Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kıdem tazminatımı,ihbar tazminatımı???...

Motovento
    REKLAM ALANI
    m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Merhaba...

Arkadaşlar,4 yıldan beri çalıştığım ve 3 yılını 30 iş gününden aynı zamanda asgari ücret üzerinden primlerim hiç sekmeden yattı.
    Neyazıkki,bazı sebelerden ötürü dükkanı devredicekler,sonuç itabiriyle kapanışın ardından belli bir miktar tazminat alacağım kesin.

Fakat,int. üzerinden yaptığım araştırmalarda,bu tazminat işinin ''ihbar,kıdem,net,bürüt,vs.vs'' olduğunu görünce kafam karıştı.

Konuya muaffak olan arkadaşlardan istirhamımdır,bana yardımcı olabilirlermi.

Teşekkürederim...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    ihbar tazminatı ile kıdem tazminatı farklı şeyler
    ilk önce mutlaka bir avukata danışmanızı tavsiye ediyorum
    burdaki bilgiler başka avukatın vereceği bilgiler çok başka olacaktır emin olun
    ihbar tazminatı sizi işten çıkarmadan önce size ihbar etmesi yani örneğin 4 hafta sonra işten çıkarılacaksınız demesi gerekir bunu demez çıkarırsa tazminat öder
    haksız yere işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı öder
    haksız yere sizi hemen işten çıkardı hem kıdem hem ihbar tazminatı öder
    vs vs
    ancak dediğim gibi mutlaka bir avukata başvurunuz
    3 kuruştan kaçıp da avukata ne para yedirecem diye düşünmeyin çünkü sizin alacağın size ait olan hakalrınızı hiç anlamadan kaybedebilirsiniz
    çünkü işyeri sahibi işveren mutlaka kılıfını uydurmaya çalışır
    profesyonel destek mutlaka şart
    saygılar

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı volkanix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ihbar tazminatı ile kıdem tazminatı farklı şeyler
    ilk önce mutlaka bir avukata danışmanızı tavsiye ediyorum
    burdaki bilgiler başka avukatın vereceği bilgiler çok başka olacaktır emin olun
    ihbar tazminatı sizi işten çıkarmadan önce size ihbar etmesi yani örneğin 4 hafta sonra işten çıkarılacaksınız demesi gerekir bunu demez çıkarırsa tazminat öder
    haksız yere işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı öder
    haksız yere sizi hemen işten çıkardı hem kıdem hem ihbar tazminatı öder
    vs vs
    ancak dediğim gibi mutlaka bir avukata başvurunuz
    3 kuruştan kaçıp da avukata ne para yedirecem diye düşünmeyin çünkü sizin alacağın size ait olan hakalrınızı hiç anlamadan kaybedebilirsiniz
    çünkü işyeri sahibi işveren mutlaka kılıfını uydurmaya çalışır
    profesyonel destek mutlaka şart
    saygılar

Cevabın için teşekkür ederim,yanlız şöyle bir husus var.İşyeri sahibi,dükkanın yıl sonunda kapanacağını ve benim hesabıma tazminatımın yatırılacağını söyledi.

Bana yanlış yapacağını sanmıyorum,çünki Çorumdaki işi kapatınca İstanbula giicekler,bende İstanbuldan Çoruma gelmiştim,yani tekrar İstanbula gidicem,çalışmaya orda devam edicez.

Ben sadece bu hesaplamanın nasıl yapıldığını bilmek istiyorum.Araştırdığıma göre her bir yıla bir maaş denk geliyor ve hesaplama son maaş üzerinden çarpılıyor...muş...

Yani atıyorum,bugün asgari ücret 600 veya 650 herhalde yanlışda biliyor olabilirm...Çalışma süremizde diyelimki 7 yıl,buna göre alınan tazminat?...

650*7:4.550tl. Bu hesap doğrumu,asıl öğrenmek istediğim bu türde birşey,işin hukuki kısmında yanlış yapılmıcanı biliyorum,hakkımı yemezler,kendileri burda değiller Allahı var,herzaman kuruşuma kadar ödemişlerdir ve sigortamı 30 iş gününden öderler,hastalandığım zaman doktor raporuvs. bugibi prosödürlere pek takılmazlar.Allah razı olsun onlardan...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    işte aynı iş kolu aynı şirket aynı şekilde çalışıyorsun
    burdaki kıdemin neden ödeniyor eğer orda devam edeceksen
    varsın ödenmesin kıdemin artsın, ödenince başa dönmüş olacaksın hep
    eğer eminsen gerçekten eminsen yanlış yapmayacaklarına sen bilirsin

bu arada ne çorumda avukatlık yapıyorum ne de istanbulda
    başka bir şehirdeyim o yüzden yanlış anlama
    diğer düşüncelerin hesaplamaların doğru sayılır

http://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp
    şu verdiğim linke bir tıkla bakalım yapabilecek misin kendi hesabını

http://www.nasill.com/K%C4%B1dem_taz...esaplan%C4%B1r
    bu linkte de nasıl hesaplandığını anlatıyor
    nette buna benzer çok şey bulursun ancak senin asıl ayrıntılı problemini avukat anlar
    saygılar

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Bi mali müşavir veya avukata gitseniz daha iyi olur. internet üzerinden yapılan hesaplamalar genelde doğru olmaz.
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Şanveren arkadaş,

Yazılı olmayan beyanlar, havada kalır.. Bu durum, suya yazı yazmak gibidir..

Kişiler verdiklere söze sadık kalsalardı! .. Mahkemelerde kuyruklar

oluşmaz ve hakimlerin önünde de yüzlerce dava dosyası bulunmazdı..

Bu demek değildirki; senin işverenin, sözünde durmayacak ve seninle

olan iş akdini, senin aleyhine kullanarak fesh'edip (bozma,kaldırma ), seni

açıkta bırakacak ve alacağının üstüne bir bardak su içmeni isteyecek!..

Yinede '' eşeğini sağlam kazığa bağlamanda büyük yarar var..''

Şöyleki;

Her ne ad altında olursa olsun sonu '' name '' ile biten evrak veya

belgeyi iyice okumadan, hükümlerin,içerik ve maddelerin yerine getirilip

getirilmediğini kavramadan,emin olmadan imzalamaya kalkma, imzalama..!

Gerekirse ertesi günü işleme alki, bu arada; düşünme,araştırma ve danışma payın ( zamanın) olsun..

'' NAME'' derken aklında kalması amacıyla yorumladım..

Yani, '' İBRANAME '' hak ve alacaklarını aldığına dair karşı tarafı

gayrikabili rücü ( geri dönülemez şekilde ) ibra (aklamak) ettiğine dair belgedir..

Bu belge tek taraflı imzalatılabileceği gibi; hukuken mesnet ( delil, dayanak )

gösterilebilmesi amacına yönelik olarak NOTER kanalı ilede yapılabilmektedir.

Hak ve alacağının tamamını nakden ( nakit) ve def'aten ( tek kalemde,

bir defada ) almadığın takdirde; atacağın adımlara ( imza,beyan,taahhüt vb )

aşamalara ) dikkat etmende yarar var..

İşler iyiyken zaten sorun yaşanmaz.. İşler biraz sarpa sardımı; kişiler

muhataplarını ( karşı tarafı) tanımaz veya görmezden gelirler..

Örnek;

Kiracı mal sahibi ilişkisi belirli müddet iyi gider.. Kiralardaki

bir veya birkaç aksaklık iletişimin dozajını yukarılara taşır..

Sonrasında ise tasvip edilmeyen yorumlar, ihtarlar, yazışmalar vs vb.. devam eder gider..

İş ve çalışma hukukuna bağlı olarak; seni 1.nci dereceden ilgilendiren

konularda;

Öncelikle mantığını kullan, sonrasında; bulunduğun yerdeki konusuna

hakim bir avukatla dirsek temasına geç..

Avukatlar'da, doktorlar gibi belirli alanlarda uzmanlaşmaktadırlar..

Bu nedenle konusuna hakim yorumunu kullanmaktayım..

Tazminat konusuna gelince; ihbar ve çalışma sürene bağlı olarak

tazminat hakkın bakidir. İstanbul'da aynı firma/kişilerle çalışacaksan ;

Tazminatını almayacağını, o kişilerinde verme yanlısı olmayacağını

düşünmekteyim.. İstanbul da çalışma garantin ve mevcut işinin devamı olması

halinde, bu durum zaten taraflar açından sorun yaratmayacaktır..

Firmayı sen tanıyorsun..

Firman;

* Tediye ve taahhütlerine sadıkmıdır?

* Borçlarını ödeme kapasitesi nedir?

* Piyasaya borçları varmıdır? ( Vergi, banka, ssk, maaş, çek/senet vs.vb)

* Özkaynakları, borçlarını ödemeye yeterlimidir?

* Piyasadaki itibarları nedir?

* İş ve bölge değişikliğini neden yapmaktadır?

* Bu değişiklik, firmaya fayda sağlayacakmıdır?

* Bu değişiklikte senin yerin ne olacaktır?

* Sağlayacağın fayda nedir?

Bu soruların cevapları sende gizli..

Sakin kafayla düşün ve değerlendirmeni yap..

Dikkat etmen gereken hususları zaten yukarıda yazdım.. (İBRANAME !..)

İşlerin gönlünce ve arzu ettiğin yönde şekillenmesi dileklerimle..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    ve işten ayrıldıktan sonra şirketinden çıkış kağıtlarınla İŞ VE İŞÇİ BULMA KURUMU'na başvur,

ayrıldıktan sonra tekrar sigortalı bir işe gireceğin zamana kadar işsizlik maaşı alacaksındır,
    sanıyorum bu maaş 6 aya düştü...

bu maaşa hiç çıkış giriş olmaksızın 600 iş günü çalışmış olan tüm sigortalılar yararlanabiliyor diye biliyorum...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

İşten çıkarılma

İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için,seni işten çıkarmaları gerekiyor.Anlaşmalı olarak çıkarsan maaş alamazsın,yani,sen patronla anlaşarak çıksan dahi seni kovulmuş gibi göstermeleri gerekli.Kıdem tazminatına baz olarak son brüt maaş alınır.Bunun üzerine son yıl içinde almış olduğunuz(işveren tarafından verilmiş)sosyal yardımlar (yemek parası,giyim yardımı,kira yardımı gibi),ikramiyeler eklenir.Bulunan rakam 30'a bölünerek günlük hakedişin bulunur,hizmetin gün olarak hesaplanıp bu rakamla çarpılarak Kıdem tazminatın bulunur.Ayrıca,yıllık izin paralarınıda talep edebilirsin.İzin kulladıysan sana bir form imzalatıp,izin defterine işlemiş olmaları lazım.Bu defter yoksa kullanmış olsan bile izin paralarını talep edebilirsin.Bir yılı geçtiği için ihbar süresi 4 (son zamanlarda değiştimi bakmadım)haftadır.Kural şöyle:Seni ihbar süren sonunda işten çıkarıyorum diye tebligat yapmaları gerekir.Sanada bu süre içinde günlük olarak iş araman için izin vermeliler.Bu süre sonunda kıdem tazminatını vererek işten çıkarırılar.Yok,hemen işten çıkarmak isterlerse son aylığın üzerinden ihbar süresi kadar ödeme + kıdem tazmınatını ödemek zorundalar.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Şuna bir açıklık getirim,daha doğrusu eksik yazmışım onu düzeltiyorum.

Burayı kapatınca,İstanbulda devam edicekler yazdığımda,buranın devamı olarak değil,burası kapanış vericek,sil baştan İstanbulda başlanıcak..

Herkeze çok teşekkür ederim.

Bu husustan şunu anladım,benim alıcağım tazminat ''ihbar tazminatı olucak''

Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Kapanış olacağı için hem ihbar hem kıdem alacaksın...

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı Qweasdnon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapanış olacağı için hem ihbar hem kıdem alacaksın...
    Demek,kapanış verildiği zaman,ikisini birdenmi alıyoruz

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Yeni iş yeri,bütün alacaklarının saklı kalacağını belirterek seni devir alırsa,yani yeni iş yerinle imzalayacağın iş akdinde bu hakkının saklı kaldığı belirtilirse bir şey almadan devam edebilirsin.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni iş yeri,bütün alacaklarının saklı kalacağını belirterek seni devir alırsa,yani yeni iş yerinle imzalayacağın iş akdinde bu hakkının saklı kaldığı belirtilirse bir şey almadan devam edebilirsin.
    Abi dediğin çok güzel olur aslında,tazminatı hiç bozmadan uzun yıllar sonunda toplu tazminat almak gayet güzel olur.

Yanlız ben,Çoruma hasbel kader geldim,şimdide geri dönmem gerekiyor,dödüğümde ev tutucam,eşyaları burdan istanbula nakledicem,elektirik,su,doğalgazvs.vs.bunları üstüme alıcam,o esnada burdaki kirada işlicek.

Şu yönden çok avantajlıyım,kapalı çarşıda çokca tanıdığım var,sonuçta bu meslek baba mesleğimdi,azda olsa çevremiz var,en azından bir yere kapak atacak kadar.Aynı zamanda buraya gelen toptan satıcılarının hemen hemen hepsiyle tanışıyoruz,burdan istanbula indiğim hafta direk işe başlıcam,o okunad sıkıntım yok.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    aslında bu tazminat işi benimde hep aklımda. askerliğimi tecil tecil derken en sonunda bu sene gitmeye karar verdim.... ama iş yerinden ayrılırken ne alacağımı bilmiyorum.. bazıları askere giderken ihbar kıdem ve yıpranma parası alıyor falan diyorlar.. bide askere giderken şirket tazminat vermek zorundamı...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında bu tazminat işi benimde hep aklımda. askerliğimi tecil tecil derken en sonunda bu sene gitmeye karar verdim.... ama iş yerinden ayrılırken ne alacağımı bilmiyorum.. bazıları askere giderken ihbar kıdem ve yıpranma parası alıyor falan diyorlar.. bide askere giderken şirket tazminat vermek zorundamı...
    Evet,erkekler için tek geçerli sebeb askerlik.İşten ayrılma dilekçene askerlik nedeniyle ayrıldığını yazarsan,işyeri sadece kıdem tazminatını ödemek zorunda.Bazen işveren çalışana yardım(kıyak) amacıyla işten çıkarmış gibi davranarak ihbar tazminatıda verebiliyor.Tazminatın nasıl hesaplanacağını aşağıda yazmıştım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:28 ----------

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi dediğin çok güzel olur aslında,tazminatı hiç bozmadan uzun yıllar sonunda toplu tazminat almak gayet güzel olur.

Yanlız ben,Çoruma hasbel kader geldim,şimdide geri dönmem gerekiyor,dödüğümde ev tutucam,eşyaları burdan istanbula nakledicem,elektirik,su,doğalgazvs.vs.bunları üstüme alıcam,o esnada burdaki kirada işlicek.

Şu yönden çok avantajlıyım,kapalı çarşıda çokca tanıdığım var,sonuçta bu meslek baba mesleğimdi,azda olsa çevremiz var,en azından bir yere kapak atacak kadar.Aynı zamanda buraya gelen toptan satıcılarının hemen hemen hepsiyle tanışıyoruz,burdan istanbula indiğim hafta direk işe başlıcam,o okunad sıkıntım yok.
    Bu yazdığım aynı işverene ait işyerleri arasında transfer içindi.İhtiyacın varsa verin tazmınatımı dersen ödemek zorundalar.Ne olur ne olmaz hesabıyla seni onlar işten çıkarmış şeklinde işlem yaptırmaya dikkat et.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Teşekkür ederim.

Yaptığım hesaba göre,1.980/2.000 arası bir para geçicek elime.Buda İstanbula geldiğimde ilk 1 ayım için bana ilaç gibi gelicek.

Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Sen tamamen işten ayrılıyormuşsun gibi hem kıdem hem ihbar tazminatını al...

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Peki birşey sorucam...

1-Çalıştığım yer,bu parayı kendi cebindenmi ödicek?

2-Devletten geri alabilme gibi bir alternatifi yada başka bir v.b. seçeneği varmı?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    1-Evet
    2-Yok

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1-Evet
    2-Yok
    Abi cevap şeklin süper,kısa ve öz

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)