Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkçe Bilmeyenler öğrensinn

Motovento
    REKLAM ALANI
    canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    K YE Q İ YE Y VE SAyamadığım birçok değişim için bakınız ATATÜRK NELER DEMİŞ

Dil ile Millet Arasındaki Bağ
    Bir milleti millet yapan en temel unsurların başında dil gelir.Bir millet ancak aynı dili konuşuyorsa "millet" olarak ayakta kalabilir.Dilini yitirmiş bir millet başka toplumların arasında kaybolur gider.Yurdunu kaybetmiş bir millet,eninde sonunda birleşip bir devlet kurabilir.Yahudiler buna en güzel örnektir.Dinini değiştirmiş milletler de ayakta kalabilir.Nitekim Türkler sekizinci yüzyıldan itibaren dinlerini değiştirmiş,
    Müslüman olmuşturlardır;ama milliyetlerini ve bağımsızlıklarını muhafaza etmişlerdir.Gagauz Türkleri de Hristyan oldukları halde benliklerini muhafaza etmişlerdir.Bağımsızlıklarını kaybeden milletler de bir gün gelir tekrar bağımsızlıklarını kazanırlar.Ancak dilini kaybetmiş olan bir millet her şeyini kaybetmiş demektir.
    Bulgarlar ve Macarlar Türk'tür.Finlilerin de Turan soylu ve Türk oldukları bilinir.Ama bunların büyük çoğunluğu Türk olduklarını kabul etmezler.Çünki dillerini kaybettikleri için milliyetlerini kaybetmişler,başkalaşmışlardır.

Dil birliği olmazsa kültür birliği de olamaz.Çünkü dil,kültürün taşıyıcısıdır.Milletler kültürlerini dilleriyle korur ve dilleriyle taşırlar.Dil birliği olmazsa ,sevgi ve bağlılık da az olur.Çünkü insanların birbirlerini sevmesi,yakınlık duyması için iletişim kurmaları ve birbirlerini
    tanımaları gerekir.Bugün ABD'yi ayakta tutan,bur derme çatma topluma Amerikalılık bilinci kazandıran tek şey,konuştukları ortak dilleridir.En şidetli soğuk savaş yıllarının yaşandığı bu günlerde en önemli hedef dildir.Zira bir milletin dilini kaybedersiniz,sahip olduğu her şeyi kolaylıkla
    yok edebilirsiniz.Hem de hiç silah kullanmadan,ter akıtmadan ve zayiat vermeden.Dilini kaybettirdiğiniz millet ,kendi ayaklarıyla istediğiniz yere kolayca gelir.Ülkemizde yapılmak istenen de budur.Artık kurduğumuz cümlenin en azından bir kaç kelimesi yabancı dillerden geçme değilse
    değer verilmez olmuştur.Sokağa çıkan insanlar dükkanlara,vitrinlere,tabelalara baktklarında nerden yaşadıklarını şaşırır hale gelmişlerdir.Okuduğumuz gazetelerin,dergilerin,izlediğimiz televizyon kanallarının isimlerinin bir çoğu yabancı dillerden geçmiş kelimelerden oluşuyor.

Avrupa'da ve diğer yabancı ülkelerde yaşayan kandaşlarımız,kendi haklarını korumak,daha iyi bir hayat yaşamak ve kademelerini yükseltmek için ,bulundukları yerlerin dillerini en iyi şekilde konuşmalı ve anlamalıdır.Ancak kültür ve dillerini,milliyetlerini asla unutmamalıdırlar.Orada büyüyen
    çocuklarına kesinlikle kendi dillerini ve değerlerini öğretmelidirler.Yoksa "yitik bir nesil" olmaktan ileri gidemezler.Buhranlı,kimliksizve kişiliksiz olarak yetişmiş olurlar.

Atatürk dilimizi sadeleştirmek,geliştirmek ve korumak için elinden geleni yapmıştır.Türk Dil Kurumu'nu kurmuş ve bu işin kendisinden son kesintiye uğramaması için İş Bankası'ndan sürekli gelir bırakmıştır.Bizim millet olarak üzerimize düşen görev,dilimize her ne pahasına olursa olsun kesinlikle
    sahip çıkmak ve dilimizi her türlü tehlikeden muhafaza etmektir.Ulus olarak ayakta kalmamız ve büyük devlet olmamız dilimizi korumamıza bağlıdır
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    caner kardeşim; sağolasın!!!!

ben, bu konu hakkında bazı arkadaşları ve yeni üyeleri kırmadanve incitmeden uyarmaya çalışıyorum...

sağolsun,kimisi anlayışla karşılıyor... kimiside,ahlak değerleriyle...

doğru olan TEK'tir...

herşeyi geçtim; zaten bu siteye üye olurken bu maddeleride kabul etmiş oluyorsun. yani; TÜRKÇE'yi düzgün yazma ve kullanmayı teyit etmiş oluyorsun...

umarım yukarıdaki metni anlayan çıkar...

Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    bende uğraşıyorum uyarmak için ama arkadaşlar konu reklamı yapıyorsun diyor artık yüzyüze anlatıcam derdimi

lijoluna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR-600F vardı çalınanakadar :(
    caner beklenmedik işlere imza atıyosun anlından öpüyorum
    bu romeO gibi kullanıcılara ders olur umarım

Alıntı canercamalan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende uğraşıyorum uyarmak için ama arkadaşlar konu reklamı yapıyorsun diyor artık yüzyüze anlatıcam derdimi
    ona nekadar anlatsan booş olm..

adamın kulaklarda otoban var

cagatay_hepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung 250 comet'di gitti yamaha x-max 250 geldi
    çok doğru ve yerinde bir yazı olmuş teşekkür ederim.
    ATATÜRK diyorki "Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

ozzy73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda deuville
    caner kardeş çok sağolasın . mükemmel bir paylaşım

Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    Alıntı lijoluna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    caner beklenmedik işlere imza atıyosun anlından öpüyorum
    bu romeO gibi kullanıcılara ders olur umarım

ona nekadar anlatsan booş olm..

adamın kulaklarda otoban var
    desteğiniz için teşekkür ediyorum abicim eyvallah inadına uzun uzun TÜRKÇE yazılar yazıyorum bundan böyle

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    anlayana...
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

Motosikleti
    abisinin artçısı
    teşekkürler abiciğim
    ABİSİNİN KARDEŞİ

Motosikleti
    DUCATI 1198
    forumlarda yabanci harflere Turkce olmayan kelimelere ozenti var. Kendi kulturumuz , dilimiz varken bu ozenti niye.

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    türkçemiz gittikçe kötüye gidiyor.özelliklede bu sanal alemle..
    bi dur demek lazım..
    2bin7 HONDA CBF 150 (34 EN 6186) İSTANBUL- AVCILAR

pentaone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YeBeRe 125
    kısaltmaları ben de kullanıyorum yazarken kolaylık sağlıyor ama yabancı kelime kullanımı yanlıştır!

!!! türkçeyi yozlaştırmak büyük yanlıştır !!!!
    ...freedom forever...

Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    kısaltma kullansalar gene şükür edicem şuraya baksanıza

Alıntı RoMe0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ekledim abim erdem ve burçin okuyoda tıq yoq vatandaşlardan hayırdır ayran içtiq ayrımı düştüq

tutankhamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco G-Dink 250i
    teşekkürler..Ulu önderimizin dediği gibi bir milleti 'millet' yapan şeydir DİL.dilin yozlaşması yabancılaşması demek bi çok şeyin yozlaşması demektir..Dilimize sahip çıkmalıyız.

emrahkrm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys '07
    Bu konu hakkında Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun çok güzel kitapları var."Bye bye Türkçe" bunlardan bir tanesi.İlgilenen arkadaşlara duyurulur

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yapılması gereken okullarda diksiyon dersi verilmesi düzgün Türkçeyi konuşmaya teşfik gibi çalışmlar olmalı.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Boşuna uğraşma kardeşim, hiç bir yere varamazsın.Bırak Türkçe'yi düzgün kullanmayı, daha dilbilgisi kurallarına uymayı öğrenemedi insanlar."Cümle büyük harfle başlar" kuralını öğrenememiş bir toplumuz.Yine de düşünmüş konu açmışsın.Teşekkürler...
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    senden iyi şeyler geliyor kardeşim devam
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)