Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Orhan Afacan - Şiir köşesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Sevgili kardeşlerim,

Diyanet hakkında zorlama ayıklamalar ile yalan yanlış sonuçlara varanların gazı ile bir kaşık suda fırtınalar koparılmaya çalışılmakta.

Normalde tepki vermem ama yukarıda Amerika ile Türkiye karşılaştırılması yapılınca kendimi tutamadım.

Diyanetin yaptığı iddia edilen ( ki defalarca yalanlandı ) açıklamalarla uğraşan arkadaşların örnek olarak verdikleri Amerikada gerçekten olmuş olayları anlatan “spotlight” isimli filmi seyretmelerini öneririm. Çok medeni olduğunu iddia ettiğiniz batı dünyasında neler oluyormuş anlayın. Ülkenizi mum ile ararsınız.

Not: Aynı olayları yaşayan özürlü çocuklar hakkında çekilen bir belgesel daha var ancak ismini hatırlayamadım , bilen arkadaş var ise paylaşsın lütfen.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    maalesef öyle değil hocam,

tepki alındığında yapılan geri vites neticesidir.
    google arama motoruna "diyanet evlilik" yazarak şu sonuçlara ulaşıyoruz,

listenin üst sıralarında diyanetin evlilik yaşı hakkındaki açıklamaları,
    altlarda ise bu açıklamalara sebep olan konu var.

diyanet,
    buluğ çağına gelmiş olanın evlenebileceğini direkt değil,
    etrafını dolaşarak anlatmış,

akabinde gördüğü tepkiler üzerine açıklamalar yapılmış.

sizi tatmin edebilir,
    beni etmedi.

konuyu uzatmak için yazmadım,
    diyanet denilen kurumla tek ilişkim verdiğim verginin hatırı sayılır bölümünün , sağlık, eğitim, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarım yerine bu şekilde belirli bir zümrenin dini dayatmasının, para aktarmasının, kadrolaşmasının merkezi haline gelen bir kuruma gitmesidir.

diyanet hiç bir şekilde benim dünya görüşüm ile bağdaşmıyor,
    yine de benden haraç gibi tahsil edilen vergiler ile sürekli semiriyor,

üstüne bir de çıkıp çoluğumuzu çocuğumuzu sapıkça fikirlerine alet ediyorlar.

bir de amerika insanlığın parlayan feneri değildir,
    gücü elinde bulundurandır.
    oranın örneklenmesi yerine islam coğrafyasının örneklenmesi kıyas açısından daha mantıklı olur.
    osiosborn bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    sözcü gazetesinin manşetini yaptığı haliyle fetvayı incelediğimde tam olarak böyle bir kastın oluştuğuna yormadım meseleyi açıkçası
    tamam ifade ediliş şekliyle bazı kötü zihniyetlere açık kapı görülse de maksadı "pisliğe bahane arayan" kişiye dinden ahsetsen ne olacak
    diyanetin görüşünün o haline katılmıyorum tabi
    evlilik çağı için nisa 6' da fiziksel ve akli bir rüşte işaret ediliyor
    bu ne sade yaşla ne sade buluğla alakalı bir durum
    bursalıali bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    açıkçası kaç yaşında hatun alayım diye kur'ana bakan adam zaten hayat problemli bir zaviyeden bakıyordur.

Motosikleti
    Ducati 797
    hatun alayım diyen adamın zaviyesi problemlidir, bir yere bakmasıyla alakalı değil mesele

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    iyide diyanet yanlış bi fetva vermemişki, senin 21. y.yıl medeni kanununla din arasında farklar var. Dinayet dindeki olağan bir olguyu sana nasıl farklıyansıtsın?

İslam dini nikahın yaşı yoktur, halvet olmak için de kızların haiz görmesi yeterlidir der.

Diyanet oturup kafasına göre din mi yazsın ?
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatun alayım diyen adamın zaviyesi problemlidir, bir yere bakmasıyla alakalı değil mesele
    kız almak, kız vermek, hatun almak geleneksel bir tabirdir, zaten evlilik de son derece geleneksel bir müessese.
    kelimelere takılıyorsanız hatun almak yerine münasip gördüğünüz ifadeyi kullanabilirsiniz.
    temsileten;

"kaç yaşında hatunla nikahlanayım diye kur'ana bakan adam zaten hayata problemli bir zaviyeden bakıyordur."

ki zaten oralarda bu soruların cevabını bulamaz, dinayetin sık sık düştüğü ofsayta düşmek kaçınılmaz olur.

netekim diyelim ki çok zorladık kur'andan bir "olgunlaşma" kıstası bulduk, o da diyelim 18buçuk yaş;
    bu itibardan hareketle; 74 yaşında bir adamla 19 yaşında bir kızın everilebilmesi ya da 83 yaşındaki hatçe teyze ile 19 yaşındaki tonguçcan'ın başgöz edilebilmesi gibi garabet çıkarımlara varılır ki abesle iştigal.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kız almak, kız vermek, hatun almak geleneksel bir tabirdir, zaten evlilik de son derece geleneksel bir müessese.
    kelimelere takılıyorsanız hatun almak yerine münasip gördüğünüz ifadeyi kullanabilirsiniz.
    temsileten; kaç yaşında hatunla nikahlanayım diye kur'ana bakan adam zaten hayata problemli bir zaviyeden bakıyordur.
    evliliğin gelenekselliğiyle, evlenmeye bakışı açıklayan geleneksel tabirin içindeki kötü niyetin dışavurumu aynı kefeye konamaz
    evet, kurana kaç yaşında hatunla nikahlanayım diye bakan adamın fikri sakattır; ancak ifade eksiktir
    sapıklığın son sınırı neresi diye kurcalayan bir adam, zaten sakattır
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    xt 600
    evliliğin gelenekselliğiyle, evlenmeye bakışı açıklayan geleneksel tabirin içindeki kötü niyetin dışavurumu aynı kefeye konamaz
    evet, kurana kaç yaşında hatunla nikahlanayım diye bakan adamın fikri sakattır; ancak ifade eksiktir
    sapıklığın son sınırı neresi diye kurcalayan bir adam, zaten sakattır
    yine fır dönüyon konunun etrafında.
    şimdi kaç yaşında evlenilir diye kur'ana bakacak mıyız bakmayacak mıyız?
    ben diyorum bakılmaz, çok mu karışık?

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yine fır dönüyon konunun etrafında.
    şimdi kaç yaşında evlenilir diye kur'ana bakacak mıyız bakmayacak mıyız?
    ben diyorum bakılmaz, çok mu karışık?
    hafsalan darsa ben ne yapayım
    taze gelin arayan, paralı, 70 yaşındaki abazan senaryosu mu geliyor sadece aklına? ve neden?
    milyon senaryo var

Motosikleti
    xt 600
    hafsalan darsa ben ne yapayım
    taze gelin arayan, paralı, 70 yaşındaki abazan senaryosu mu geliyor sadece aklına? ve neden?
    milyon senaryo var
    senin kafa 3-5 kelimelik bir iddiaya basmıyorsa, takıntılarından kafayı kaldıramıyorsan ben neydem?
    kaç yaşında, kiminle evleneyim diye kur'ana bakılmaz.

Motosikleti
    Ducati 797
    nasrettin hoca durur mu, yapıştırmış cevabı:
    bana görünme de kime görünürsen görün

atalarımız şu kadar yeşerme gördüm dermiş. yaşı için
    araplarda kadını, adet göreli şu kadar yıl oldu diye nitelermiş

Motosikleti
    xt 600
    nasrettin hoca durur mu, yapıştırmış cevabı:
    bana görünme de kime görünürsen görün
    anlaşılan bişeylere itiraz edesin var ama neye-nasıl itiraz ettiğine karar veremezsen kendini ifade etmekte epeyi zorlanırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:48 ----------

Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte bunlar hep kültür,
    kültürün ayağına kadar getirdiğini kitaptan okudum zannetmek pek yersiz olurdu.
    memleketimizde coğrafi bölgeye, sosyoekönömik duruma, eğitim durumuna göre evlilik ve diger mevzularla ilgili eğilimler vardır.
    kitap, defter, dinayet şurda bi dursun hele.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Diyanet 9 yaşında kız çocukları evlenebilir diye fetva vermiş gibi lanse ediliyor ama ortada bir fetva yok.
    Olan şey şudur.

Diyanet'in resmi sitesinde Dini kavramlar sözlüğü diye bir bölüm var.(Ortalık karışınca kapatıldı)

Bu sözlükte her sözlükte olduğu gibi kavramlar var ve bunların diyanet tarafından yapılmış olan dini yönden açıklamaları var.

Burada Nikah kelimesinin açıklamasında şu yazıyor.

Mavi işaretli yerde görebileceğiniz gibi buluğ çağına erişmiş kız ve erkekler evlenebilir diyorlar. Hatta velisinin iznine gerek yoktur ama olsa iyi olur diye açıklama var.

Şimdi buluğ çağına ermiş olan kız ve erkek evlenebilir deyince akla gelen soru "buluğ çağı nedir ya da ne zamandır?" öyle değilmi?

Aynı sözlükte bu kez buluğ kelimesine bakıyoruz.

Mavi işaretli yere bakarsanız "islam hukukçuları buluğ çağını erkek için 12, kız için 9 olarak belirlemiş"

Şimdi diyanetin 9 yaşında kız evlenebilir diye direkt bir açıklaması yok ama bu sözlüğe bakan herkes 9 yaşında bir kız çocuğunun evlenebileceği sonucunu çıkartır ki diyanetin sözlüğüne göre bu doğru.

Olayın bir de islam dinine mensup olanların geneli bakımından bakılması gereken yönü var.
    İslam ülkelerinde (buna çoğunluğu müslüman olanların yaşadığı ülkemiz de dahil) din büyükleri ya da alimleri diye adlandırılan şahısların neredeyse hepsinin açıklamaları bu yönde.

Mısır'da da,Hindistan'da da,Arabistan yarımadası ve diğer tüm müslüman ülkelerde din alimi diye anılan şahıslar buluğ çağına ermiş kız çocuklarının evlendirilebileceğini söylüyorlar.

Tabi buna büyük tepki var.
    Fakat tepki gösterenlere baktığımızda ya dinle ilgisi olmayan seküler tabir edilen kesim.
    Ya da dinle tek ilgisi, namaz kılmak,oruç tutmak,kurban kesmek ve belki hacca gitmek olan sıradan inanmış insanlar.
    Yani islam dininin ilmi kısmı diye tanımlanan kısmına vakıf insanlar olur derken, inanmış olmak ve 3-5 dua ezberlemek dışında bir vasfı olmayan insanlar itiraz ediyor.(itiraz eden din alimleri olduğunu biliyorum ama kaç tane?)

Şimdi altın soru şu.
    Kime inanacağız?
    Din alimlerine mi?
    Halka mı?
    Sıkıntılı sonuçları olan bir soru bu.
    Çünkü ben vicdanıma sorarım deyip geçmek meseleyi çözmüyor.
    Dinin işine gelen kısmına inanıp,gelmeyen kısmına inanmamak gibi bir lüks hiç bir dinde yok.
    Hadi hepinize kolay gelsin.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Ducati 797
    coq emmi, o kadar yazdık benzer meseleleri
    illa bu çağda evleneceksin diye zorlayan var mı? yok
    dinde, bu yaşa geleni illa evlendirin denmiş mi? yok
    bir kız, ben bu yaşımda evlenmek istemiyorum derse, Allahın emrine mi karşı gelmiş olur? asla; özgür iradesi
    bir takım sapık zihniyetler, bazı meselelerin peşine, toplum baskısından kurtulmak adına düşüyorlar ve sanki kerih gördüklerimizi Allah' ın emrine karşı gelmekmiş gibi lanse ettiriyorlar; olan biten bu
    ancak illa 18 yaş dersen, dinin hükmüne paralel olmuş olmazsın
    zira 17 de olabilir o bahsedilen olgunluk çağı, 19 da; hep 70 lik dededen bakmayın, birbirini seven ve evlenmek isteyen 17 lik iki genci düşünün mesela
    eskiden olmadı mı bunlar? oldu
    şu devirde 20 nin de üzeridir belki olgunluk çağı
    çevreye, zamana, kişiye, duruma göre değişken bunlar
    ve kimsenin özgür iradesi, kimsenin elinde değil
    bursalıali bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    draggy ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ducati 797
    chaotic
    şimdi tamam oldu işte
    araştırmalar, ayşe validemizin, evlendiğinde büyük ihtimalle 19 yaşında olduğunu gösteriyor

Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    smiley arkadaşın anlattığı bu mesele ve ablasıyla yaş farkından hesaplamışlardı
    bursalıali bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    chaotic
    şimdi tamam oldu işte
    araştırmalar, ayşe validemizin, evlendiğinde büyük ihtimalle 19 yaşında olduğunu gösteriyor

smiley arkadaşın anlattığı bu mesele ve ablasıyla yaş farkından hesaplamışlardı
    bu attığım link buhari'nin sahih'ine referans veriyor. kütübü sitte'nin 6 sahih kabul edilen kitabından biridir. bizim ülkemizde yapılan araştırmaların bir önemi yok. bütün dünya bu kitaplara inanıyor.
    bursalıali bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    tigermbz ve kuvvetmira arasında ilginç diyaloglar çok geçiyor, bu şekilde müzakere yapmaktan hoşlanıyor olmalılar

fişeği ilk ateşleyen @tigermbz; size soruyorum: ben 24 yaşına geldim, aylık gelirim 2080 lira ve kirada oturuyorum annem ile beraber. aylık 600 lira kira 150 doğalgaz 50 su 100 elektrik 100 lira işe git gel yol parası 130 lira telefonların ve ev internetinin faturası ve kalanıda deterjan + boğazımıza yiyoruz.

ben düz duvara tırmanıyorum, evlenme yaşım gelmiş mi? hatun almalımıyım? (hatunu bakabileceğimden şüphelendiğimide belirteyim ve annem ile anlaşabilecek birisi olması gerekiyor bu mümkü mü? teşekkürler.)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler