiyor. Aksine faizli borç veren ve faizli borç alanı kapsayacak şekilde bir ifade kullanarak diyorki; “Faiz yiyenler…….” İşte bu ifade hem faizli borç verenleri hem faizli borç alanları kapsar. Bunun için Peygamberimiz Faiz verenle alanı aynı kefeye koymuştur.

Faiz alanla, zor durumda kalıp da faiz veren elbette bir olmasa gerektir. Ancak Faiz alıp yiyenin faiz almasına ve faiz yemesine, faizli para alan da sebep olmaktadır.

ben bu yazıyı internetten alıntı yaptım.sizde araştırın ona göre karar verin.ben kimseye kesin bir dille şu doğru bu yanlış diyemem,ama bence bişey haramsa haramdır değilse değildir.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Haklısın dostum. Ben de aynı tereddütlerde kaldım. Aynı senin gibi düşünüyordum. Yatırım amaçlı derken başka bi evim yok aslında. Evin konumu bakımından değer kazanacağını vurgulamak istedim. Aynı senin gibi düşünüyordum ama yakında kısmetse baba olacağım için çocuk okula başlamadan kira derdinden kurtulmuş olmanın iyi olacağını düşünerek karar verdim.

Kar payı ile çalışan finans kuruluşlarından kredi alınabileceğini okudum fakat yaptığım araştırmalar sonucunda onların sisteminin de hemen hemen aynı olduğunu gördüm. Üstelik en uygun olanının kar oranı 0,83. Krediyi erken kapatamama vs. gibi handikapları da var. Şu anda kullanacağım kredinin maliyeti en uygun finans kuruluşununkinden 15000 TL daha avantajlı.

Devlet kurumunda çalışıyorum ve maaşlar finans kuruluşuna değil, normal bankaya yatıyor. Kefilim ve ben aynı bankanın özel müşterileri olunca özel bir oran verdiler. Devlet finans kuruluşu ile çalışsaydı böyle bir sorun olmayacaktı.

Bu sebeplerden dolayı bankaya bağlı kaldım.

Fazladan ödeyeceğim miktar 4 senelik kirama denk geliyor. Enflasyonun da aylık %0,6 civarında seyrettiğini, evin fiyatının da sürekli arttığını düşünürsek ev almamam mantıksız oluyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:00 ----------

Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-0,75 kredi kalmadı gibi...
    2-kredi daha güvenli vehesaplı...
    3-ev'i nerden almak istiyorsun?
    Ben gayrimenkul işiyle uğraşıyorum,belki yardımcı olabilirm...
    Teşekkürler. Ev hazır. Oturduğum bloğun 9. katı

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:02 ----------

Değerli kardeşim!
    Allah Teala Faizi ve faizli işlemi haram kıldığı Bakara suresi 275.ayette, faizli borç veren demiyor. Aksine faizli borç veren ve faizli borç alanı kapsayacak şekilde bir ifade kullanarak diyorki; “Faiz yiyenler…….” İşte bu ifade hem faizli borç verenleri hem faizli borç alanları kapsar. Bunun için Peygamberimiz Faiz verenle alanı aynı kefeye koymuştur.

Faiz alanla, zor durumda kalıp da faiz veren elbette bir olmasa gerektir. Ancak Faiz alıp yiyenin faiz almasına ve faiz yemesine, faizli para alan da sebep olmaktadır.

ben bu yazıyı internetten alıntı yaptım.sizde araştırın ona göre karar verin.ben kimseye kesin bir dille şu doğru bu yanlış diyemem,ama bence bişey haramsa haramdır değilse değildir.
    Eyong'un da açıkladığı gibi şu devirde maaşlı çalışan biri için hele ki istanbul'da insan gibi yaşanabilecek ev almak için uzun yıllar kirada sıkıntı çekmekten başka bi alternatif var mı?

Vakıflar kurulsa, enflasyon oranında bir kar payı ile borç verseler keşke.

Bir de şu var. Enflasyon üzerinden borç almak mübah, faize girmiyor. Banka faiz oranını düşük gösterip üzerine şube kirası, çalışanların maaşları, vergiler vs. bunlar için de bir miktar koyabilir. Aylık %0,55 enflasyon olan bir yerde banka "ben de aylık %0,2 masraflarımı karşılamak için koyuyorum" dese ortada hala yanlış bişey oluyor mu? Kaldı ki oranlar karşılaştırıldığında finans kuruluşundan çok daha az kar ediyorlar.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Değerli kardeşim!

Sitenin şeyhülislamını bulduk, ulemaya sormamıza gerek kalmadı, kadim konularda bu arkadaş karar verir. İkilemde kalırsa Hatiş'e fikir danışır.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sitenin şeyhülislamını bulduk, ulemaya sormamıza gerek kalmadı, kadim konularda bu arkadaş karar verir. İkilemde kalırsa Hatiş'e fikir danışır.
    Arkadaş kötü niyetli değil, herkesin fikrine ve bakış açısına saygı duyalım. Zahmet edip yazdığı için kendisine teşekkür ediyorum.

VENOM's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HAYAL BUYSA HAYABUSA
    bence akrabalardan borç alarak alman manevi bakımdan daha mantıklı, birikmiş paran varsa finans kurumlarınıda düşün derim
    YAŞLANARAK DEĞİL YAŞAYARAK TECRÜBE KAZANILIR.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    bişey haramsa haramdır değilse değildir.
    Dünyadaki ekonomik sistemi ele geçirip bişeyleri değiştirebilmek için en az düşmanın silahı kadar kuvvetli bir silah kullanmak gerekmez mi? Bu şekilde direnirsek fakir kalmaz mıyız? Fakirleştikçe başkalarının sistemlerine daha çok boyun eğmek durumunda kalmaz mıyız?

Faiz kesin haram, şüphe yok ama zaruri ihtiyaçlarımızı karşılayamaz ve ömür boyu bunlar için yüksek bedeller ödemek zorunda kalırsak ticaret hayatı gibi meşru kazançlar için de yeterli rekabet gücümüz olmayabilir.

Çok kafa karıştırıcı bir mesele gerçekten. Bin yönü var.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:51 ----------

Alıntı VENOM's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence akrabalardan borç alarak alman manevi bakımdan daha mantıklı, birikmiş paran varsa finans kurumlarınıda düşün derim
    Tamamını borç almam pek mümkün değil dostum, kredi kullanmam şart.

Motosikleti
    motozeus ms100
    Alıntı overrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş kötü niyetli değil, herkesin fikrine ve bakış açısına saygı duyalım. Zahmet edip yazdığı için kendisine teşekkür ediyorum.
    beni çok iyi anlamışsın.bende sana teşekkür ederim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:21 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım,ben kim şeyhülislamlık ulemalık kim,belkide burdaki çoğu insandan daha günahkarım,ayrıca hatiş diye birinden bahsetmişsin tanımam bilmem.bu konuda da kim fetva verirse versin yinede fikrim değişmez.şu an dünyada yaşayan en büyük islam alimini getirin yinede düşüncem değişmez.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:27 ----------

ha şuda yanlış anlaşılmasın; ben kim fetva verirse versin fikrim değişmez derken,fetvayı veren yanlış söylüyor deme haddinede sahip değilim,sadece benim içime sinmediği için bankadan faizli para kullanıp ev almam demek istedim.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Aklıma çok sağlam bi fikir geldi, savcılığa başvurup ismimi "kemal" olarak değiştirmek

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle , alacağın evde; güle güle oturmanı dilerim..

Dünya ekonomisi içinde; dolardan kaçiş, Merkez Bankalarının altın rezervine

ağırlık vermesi, arz talep dengesi, spekülatif veya konjonkturel hareketler;

altının ons fiyatını yukarılara tırmandırmakta ve tırmandımaya devam etmektedir...

Fiyatlarda, zaman zaman olası gevşeme ise, yeniden artış göstergesinin

ilk belirtisi olmaktadır.. Ayrıca, siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı kararsızlık,

savaş tehdidi ve beklentileri, altının ons fiyatını arttırmaktadır..

Uzun lafın kısası, gelir ve ödeme kapasitene bağlı olarak ; banka kredisi

kullanman ve zaman zaman da eline para geçmesi halinde; ara ödeme

yaparak, risk bakiyeni düşürmen lehine olacaktır.

Tüketici yasası gereği; faiz oranları düştükçe, sende faiz oranının günü

koşullarına göre tekrar revize edilmesini talep edebilirsin.

Bu durum, finansal faiz giderini ve konut maliyetini aşağıya çekecektir.

Dipnot: 6 yıllık üre sonunda; satın alacağın konutun takribi değer

artışını hesaplamalı ve kullandığın krediye orantılamasınıda yapmalısın..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Çok teşekkür ederim, güzel bilgiler

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Aklıma çok sağlam bi fikir geldi, savcılığa başvurup ismimi "kemal" olarak değiştirmek
    isminizi "Kemal" olarak değiştirme işini anlayamadım bi açıklık getirebilir misiniz ?
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı Alper41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    isminizi "Kemal" olarak değiştirme işini anlayamadım bi açıklık getirebilir misiniz ?
    Belki şu karikatür bişeyler hatırlatır :

http://doganzeki.wordpress.com/2011/...-adim-kemal-2/

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Belki şu karikatür bişeyler hatırlatır :

http://doganzeki.wordpress.com/2011/...-adim-kemal-2/

iktidar yandaşı olmak da yeterli olabilir . Kemal olmaya gerek yok .
    Bu arada kimin cennet'e girip giremeyeceğini Allah bilir , derler ya ;
    " para ile imanın kimde olduğu belli olmaz "
    çok doğru bir söz
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

Motosikleti
    Honda wave 110i
    İktidar yandaşıyım zaten, kaynak bulmak için ismin "kemal" olması yetecekti ne güzel.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)