Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

EYT

Motovento
    REKLAM ALANI
    erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Şimdi benim işe başlama Temmuz 1998
    O dönem 15 yaşındaydım.
    Benim e-devlette 57 olarak görülen emeklilik yaşı dün bir ara 60 oldu akşama doğru tekrar düzeldi.
    Galiba 99 öncesi 18 yaşın altında sigorta girişi olanlar EYT kapsamında olmayacak
    40 yaşında emekli olayım diye bir derdim yok ama emeklilik yaşımın da yükselmesini istemem haliyle.
    Bu durumdan bir bilgisi olan var mıdır?
    Dün ekşi sözlükte de geçti konusu

https://eksisozluk.com/e-devlet-emek...smesi--7483130

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cok erken yaşta emekliliği engellemek için 18 yaş ve sanırım 25 yıl gibi bir kural olacak. ama bu bilgileri kim nereden ogrendı de kulagıma kadar geldi bilmiyorum.

muhtemel sistemsel birşeyler yaparken edevlette böyle bir sıkıntı olmustur, bu tür şeyleri cok düşünmeye gerek yok.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    Bazılarında bu şekil birşeyler olmuş bende anlamadım, benimde staj girdisi var saymayacaklar :/

dundanbiri bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Şu sıralar SGK internet sitesinde çıkanlara güvenmememiz gerektiğini SGK yetkilileri söylüyor. Düzenleme vs yaptıkları için bilgiler şu sıralar güvenilmez.

18 yaş altı emeklilikte sayılmaz. Düşünsenize 5 yaşındaki çocuklara sigorta yaptırılıyordu reklam ajanslarından. Düzenli prim de ödedi ise 30 yaşında emekli olur insan.
    18 yaş üstü çalışmalar sayılacak.

Ama staj başlangıcı kesinlikle sayılması lazım. Staj da olsa, çırak da olsa emek sarf ediyor, karşılığında 1/3 de olsa maaş alıyor.

Benim yıl 31, prim 10.704. EYT nin dibiyim. Fakat emekli olmak istemiyorum. Yönetici olarak çalıştığım için maaşım iyi. 48 yaşında da evde boş oturmak istemem. Ama maalesef benim şirketim de kural, emeklisi geldiği gün gönderiyorlar.

Asıl, 45-48 yaşında işsiz olup, patronlarda iş vermedikleri için maddi durumu çok kötü olan arkadaşlar var. Onlar için bir an önce bu yasa çıkmalı.

Bana göre akım bokum Marta kadar sallayacaklar bu işi. Yaş şartı gelmeyecek. Şu an uğraştıkları, zamanında maaş almadan ve yaşı beklemeden emekli olanlar var, geriye dönük hak talep etmesinler diye kanuni açıkları kapatmak için uğraşıyorlar.
    Thracian ve dundanbiri bunu beğendiler.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı Italian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazılarında bu şekil birşeyler olmuş bende anlamadım, benimde staj girdisi var saymayacaklar :/

https://r.resimlink.com/aD_N2n.jpg
    Sizin benden farklı olarak Tescil başlangıç ve hizmet başlangıç tarihleri farklı görünüyor.
    Staj olarak başlanıldığı için galiba.
    Değişik birşeyler oluyor ama hadi hayırlısı

[IMG][/IMG]

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    Alıntı erensel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin benden farklı olarak Tescil başlangıç ve hizmet başlangıç tarihleri farklı görünüyor.
    Staj olarak başlanıldığı için galiba.
    Değişik birşeyler oluyor ama hadi hayırlısı

http://<a href="https://resimlink.co...Ab.jpg</a></a>
    Evet staj olduğu için o şekilde, siz direk eytlisiniz, sadece yaşı 18 den itibaren alıcaklar sanırım.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benimde 72 doğumlu giriş 87 başlangıç 88 görünüyor e devlette.50 yaşında emekli olursun yazıyor.50 yi Ağustosta doldurdum.
    Fakat benim hizmet dökümününde 88 deki pirimler de başka bir kişinin ismi yazıyor.Sigorta nosu benim ama isim ve çalışılan firma başka.Muhtemelen bunları hizmetten silecekler.
    O zaman benim hizmete başlangıç 92 ye emeklilikte 53 yaşına gidiyor.
    EYT çıkarsa emekliyiz çıkmazsa 2.5 sene sonra emekliyiz.
    Italian ve retox70 bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Staj süresinin sayılıp sayılmayacağını merakla bekliyorum , staj süresi dahil edilirse yüzbinlerce emekli insan haksızlığa uğradığını düşünecek ve mahkemeye başvuracak , sonuç ne olur ?

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Muhtemelen saymayacaklar.Zaten çok hevesli değiller EYT düzenlemesi içi.Birşeyler çıkarmaları lazım ama bunu en az kişiyi kapsayacak şekilde çıkaracaklardır muhtemelen.
    Çıkardıkmı çıkardık ama kaç kişiyi mutlu eder orası önemli değil.
    dundanbiri bunu beğendi.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Staj süresinin sayılıp sayılmayacağını merakla bekliyorum , staj süresi dahil edilirse yüzbinlerce emekli insan haksızlığa uğradığını düşünecek ve mahkemeye başvuracak , sonuç ne olur ?
    Bence staj dahil edilmeli.

Bende eyt'nin haksızlık oldugunu düşünüyorum, ülkede enflasyon ve ekonomik sıkıntılar bu haldeyken sadece secim kazanmak için bu işi yapmaya calısmak haksızlık.

aralık itibar ile maaşımın %27si ile gelir vergisi, %14'ü ile sgk primi %1i ile işsizlik sigortası %0,8'i ile damga vergisi veriyorum bu da kazandıgım paranın paranın %43'ünün daha elime geçmeden vergiye gitmesi anlamına geliyor. kalan %57'nin de vergisi zartı zurtu %20sini alıyorlar.

eyt nedeniyle iyice çalışan insanın üstüne baskı yapacaklar, iyice bezdirecekler.

EYT bizim gibi fakir ülkeler için bir kamburdur. En temiz süreç bence bu sekilde olur.

- Standart emeklilik 55'inde olmalı. 55'inde emekli olan birey calısmaya devam edebilmeli.
    -Eyt ile emeklilik en az 50 olmalı ve işsizliği azaltmak amaclı eyt'i kabul eden iş hayatına girememeli.
    -eyt'li olup calıstıgı tespit edilen, birisini calıstırdıgı tespit edilen 2 tarafa ciddi cezalar olmaılı ,kaçak calısanın emeklılık yaşını 65'e cekmeliler.

Bu arada kızanlar olacaktır bana, evet 50sinden sonra bize kim iş versin. cogumuz bu duruma düşeceğiz. ancak burası İsveç değil, seçim için eyt getirip ben ve benim gibi calısanları zor durumda bırakmaya kımsenın hakkı yok.
    Metehan07-70 ve dundanbiri bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Emekli olabilmek ayrı bir dert, düzgün bir emekli maaşına sahip olmak ayrı dert, Eyt ile emekli olsanız bile aylık bağlama oranları eski haline dönmedikçe düzgün bir maaş alabilme ihtimali yok. Benim maaşım %33 aylık bağlama oranı ile bağlandı, önceden oran %65-70 idi yani emekli maaşımın yarısını haraç alır gibi kesti bu akp denen kan emici hükümet, hakkımı helal etmiyorum.
    Italian, espresso, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Şöyle bir durum var bizim fabrikada bile EYT li denilen kişi sayısı çalışanların %25 %30 una denk.Sizi emekli ettik çalışmayın deseler yerine adam bulamayız.Kendim dahil.
    Aşağıdan yetişen genç yok bu işleri yapan.Herkes Üniversite okuma peşinde ara eleman dedikleri yetişmiş elemen yok piyasada.

En canlı örneği şu an Enjeksiyonda Preform basacak tecrübeli iki kişi arıyoruz yok mesela.CV yollayanlar oluyor alakasız.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir durum var bizim fabrikada bile EYT li denilen kişi sayısı çalışanların %25 %30 una denk.Sizi emekli ettik çalışmayın deseler yerine adam bulamayız.Kendim dahil.
    Aşağıdan yetişen genç yok bu işleri yapan.Herkes Üniversite okuma peşinde ara eleman dedikleri yetişmiş elemen yok piyasada.

En canlı örneği şu an Enjeksiyonda Preform basacak tecrübeli iki kişi arıyoruz yok mesela.CV yollayanlar oluyor alakasız.
    abi tecrübeli olan ararsanız gencler nasıl iş bulacak? ilk isyanının sebebini son paragrafında kendın acıklamışsın. Deneyımsızı almayıp deneyimlı eleman aramak ne kadar dogru?

Simdi herkes diyecek ki yetiştirmekle mi ugrasacagız. Evet abi ugrasacaksınız. ben calıstıgım yerde sorumlusu oldugum ofise personel secimi yaparken tecrübe konusunu tamamen gözardı edıyorum mesela.

6 kişi var ofiste, 3ü tecrübeli. yeni gelenleri tecrübesiz secip eğitiyoruz ki hem piyasaya adam verelim hemde insanların elinde bir meslek olsun. Bu arada tecrübeli bir adamı yetiştirmek 5-6 ayı bulurken konudan tamamen habersiz bir personel %80 konuya hakım olma olayını 1.5 senede anca kapıyor.

EYT'likeri gönderdiğimizde işi yapcak adam bulamıyorsak bu hepimizin sucu.

bu arada herkes üni okuma derdinde kesinlikle haklısın. ben yüksek lisans mezunuyum, fabrikaya girdiğimde lisans idim, işçi olarka girdim 2 sene eşya taşıdım getir götür yaptım. bu arada ofisler arası değil ambarlarda, yükleme alanlarında. böyle böyle fırsat kovalayarak ofise atabildim kendimi. kıytırık üniversitede okuyup "yaa ben üni mezunuyum ben bu işi yapmam" diyen dangozları zaten işe almam, başkası alırsa da yardımcı olmam.
    dundanbiri bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Personel yetiştirme konusunda Türkiye için bir gerçek var.Kendi tecrücemlede onaylı olan çalıştığın yerde gelişme kaydettiğinde hiç bir zaman ücretin yaptığın işle aynı oranda artmaz.
    Ben iş hayatımda bunu çok yaşadım her seferinde iş değiştirerek bunu aşmak zorunda kaldım.O yüzden adam yetiştirince belli seviyede adam kaçıyor.
    Haksızda bulmuyorum.
    Daha önce çalıştığım yerde hak ettiğim maaşı alamadığım için çıktığımda aynı iş yerine 4 ay sonra beni geri işe çağırıp eskiden aldığım maaşı geç yeni girdiğim yerdeki maaştanda daha fazlasına çağırmışlardı.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Bence eyt de abartılıcak bir şey yok ama kendi arkadaşlarım var daha gencecik 40-41 yaşında adamlar 97-98 girişliler eyt ye tabii ler ..
    eyt de bence staj çıraklk almıycaklar şahsi fikrim direk tam zamanlı 18 yaş çalışma zamanından sonrasını baz alıcaklar bence ..
    yaşlara göre bence part part kademeli emekli edecekler bir kalemde herkesi aynı anda bence etmezler .. yaşı genç olup emekli olmak istemeyene de bence önlerine tercih konulacak ister çalışmaya devam et normal istediğin vakit emekli ol istersen de emekli ol ve çalışma hayatını bırak bence şahsen fikrim en verimli bu tip bir şey olur ..

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Bu EYT meselesi tazminatların p*ç olmasına sebep olacak.
    Müsiad vb. patronlar taksite bölelim diye gevelemeye başladılar şimdiden

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Çalışmaya devam edersen tazminatı ödemek zorunda olmasın işveren diyede dillendiriyorlar. Bakalım ne çıkacak
    Ercument bunu beğendi.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Personel yetiştirme konusunda Türkiye için bir gerçek var.Kendi tecrücemlede onaylı olan çalıştığın yerde gelişme kaydettiğinde hiç bir zaman ücretin yaptığın işle aynı oranda artmaz.
    Ben iş hayatımda bunu çok yaşadım her seferinde iş değiştirerek bunu aşmak zorunda kaldım.O yüzden adam yetiştirince belli seviyede adam kaçıyor.
    Haksızda bulmuyorum.
    Daha önce çalıştığım yerde hak ettiğim maaşı alamadığım için çıktığımda aynı iş yerine 4 ay sonra beni geri işe çağırıp eskiden aldığım maaşı geç yeni girdiğim yerdeki maaştanda daha fazlasına çağırmışlardı.

dedıgın sey benım içinde geçerli, oldugum pozisyona su an basvurmus olsaydım maasım %20-30 daha fazla olacaktı. Ki kurumsal bir firmadayım.

ben işveren değilim, personeli seciyor olsam da maaşını üst yönetim belirliyor.

İşyeri verdiği maaşı düzenleyemiyor diye yine tecrübesizleri cezalandırıyoruz. Ben her durumda denemekte zarar görmüyorum.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Arkadaşlar EYT mevzusundan bağımsız olarak aşağıdaki konuya çok dikkat edin.

Yoksa yanarsınızki ne yanmak...

O yüzden, üşenmeyip, yazdıklarımı dikkatle okumanızı öneririm...

1-Hangi yaşta, kaç yıl sigortalılıkla, kaç gün primle emekli olabileceğinizi iyice ve doğru olarak öğrenin.
    2-Askerliğinizi yedek subay olarak yaptıysanız, gün sayınızı doğru olarak öğrenin.
    3-Edevletten gün dökümünüzü alıp defalarca eksik veya fazla varmı diye kontrol edin.
    4-Sgk'ya emeklilik başvurusu yaparken mutlaka dilekçenizi siz doldurun veya biri doldurduysa okuyun.
    5-Dilekçenizde,
    Gün listenizde eksik/işlenmemiş gününüz varsa eklenmesini,
    Size ait olmayan, başkasına ait günler varsa bunun gün listenizden silinmesini,
    Yedek subaylık günlerinizin TSK dan alınarak, prim ödeme ve gün listenize eklenmesini,
    Tüm bunların dikkate alınarak emekli maaşınızın bağlanmasını isteyin.

Bunu yapmazsanız emekli maaşınız bağlanır, bağlanır ama devlet 10 yıl sonra biz sana emekli maaşı bağlamamalıydık, 30 gün (veya X gün) eksiğin var der, 10 yıl boyunca ödediği maaşları faiziyle geriye ister, git X gününü tamamla tekrar emekliliğe başvur der.
    Gıkınızı bile çıkaramazsınız.
    Trabzonda birinin başına gelmişti ve haberlere konu olmuştu.

Benim başımada geldi.
    Listemde bana ait olmayan başka bir ismin günleride vardı.
    Emeklilik başvuru dilekçemde,
    bana ait olmayan ve X kişi adına ödenen primlerin listemden ve günlerimden düşülmesini
    Yedek subaylık günlerimin gün sayıma ilave edilmesini
    Bana ait olan, ancak prim listesine girmemesi gereken günlerin silinmesini
    Bu şekilde emekli edilmeyi, istemiştim.

Sanırım sgk sadece yaş ve güne bakıyor.
    Emekli oldum. Bana olması gerekenden fazla maaş bağladılar.
    Sgk ya gidip durumu anlattım.
    Herkes sorun yok derken, sonunda bir memur beni dinledi.
    20 yılda geçse devlet senden veya öldüysen mirasçılarından fazla ödediği parayı geri ister diye teyit etti.
    Hatta bu şekilde emekliliğini yakıyorsun. Ödenen maaşları faiziyle geriye verip, sıfırdan emekliliğe başvurmak gerekir demeyide ihmal etmedi.

Ben emeklilik dilekçemde tüm bunlardan bahsetmiş, dilekçemi evrak kayıttan geçirtmiş, ve evrak kayıt kabul numarasıyla beraber bir kopyasını almıştım.

Arşivden dilekçemi bulduk.
    Yeni bir dilekçeyle 6 ay önceki başvurumla emekli edilişimin uygun olduğu ancak başvuru dilekçemde belirttiğim hususlara dikkat edilmediğinden fazla maaş bağlandığı, maaşımın dilekçemdeki hususlarla tekrar hesaplanıp, 6 ay boyunca tarafıma fazladan ödenen meblağın geriye alınmasını talep ettim.

Normal şartlarda aldığım tüm maaşları faiziyle iade edip tekrardan emeklilik başvurusu yapmam gerekiyordu.

Ancak ben ilk başvurumda zaten bunları belirtmiştim ve vatandaş olarak görevimi yerine getirmiştim. Hata sgk içerisindeydi.

Dilekçem bakanlığa intikal etti.
    Bakanlık benim görevimi yerine getirdiğimi, hem başvurumda durumu belirttiğimi hemde yanlışlığı ihbar ettiğimi belirtip sgk nın hatasını düzeltmesini istedi.
    Dilekçemde yazdığım işlemler yerine getirilerek bana 6 ay boyunca fazla ödenen meblağ 6 taksitte geriye alındı. Maaşım olması gereken düzeye indi.

Bakın bu konu önemli.
    İhmal etmeyin.
    Yüksek maaş alıyorum, X kişinin 150 günü sayesinde emekli oldum, X kişinin yüksek primleri sayesinde yüksek maaş alıyorum derken,
    Elinizdeki emeklilikten olup, yıllarca ödenen maaşların tamamını faiziyle geriyede isteyebilirler.

Ortada geri istenecek kimse yoksa (vefat ettiyseniz) , çocuğunuz, eşiniz, ananız, babanız artık devlet her kimi bulursa ondan alır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

Edit : Sgk emekliliğimi yakıp, tüm ödediği maaşları faiziyle geriye alıp, tekrar emeklilik başvurusu yapmamı istedi.
    Fakat evrak kayıttaki dilekçem ortaya çıkınca bunu yapamadılar ve konu bakanlığa gitti.
    Bakanlıkta vatandaş zaten başvurusunda bu durumu belirtmiş, dikkate almayan kurum çalışanlarıdır kararını verdi.
    Böylece emekliliğimi yakmadan, ödenen tüm maaşları geriye almadan, tekrar emeklilik başvurusuna gerek kalmadan emekliliğim devam etti.
    Sadece dilekçemde belirttiğim fazladan ödenen maaş kısmını 6 taksitte geriye aldılar.

Eğer ilk dilekçemde bu durumu yazmasaydım, emekliliğim yanacak, aldığım tüm maaşları faiziyle geriye ödeyecek, sıfırdan emekliliğe başvuracaktım.
    haluk23, tommygun, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar EYT mevzusundan bağımsız olarak aşağıdaki konuya çok dikkat edin.

Yoksa yanarsınızki ne yanmak...

O yüzden, üşenmeyip, yazdıklarımı dikkatle okumanızı öneririm...

1-Hangi yaşta, kaç yıl sigortalılıkla, kaç gün primle emekli olabileceğinizi iyice ve doğru olarak öğrenin.
    2-Askerliğinizi yedek subay olarak yaptıysanız, gün sayınızı doğru olarak öğrenin.
    3-Edevletten gün dökümünüzü alıp defalarca eksik veya fazla varmı diye kontrol edin.
    4-Sgk'ya emeklilik başvurusu yaparken mutlaka dilekçenizi siz doldurun veya biri doldurduysa okuyun.
    5-Dilekçenizde,
    Gün listenizde eksik/işlenmemiş gününüz varsa eklenmesini,
    Size ait olmayan, başkasına ait günler varsa bunun gün listenizden silinmesini,
    Yedek subaylık günlerinizin TSK dan alınarak, prim ödeme ve gün listenize eklenmesini,
    Tüm bunların dikkate alınarak emekli maaşınızın bağlanmasını isteyin.

Bunu yapmazsanız emekli maaşınız bağlanır, bağlanır ama devlet 10 yıl sonra biz sana emekli maaşı bağlamamalıydık, 30 gün (veya X gün) eksiğin var der, 10 yıl boyunca ödediği maaşları faiziyle geriye ister, git X gününü tamamla tekrar emekliliğe başvur der.
    Gıkınızı bile çıkaramazsınız.
    Trabzonda birinin başına gelmişti ve haberlere konu olmuştu.

Benim başımada geldi.
    Listemde bana ait olmayan başka bir ismin günleride vardı.
    Emeklilik başvuru dilekçemde,
    bana ait olmayan ve X kişi adına ödenen primlerin listemden ve günlerimden düşülmesini
    Yedek subaylık günlerimin gün sayıma ilave edilmesini
    Bana ait olan, ancak prim listesine girmemesi gereken günlerin silinmesini
    Bu şekilde emekli edilmeyi, istemiştim.

Sanırım sgk sadece yaş ve güne bakıyor.
    Emekli oldum. Bana olması gerekenden fazla maaş bağladılar.
    Sgk ya gidip durumu anlattım.
    Herkes sorun yok derken, sonunda bir memur beni dinledi.
    20 yılda geçse devlet senden veya öldüysen mirasçılarından fazla ödediği parayı geri ister diye teyit etti.
    Hatta bu şekilde emekliliğini yakıyorsun. Ödenen maaşları faiziyle geriye verip, sıfırdan emekliliğe başvurmak gerekir demeyide ihmal etmedi.

Ben emeklilik dilekçemde tüm bunlardan bahsetmiş, dilekçemi evrak kayıttan geçirtmiş, ve evrak kayıt kabul numarasıyla beraber bir kopyasını almıştım.

Arşivden dilekçemi bulduk.
    Yeni bir dilekçeyle 6 ay önceki başvurumla emekli edilişimin uygun olduğu ancak başvuru dilekçemde belirttiğim hususlara dikkat edilmediğinden fazla maaş bağlandığı, maaşımın dilekçemdeki hususlarla tekrar hesaplanıp, 6 ay boyunca tarafıma fazladan ödenen meblağın geriye alınmasını talep ettim.

Normal şartlarda aldığım tüm maaşları faiziyle iade edip tekrardan emeklilik başvurusu yapmam gerekiyordu.

Ancak ben ilk başvurumda zaten bunları belirtmiştim ve vatandaş olarak görevimi yerine getirmiştim. Hata sgk içerisindeydi.

Dilekçem bakanlığa intikal etti.
    Bakanlık benim görevimi yerine getirdiğimi, hem başvurumda durumu belirttiğimi hemde yanlışlığı ihbar ettiğimi belirtip sgk nın hatasını düzeltmesini istedi.
    Dilekçemde yazdığım işlemler yerine getirilerek bana 6 ay boyunca fazla ödenen meblağ 6 taksitte geriye alındı. Maaşım olması gereken düzeye indi.

Bakın bu konu önemli.
    İhmal etmeyin.
    Yüksek maaş alıyorum, X kişinin 150 günü sayesinde emekli oldum, X kişinin yüksek primleri sayesinde yüksek maaş alıyorum derken,
    Elinizdeki emeklilikten olup, yıllarca ödenen maaşların tamamını faiziyle geriyede isteyebilirler.

Ortada geri istenecek kimse yoksa (vefat ettiyseniz) , çocuğunuz, eşiniz, ananız, babanız artık devlet her kimi bulursa ondan alır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

Edit : Sgk emekliliğimi yakıp, tüm ödediği maaşları faiziyle geriye alıp, tekrar emeklilik başvurusu yapmamı istedi.
    Fakat evrak kayıttaki dilekçem ortaya çıkınca bunu yapamadılar ve konu bakanlığa gitti.
    Bakanlıkta vatandaş zaten başvurusunda bu durumu belirtmiş, dikkate almayan kurum çalışanlarıdır kararını verdi.
    Böylece emekliliğimi yakmadan, ödenen tüm maaşları geriye almadan, tekrar emeklilik başvurusuna gerek kalmadan emekliliğim devam etti.
    Sadece dilekçemde belirttiğim fazladan ödenen maaş kısmını 6 taksitte geriye aldılar.

Eğer ilk dilekçemde bu durumu yazmasaydım, emekliliğim yanacak, aldığım tüm maaşları faiziyle geriye ödeyecek, sıfırdan emekliliğe başvuracaktım.
    Bu işler için sgk müşavirleri de var cüzzi bir para karşılığı sizin için her işinizi hesaplamayı nasıl yapmanız gerektiği nasıl bir yol takip etmeniz konusunda yardımcı oluyor benim arkadaş bin tl karşılığı müşavir hesapladı dilekçeleri nasıl doldurması gerektiğini söyledi yol gösterdi biraz daha yüksek para verirseniz sizin için a dan z ye her şeyi kendileri yapıyor sgk ya gidiyor askerlik borçlanması diğer işler falan her işi sizin adınıza yapıyor ek bilgi olarak bende yazıyım çok yoğun vakti olmayan yada evrak işlerinden anlamam diyene alternatif çözüm olabilir ..
    ufoz bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)