Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Düşük tansiyon hakkında acil bilgiye ihtiyacım var :(

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam arkadaşlar.Son günlerde tansiyonum 9 / 5 veya 9 / 6 daha yukarı çıkmıyor. Çarpıntı , baş dönmesi ve yorgunluk oluyor. Fazlalaşınca tuzlu ayran içip sırt üstü yatıyorum ayaklarımı kalp hizasından yukarı kaldırıyorum iyi geliyor biraz.

Başka önerisi olan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Bunları yaptıktan sonra devam ediyorsa bir Dr. a görün.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Alıntı anesmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.Son günlerde tansiyonum 9 / 5 veya 9 / 6 daha yukarı çıkmıyor. Çarpıntı , baş dönmesi ve yorgunluk oluyor. Fazlalaşınca tuzlu ayran içip sırt üstü yatıyorum ayaklarımı kalp hizasından yukarı kaldırıyorum iyi geliyor biraz.

Başka önerisi olan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Düşük kilolu biri isen ve son günlerde sıkıntılı ve yorucu günler geçirdi isen normaldir bu durumun uzun süreli oluyorsa işin uzmanı bir doktora gitmen buraya baş vurmadan daha iyi olacaktır ..Geçmiş olsun

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Sana adrenalin lazım Hakancım, Gel arkama biraz gazlayalım tansiyonun yükselir
    Şaka bi yana bencede doktora görünmelisin, şakaya gelmes bu işler..
    Forumda bu konuyu aydınlatabilicek Doktor arkadaşımız oldığunu hatırlamıyorum.. (Rigel vardı beyin cerrahıydı sanırım ama bayadır yazmıyor)
    Sağlık ihmal etmeye gelmez
    GKN MOTORS

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Bu sorun kronik bir hal almışsa bencede doktora gitmelisiniz. Burda doktor olsa dahi sizi muayene etme imkanı olmadıgı için pek yardımı olmayabilir olsada yanlış bir öneride bulunabilir. Bence zaman kaybetmeden en azından bir dahiliye uzmanına gidin.

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    canım kardeşim aman motorda giderken tansiyonun düşürse gözün kararır Allah göstermesin.. Sık sık yemek yemen lazım... Günde 7-8 öğün yersen daha iyi hissedersin kendini..

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Düzensiz beslenme, stres sebep oluyor olabilir. Uzun süreli devamı halinde doktora kesinlikle gidin.
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

yorulmaz50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600 f imm
    kardeş düşük tansiyon yüksek tansiyona göre daha riskli bir raahatsızlıktır genellikle beslenmeye yaşa ve genetik kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişir stres ve sıkıntıya bağlı olarak ortaya çıkabilir mutlaka sebebi araştırılıp neyin tetiklediği ve hangi rahatsızlıga bağlı olarak ortaya çıktığı araştırılmalı ve net bir tedavi uygulanmalıdır en yakın zamanda tam teşekküllü bir kardiyolaji servisine muracat etmani öneririm uzm. dr ancak hiç bişeyin yok dediğinde endişelerimizden kurtuluruz bu arada her dakika tansiyon ölçüp ne olmuş bakalım demekte tansiyon için zararlıdır hem psikolojik hemde tıbbi olarak yanlıştır buyuk geçmiş olsun kardesim
    kazasızz belasız ...

Teşekkür ederim arkadaşlar en yakın zamanda doktora gideceğim. Bu işe dahiliye alanımı bakar?

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    bu sıkıntının bir benzerinide ben çekiyorum boyum 1.80 kilom 71kg. hiç birşeyim yokken aniden kalbim anormal derecede hatta öyle bir oluyorki hızlımı atıyo yavaşladımı anlayamıyorum bile sanki göğüs kafesime peş peşe seri bir şekilde basınç uygulanıyo ve nefes kontrolum benden çıkıyormuş gibi oluyorum o anda çok sert bir şekilde öksürmeye başlıyorum.ardından acayip bir baş dönmesi,gözk çukurlarımda ağrı,baş ağrısı,halsizlik...bu şikayetlerle doktora gittim.

doktorun cevabı:kalp kapakcığın gevşek,buna bağlı olarak sitres,düzensiz uyku,demli çay,sigara bunlardan olabildiğin kadar uzak duracaksın...

gerçektende kendimi kontrol ettim günü birlik yazdım hep ne yaşadığımı,çarpıntı zamanlarını.nezamanki sitres yaşasam,çok sigara içsem,geç saatlere kadar otursam uyku düzenini bozsam,en fazla iki gün sonra bu çarpıntı bana yaışıyodu...

bunun tedavisi düzenli uyu,sinir yapma,salıklı beslen,yediğine içtiğine dikkat et.

doktoroda geçen yaz sonunda gittim.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS Apache
    stres sıkıntı üzüntü bunlardan uzak durmaya çalış iyileşmeyecekmişssin gibi kötü şeyler düşünme psikolojin bozulmasın özellikle çarpıntılarda sakin ol panikleme acil şifalar diliyorum gecmıs olsun

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu sıkıntının bir benzerinide ben çekiyorum boyum 1.80 kilom 71kg. hiç birşeyim yokken aniden kalbim anormal derecede hatta öyle bir oluyorki hızlımı atıyo yavaşladımı anlayamıyorum bile sanki göğüs kafesime peş peşe seri bir şekilde basınç uygulanıyo ve nefes kontrolum benden çıkıyormuş gibi oluyorum o anda çok sert bir şekilde öksürmeye başlıyorum.ardından acayip bir baş dönmesi,gözk çukurlarımda ağrı,baş ağrısı,halsizlik...bu şikayetlerle doktora gittim.

doktorun cevabı:kalp kapakcığın gevşek,buna bağlı olarak sitres,düzensiz uyku,demli çay,sigara bunlardan olabildiğin kadar uzak duracaksın...

gerçektende kendimi kontrol ettim günü birlik yazdım hep ne yaşadığımı,çarpıntı zamanlarını.nezamanki sitres yaşasam,çok sigara içsem,geç saatlere kadar otursam uyku düzenini bozsam,en fazla iki gün sonra bu çarpıntı bana yaışıyodu...

bunun tedavisi düzenli uyu,sinir yapma,salıklı beslen,yediğine içtiğine dikkat et.

doktoroda geçen yaz sonunda gittim.
    Öksürük haricinde anlattıklarını harfiyen yaşıyorum. Kardiyoloji doktoru banada dedi kalp kapakcığında çökme varmış diye ama bu normal dedi.Stresli bir hayatım yok, akşamlarıda erken yatıyorum aslında.

Ancak bir yıldır diyet yaptım ve çok ciddi kilo verdim acaba ondanmı. Sigarayıda günde 1 paket tüketiyorum.

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    dostum bu tür şikayetler hafife alınmaz direk hastaneye gidiyorsun,onlar günlük takibe alırlar önlemini almazsan ilerde kronik tansiyon hastası olursun,geçmiş olsun

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    motosıkletımız arıza yapsa soluğu anında ustanın yanında alıyoruz ne gerekıse yapıp cıddi paralar harcadığımızda oluyor ama kendımden bılırım sağlık deyınce bır şey olmaz ya deyip geciştırıyoruz sanırım bırazda bunun sebebi sağlık kuruluşlarında bır coğumuzun sıgortası yok olsada sahne belli parası yok özele gıdemıyor değilmiki geçmişte eczanelere şikayetlerını söyleyıp buyuklerımızın gecmişte care gördüğ cok olmuştur.geçmiş olsun kardeşim doğru doktora en sağlıklı cevap orda

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    Ancak bir yıldır diyet yaptım ve çok ciddi kilo verdim acaba ondanmı. Sigarayıda günde 1 paket tüketiyorum.

babacan cok geçmiş olsun öncelikle sigarayı bırakmanı tavsiye ederim kilo kaybında neden olması muhtemel bir durum

ilhan1154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda pcx 125
    bu aralar salgın türünde bişey var geçen hafta benimde durumum kötüydü ateşim 40 tansiyon 5-8 civarıydı kalp atışım okadar azalmıştıki serum takcak damar bulamadılar... ayriyetten dediğin gibi felaket baş ağrısı ve baş dönmesi vardı zor yürüyordum 5-6 çeşit ilaç kullandıktan sonra anca kendıme geldım
    Dünyanın en güzel hediyesini sana vermek isterdim ama seni sana veremem ki...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    geçmiş olsun ama bu tür bir sorun için cevapları forumda aramamak lazım. motorlu araçlarımızda oluşan teknik problemler için forumda ne kadar sağlıklı bilgi alınamazsa, bedenimiz ve sağlığımız için de aynı şey söz konusu. bakmadan, görmeden, ölçme tekniği kullanmadan araçlardaki sorunların teşhis ve tedavisi nasıl mümkün olamıyor, tüm önerilere rağmen çare yine servis ve ustalarda bulunabiliyorsa, aynı şekilde sağlık sorunları için de yetkili ve donanımlı bir serviste detaylı tetkik yapılması lazım.

ayrıca yine araçlarımızda çıkacak olası sorunlarda nasıl ki, zaman kaybı durumunda, arızalı parçanın komşu diğer parçaları da yıpratma riski varsa, bedenimiz için de aynı şekilde sıcağı sıcağına giderilmeyen sorunların, başka parça ve organlara yük bindirme riski de var.

dolayısıyla bu yazıdan ne anladık :

1) kesin arıza tanımı (teşhis ve tedavi) için tam yetkili ve donanımlı (teşekküllü) bir servise veya ustaya (hastaneye veya uzman doktora) görünülecek.

2) bu işlem zaman kaybetmeden yapılacak ki, mevcut arıza (hastalık) diğer parçaların (organ ve sistem) yükünü artırıp onların da arızalanmasına sebep olmasın...

geçmişler olsun, umarım ciddi bir sorun değildir... her daim sağlık dileklerimle...

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Geçmiş olsun.

Tansiyon rahatsızlıkları nezle gibi geçmesi beklenecek türden değildir Bir an önce kontrolden geçmenizde yarar var.

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun ama bu tür bir sorun için cevapları forumda aramamak lazım. motorlu araçlarımızda oluşan teknik problemler için forumda ne kadar sağlıklı bilgi alınamazsa, bedenimiz ve sağlığımız için de aynı şey söz konusu. bakmadan, görmeden, ölçme tekniği kullanmadan araçlardaki sorunların teşhis ve tedavisi nasıl mümkün olamıyor, tüm önerilere rağmen çare yine servis ve ustalarda bulunabiliyorsa, aynı şekilde sağlık sorunları için de yetkili ve donanımlı bir serviste detaylı tetkik yapılması lazım.

ayrıca yine araçlarımızda çıkacak olası sorunlarda nasıl ki, zaman kaybı durumunda, arızalı parçanın komşu diğer parçaları da yıpratma riski varsa, bedenimiz için de aynı şekilde sıcağı sıcağına giderilmeyen sorunların, başka parça ve organlara yük bindirme riski de var.

dolayısıyla bu yazıdan ne anladık :

1) kesin arıza tanımı (teşhis ve tedavi) için tam yetkili ve donanımlı (teşekküllü) bir servise veya ustaya (hastaneye veya uzman doktora) görünülecek.

2) bu işlem zaman kaybetmeden yapılacak ki, mevcut arıza (hastalık) diğer parçaların (organ ve sistem) yükünü artırıp onların da arızalanmasına sebep olmasın...

geçmişler olsun, umarım ciddi bir sorun değildir... her daim sağlık dileklerimle...
    Pazartesi ilk işim doktora gitmek olacak

DÜŞÜK TANSİYON;
    Orta yaşlı ve sağlıklı bir kişide kan basıncı 130/80 mmHg (mm cıva basın*cı) arasındadır. Kalbin kasılarak kanı damarlara pompaladığı andaki (sistol) basınç büyük ya da sistolik kan basıncı, vücuttan dönen kanın kalbe dolduğu andaki (diyastol) basmç ise küçük ya da diyastolik kan basmcı olarak adlandırı*lır. Diyastol anında kan çoktan küçük çevrel (periferik) damarlara ulaşmıştır.
    Büyük tansiyon 100 mmHg’nin altı*na düştüğünde düşük tansiyondan (hi*potansiyon) söz edilir. Düşük tansiyon, kan dolaşımının, vücudun gereksinimi*ni karşılayamadığını gösterir. Hastada ani pozisyon değişikliklerine neden olan vücut hareketleri (hızla ayağa kalkma gibi) sonucunda dokulara, özel*likle beyne yeterli oksijen ulaşamaz. Oksijensizliğe son derece duyarlı olan beyin bu durumdan çok etkilenir.
    Dinlenme halinde büyük tansiyonu 100 mmHg’nin altında olanlarda dola*şım yetersizliği oJduğu söylenebilir
    BİRİNCİL (ESANSİYEL) HİPOTANSİYON
    Bazı olgularda düşük tansiyon kişiyi ra*hatsız etmez ya da önemsiz yakınmala*ra yol açar. Kan basıncının normalin al*tında olduğu kabul edilse de kişi tü*müyle sağlıklıdır. Bazı olgularda ise tansiyonun düşük olduğu oldukça belir*gindir. Kanın damarlarda hareketini sağlayan güç çok hafiftir. Dokulara gi*den oksijen miktarının normalin altına düşmesi, Özellikle beyin dokusunu etki*leyerek düşük tansiyona özgü belirtile*rin ortaya çıkmasına neden olur. Hasta en çok, sağlıklı kişilerde de tansiyonun düşük olduğu sabahları rahatsızlık du*yar; kendini yorgun, isteksiz hisseder ve çok sık esner. En hafif hareket bile çok güç gelir ve olağanüstü bir çaba ge*rektirir. Kızarma ve terlemenin yanı sı*ra, şkktetli baş ağnsr, soğuğa, dayaıuk-
    sızlık ve solgunluk görülür.Ruhsal gerilim ishale ve sık idrara çıkmaya neden olur. Özel*likle yemeklerden son*ra dolaşımdaki ka*nın önemli bir bölümünün sindirim sisteminde göllenmesî sonucunda bey*ne giden oksijen miktarının azalması nedeniyle bastırılamayan bir uyku hali başlar. Aym nedenlerle bedensel güç harcamayı gerektiren durumlarda, ka*rım kaslarda toplanması beyni oksijen*siz bıraktığından uyku hali gözlenir.
    Her açıdan tümüyle sağlıklı olan in*sanlarda tansiyonun düşmesi nasıl açık*lanabilir? Bunun yapısal bir özellik ol*duğu ve doğuştan geldiği görüşü bir de*receye kadar doğrudur. Düşük tansiyon genellikle normal ya da uzun boylu, uzun kol ve bacaklı, zayıf ve kas yapılan gelişmemiş kişilerde görülür. Zayıflık ve uzun boy gibi, düşük tansiyon da yapısal bir özellik olduğundan endişelenmek ge*reksizdir. Yapısal özellikler dışında tan*siyon düşmesine yol açan önemli bir et*ken böbreküstü bezi dış kabuğundan (korteks) salgılanan ve kan basıncını dü*zenleyen hormonların yetersizliğidir; bu durumun düzeltilmesi için eksik olan iıuımuııfar üasıaya dışarıdan verilir.Otonom sinir sistemini etkileyerek damarların büzülmesini sağlayan ilaçlar kan basıncını yiiksplterelc rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Bununla birlikte, otonom sinir sisteminin dengesinin ko*runması için düzenli ve sakin bir yaşam diyet önerilir. Mideye fazla yük bindir*memek için sık aralarla hafif Öğünler yemek gerekir.Sabah kahvaltısı ve öğle yemeğin*den sonra bir fincan koyu kahve, akşam yemeğinde de yatıştırıcı olarak bir bar*dak kırmızı şarap ya da bira içilebilir. Öğleden sonra bir saat dinlenmek de çok yararlı olabilir.
    Ayrıca, açık havada dolaşmak ve egzersiz yapmak da hastayı rahatlatır. Hafta sonları kent dışına çıkılmalı, kısa süreli de olsa gezilerle hava ve çevre değişikliği sağlanmalıdır.
    Düşük tansiyonlulara öncelikle yüz*me ve kayak, aynca, jimnastik, masaj, özellikle geceleri soğuk duş ve banyo, yüksek karbonik asit içeren kaplıca kür*leri ve güneş banyosu önerilir. Ayrıca bele takılan esnek bir kemer karındaki atardamarlara dışarıdan basınç yaparak genişlemelerini bir ölçüde engeller ve tansiyonun düşmesinin önüne geçer.
    ORTOSTATİK HİPOTANSİYON
    İnsan vücudu, sürekli değişen dış koşul*lara karşı iç dengesini sabit tutmaya ça*lışır. Örneğin otururken ya da yatarken ayağa kalktığımızda vücuttaki kan yer*çekiminin etkisiyle ayaklara doğru ha*reket eder.
    Ayağa kalkınca kanın aşağı hücum etmesi ve vücudun üst yarısındaki kanın azalması atardamar basıncının düşmesi*ne ve yerçekimi etkisiyle karım bacak*larda göllenmesiyle vücudun öteki bö*lümlerinin kansız kalmasına neden olur. Bu durumda vücudun üst yansının, özellikle beynin kansız kalmasını önle*yecek bir mekanizma devreye girer. Küçük damarlar büzülerek kanın yerçe*kimi nedeniyle aşağıda birikmesini ön*ler. Böylece ayağa kalkıldığında, kan bacaklarda göllenmek yerine vücudun dört bir yanma dağılmayı sürdürür. Atardamar basıncının, küçük tansiyon*da hafif bir artışla birlikte, normal de*ğerlerde tutulması ve dolaşımda denge*yi sağlamak için kalp atışları hızlanır. Bu önlem yetersiz kalırsa kişi ayağa kalkınca fenalaşır, rengi solar, terleme*ye başlar ve gözleri kararır. Beyindeki görme ğundan, göz kararması ilk ortaya çıkan belirtilerden biridir. Aynca baş dönme*si, halsizlik ve bazen bayılma görülür.Bu belirtiler nasıl ortaya çıkar? Baş*lıca neden çevrel damarlann büzülmesindeki yetersizlik sonucunda tansiyo*nun düşmesiyle beyne yeterli kan gide-memesidir. Bu olay tehlikeli olmasa da önüne geçilemez. Düşük tansiyonlu ki*şiler yavaş hareketlerle ayağa kalkarak vücutlarına uyum sağlaması için yeterli zamanı vermelidir.
    Bayılan ya da bayılmak üzere olan hastayı başı ayaklanndan ve vücudun*dan daha aşağıya gelecek biçimde yatır*mak yeterlidir. Başın altına kesinlikle yastık konmamalıdır. Böylece hasta kı*sa sürede toparlanır ve beyne yeterince kan gitmeye başlayınca kendine gelir.Ortostatik hipotansiyonla birlikte görülen başka bir bozukluk da Shy-Drager sendromudur. Bu hastalarda or*tostatik hipotansiyon, idran tutamama, cinsel iktidarsızlık ve terlemeyle birlik*te görülür. Yapılan çalışmalar bu belir*tilerin görüldüğü hastalarda beyin sapı, bazal gangliyonlar (beyindeki dört önemli sinir düğümü) ve öbür merkez sinir sistemi yapılarında belirgin nöron kaybının olduğunu göstermiştir.Hastalık genellikle 5-7 yılda ilerle*yerek hastayı yatağa bağımlı kılabilir. Belirgin ortostatik hipotansiyonla bir*likte taşikardi (hızlı kalp atımı) yerine bradikardi (dakikada 60 atışın altma inen yavaş kalp atımı) gelişir. Bu hasta*larda da tedavi belirtilere yöneliktir.Bacaklarda kan göllenmesini önlemek için Özel çorapların kullanılması yararlı olabilir. Daha ilerlemiş ve dirençli ol*gularda tuz alımı ya da fludrohidrokor-tizon önerilir. Aynca amfitamin ve efedrin gibi ilaçlar da kullanılabilir.
    SONUÇLAR
    Buraya kadar birincil ve ortostatik dü*şük tansiyon incelendi. Her iki durum da tehlikeli sonuçlar doğurmayan yapı*sal bozukluklardan kaynaklanır ve bu kişiler tansiyonlan düşük olsa da sağ*lıklı kabul edilirler. Hatta, istatistikler tansiyonu düşük olanların, normal kişi*lerden daha uzun, tansiyonu yüksek olanlardan ise çok daha uzun yaşadığını göstermektedir. Tansiyonun düşük ol*ması damarlan daha az yıpratmakta, bu nedenıc orta ‘ yaşlarda kalp damar sistemi ilgili kanama, beyin trombozu, miyokart enfarktüsü gibi hastalıklar çok az ortaya çıkmaktadır.Doğal olarak, bu özellikler tansiyo*nu düşük olan herkes için geçerli değil*dir. Düşük tansiyon çoğu zaman başka bir hastalıkla “Örneğin kansızlık, tifo, difteri, zatürree gibi bulaşıcı hastalıklar, karaciğer hastalıktan, böbreküstü bezi hastalıklan ve zehirlenmelerle birlikte ortaya çıkar, bu hastalığın tedavi edilmesiyle ortadan kalkar.böyle durumlarda düşük tansiyonun önemi nednleri degişken olabilir.önce dahiliyeye gerekirse baska bi dala sevk yapılır.gerekli ön tahlilller yapıldıktan sora.gecmişolsun saglık ve sıhhhatlerdilerim..
    hayatta herkes yaptığı seçimin bedelini öder..:cherry:

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler