Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Konu dışı ithal ürün ticareti. İşletmeci var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Merhaba herkese. Bir arkadaşımla kahve ithal etmek ve kendi kurduğumuz marka ile bu kahveleri paketleyip(ambalaj şirketiyle anlaşıp ) , pazarlamasını yaparak satmak istiyoruz. Bu işi yaparken birinci amacımız bu işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek,pazarlama ve marka yaratma konusunda işi içinde öğrenmek diyebilirim. Ben iktisat öğrencisiyim fakat bu işin yasal prosedürleri ile ilgili bir ders almadık.(Borçlar,Ticaret hukuku,Temel Hukuk) derslerinin iceriginde sadece markayı kurmanın ve işletme olmanın yükümlülükleri vesaire vardı. Google'da arama yapınca sadece "Gıda üretim izni" başlıkları çıkıyor karşıma. Fakat ben ürünü ithal edip paketlemek istiyorum.(Bir markanın ürününü değil safi üreticiden çuval olarak alıp. Yanlış bir yargı oluşmasın lütfen.) Veya Türkiye'ye halı hazırda ithal olarak gelmiş ürünü alıp paketlemek diyebiliriz. Birinci sorum , paketlemek için ve ürünü test gönderip onay almak için yapılması gerekenler nelerdir.
    İkinci sorum, bu ürünleri pazarlarken yerel marketler ile anlaşma yapmamiz için gerekli prosedürler nelerdir? ( Her şekilde yasal olup, gerekli izinleri aldıktan sonra.) Yani 3-4 şubesi olan yerel marketlerle anlasabilmek için onlara ödeme yapmamız falan gerekiyor mu? Marketlerden kastım normal zincir marketler değil, zaten bu mümkün değil. Bunu karşılayacak gerek sermaye gerek lojistik yeterliliğimiz de yok zaten. Demek istediğim bakkallar,şahıs şirketi süpermarketleri,sanal pazar yerleri. Sanal pazar yerlerinde üyeliğim var fakat işi bizzat B2B yürütmek istediğimiz zaman nelerle karşılaşırız? Bu işin zorlukları bizim için ne olur? Bu konuda tecrübesi olan birileri var mı?

Teşekkür ediyorum şimdiden , sağlıklı günler tekerinize taş değmesin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Diğerlerini bir tarafa bırak, sadece gümrükte bile canınızdan bezdirirler. Bu dönemde ithalat istenmiyor. Uzak durun.
    Öğrenmek istiyorsanız da, buradan değil, direkt olarak gümrük müşavirine, market müdürüne vs. gidin sorun.
    Direkt kendisi de kahve getirmediyse, herhangi biri sorularınızı yanıtlayamaz.
    Gümrük müşaviri bile hepsini anlatamaz, aynı kalem malı daha önce çekmediyse.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kolaylıklar dilerim.

Gıda alanında bir B2B işletmenin nasıl yürütülmesi gerektiğiyle ilgili sorulara burada cevap araman benim bayağı ilgimi çekti. Ya aramak suç değil tabii, ne bu konu falan gibi beylik bir laf ediyor gibi görünmeyeyim. Meraklandım bakalım ne çıkacak.

Gıda ithalatında çok çok karışık mevzuatlar olması muhtemel. Mesela şimdi kahve bitmiş bir ürün olarak düşünülüyor olabilir mesela, ama kahveyi ham getirip burada kavurup paketlediğin zaman gıda üretimi olarak sınıflandırılıyor olabilir, bir çok üçüncü nesi kahvecinin de bir kaç merkezi yerden kahve aldıklarını düşününce bundan da kaynaklanıyor olabilir diye tahminde bulundum şimdi, ama yani dümdüz kahve içerken öyle aklıma gelen bir düşünce, sıfır bilgi.

Gıda ithalatında çalışmış bir gümrük müşavirliği firması ile görüşülebilir. Eğer doğrudan bir rakip olmayancaksan, kaliteli kahve ithalatçılarından bilgi alabilirsin, onların pastasına bir tehdit oluşturmuyosan sektörel gelişimi düşünerek bilgi paylaşabilirler, ben olsam böyle yapardım diye tahmin yürütüyorum yani. Kozyatağı'nda Coffeenutz var mesela, bir danışılabilir belki.

Market ve pazarlama tarafı işin en Teksas tarafı. 3-5 şubesi olan marketlerle anlaşma doğrudan gidip patronla sohbet ederek bağlanabilir. Büyük zincirler bilindik markalara doğrudan raf alanı satıp ürünleri de parasız alabiliyorlar, ama bu zaten pazarı oturmuş ve deli rekabetin olduğu ürünlerde geçerli. Yeni bir kahve ithalatçısından para istemez Migros ürünü koymak için, ama o ürünün satılacağına dair bir talep olduğuna dair ikna edilmesi gerekir. Migros'un varlığından bağımsız dayanak noktaları olan bir business plan ile ancak başarılabilir bu.

Şimdiden kolaylıklar dilerim.

* bu arada gümrük müşavirliğinden aldığınız bilgileri de mutlaka mevzuatları okuyarak kontrol edin. Benim muhasebecime kalsa bir sürü giderimi gider gösteremiyordum, hizmet ödemesinin yanında bir de mesleki bilgi kazandırıyorum kendilerine. Napalım artık.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.veneziakahve.com

Bir gözat istersen?

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kolaylıklar dilerim.

Gıda alanında bir B2B işletmenin nasıl yürütülmesi gerektiğiyle ilgili sorulara burada cevap araman benim bayağı ilgimi çekti. Ya aramak suç değil tabii, ne bu konu falan gibi beylik bir laf ediyor gibi görünmeyeyim. Meraklandım bakalım ne çıkacak.

Gıda ithalatında çok çok karışık mevzuatlar olması muhtemel. Mesela şimdi kahve bitmiş bir ürün olarak düşünülüyor olabilir mesela, ama kahveyi ham getirip burada kavurup paketlediğin zaman gıda üretimi olarak sınıflandırılıyor olabilir, bir çok üçüncü nesi kahvecinin de bir kaç merkezi yerden kahve aldıklarını düşününce bundan da kaynaklanıyor olabilir diye tahminde bulundum şimdi, ama yani dümdüz kahve içerken öyle aklıma gelen bir düşünce, sıfır bilgi.

Gıda ithalatında çalışmış bir gümrük müşavirliği firması ile görüşülebilir. Eğer doğrudan bir rakip olmayancaksan, kaliteli kahve ithalatçılarından bilgi alabilirsin, onların pastasına bir tehdit oluşturmuyosan sektörel gelişimi düşünerek bilgi paylaşabilirler, ben olsam böyle yapardım diye tahmin yürütüyorum yani. Kozyatağı'nda Coffeenutz var mesela, bir danışılabilir belki.

Market ve pazarlama tarafı işin en Teksas tarafı. 3-5 şubesi olan marketlerle anlaşma doğrudan gidip patronla sohbet ederek bağlanabilir. Büyük zincirler bilindik markalara doğrudan raf alanı satıp ürünleri de parasız alabiliyorlar, ama bu zaten pazarı oturmuş ve deli rekabetin olduğu ürünlerde geçerli. Yeni bir kahve ithalatçısından para istemez Migros ürünü koymak için, ama o ürünün satılacağına dair bir talep olduğuna dair ikna edilmesi gerekir. Migros'un varlığından bağımsız dayanak noktaları olan bir business plan ile ancak başarılabilir bu.

Şimdiden kolaylıklar dilerim.

* bu arada gümrük müşavirliğinden aldığınız bilgileri de mutlaka mevzuatları okuyarak kontrol edin. Benim muhasebecime kalsa bir sürü giderimi gider gösteremiyordum, hizmet ödemesinin yanında bir de mesleki bilgi kazandırıyorum kendilerine. Napalım artık.
    Çok teşekkür ederim. Söylediğiniz kavurma olayı doğru. İzmir'de bir kaç kahve distribütörü ile iletişime geçtim. Sağlıklı iletişim kurduk derken, marka işinden sohbeti çevirip malımızı ucuza verelim kafelere satarsiniza getirdiler olayı. Üzülerek ayrıldık tabi mekandan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

Alıntı trattataa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.veneziakahve.com

Bir gözat istersen?
    Bu çok iyi oldu. Çok teşekkür ederim. Firmayla iletisim kuracağım. ☺️

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Elektronik ürün ithalatı ve online satışı yapan bir firmada çalışıyorum. Daha önce de hızlı tüketim sektöründe merchandiser olarak çalıştım, yerel zincirlerden sizin bahsettiğiniz marketlerin belli bir cironun yukarısında olanlarına biz bakıyorduk. Gıda ithalatı ve üretimiyle alakalı bilgim yok.

Yerel zincir marketlerin çoğunun ya bir merkezi oluyor ya da bakkal gibi kafasına göre takılan sadece isim hakkı almış mağaza sahipleri oluyor. Merkezi olanlar için merkezden satınalma vs ile görüşüp ürünü siparişe açtırmak ve mağazalardan sipariş toplamak veya varsa direkt merkez depoya sevk edip mağazalara gönderilmesiyle ilgili anlaşma görüşme yapmak gerekebilir. Eğer depo zorunlu göndermezse mağazalardan da sipariş gelmez ise ürün merkez depoda tarihi geçmek üzere beklemede kalır. Her marketin çalışma şekli farklıdır, bunu netleştirip her zincir için ne gerekiyorsa ona göre hareket etmek gerekiyor. Merkeze ürünü çakıp mağazadan "reyonda yerim yok" "bizde satmaz" gibi gerekçelerde ürün çektiremeyebilirsiniz.

Şahıs firmaları için zaten bir merkez olmadığı herkes kendi mağazasının patronu olduğu için direkt olarak noktada konuşarak sipariş alınıp fatura kesilip ürün bırakılabilir. Veya bunu zaten farklı ürün gruplarında yapan belli bir esnaf portföyü olan toptancılarla anlaşıp onlara ürün ve pay verip satış yapmaları beklenebilir. Sadece 1 ürün grubunda 2 kişi ile hem ithalat yapıp hem market anlaşmaları hem sevkiyat yapmayı düşünüyorsanız biraz zor hatta imkansız gibi bir şey olur. Marketten olumsuz sonuç almak ve market müdürü vs yaklaşımı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu satışların muhasebe süreçleri de ayrı bir iş olacaktır.

İthalat yapmayı kafanıza koyduysanız ilk etapta marketlerle uğraşmayıp online pazaryerlerinde ürünlerinizin satışına başlayıp belki f/p ürünü olarak bir satış yakaladıktan, marka bilinirliği oluştuktan ve para kazanmaya başladıktan sonra market ayağı için personel almayı düşünebilirsiniz.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektronik ürün ithalatı ve online satışı yapan bir firmada çalışıyorum. Daha önce de hızlı tüketim sektöründe merchandiser olarak çalıştım, yerel zincirlerden sizin bahsettiğiniz marketlerin belli bir cironun yukarısında olanlarına biz bakıyorduk. Gıda ithalatı ve üretimiyle alakalı bilgim yok.

Yerel zincir marketlerin çoğunun ya bir merkezi oluyor ya da bakkal gibi kafasına göre takılan sadece isim hakkı almış mağaza sahipleri oluyor. Merkezi olanlar için merkezden satınalma vs ile görüşüp ürünü siparişe açtırmak ve mağazalardan sipariş toplamak veya varsa direkt merkez depoya sevk edip mağazalara gönderilmesiyle ilgili anlaşma görüşme yapmak gerekebilir. Eğer depo zorunlu göndermezse mağazalardan da sipariş gelmez ise ürün merkez depoda tarihi geçmek üzere beklemede kalır. Her marketin çalışma şekli farklıdır, bunu netleştirip her zincir için ne gerekiyorsa ona göre hareket etmek gerekiyor. Merkeze ürünü çakıp mağazadan "reyonda yerim yok" "bizde satmaz" gibi gerekçelerde ürün çektiremeyebilirsiniz.

Şahıs firmaları için zaten bir merkez olmadığı herkes kendi mağazasının patronu olduğu için direkt olarak noktada konuşarak sipariş alınıp fatura kesilip ürün bırakılabilir. Veya bunu zaten farklı ürün gruplarında yapan belli bir esnaf portföyü olan toptancılarla anlaşıp onlara ürün ve pay verip satış yapmaları beklenebilir. Sadece 1 ürün grubunda 2 kişi ile hem ithalat yapıp hem market anlaşmaları hem sevkiyat yapmayı düşünüyorsanız biraz zor hatta imkansız gibi bir şey olur. Marketten olumsuz sonuç almak ve market müdürü vs yaklaşımı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu satışların muhasebe süreçleri de ayrı bir iş olacaktır.

İthalat yapmayı kafanıza koyduysanız ilk etapta marketlerle uğraşmayıp online pazaryerlerinde ürünlerinizin satışına başlayıp belki f/p ürünü olarak bir satış yakaladıktan, marka bilinirliği oluştuktan ve para kazanmaya başladıktan sonra market ayağı için personel almayı düşünebilirsiniz.

Beklediğim yorumlardan biriydi. Çok haklısınız. Zaten ilk olarak işimiz ürünün özellikle sosyal medya ads ve influencerlar yoluyla pazarlamasını yapmayı denemek olacak. Bunun yanında bir çok pazar yerinde üyeliğim hali hazırda var, kategoriyi değiştirip onay kağıtlarını kargolamak gerekecek. Dediğiniz olay gerçekten çok doğru ve muhtemelen yaşanacak zannedersem. Market müdürleri veya sahipleri ile sıkıntılı diyaloglar yaşayacağımız ve bir süre kaale alinmayacagimiz kesin. Ürünü sosyal medya üzerinden tanıtmak ilk işimiz , şahıs şirketleri sonraki işimiz,bir gömlek büyük marketler en son işimiz olacak şekilde planlama yaptık. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kahve çok çabuk tadı kaçan, bozulan bir ürün.
    Bu yüzden yurtdışından kavrulmuş olarak getirilen kahve çekirdekleri garanti bayat kabul ediliyor. Bu yüzden kahve ithalatçıları yeşil çekirdek olarak ithal edip burada kavuruyor. zaten kahve ithal etmeye kalktığınızda kahve satıcıları da yeşil çekirdek temin ederler size.

Kahvenin kavurması ayrı bir ustalık işidir. Aynı çekirdek farklı kavurucular elinde farklı tatlar verebilir bunları denemek de ayrı keyiftir. Ama otomatik makinaya atarım kavrulur diye bir şey yok, her yörenin, hatta aynı yörede farklı çiftliklerden gelen farklı türde kahvelerin bile kavurma profili fakrlı farklı olur. En az 7-8 farklı kavurma profili deneyip hah olmuş deyip birini seçmene kadar yarım çuval kahveyi harcamış olursunuz zaten. Düzgün bir kahve kavurma makinası da araba fiyatına zaten.

Yüzlerce ton kahve ithal eden firmalar var, marketler bunların kahvelerini satıyor, zaten bu kahveler de dünya kahve ticaretinde ticari sınıf diye geçen kaliteli kahvelerden arta kalan ucuza giden kahveler. Bu ucuz kahvelerin bile kilosu dünya piyasalarında 10 doları bulmuş, eskiden 10 dolara specialty coffee sınıfında kahve bulunuyordu. Bu hacimde iş yapan büyük firmalarla fiyat olarak rekabet etmeniz küçük çaplı işte çok zor. Geriye kalıyor nitelikli kahve (specialty coffee) tarafı. Orada da bir sürü küçük firma var, kimi direkt kendi ithal ediyor kimi ithal eden büyüklerden alıyor ama dünyada iklim değişikliği yüzünden kahve üretimi azaldı, fiyatlar yükseldi, bu fiyatlarla da bu specialty soffee sınıfında kahve alan sayısı azaldı yani pazar daraldı. Çok kaliteli kahveleri çiftliğinden bulup ithal edip bir de çok harika çok ustalıkla kavurabilip çok büyük farkınız olmayacaksa sektörün bu tarafına girmek de zor. Zaten türkiyedeki kahve sektöründe kahve kavurmayı biliyor denecek çok az kahveci var, çoğu daha öğrenme aşamasında buna rağmen aralarında işiniz zor.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Şimdiden hayırlı olsun. İş işte öğrenilir. Siz bir şekilde ufak bir parti ile başlayın zaten gittiğiniz yerler size işi öğretecektir.

Gümrükte abi şu kağıt eksik, şu harcı yatırdın mı gibi

Sonra paketlemeci şu var mı? bu var mı? şöyle mi olsun? böyle mi olsun? diye sordukça siz zaten bak böyle oluyormuş diye öğreneceksiniz.

5 liralık mal size 15 liraya gelecektir ama arada ki 10 lirayı öğrenim bedeli olarak kabul edin.

Her partide daha az fuzuli masraf yapar değerini bulursunuz.

Pazarlama kısmına gelirseniz devamlı sahada olmanız lazım bu hafta olumsuz cevap aldığınız yere haftaya yine gidin. Buradan olumsuz cevap aldım diye orayı listeden çıkarmayın. Geçiyorduk uğradık misali. Bir gün ya getir bakayım iki kutu der öylece başlangıç olur.

Sosyal sohbet sitelerine üye olun muhabbet esnasında ya bak şöyle bir kahve çıkmış yada iki fincan şu kahveden içtim iyi geldi gibi arada bir iki cümle yazın.

İş rayına oturana kadar biraz zarar ve terleme olacak.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    İlk önce siz, çiğ bir kahve çekirdeğine bakıp sınıf ayrımı yapabilecek bilgiye sahip misiniz? Kavurma aşamalarına hakim olacak yetkinliğiniz var mı? Bir seferde ne kadar kavurup satabileceksiniz? Bu satış işlemi online mı olacak, dükkan+atölye gibi mi olacak? Stok maliyeti, kar zarar nedir bilir misiniz? Daha kafamda nice deli sorular? Bir yerde başlayıp, biraz öğrenmek lazım.
    espresso bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk önce siz, çiğ bir kahve çekirdeğine bakıp sınıf ayrımı yapabilecek bilgiye sahip misiniz? Kavurma aşamalarına hakim olacak yetkinliğiniz var mı? Bir seferde ne kadar kavurup satabileceksiniz? Bu satış işlemi online mı olacak, dükkan+atölye gibi mi olacak? Stok maliyeti, kar zarar nedir bilir misiniz? Daha kafamda nice deli sorular? Bir yerde başlayıp, biraz öğrenmek lazım.
    Büyükler boşuna dememiş. Çıraklığını yapmadığın işin, ustalığına soyunmayacaksın diye.👍
    Gençlerin hevesini de anlıyorum ama, çok ters bir zamanda,çok karmaşık bir işe hevesleniyorlar.
    Umarım erken farkederler.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyükler boşuna dememiş. Çıraklığını yapmadığın işin, ustalığına soyunmayacaksın diye.👍
    Gençlerin hevesini de anlıyorum ama, çok ters bir zamanda,çok karmaşık bir işe hevesleniyorlar.
    Umarım erken farkederler.
    Tabii haklısınız. Aniden soyunup,bilgi almadan ve tartmadan girdiğim bütün işler elimde patladı. Söylediğinizi çok iyi anlıyorum. İşten vazgecebiliriz,istediğimiz gibi olursa beklediğimizden hızlı da girebiliriz. Burada fevri olmamak hırsa kapilmamak sizlerin tavsiyelerini ciddiye almak gerekir. Şuanda sadece piyasayı araştırıyoruz. Kavurma konusuna gelince,ben pazarlama konusunda arkadaşım ürünler konusunda bilgi sahibi. Hem eğitimli hem alaylı diyebilirim. Fakat bu yorumlar kötü bir niyet değil tecrübe içeriyor. Bu şekilde gerçekçi olduğunuz ve negatif yönlerini de ele aldığınız için ayrıca teşekkür ederim.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    1. İlk iş isim hakkınızı tescil ettirin.
    2. Planınızı ihtiva eden dosyanızı hazırlayıp Kobi'lere danışmanlık veren bir şirkete danışın. Kobi kredisinden faydalanın.
    3. İthalatı boşverin. İthalat yapıp piyasa kurucusu olacak kadar maddiyatınız olsa zaten 1 ve 2 maddeyi uygulamış başka mecralarda cevap arar olurdunuz.
    4. Niş bir paket, niş bir lezzetiniz olmalı. Aksi halde sadece fiyat rekabeti yapmak zorunda kalırsınız. Bu konuda başarılı olacağınızı sanmam.
    5. Büyük market zincirlerini unutun. Riske girmek istemezler. Ya bilinir marka yada çok ucuz olmanızı isterler. Üstünede 90 günden aşağı ödeme alamazsınız.
    6. Anadoluyu tabiri caizse pas geçin. Türk kahvesi içer. Mümkünse kuruyemişçi veya aktarında çektirir değilse bildiği alışık olduğu markayı alır.
    7. Yasal izinleri bilmiyorum ama kalburüstü avm içlerinde ücretsiz ikram standı açarak satış ve isim yapmayı deneyebilirsiniz.
    8. Bakkallarla işiniz zor. Bakkal riske girmek istemez. Konsinye mal bırakırsanız, kar marjıda varsa hayır demez.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ağbi bu konuda bir şeyler biliyo galiba. Köpek öldüren ararken buldum.
    40 yıllık garanti yükümlülüğü yok. Standart iki sene yeter.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    20 yılı geçti sanırım ithalat ve distribütörlük yapıyorum,uzmanlık alanım kahve olmadığı için net bilgi vermem söz konusu değil ancak sizi uyaracağım genel olarak geçerli olan bir kaç nokta var, bunların ilki gümrükçüler, işini iyi yapan, dürüst gümrükçüleri (Vardır illaki) tenzih ederim ancak %95 haysiyetsiz ve şerefsizdir. İthal ettiğiniz ürün %100 kuralına kitabına uygun dahi olsa sizden para koparabilmek için çeşitli yalan söylerler, 'mal gümrükte kalacak acil 3000$ rüşvet vermemiz laazım' gibi şeyler uydurup parayı cebe atarlar. Gümrük komisyon faturası dışında antin kuntin fatura keserler, olmayan şeyin hizmet bedelini alırlar, 10 bin vergi çıkar, sizden 15 bin isterler geri kalan 5 binin üzerine yatarlar.

Bu yukardaki durumlar iyi ihtimaller, daha kötülerinde ise; 5 yıl sonra gelip 'abi bizim yaptığımız ithalatta usulsüzlük varmış,incelemeye girdik 100 bin vermezsek seni de beni de yakacaklar aman abi sen 50 bin hazırla' şeklinde gelebilirler. Hatta bunu denetçi memurla anlaşıp yapanlar bile mevcutç

Gümrük ve Maliye Türkiye'nin en katı kurumlarıdır,hata affetmezler ve bunu bilen gümrükçüler bu durumu tehdit olarak kullanırlar.
    NAvlun-vergi-ardiye gibi masrafları her zaman tahmininizden %30 yüksek hesaplayıp maliyete bindirin. Stok maliyetini her zaman yüksek hesaplamak lazım,İşin toptan kısmı ayrı sıkıntı- o işe girdiğiniz zaman yaşayarak öğreneceksiniz. Gıda, Halı, Otomotiv/motosiklet birbirinden farklı 3 değişik sektörde aynı şeyleri yaşadım, sektör farketmiyor ithalat ve tahsilat kısımları can sıkıcı.

Dışardan bakıldığı zaman kar oranı ve gelir hesapları size çok cazip gelmesin, dişli ve bıçkın bir kişilikte değilseniz ciddi paralar kaybedebilirsiniz, çevremizde hatta forumda da görüyoruz antin kuntin marka onu bunu getirip dükkan açıp batıp giden sonra başka mesleklere yönelenleri, zamanında uyardığımda 'ben bilirim' ayağı yapıyorlardı şimdi ne dükkan var ne para,kaybedilen zaman ise en değerlisi.

'10$'a pakistandan deri mont ithal edecem çok ucuza satacam sürümden kazanacam' diyen bir arkadaşım vardı, ona oturup gümrük ve gümrükte yaşayabileceği sıkıntıları anlattım,herşeyden önemlisi pakistandan çöp bile alınmaması'numunenin dainese kalitesinde,siparişin ise bok kalitesinde olacağını' söyledim,beni dinlemedi 10 yılda satamadı ultra kalitesiz deri montları deposunda fareler yiyor hala.

- marka olmak/marka yaratmak/markayı temsil etmek ayrı
    - ithalat yapmak/gümrük ile uğraşmak/gümrükçüleirn yalanları ayrı ,
    - ürünü satmak/parasını tahsil etmek/dönem sonunda kara geçmiş olabilmek ayrı

bu 3 konu zor ve kritik. Yapmayın, etmeyin , getirmeyin demiyorum beni yanlış anlamayın, yapacaksanız bu dediklerime mutlaka dikkat edin.
    sallami ve espresso bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Ne hikmetse bir işe 1.000 kişi dalar. Bunların çoğu riskleri ön göremeyen acemidirler. 999 tanesi batar yok olur, 1 tanesi efsane olur. Hep o konuşulur. Yitip gidenleri kimse hatırlamaz.
    espresso bunu beğendi.

Kısa zamanda çok zengin olan bir iş adamına sormuşlar:
    "Bu kadar kısa sürede nasıl bu serveti yapabildiniz?"
    "İşe tecrübemi koyarak" diye cevap vermiş.
    "Peki, tecrübenizi nasıl kullandınız?" diye sorulunca, iş adamı sırrını açıklamış:
    "Geçen yıl bir arkadaşla ortak bir işe girdik. Başlangıçta benim hiç param yoktu, ama tecrübem vardı. Ortağımın ise parası vardı, ama tecrübesi yoktu! Verimli bir iş birliği oldu.
    Şimdi benim param var, onun da tecrübesi!"
    tommygun ve Cyan bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yılı geçti sanırım ithalat ve distribütörlük yapıyorum,uzmanlık alanım kahve olmadığı için net bilgi vermem söz konusu değil ancak sizi uyaracağım genel olarak geçerli olan bir kaç nokta var, bunların ilki gümrükçüler, işini iyi yapan, dürüst gümrükçüleri (Vardır illaki) tenzih ederim ancak %95 haysiyetsiz ve şerefsizdir. İthal ettiğiniz ürün %100 kuralına kitabına uygun dahi olsa sizden para koparabilmek için çeşitli yalan söylerler, 'mal gümrükte kalacak acil 3000$ rüşvet vermemiz laazım' gibi şeyler uydurup parayı cebe atarlar. Gümrük komisyon faturası dışında antin kuntin fatura keserler, olmayan şeyin hizmet bedelini alırlar, 10 bin vergi çıkar, sizden 15 bin isterler geri kalan 5 binin üzerine yatarlar.

Bu yukardaki durumlar iyi ihtimaller, daha kötülerinde ise; 5 yıl sonra gelip 'abi bizim yaptığımız ithalatta usulsüzlük varmış,incelemeye girdik 100 bin vermezsek seni de beni de yakacaklar aman abi sen 50 bin hazırla' şeklinde gelebilirler. Hatta bunu denetçi memurla anlaşıp yapanlar bile mevcutç

Gümrük ve Maliye Türkiye'nin en katı kurumlarıdır,hata affetmezler ve bunu bilen gümrükçüler bu durumu tehdit olarak kullanırlar.
    NAvlun-vergi-ardiye gibi masrafları her zaman tahmininizden %30 yüksek hesaplayıp maliyete bindirin. Stok maliyetini her zaman yüksek hesaplamak lazım,İşin toptan kısmı ayrı sıkıntı- o işe girdiğiniz zaman yaşayarak öğreneceksiniz. Gıda, Halı, Otomotiv/motosiklet birbirinden farklı 3 değişik sektörde aynı şeyleri yaşadım, sektör farketmiyor ithalat ve tahsilat kısımları can sıkıcı.
    Yılda 180 nin altına düşmeyen ithalatımız oluyordu.
    2 gümrük firmasıyla anlaşmıştım.
    O dönem normalde bir dosya için 100 usd alınıyorsa ben 200 usd ödüyordum.
    1.000 dolarlık ithalatada aynı bedel 150.000 usd lik ithalatada aynı bedel ödüyordum.

Ama şartım şuydu. Bilmemkim açıktan şunu istedi bunu istedi anlamam. Bana gelmeyin.
    Tüm gümrük beyanname ve bildirgelerini bizzat ben imzalarım.
    Evrak ofisime gelir imzayı atarım gümrüğe giderdi.

Gümrükçüm bu işlerin pisliğinden bunaldığı için gümrük müşavirliğini bıraktı.
    Ben ithalatın sıkıntılarından bunaldığım için ithalatı bıraktım ama hala görüşürüz eski gümrükçümle.

1990-2015 arası 25 yıl yoğun ithalat yaptım.

Sadece 2000 yılında geriye dönük incelemeye girdik.
    O problemde bize özgü değil tüm sektörü ilgilendiren bir durumdu.
    O dönem sektör derneğinde genel sekreterdim ve genel sorunu çözmek için 2.5 ay 60 sayfa rapor hazırlayıp
    defalarca gümrük bakanlığına gitmiştim.
    Sonunda Avrupa gümrük birliği toplantısında benim rapor kullanılmış ve bizle beraber 3 ülkenin daha sorunu çözülmüştü.

Bakanlık bir genelge gönderip, açılmış tüm davaların iptal edilmesini, gümrüklerde bekleyen malların ve verilmiş teminat mektuplarının çözülmesini talimat etmişti.

2000 yılında bu problem sırasında AHL gümrüğüne verdiğim 460 liralık bir teminat mektubu vardı.
    O mektubu kaybettiler ve yıllarca alamadım. Hatta teminat mektubunu aldığım banka iflas etti, mektup başka bankaya devroldu.
    460 liralık mektuba yıllarca senelik 500 lira gibi mektup komisyonu ödedim.
    Sonunda bankaya noterden bir ihtar çektim (tabi 10 yıl geçti bu arada).
    "Ya mektubumu bulup bana orjinalini beyan edin, yada buyrun 460 lirayı, bir dahada beni aramayın"

Banka 460 lirayı kabul etmek zorunda kaldı. Kurtulduk ondanda.

Bende gümrük hikayesi çok. Dönen dolapları bizzat gözümle çok gördüm...
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende gümrük hikayesi çok. Dönen dolapları bizzat gözümle çok gördüm...
    Gerçi Sinan Çetin'i sevmem, samimi bulmam ama propaganda iyidir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)