Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kasti Adam öldürmenin cezası 1 YIL !!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Üniversiteliyi ezdi bir yılda çıktı
    Beşiktaş’ta, Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Elbruz Bilge’nin trafik kazasında ölümü ile ilgili görülen davada yargılanan sanık Cavit Mutluçoban 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine karar verdi.

16:31 | 27 Ekim 2010
    Üniversiteliyi ezdi bir yılda çıktı

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Cavit Mutluçoban ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Salih Öztürk, makine yüksek mühendisi İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Özaktaş, makine yüksek mühendisi İTÜ öğretim üyesi, Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi eski uzmanı Doç. Dr. Selman Bayoğlu ile hukukçu Cengiz Mehmet Yenal tarafından hazırlanan bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını bildirdi.

Raporda, sanık sürücü Cavit Mutluçoban’ın asli-tam kusurlu olduğu, maktul yaya Elbruz Bilge’nin ise kusursuz olduğu belirtildi. Sanık avukatı Polat Çebi, rapora katılmadıklarını belirterek, bilirkişilerin görevlerini ihmal ettiklerini ileri sürerek, başka bilirkişiler tarafından yeniden rapor hazırlanmasını talep etti.

Elbruz Bilge’nin avukatı Metin Aslan, olayın olası kast altında Elbruz Bilge’nin ölümüne sebebiyet verdiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Orhan Erbay, sanık Cavit Mutluçoban’ın, 26 Eylül 2009 tarihinde, Beşiktaş’tan Ortaköy varyantı üzerinde kullandığı aracın, varyanta aşırı hızla girdiğini, hakimiyeti kaybolan aracın doğrudan kaldırıma çıktığını belirtti. Savcı, sanığın aracıyla, yayalara mahsus yerde bulunan Elbruz Bilge’ye arkadan çarparak yere düşürdüğünü, ancak çarpmanın etkisiyle durabildiğini ve olay yerinde Elbruz Bilge’nin vefat ettiğini belirtti.

Savcı Orhan Erbay, sanığın bilinçli taksir sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, bilinçli taksirle Elbruz Bilge’nin ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle sanık Cavit Mutluçoban’ın 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme Heyeti, verilen ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre ve dosyanın Yargıtay aşamasında geçecek sürede dikkate alınarak sanığın tahliyesine karar verdi.
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Türkiye'de en ucuz ve her geçen gün ucuzlayan tek şey canlarımız...

Allah kahretsin , sen birini yetiştir , büyük , okut elinoğlu gelsin ortadan kaldırsın , kimsenin bünyesi böyle bir acıyı kaldırmaz , allah kimseye göstermesin...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    ben marmara hukuk mezunuyum
    avukatım
    biri bana burda bilinçli taksiri anlatsın ben tekrar öğreneyim
    bilinçli taksirmiş
    peki olası kast ne olacak?
    ya bunu taksir olarak nasıl algılarsın sayın hakim
    senin çocuğuna çarpsa sen kendin bilinçli taksir diyebilecek misin acaba?
    ciddi ciddi soruyorum
    olay gerçi özet geçilmiş tam manasıyla bilmiyorum ancak bu olayda taksir nerde yahu?
    ayrıca bu nasıl bir karar yargıtayda geçecek süreyi de göze almış?
    ya yargıtayda 2 senede döndü diyelimve daha da ağırlaştırdı diyelim kararı ne oalcak peki?
    1 yıl+2yıl toplam 3 yıl yine 5 yıl olmuyo
    madem 1 yıl ceza çekecekti neden para cezasına çevirmedinki?
    neyse
    burda hakimlik taslayacak değilim
    sonuçta olan olmuş
    umarım yargıtayda karar değişir
    ve umarım o hatayı yapan şahıs şöfor gider yine aşırı hız yapar
    ne de olsa 1 yıl ya..
    motosiklet.net üyesiyim..

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Kiralik katillere yol gozuktu. Adami cekip evinde ofisinde vuracagina, kiralar bir araba ezer gecer. Yakalanir ise , korktum kactim der yatar bir sene gider.

Turkiye cidden hak etmiyor Avrupa birligini filan. Demirperde ulkelerinden bile daha kotu bir adelet sistemimiz var. Yol, bina kiyafet hepsi avrupali gibi olsa ne yazar. Kafa degismedikten sonra...
    Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı volkanix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben marmara hukuk mezunuyum
    avukatım
    biri bana burda bilinçli taksiri anlatsın ben tekrar öğreneyim
    bilinçli taksirmiş
    peki olası kast ne olacak?
    ya bunu taksir olarak nasıl algılarsın sayın hakim
    senin çocuğuna çarpsa sen kendin bilinçli taksir diyebilecek misin acaba?
    ciddi ciddi soruyorum
    olay gerçi özet geçilmiş tam manasıyla bilmiyorum ancak bu olayda taksir nerde yahu?
    ayrıca bu nasıl bir karar yargıtayda geçecek süreyi de göze almış?
    ya yargıtayda 2 senede döndü diyelimve daha da ağırlaştırdı diyelim kararı ne oalcak peki?
    1 yıl+2yıl toplam 3 yıl yine 5 yıl olmuyo
    madem 1 yıl ceza çekecekti neden para cezasına çevirmedinki?
    neyse
    burda hakimlik taslayacak değilim
    sonuçta olan olmuş
    umarım yargıtayda karar değişir
    ve umarım o hatayı yapan şahıs şöfor gider yine aşırı hız yapar
    ne de olsa 1 yıl ya..
    yanlış hatırlamıyorsam bu olayı mobese kamera görüntüsünü izlemiştim internette.

beşiktaş'ta kadıköy iskelesinin önünde otobüs durakları vardır.

minibüs virajı o kadar hızlı dönüyorduki virajı alamayarak refüjü aştı ve yayayolunun ortasına daldı. rahmetliyide önüne katarak yaklaşık 30 metre sürükledi.

bu olayda kasıt olmasa bile ihmalkarlık ve dikatsizlik olduğu kesin.

insan hayatına mal olan bir ihmalkarlığın bedeli 1 yıl olmamalı.

mobese görüntüsünü buraya koymaya çalışıcam eğer bulabilirsem.

işte burda: http://www.izlesen.org/minibus-besik...zdi-gecti.html

(bildiğim kadarıyla bu kaza olması lazm, hatalıysam arkadaşlar bni uyarsın lütfen)
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Dün izlediğim bir filmde bir avukat; " Adaletin hukukta yeri yoktur!" diyordu. Haklılık payı var.

Ben de bir tanesiyle mahkemeliğim şu anda. Arabasını üzerime kasti olarak kırdı ve çarptı. Sonra da kaçmaya çalıştı ( 1.6 Focus'la 750cc Kawasaki'den). Şikayetçi oldum, ada öldürmeye kasıttan suç duyurusunda bulunduk falan filan.

Ama adam doktor olduğu için sanki ben gidip ona çarpmışım gibi bir muamele gördüm. Allah'tan 3 motorduk ve şahitlerim vardı.

Bakacağız devamında ne olacak...
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben bu hukuk terimlerini pek anlamiyorum.

Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Kamera kayıtlarında araçta bir anormallik olduğu belli, o kavşağa o hızla girilmesi mümkün değil.

kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    burası Türkiye herşey beklenir.. çok ilginç bi ülkeyiz maşallah nazar değmesin..
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Bilinçli taksir kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın ,neticenin meydana gelmesi halinde meydana gelen fiil.

Olası kast ise neticenin öngörülmesinin yanında "ne olursa olsun" denilerek suçun icra hareketlerine devam edilerek gerçekleştirilen durumdur.

Vurup kaçması halinde olası kast,eğer yardım etmeye çalıştıysa, hastaneye götürmeye çalıştıysa bilinçli taksir...

Her ne olursa olsun trafik kazaları yüzünden çok insan kaybedildi,artık bu konuda bir düzenleme yapılmalı...Hukuk sistemimizde cezaların caydırıcılığı sağlanmalı ve hukukun hukuka uygun şekilde işlemesi sağlanmalı diyeceğim ama boş yere diyeceğim...Deveye neren eğri demişler nerem doğru ki demiş ya, o hesap işte...

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Liseden okul, sınıf ve yatakhane arkadaşımdı Elbruz, o da bir 138'di... 5 yıl aynı okulu, 3 yıl aynı sınıfı, 2-3 yıl kadar yan yana duran yatakları, bunları solda sıfır bırakacak daha neleri neleri paylaştık...

26 Eylül günü hiç ummadığım bir telefonla yıkılan dünyam, bugün bu haberle bir daha alt üst oldu...

O korkunç kazanın üstünden henüz birkaç saat geçmeden Eskişehir'e 3 otobüs dolusu insanı götürebilecek kadar; unutulmaması, yaşaması için adına burslar, organizasyonlar, okullar kurulacak kadar sevilen ve ailesi olsun bizler olalım, hatta hiç tanımayan birçok kişinin bu kadar empatiyle yaklaştığı bir insanın daha 22 yaşındayken adeta cinayet gibi bir kazaya kurban edilmesinin bedeli bu kadarmış demek...

Küfürler de beddualar da az ve anlamsız kalıyor...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    Başın sağolsun Olcanım Allah mekanını cennet eylesin, ailesine sabırlar versin, gencecik yaşta kaybedilen bir can.. geçen sene kaza anını televizyonda izlediğimde şok olmuştum, alın size bir minibüsçü terörü daha, halkotobüsü, minibüs ve taksi şöförlerinin düzgün araç kullanmaları için önlem alınması, gerek eğitim, gerek psiko-teknik sınav v.s. yapılması için daha kaç canın gitmesi gerekiyor çok merak ediyorum..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)