Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
14. sayfa BirinciBirinci ... 4121314151624 ... SonuncuSonuncu

Atatürk Köşesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    Atatürk`ün dünyada `başöğretmen' sıfatlı tek lider olduğunu...

* Bir geometri kitabı yazdığını...

* Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu...

* Norveç`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu. ''Atatürk'' çiçeği'nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını...

* Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki; Türk Büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu...

*''Mimber'' adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini...

* Kurtuluş Savaşı'nda rütbe alan bir çok kadın askerlerimizin olduğu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üsteğmen Kara Fatma'nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu...

*Bir röportajda Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?' diye sorulduğunda 'Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz' dediğini ve bunun üzerine BM
    yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu....

*1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; 'Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim' dediğini...

*1938'de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde; 'Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal, gibi lider getirir' denildiğini...

*1996'da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde; 'Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm' yazdığını...

*2000'de ABD Başkanı'nın milenyum mesajında; ''Milenyumun hiç şüphe yoktur ki; tek devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK'tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış, tek liderdir' denildiğini...

*2005'de Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin 'Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter' olduğunu...
    BİLİYOR MUYDUNUZ!!!

İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunluk, Ankara'ya hareket edecekler...
    Trene binerler ve kompartımana çekilirler. Ertesi gün, yaveri, Atatürk'ün
    kompartımanının kapısını çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatını
    yıkamaktadır. Yaveri: 'Paşam bu ne hal, hiç uyumadınız herhalde; niye
    böylesiniz', der. 'Çocuk, kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı
    unutmuşsunuz, kolumu yastık yaptım ağrıdı, setremi yastık yaptım üşüdüm,
    uyuyamadım kalktım', der. Yaveri: 'Aman Paşam! Birimize haber verseydiniz;
    hemen size bir yastıkla battaniye getirirdik', der. Ve bir ülke kurtarmaktan
    dönen komutan tarihi bir cevap verir:'Geç fark ettim, hepiniz en az benim
    kadar yorgundunuz, hiç birinize kıyamadım. Önemli olan benim uyumam değil;
    milletimin rahat uyuması'.

ATAMIZ SAYESİNDE NE KADAR RAHAT UYUYORUZ Kİ; HÂLÂ UYANAMADIK!...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ATATÜRK'ÜN BAZI ÖZDEYİŞLERİ

- Bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı
    bir türlü öğretemedim.
    artık öğrendi
    Bunu anlayamadım. yani türklere uşak olmayı
    öğretmeyemi çalışmış fakat öğretememiş????

Motosikleti
    yokki :(

Motosikleti
    Honda CBF 150

Atatürk ve Motosiklet

Yukarıda görülen motosiklet avrupadaki araştırmalar göre 1931 model olup ruhsatinda 1934 model yazmaktadir. Atatürk bu motosiklete son yillarinda binmis olup istanbul gezilerine katilmistir. Sahip oldugu motor dünyada üretilen ilk motorlar arasindadir (motor ve sase numarasi 3 sayilidir). Motorda hersey orjinal olup sadece rektefeden gecmesi gerekmektedir. rektefeden gecmesi halinde resimdeki halini alabilir. bu motorun manevi degeri belli degildir. bu motosikletin yaninda tabii sepeti de bulunmaktadir. Türk kanunlarina göre antika özelligine sahiptir..

alıntıdır...
    [COLOR="black"][B]Motorumun beygiri Senin Arabana yeter :bounce:
    ::kalbim:: Hayatımın Anlamı, Ömrüm, Vazgeçilmezim... Başak'ımmm::kalbim:: [/B][/COLOR]

Motosikleti
    Asyamotor 150 T1
    Bilgiler için teşekkürler.Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    vay be. Atatürk'ün motora binmeyeceğini düşünmek saçmalık olurdu zaten.

"DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

barisayd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bugün Veda filmine gittim. Beğendim. Atamızı yad etmiş olduk.

Serpico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı Kibele adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazıda "yapyırmıştır" kelimesi yaptırmıştır olması gerek değil mi?
    sanırım kopyaladığınız yerde yanlışlık yapılmış...
    dikkatinize sunarım...
    İNSANOĞLUNUN İCAT ETTİĞİ EN GÜZEL ŞEY MOTORSİKLETTİR...........

fireblade1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun...
    Here I'm,on the road again.... ultrAslan

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Atatürk'ün Bursa Nutku

Atatürk'ün Bursa'da okuduğu nutuğu pek çoğumuzun bilmediğini/duymadığını düşünerek haıtlatma ihtiyacı hissettim..

Bu nutuk Atatürk'ün ölümünü takip eden yıllarda yasaklanmış, 1970 li yıllara kadar yasaklı kalmıştır..
    Gençleri anarşiye sevk ediyor gerekçesiyle 12 Eylül döneminde okuyan veya vurgu yapan köşe yazarı ve düşünürlerin çeşitli şekillerde cezalandırıldığı bu nutku herkesin sonuna kadar okuması gerektiği kanaatindeyim..

Sevgiler..

İlgili bağlantılar:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...Cn+bursa+nutku
    http://www.google.com.tr/search?q=bu...ient=firefox-a
    http://www.add.org.tr/index.php?opti...d=58&Itemid=61
    http://www.google.com.tr/images?q=bu...ed=0CCMQsAQwAw
    Mengu16 bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ey Büyük Ata,
    Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçek amacımızı olacaktır.

Ey Türk'ün büyük Ata'sı !
    İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.

Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.

Türk Gençliği
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

" O 'nu " ne anladık , nede anlatabildik.....
    Bu ayıp hepimize yeter sanıyorum

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biz Millet olarak Ata'mıza sahip cıkamadık...
    Sana karsı mahcubuz..
    Tarihte Cogunlukla dogru yaptıgın seylerde oldu, yanlıs yaptıgın seylerde oldu...
    Ama bugun bu vatan topraklarını once Allah'a sonra sana ve sehitlerimize borcluyuz.

Bugun sana karsı mahcubuz..
    Sana yakısır sekilde sahip cıkamadık...

Sana adam gibi sahip cıkamadıgımız icin ;

Seni savunma bahanesi ile elimizden topraklarımızı aldılar...
    Senin maskenle bu ulkeyi karıstırdılar...
    Senin adını kullanarak bu ulkeyi bolup insanları birbirlerine kırdırdılar.
    Senin adını kullanarak dinimizden soguttular..
    Senin adını kullanarak bugun turlu turlu orgutler ile bizi mahvetmeye calısıyorlar.

Eger sana adam gibi sahip cıkabilseydik bu besyuz babanın tek evlatlarının eline malzeme olarak dusurmeseydik bunlar gelmezdi basımıza.

Allah sana gani gani rahmet eylesin...
    Nur icinde yat.
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    gayet normal ama "kötü kişilerin eline geçmemesi lazım" tarzı şeyler olurya. bu nutukta ondan ve sanki şu sıralar uygulamalıyız diye düşünüyorum
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Arkadaş
    Şaane, süper Ne anılarım canlandı bir bilseniz Üniversitede bu metni duvara asıp altında duran arkadaşlara soruşturma açılmış,
    ''Bu Komünist bildirileri nasıl yayınlarsınız diyerek'' arkadaşlar uzaklaştırılma cezası almış, tam o döneme denk düşen bütünleme sınavlarına giremedikleri için de 1,5 yıl kaybetmişlerdi. Konu hakkında dava açılmış, ve aynı tepkiyi mahkeme başkanı da göstermişti. Arkadaşlar belirledikleri taktik gereği, mahkeme sonuçlanıncaya kadar bu metnin Atamıza ait olduğunu saklamışlardı ancak bir edebiyat öğretmeni bunun Bursa nutku olduğunu ilan ederek gazetelere demeç verdiğinde tüm soruşturmalar, davalar vs geri çekilivermişti. Amaç bu değildi, aslında amaç: mahkemeden bu metni mahkum eden (elbette Ata' mızın fikirlerini de mahkum edebilecek olan...) bir cehalet silsilesi karar çıkartmak idi, olmadı

Mutfağımızda kakalak denen böcekler dolaşır ve bazen onlardan yılar, asla onları yenemeyeceğimizi düşünmeye başlarız. (Taa ki
    ışık etrafı aydınlatana kadar

Arkadaşlarımız, o zaman, bir iki eğitim senelerini kaybettiler üniversitede, bazıları küsüp eğitimi bile bıraktılar.

Her ne olur ise oldu ama bu hitap, bu metin, bu Bursa Nutku değişmedi!!!

Hangi düşünceden olur ise olsun, gençlerin delişmen tavrının , fikrinin, eyleminin muhakkak bu ülke için vazgeçilmez bir gerçek/gereklilik olduğunu söyledi Mustafa KEMAL.

Biz hala 1 Mayıs taksimde kutlansın ı diye tartıştık durduk
    Poturdak

pinkkuvars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ VOLUSİA VL800
    Bu topik bence güncelliğini hiç yitirmemesi gereken bir topik.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ankara hep soguktur da,
    bizim için her zamandan biraz daha fazla soguk oldugu gunlerden birinde,
    polis evimizi basiyor.
    Evde 4 arkadas kaliyoruz.
    4 de misafirimiz var.
    Atatürk'ün Bursa nutkunun basili oldugu bir karton ve Aziz Nesin'in bir arkadasimizin 10 yasindaki yegenine dogum günü hediyesi olarak aldigi "simdiki çocuklar harika" isimli kitabi(yazari Aziz Nesin oldugu için) delil kabul edilerek, yasadisi sol orgut militani suçlamasiyla göz altina aliniyoruz.
    Bizi polis minubusune bindirirlerken o gece kalacak yeri olmadigi için biz de kalan ve egitim fakultesinde okuyan Kars'li bir arkadasim bana donup, karakolda kalorifer vardir degil mi diye soruyor.
    Ben de gayri ihtiyari evet var diyorum.
    Karsli ogretmen adayi dostum;
    -oh be! kurtulduk diyor.
    Ben saskin neden kurtulduk diye soruyorum.
    -Ulem m...saklarim dondu soguktan hiç olmazsa sicak yerde uyuyacaz
    diyor.
    çocuk hakli.
    Ev de soba var ama komur alacak para yok.
    Yakinda bir cami insaati yapiliyor.
    Iskele tahtalarini yaka yaka bitirmisiz.
    Onun yanindaki okuldan iki kova komur çalmisiz ama onlar da kalorifer komuru çikti sobada yanmiyor.
    Polisler geldiginde biz hepimiz salonda yorganlarin içinde birbirimize sokulmus sohbet ediyorduk.

Biz de seviniyoruz tabi sonra.
    Her yerimiz uyusmus soguktan.
    Sicak bir yerde uyuyacak olmanin nesesi geliyor ustumuze.
    Gule oynaya biniyoruz polis minubusune.
    Ne bilelim polis bizi uyutmayacak.
    O Bursa nutku bizim kabusumuz olacak.
    Aziz Nesin'in kitabinin bir çocuk kitabi olduguna komiseri inandirdik da,
    Nutkun Ataturk'e ait olduguna bir turlu inandiramadik.
    Ama sagolsun o bizi ne kadar zararli yaratiklar oldugumuza bir guzel inandirdi.

Simdi o nutuk ne zaman karsima çiksa,
    Atam!!
    diyorum.
    Ben seni soguktan iliklerime kadar usumusken, dislerim birbirine çarpa çarpa seviyorum.

Gençken soyle derdim atama.
    Ama sen beni sevmiyorsun.
    Bana oyle agir bir yuk miras birakmissin ki,
    gençligimi ziyan etti.
    Ama bugun buyudum.
    Bana biraktigi mirasi ancak idrak edebildim.
    Meger Atam bana miras olarak beni birakmis.
    Benligimi, serefimi namusumu birakmis.
    Eh tasimasi zor tabi....
    Tasiyamayanlari ibretle seyrediyoruz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Yahu ilkay suc sende be dostum...
    Türkiyede ne isin var Aziz Nesin in kitaplarini okursun...
    iyiki seni asmamislar dua et...
    Bende okudum cok Aziz Nesin in kitaplarini ama burada okudum...

Aziz Nesin in kitabini evde bulundurmak büyük suc sen bunu ozamanlar bilmiyordun sanirim..

Sizler bunu haketmissiniz vatan hainleri...
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400

Atatürk'ün daha önce yayınlanmamış resimleri.

Hürriyet'te daha önce yayınlanmadığı söylenen Atatürk fotoğrafları var. Çoğunu daha önceden biliyor gibiyim, o yüzden sadece bazılarını koleksiyonuma ekledim ve bunları da paylaşmak istedim

Motosikleti
    honda-ınnova cbf 150
    teşekkürler emeğine sağlık onun sayesinde yaşıyoruz ne mutlu türküm diyene.

REKLAM ALANI
14. sayfa BirinciBirinci ... 4121314151624 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler