Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İniş Takımlı. Yok yok! Kalkış Takımlı Motosikletimsi Taşıt

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Ecomobile O bir motosiklet Güzel bir alet. Kaska gerek yok kendisi kask gibi birşey zaten. Sevdim bu aleti.

Konuyu motosiklet modellerine açmadım. Çünkü motor hakkında teknik bilgi yok. Zaten satışı da var mıdır? sorusunun cevabı varsa bile Türkiye'de yok.
    Sadobey

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    bunu nasıl döndürüyorlar ki? ağırlık da aktarılmaz bunda.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Daha fazla resim ve 1000 cc. bir motoru varmış. Dönüş beni de meraka düşürdü ama adamlar dönüyor yatıra yatıra. Resimler linklerde.
    http://www.peraves.ch/ECO_03.htm
    http://www.peraves.ch/Startbild.htm
    Super - Turbo - ECO Modelinin Teknik özellikleri
    SPECIFICATION PERAVES W-18K12T SUPER-TURBO-ECOMOBILE 1200ccm*
    VEHICLE BODY & STRUCTURE
    Composite-Monocoque made from KEVLAR**& glass-weave bonded by ARALDITE*** Epoxy resin, reinforced by roll-,crash- and lateral protection-bars, engine mount and steering head in argon-arc-welded aviation grade steel.
    Front suspension by telescopic fork held by carbon reinforced fittings.
    BMW-Monolever in rear with Oehlins-shock-strut. A/C-grade steel supporting roll axles, gull wing door with integrated sun roof opening to the left.
    Tinted acrylic plexi glazing , ECE-43-specs windshield on option.
    200 l. Baggage compartment in rear, SAE-confomal-seat-belt-hardpoints, uni-customized paint.

MECHANICS
    4-cylinder-BMW-K-engine 1171 ccm with IHI-turbo, intercooler & liquid cooling.
    Reinforced dry-monodisc-clutch. PG-gearbox with 4 forward speeds and electrically unlockable reverse,electric gear shift, shaft drive.
    3 SICOM brake discs with forced internal aeration and 4-piston hydraulic calipers.
    Fully integrated electronic ABS-system. Mechanical parking brake on rear wheel. ASR anti-spin engine torque control.
    Aluminium 5-spoke-wheels MT-H2-type 17x3.50" and 17x5.00" or 17x5.50". ZR-TL-low-cross-section sport tyres.
    Computer-supervised electrical SERVO-stabilizer-system with manual lowering backup.

EQUIPMENT & ACCESSORIES
    2-color leather seats with 3-point automatic safety belts. Interior padding in Alcantara and grey velours, black noise suppressing carpets. Self-locking baggage compartment cover with integrated headrest. Complete instrumentation. Heating- and ventilation-system with 3-stage-blower & mirror -defogging, summer ventilation and winddeflector. BECKER TRAFFIC PRO GPS. CD-Audio, AIRSTAB ect. on option.

OPERATION
    Motorcycle-type handlebars with extended functions. Clutch pedal left, gear- and supporting-roll-switches left, integrated brake operation by pedal right, aux-brake lever and twist-throttle on handlebar right.

SOME FIGURES
    Empty weight 455 kgs (1035 lbs). Fuel Tank 47 ltrs (12,4 USG). Max. drive weight 685 kgs (1510 lbs).
    Dimensions l = 3.70 m h = 1.48 m w = 1.47 m . Service every 25.000 kms. Warranty 1 year, on structure 25 years.
    Engine power output 140kW/190HP at 8000/min, max. torque 179Nm/6000/min turbocharged to 0,75 bar, controlled by wastegate and bypass.
    Accel. 0-100 km/h 4,9 sec. Top speed 315 km/h (195 MPH +).
    Stop distance 100-0 km/h 43 m. Turning circle btn. walls 8.5 m
    Consumption ISO 7118: Lead free premium gas.

4.60 l/100km at constant 90 km/h (52 MPG)
    5,45 l/100km at constant 120 km/h (43 MPG)
    Sadobey

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    motor dediğin sana rüzgarı hissettirecek. bu nasıl bir cihaz. adamlar yapmış tamam güzel de yapmışlar emeğe saygı sonsuz ama araba-motor karışımı bişey.
    ya araba alırsın ya motor bu ne peki...?

motoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda XL650V Transalp
    Çok matrak bi alete benziyo cidden kask içinde seyahat etmek gibi Beni açmadı
    GÖZLERDE YAŞ YOKSA RUH GÖKKUŞAĞINA SAHİP OLAMAZ

super_meke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    varadero
    bi dönem bende bunun bı benzerının yapılabılecegını dusunmustum kış ayında kullanabılsın dıye ama uygulamaya gecılemedı.guzel olmuş

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    acayip bişey (aklıma başka bi söz gelmedi)
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

patatessogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bmw 'nin parmağı olduğuna göre alet sağlam çok hızlı birşey sanırım 100kmh/4,9sec. Ama şehir içinde gitmez ki bu alet,fotolardan birinde sunroof vardı

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Azönce dicovery de bi program izledim bununla hemen hemen aynı bi motor vardı. 500 000€ istioydu sahibi.

Duncan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattım:(-
    Aklıma uçan arabalar geldi.Bunu uçurtmayı deneyebilirler.Bayada uygun gibi geldi.Ne zaman göreceğiz.Bilimkurgudaki uçan arabaları ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler