Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Biliyormusunuz?? Acı bir gerçek..Yutube

Motovento
    REKLAM ALANI
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125

Merhaba!

İstanbul’da bir lisede öğretmenlik yapıyorum. Çalıştığım okul, çoğunluğu Anadolu'nun en ücra köylerinden gelip yerleşen (yerleşemeyen) insanların oturduğu bir çevrede. Etrafımız gecekondu mahalleri. Gecekondu olmayan yerlerde de derme çatma binalar var. İstanbul’un pek çok yerinde artik görmeye alıştığımız bir manzara var aslında burada! Sözünü ettiğim yerleşim yerinin 5 dakikalık mesafesinde modern bir alışveriş merkezi var! Atardamarın hemen üzerinde bu okul.

BUNLARIN HEPSI GERÇEK:

Biliyor musunuz, bu yıl lise1. Sınıfta okuma yazma bilmeyen bir öğrenci var.

Biliyor musunuz, bir öğrenci okula "satir" getirmekten uzaklaştırma cezası aldı.

Biliyor musunuz, iki hafta önce okulun önünde çıkan bir kavgada bir öğrencimin boynu döner bıçağı ile kesildi; 28 dikiş atıldı. (Çok şükür sah damarına gelmedi)

Biliyor musunuz, bu çevrede kimse kisin aksam besten sonra sokakta yalnız yürümüyor.

Biliyor musunuz, geçtiğimiz hafta, bebek bekleyen müdür yardımcımız bir öğrenci tarafından karni tekmelenmekle tehdit edildi.

Biliyor musunuz, dışarıdan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam, kendisini dışarı çıkarmaya çalışan kat nöbetçisi bayan öğretmeni bıçakla tehdit etti.

Biliyor musunuz, derste sıkıntı yarattığı için öğretmeni tarafından cezalandırılan öğrencinin aşiret olan ailesi okulu bastı.

Biliyor musunuz, bir öğretmenimiz sınıfta bıraktığı öğrenciden tehdit telefonları aldı.

Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %86'si sigara içiyor.

Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %42'si hap kullanıyor.

Biliyor musunuz, okulun etrafında hap satanları, okulun içinde hap kullananları polis biliyor.

Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %23'ü ensest ilişki mağduru.

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl bir kız öğrencimizin babası çocuğundan (öğrencimizden) dayak yediği için okula sığındı.

Biliyor musunuz, yalnızca koridorda birbirlerine çarptıkları için kavgaya tutuşan iki kız öğrencinin aileleri okulun önünde birbirlerine yumruk yumruğa saldırdılar.

Biliyor musunuz, bazı kız öğrenciler 100 kontör karşılığında minibüs şoförlerine, hali saha sahiplerine kendilerini kullandırtıyorlar (cinsel anlamda)

Biliyor musunuz, bu yıl bir erkek öğrenci, bir kız öğrencinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyleyerek şikâyette bulundu.

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl bir anne, kızının saçının boyalı olması üzerine okula çağırıldığında, kızını okula koca bulmak için gönderdiğini bu nedenle de süslenmesi gerektiğini söyledi.

Biliyor musunuz, velilerin %42'si kayıttan sonra bir daha okula uğramıyor.

Biliyor musunuz, maddi yetersizlikten dolayı üç, dört aile bir oda-bir salon bir evi paylaşıyorlar. (Sayıları azımsanamayacak ölçüde.)

Biliyor musunuz, her ay öğretmenler aramızda para toplayıp bir öğrenciye bot, palto veya okul araç gereçleri alıyoruz.

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl cuma okul kapanışı töreninde baygınlık geçiren bir öğrencinin iki gündür hiçbir şey yemediğini öğreniyoruz.

Biliyor musunuz, öğrencilerin çoğunun hayatında kan davası, intihar, boşanma, dayak, kaçma, kaçırılma, hapis gibi hikâyeler var. (Ailelerinde yasanmış)

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl iki gün boyunca evine gitmeyen bir öğrenciyi velisi gelip okulda arıyor. (Kızın biriyle kaçtığı anlaşılıyor daha sonra.)

Biliyor musunuz, annesi babası ayrı veya boşanmış olan öğrencilerin çoğu uzak akrabaların yanında kalıyor. Anne ya da baba almak istemiyorlar veya! Üvey anne babalar istemiyor.

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl sorun çıkardığı için müdür tarafından tartaklanan bir öğrenci mahalleden topladığı tanıdıklarıyla müdürün odasını basıp tehditler savurdu.

Biliyor musunuz, veliler toplantılara "ocakta yemeklerini bırakarak", ayakkabılarının topuğuna basarak, mantolarını omuzlarına atarak geliyorlar.

Biliyor musunuz, velilerin büyük bir çoğunluğu öğretmene nasıl hitap edileceğini bilmiyor. (Güzelim, hanim kızım, sen, hocaaaaa, ablası!)

Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl 1000 öğrenci kapasitesi olan okulda kütüphaneye üye olanların şayisi 7(yedi)'di.

Biliyor musunuz, öğrenci tanıma formlarındaki "Çaldığınız müzik alet(ler)i" bölümüne radyo, teyp, walkman yazan azımsanamayacak sayıda öğrenci var.

Biliyor musunuz, öğrencilerin azımsanamayacak bir bölümü doğum tarihlerinin gün ve ay kısımlarını doğru yazıyorlar ancak yıl bölümüne 2004 yazıyorlar!

Biliyor musunuz, lise birinci sınıf öğrencilerim "Soru işareti nerede kullanılır?" soruma yanıt veremediler.

Biliyor musunuz, *10 lisesine kayıt yaptıran bu öğrenciler çarpım tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katları ile çarpma ya da bölme işlemi yaparken bile hesap makinesi kullanıyorlar. (Geçtiğimiz ay sinirden gözlerine kan oturmuş bir halde sınıftan çıkan matematik öğretmenimiz koltuğa çökerken öğrencilere bir ders boyunca 300'ü 2'ye böldüremediğini anlattı.)

Biliyor musunuz, maddi durumu iyi olan sayılı öğrencilerden birinin velisi, geçtiğimiz yıl akan damımızı onardı. (Notlarının hemen hepsi zayıf olan öğrencinin sınıf geçmesi şartıyla!)

Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %60'i sağlıksız beslenmeden dolayı hasta (aralarında dispanserlik olanlar var) ancak öğrencilerimizin %90'inda cep telefonu var. (Cep telefonları son model, bazıları kameralı)

Ben bu okulda 3 yıldır öğretmenlik yapmaya çalışıyorum. Bu olaylara alışmamak için, artik alışıp bunları neredeyse doğal karşılayan yılların öğretmenleri gibi olmamak için uğraşıyorum.

Biliyorum ki eğer alışırsam geleceğe dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endişeyle "Acaba bugün ne olacak?" diye başlıyorum isime. Olaysız geçen günler Allah’ın nimeti!

Biliyor musunuz, sınıfta gezinerek ders anlatırken Atatürk'ün gözleriyle karsılaşmamaya çalışıyorum, kafamı kaldırıp resmine bakamıyorum. Basımın üzerinden "Ey Türk Gençliği!" diye bağırdıkça utancımdan omuzlarıma gömülüyorum.

Biliyor musunuz, 10 Kasım’larda, 29 Ekim'lerde şiirler okunurken, marsımızı dinlerken ağladığımda herkes günün anlamına ağladığımı sanıyor; oysa çaresizliğe ağlıyorum.

Muhtaç olduğu kudretin dolaştığı asil kani uyuşturucuyla zehirleyen öğrencilerimi kurtaramıyorum. Öğrenmeye direnen, kendini kapatan öğrencilerime İstiklal Marsı’nın anlamını bile öğretemiyorum.

Gebzede uzun süre okumuş birisi olarak ben çoğunu gördüm..

Evet ne dersiniz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilhan1154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda pcx 125
    ben niye youtube yi açamıom açılıo ama videolar oynamıo . pilis tıray egeyn litır dio
    Dünyanın en güzel hediyesini sana vermek isterdim ama seni sana veremem ki...

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    çağdaş olucaz diye diye ahlaktan ,sevgi, saygı, millet olma ,bir olma, gibi toplumları kalıcı toplum yapan ,halkımızın arasına, fitne, fesat, soka soka, çağdaş değil ama, varoş kültürü ,3.5 kuruşa vatanını satan, kendinden başka ilgisi alakası olmayan, garip bir toplum olduk, ülkemizi bu hale getirenlerin ..... noktalara siz yerleştirin neler denir ....

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    benim bulunduğum pc de açmıyor ama tek dicemm ALLAH bu günlerimizi aratmasın gençlik çok saygısız ve hoş görüden uzak yetişiyor ..

kısaca bişi anlatayım geçen internet cafedeydim benden önceki kız msn sini açık unutmuş gözüm ilişti sayfa açıktı erkek arkadaşıyla bir konuşma tarzı vardı dondum kaldım malesef gençlik yerlerde sürünüyor yazı çok yazık..
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosikleti
    Seyhan 125
    İlkokulu bu allahın belası yerde okumadım ama ortaokulu burda okudum ve çoğunu gördüm lise şükür temizdi çakallık serserilik itlik moda olmuş..

Motosikleti
    Honda cb125e
    gebzeyide yerden yere vurma laa benim çocukluğum orda geçti güzel anılarım var hatırlayamasamda..

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı mezit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gebzeyide yerden yere vurma laa benim çocukluğum orda geçti güzel anılarım var hatırlayamasamda..
    Senin çocukluğun sene 1945 Gebze 1990lardan sonra çok bozuldu ipini koparan damladı iş imkanları yüzünden..

Motosikleti
    Honda cb125e
    seninde orda olmandan belli bizim elamanlar işyeri açacak gebzede sık gelecem oralara görecezz

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bu sayılanların hepsinin tek bir okulda aynı anda oluyor olası ihtimali çok zor..
    eğer oluyors da oradaki öğretmenler basiretsizler..
    MEB'e hiçmi başvurmamışlar?
    hiç mi sendikalı öğretmen yokta sendikaya yazı yazarak destek alıp okul idaresi hakkında soruşturma açtırmamışlar?
    1 tane öğretmenin ilçeye mektup yazmasıyla 1 tane müfettiş mi yollatamamışlar?
    okula satır sokan, uyuşturucu satıcılarını barındıran okulun müdürü suçludur ve bunu il MEB'e bildirmeyen öğretmenlerde suçludur.Bende öğretmenim, şuanda kolejdeyim ama devlette de çalıştım hemde gayet kuytu köşe bir okulda ve okulumda böyle bir şey olmasına asla izin vermezdim.
    okulun ve öğrencilerin maddi imkansızlıklarından bahsetmiyorum sadece uyuşturucu ve satır/bıçak olayından bahsediyorum.
    Youtube u açamıyorum bu arada videoda ne var bilemiyorum.

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sayılanların hepsinin tek bir okulda aynı anda oluyor olası ihtimali çok zor..
    eğer oluyors da oradaki öğretmenler basiretsizler..
    MEB'e hiçmi başvurmamışlar?
    hiç mi sendikalı öğretmen yokta sendikaya yazı yazarak destek alıp okul idaresi hakkında soruşturma açtırmamışlar?
    1 tane öğretmenin ilçeye mektup yazmasıyla 1 tane müfettiş mi yollatamamışlar?
    okula satır sokan, uyuşturucu satıcılarını barındıran okulun müdürü suçludur ve bunu il MEB'e bildirmeyen öğretmenlerde suçludur.Bende öğretmenim, şuanda kolejdeyim ama devlette de çalıştım hemde gayet kuytu köşe bir okulda ve okulumda böyle bir şey olmasına asla izin vermezdim.
    okulun ve öğrencilerin maddi imkansızlıklarından bahsetmiyorum sadece uyuşturucu ve satır/bıçak olayından bahsediyorum.
    Youtube u açamıyorum bu arada videoda ne var bilemiyorum.
    Vidyoda yazılanların sesli sunumu var bunların hepsinin olduğu okullar mevcut gebzede vardı şu an ne durumda bilmiyorum..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    hocam, maddi imkanlarla ilgili olan kısımları geçiyorum, diğer kısımlara bakıyorum, veliler ve öğrencilerin davranışlarıyla ilgili olanlara ve maalesef diyorum ki, akıntıya kürek çekiyorsunuz. bu öğrencileri eğitemezsiniz. bi şeyler öğretebilirsiniz ama eğitim veremezsiniz. çünkü balık baştan kokmuş. anladığım kadarıyla bu öğrenci davranışlarının çoğunu çocuklar aileden almış (ya da almamış). dolayısıyla ağaç yaşken eğilmiş eğileceği tarafa. artık bu saatten sonra ne yapabileceksiniz? koca bir hiç...

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam, maddi imkanlarla ilgili olan kısımları geçiyorum, diğer kısımlara bakıyorum, veliler ve öğrencilerin davranışlarıyla ilgili olanlara ve maalesef diyorum ki, akıntıya kürek çekiyorsunuz. bu öğrencileri eğitemezsiniz. bi şeyler öğretebilirsiniz ama eğitim veremezsiniz. çünkü balık baştan kokmuş. anladığım kadarıyla bu öğrenci davranışlarının çoğunu çocuklar aileden almış (ya da almamış). dolayısıyla ağaç yaşken eğilmiş eğileceği tarafa. artık bu saatten sonra ne yapabileceksiniz? koca bir hiç...
    olaya biraz bilimsel yaklaşacak olursak bu söylediğin eğitim psikolojisi ve gelişim psikolojisinde %100 geçerli olmayan şeyler ki bu nedenle aile ve çevre problemleri yaşamış gençlerin/çocukların eğitimleriyle ilgili Özel Öğretim Yöntemleri gibi branşlar mevcuttur pedagojik formasyon (öğretmenlik) eğitimlerinde..
    neticede afrikanın balta girmemiş ormanlarında yaşayan bir genci alarak bir talk show sunucusu yapabilirsiniz..abes örnek bu kadar uç olabilir..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    evet sayın osbourne hocam, siz de haklsınız da, bu dediğiniz ancak o ailelerden koparlarsa olur. aynı ortamın içinde artık büküldükleri yönün tersi istikamete pek bükülmezler gibime geliyor...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler