Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik cezası bilgilendirme...

Motovento
    REKLAM ALANI
    onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    arkadaşlar 10.04.2010 tarihinde Jandarma trafik timi tarafından şahsıma "ters şeritte hareket ederek diğer yola geçiş yapmıştır" diyerek ceza kesilmiştir...ceza maddesini 56/1a olarak okuyabildim(ne yazdıklarını anlamak zor reçete sanki) bu madde 56/1-a Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak Sürücülere 61,00 TL. Peşin 45,75 TL. cezapuanı: 20
    ceza maddesini kontrol ettim doğrudur,fakat hız limitlerinden trafik ışıklarına kadar herşeye özenle uyan ben bu cezayı nasıl yerim dedim(5 yıldır eğliyetime ilk kez ceza geliyor ilk olduğu için açıkçası yadırgadım)...ceza kesilen bulvarda çapı 1 metre bile olmayan döner kavşağın içinden değil dışından geçmiş olacağımı tahmin ediyorum yoksa ne motorumu bir başkasına veririm ceza yer,ne de ben kurallara uymamazlık yaparım...herneyse asıl mevzu bu ceza tebliğinin bana 2 ay 5gün sonra ulaşması ve şöyle bir haber çıkarak sitemizde de konu olmuştu açılan konuyu bulamadım ama haberi buldum...

Trafik cezalarını ödemeyin
    Plakaya kesilen ancak pul parası olmadığı için yıllardır sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Ancak yasal süre olan 7 gün aşıldığı için, itiraz halinde ceza iptal ediliyor
    Güncelleme:13 Nisan 2010 09:26
    Çeşitli illerde trafik polisleri ve fahri trafik müfettişleri tarafından plakaya kesilen ancak ödenek yokluğu dolayısıyla sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Aralarında yıllar öncesinde kalma cezaların da bulunduğu tutanaklar, yasal süre olan 7 gün içinde tebliği edilmediği için itiraz hakkı bulunuyor.

Ödeneğin bulunması sonrası Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri cezaları araç sahiplerinin adreslerine göndermeye başladı. Ceza tutanaklarının büyük bölümü, kırmızı ışık ihlali, hatalı solama, emniyet şeridi ihlali ve hatalı park nedeniyle plakaya kesildi.

HEMEN ÖDEMEYİN: MAHKEME KARARI VAR
    Ancak, Trafik Para Cezalarının tahsil ve takibi ile ilgili yönetmelik, tebligat işlerine 7 gün içinde başlanmasını öngörüyor. Bu süre geçtikten sonra adrese gelen ceza tutanakları için mahkemeye itiraz halinde iptal imkanı bulunuyor.

İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, kendisine 7 günden sonra trafik ceza tebligatı yapılan bir sürücünün cezalarını itiraz üzerine kaldırmıştı. Hakim Rukiye Şahin’in verdiği kesinleşen kararda, aracının plakasına, yokluğunda 4 adet ceza kesilen sürücü Mustafa Yücel’in itirazı kabul edilerek şöyle denildi:

‘’Tanzim edilen trafik suç tutanağı ile ilgiliye tebliğ edildiği tarih arasında geçen süre nazara alınarak, Trafik Para Cezalarının tahsiline ve takibine uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler hakkındaki yönetmeliğin 10 A ve B maddeleri gereğince, 7 günlük süreye aykırı davranıldığı ve ilgilinin savunma hakkının kısıtlandığı, ayrıca trafik ceza tutanağının sürücünün yokluğunda tescil plakasına düzenlenmiş olduğu anlaşılmış ve trafik ceza tutanaklarının iptaline, evrak üzerinden yapılan incelemede kesin olarak karar verildi’’

İŞTE O MADDE
    Yedi günlük süre sınır getiren yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle:

‘’Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön) Karayolları Trafik Kanununun 116. maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir. Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.’’

biraz uzun oldu ama içimizde okuyup bana yol gösterecek tecrübeli arkadaşlarımızın olduğunu bildiğim için yazma gereksinimi duydum yoksa 60tl ödenmiyecek miktar değil ama madem böyle bir kanun var yararlanmamak ta olmaz...arkadaşım bana cezayı öde yoksa uğraşırsın dedi itiraz edebilmek için ilk olarak cezayı yatırmak gerekiyormuş sonra dava açacaksın avukat masraflarını bir düşün istersen dedi doğru mudur?ödeyip kurtlayım mı yoksa hakkımı kovalayım mı?yol gösterirseniz en azından mahkemelerde koşuşturmayacak dahi olsam bilmek hepimiz için faydalı olacaktır...teşekkür ederim
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    biraz uzun yazdığımın farkındayım umarım bir yorum yapan olur

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    kural açık, 7 gün içinde tebliğ edilmek zorunda. itiraz et (nereye nasıl itiraz ediliyor bilmiyorum) ve cezayı ödeme.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Bu tür olaylara uyuz oluyorum . Önce öde sonra itiraz et , yok mahkemeye başvur avukat parası falan , ya kardeşim karar çıkmış işte niye milleti bürokrasi ile uğraştırıyorsunuz . Adam gibi işlerini yapıp zamanında göndersinler alsınlar parayı gönderemiyorsa hakkın yok bunu istemeye densin zırnık alamasınlar. (Tamam hatan varsa ceremesini çek ama böyleyken böyle işte )
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

-HK- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    peşin ödemede de indirim yapıyolar ki hakkınızı aramayın hemen ödeyin...

bu ülkede kanun, hak, hukuk yok arkadaşlar kim ne derse desin. itirazı adliyedeki trafik mahkemesine yapıyorsunuz. o birimde de polisler çalışıyor zaten. bana park yasağı olmayan yerden park cezası gelmiş ama polis yazdıysa doğrudur diyor oradaki hakim. vatandaşın söylediğinin hiçbir önemi yok. sonra tamam biz dilekçeyi inceleyip karar veririz diyolar sonuç: red... eee peki ama neden deme hakkınız yok... reddedilmiş hemen ödemek zorundasın.

tamamen yıldırma politikası. bu 7 günlük tebliğ süresi için hiç itiraz etmedim onun işe yaradığını söylüyorlar denemek lazım. tekrar söylüyorum itirazlar adliyedeki trafik mahkemesine, eğer trafik mahkemesi yoksa sulh ceza mahkemesine yapılıyor. yanınızda trafik cezası ve tebliğ zarfı, ruhsat ve ehliyet fotokopisiyle bir dilekçe olması lazım

brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Büyük ihtimalle avukata gerek yoktur idari mahkemeye dilekçeyle başvurmak yeterli olur.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    birde dünyanın en büyük adliye sarayını yapıyoruz (yapıldığı yer önceden okuldu hatırlatiyim)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    En çok adalet saryına ihtiyacımız var da ondan. Ne de olsa kanunsuz yapılan işler, yasal olanlardan fazla.

Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    Alıntı brody adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük ihtimalle avukata gerek yoktur idari mahkemeye dilekçeyle başvurmak yeterli olur.
    umarım öyledir...
    arkadaşımın aracında K belgesi denilen yük taşıma belgesi olmayışından dolayı 2bin tl ceza yemiş (halbuki belge çıkmış ama onlara ulaşmamış herneyse) ilk ödeyip sonra itiraz edebiliceklerini öğrenince avukattır şudur budur daha fazla masraf olmaması için ödemeyi göze almışlar...bende zaten 60tl için kendimi yırtmayacağım ama bu sistemi anlamadımbenim suçlu olduğumu bana nasıl ispat edeceklerya cezayı yazan görevli memur bana kıl kaptıysa ve suçsuz yere ceza kestiyse...ne yani olamaz mı koçan onun elinde ister keser ister kesmez...ben sadece kendi adıma konuşmuyorum hatalı olabilirim kabul ediyorum ama kafalarına göre ceza kesmeyecekleri ne malum...zira 12 ayım jandarma karakolunda geçti rütbelilerin neler yaptıklarını az çok bilirim

-HK- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    tam tabir edemeyeceğim ama trafik mahkemesindeki hakim bana ceza makbuzu için "aksi ispat edilene kadar geçer belge" gibi bişey söylemişti.. hukukçu arkadaşlar ismini daha iyi bilir...
    bunun anlamı senin suçunun ispatına gerek yok. eğer memur ceza yazdıysa doğrudur. adam sana hatalı park yaptın dediyse yapmışsındır. hakim ondan fotoğraf istemiyor, ama ben o gün orada değildim ne parkı dersen ozmn senden benzin fişi yahut onun gibi ispat edilir bi belge ile gelmeni istiyor.

adliyede bildiğim kadarıyla hiçbiryere başvurmak için avukat gerekmez. ayrıca cezaya itiraz veya benzeri bir durumda haklı olduğunuz ispat edilirse sizin masraflarınız da karşı taraftan tahsil edilir. yani 60 tl'yi geri almak için 120 lira avukata mı vereyim demek doğru değil. çünkü o dava sonucu 60+120 lira almak mümkün

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)