Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Evde Vişne Şarabı (Mistel) Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Sevgili MT müdavimleri,

Evde alkollü içecek yapmayı seven merak edenlere ikinci olarak Mistel Tabir edilen Şarabın yapılışını tarif edeyim dedim. Tamamiyle sadık kalınarak yapılırsa garantili bir metotdur. Mistel Şarabı Denizli taraflarında çok meşhur bir şaraptır. ''ceza davası Kazandıran'' diye bir lakabı vardır. Buyrun başlayalım.

Evde şarap yapımı başlığında bulabileceğiniz alet edevat aynen burada da geçerlidir. Ben burada 20 Kg vişneden üretebileceğiniz yaklaşık 16 Lt lik bir imalatı örnek alarak açıklayacağım.

Tam mevsiminde en tatlısında 20 kg Vişne (aynı üzüm şarabında olduğu gibi, kaliteli vişne iyi şarap demektir.) torbalarla derin dondurucuya atılır. 2-3 gün sonra tamamen şoklanan vişneler büyük bir kovaya (30-50 Lt) konulur ve buzlarının çözülmesi beklenir (sabah işe giderken kovaya koy akşama çözülmüş olur).

Çözülen vişneler yumuşamış-pelte haldedir ve ellerimizle mıncıklanarak her bir tanesi patlatılır. Bu yöntem esnasında kovadan alıp, mıncıklayarak bir başka kovaya aktarmak garantili usüldür.

20 Kg vişneye 2 Kg kadar toz şeker eklenerek iyice karıştırılır ve kovanın kapağı kapatılarak bir bezle sarılır (içine sineklerin girmesini engellemek amacı ile. Kovanın kapağı kilitli olmamalıdır ve gaz çıkışına CO2 izin vermelidir.
    En fazla 4 gün sonra (vişne çok çabuk bozulabilen bir meyvedir, 2.-3. ve 4. gün kapak açılarak kontrol edilmelidir.) vişne önce kevgir daha sonra ince delikli süzgeç ile süzülerek bir başka kovaya konur. Uğraşmak isteyenler son süzmeden sonra bir de tül ile süzebilirler.

Çıkan vişne suyu yaklaşık 10-11 Lt civarındadır. Bu şıranın içine 5-6 litre şekerli suyu eklememiz gerekir. Şekerli su şurubunu başka bir kapta hazırlamalı ve benim müthiş deneyim Yumurta Testini yapmalıyız. (Taze bir yumurta akar suda deterjan olmadan sünger ile iyice yıkanır. Yumurta suya bırakılınca dibe çöker. suya şeker katıp şurup haline gelene kadar karıştırılır. Şeker miktarı yeterli olduğunda yumurta şurubun yüzeyinde yaklaşık 1cm çaplı bir daire halinde gözükecek kadar yüzebilmelidir. Bu şuruptaki şeker oranının yeterli olduğunu gösterir.) Bilimsel konuşur isek, şekerli suyun özgül ağırlığı 1100-1125 gr/cm3 civarındadır.

Süzülmüş vişne suyuna bu şekerli su şurubu eklenerek tekrar ölçüm yapılır. Şeker miktarı az ise, 1100-1125 olana kadar şeker eklenir. Bu aşamalarda asla sıcak su kullanılmaz, güzelim bakteriler ölür ve size kokuşmuş bir sıvı kalır.
    Üretim aşamalarının her anında, şıra-şurup ile temas ederken temiz olmalıyızdır. parfüm, deterjan vs. gibi tüm kokular bize şarapla beraber geri döner amman unutmayın. Elbette kullandığımız tüm kaplar da önceden sıcak su ile bolca yıkanmış ve temiz olmalıdır.

Damacana tabir ettiğimiz, 19 lt lik bidona bu hazırladığımız sıvı-şurup-şıra her ne dersek, doldurulur. Damacanaya, daha önceden hazırladığımız sifonlu kapağı takarız. sifonlu kapak kısaca: içeri hava girmesini engelleyecek ama dışarı gaz çıkışını sağlayacak bir 'Check Valve' düzeneğidir. Şöyle yapılır. Damacanaya sıkı geçip gaz kaçırmayacak bir kapak ayarlanır. Kapak ortasından delinerek 1 metrelik akvaryum hortumu 1-2 cm sokularak dip kısmı silikonlanır (silikon da kötü kokar, o yüzden bu aleti 1 gün önceden hazırlayıp kurumuş olmasını sağlayın). Damacanaya takılan bu sifonlu kapağın boşta kalan ucu bir 1 lt lik su dolu pet şişeye daldırılır ve çıkmayacağından emin olunur.

Damacana sıcak ve serin olmayacak ve güneş ışıklarına maruz kalmayacak bir yere bırakılır.

1 gün sonra, şıranın üzerinde yarım veya bir parmak kalınlığında bir köpük oluşur ve akvaryum hortumundan su dolu pet şişeye gaz fıkırdaması başlar.
    Damacanaya bastıktan 2 gün sonra bile gaz çıkışı az ise, şıraya şeker eklemek gerekebilir (Önce 100, sonra 200 gram gibi). Gazın fokurdaması en az 2 saniyede bir ve yaklaşık yarım yumurta büyüklüğünde olmalıdır. Hatta bu çıkan gazı kokladığınızda, alkollü, çok keskin olmayan ama aromatik bir koku verecektir.

3 Hafta kadar hiç kıpırdatılmadan bekleyen damacanada tüm ince posa dibe çöker. Bu sırada gaz çıkışı artık bitmiş olmalıdır. Gaz devam ediyor ise bitene kadar beklenir(1-3 hafta??). Sakın sallamayın, tekrar çökmesi 3-4 gün alır. Şarap artık tazedir ve berraklaşmıştır.

Damacana yüksek bir yere çok dikkatlice kaldırılır. İnce bir hortum (yine akvaryum hortumu olabilir) damacanının dibindeki tortudan en az 3 cm uzakta kalacak kadar daldırılarak, ağzımız ile vakumlanır ve sifonlama yöntemi ile yarım veya bir Lt lik pet şişelere doldurulur. Amman dikkat, hortum asla posaya değmesin.

Doldurulan pet şişeler hemen kapaklanır. Dipte kalan posalı şarap hemmen içilir.
    Şişelenmiş şaraplar ilk günler kontrol edilir ki şöyle: vidalı kapaklar azıcık gevşetilir ve içeriye hava kaçmadan varsa çıkan gazın Fısst sesi duyulur. Ses yoksa zaten mayalanma tamamlanmış demektir.

Artık Mistel Şarabı tüketilebilecek durumdadır. Ancak tavsiyem en az 1 ay beklemesidir. Ne kadar beklerse o kadar lezzeti artar. Şarabı servis etmeden en az yarım saat önce, mümkünse küçük bir sürahiye doldurarak havalandırın. Aromatik kokulku gazla uzaklaştığında daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Herkese afiyet olsun.

Bilmem hatırlatmama gerek var mı?
    alkol var ise motor yok, motor var ise alkol yok, her ikisi var ise sen yoksun!!!

Sağlıklı bir yaşam dilerim
    M.balibey, yürekçe, İHTİYAR ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Poturdak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Öncelikle teşekkürler

Yabancı sitelerde tanin veya malt eklenmesi yazılıyor, bir de bilmemne bikarbonat gibi bir kimyasaldan çeyrek gram deniyor. O nedir?

Motosikleti
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle teşekkürler

Yabancı sitelerde tanin veya malt eklenmesi yazılıyor, bir de bilmemne bikarbonat gibi bir kimyasaldan çeyrek gram deniyor. O nedir?
    Khutuck arkadaş
    ben yaptığımı, öğrenip test ettiğimi yazdım. Başkası ne yapar bilmiyorum. mayalanma sürecinde ben doğal yöntemi seviyorum ve biliyorum. Benim yöntemi bir şekilde başkaları ile karıştırırsanız sonuç felaket olur, eminim

Benim tarif ettiğim yöntem ile yapın, beğeneceğinize ve ''Len bu güne kadar bize neler içirmişler'' diyeceğinize eminim benim yöntem binlerce yıllık aromatik yöntemdir, tamamen doğaldır. Bu doğal yöntem ile %18-20 derecede bile sert alkoller üretebilirsiniz. Şeker katıyorum doğrudur ama eskiler bunu pekmez ile yaparlardı. isteyen pekmez ile de Şeker Katma İşini yapabilir. Tek kilit nokta damacanaya koyarken ki şeker yüzdesidir (yumurta metodu).
    Poturdak

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Ceza davası kazandıran" denilmesinin bir hikayesi varmı ?

Motosikleti
    Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Ceza davası kazandıran" denilmesinin bir hikayesi varmı ?
    sayin deli Çerkes,

Vardır elbette bir hikayesi Bilirsiniz Ege, hikayelerle doludur, çoğu komik ama ibretliktir
    Poturdak

Buradaki şarap yapım tariflerinden meraklandım internette biraz arama yaptım baya meraklısı varmış yahu bu işlerin. Likör yapımı, bira yapımı, rakı yapımı vs neler neler var. İçki üretimi çok zor değil öyle ahım şahım bir teknolojisi de yok anladığım kadarıyla bildiğin meyve suyu, beklemiş fermante olmuşu ama

denizcimuzaffer arkadaşa teşekkürler valla hobi olarak sofra kurup demlenirdik, şimdi içtiğimizi üretme hobisi edineceğiz gibi. Hele birde becerebilirsem tam keyif olacak ha. Sağolasın

Motosikleti
    Alıntı dibaK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buradaki şarap yapım tariflerinden meraklandım internette biraz arama yaptım baya meraklısı varmış yahu bu işlerin. Likör yapımı, bira yapımı, rakı yapımı vs neler neler var. İçki üretimi çok zor değil öyle ahım şahım bir teknolojisi de yok anladığım kadarıyla bildiğin meyve suyu, beklemiş fermante olmuşu ama

denizcimuzaffer arkadaşa teşekkürler valla hobi olarak sofra kurup demlenirdik, şimdi içtiğimizi üretme hobisi edineceğiz gibi. Hele birde becerebilirsem tam keyif olacak ha. Sağolasın
    Dibak Srkadaş,

Ben içmesinide severim ama üretmesi çok daha zevkli bir hobi-süreç
    Tariflerime uyarsanız, güzel ve değişik tatlar üretebilirsiniz. tecrübe edindikçe kendilerinizinkileri yapabilirsiniz. içmeyi sevmeyenler için bile misafirler arkadaşlara ikram edilebilecek bir şey
    Poturdak

şarap

sevgili denizcimuzaffer..
    ben tam da sizin dediğiniz gibi vişne şarabımı hazırladım. iki ayrı cam şişede şarabı yerleştirdim birtanesinden gaz çıkışı sağladım 5-6 gün sizin dediğiniz gibi gaz çıkışı oldu ama sonra durdu.. neden durdu sizce yoksa başarısız mı oldum yada normal mi.. veya şekermi eklemeliyim..
    diğer şişe ise ilk günden itibaren gaz çıkarmadı ikinci gün biraz daha şeker ilave ettim ama gene gaz çıkışı yok...
    sizin yardımınızı bekliyorum
    teşekkürler

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Peki biz geçen sene evde bir kavanoza sırasıyla vişne - şeker - vişne - şeker şeklinde kavanoza dizip ağzını kilitleyip 3-4 hafta güneşte bekleterek hazırladığımız şey neydi?
    ben yanlış mı hatırlıyorum yapılma işlemini yoksa?
    yalnız %30-40 arası alkollü idi..

fatihsevim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150
    içkinin gunah oldugunu soylemek isterim
    HIZ YOLU DEĞİL ÖMRÜ KISALTIR

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    denizcimuzaffer; Tarif için teşekkürler,emeğine sağlık.Büyüklerim bunu alkol ilavesi ile yaparlar.Ancak bu metodu deneyeceğim
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    ...................

denedim..

vişne şarabını tam da söylediğiniz gib denedim ve başarılı oldum.. öncelikle teşekkür ederim..
    yalnız bazı eksikleri vardı sanki.. sirkemsi tadı kaybolmadı birtürlü.. daha önce içmiş olduğum vişne şaraplarına benziyordu ama tam da tutturamadım sanıyorum.. gene de zevkli bir içimi var
    tekrar teşekkürler
    mutlu türker

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    son gelen zamların üzerine konunun hortlatılmasında fayda görüyorum

namk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    harley davidson 2007-mobylette 1967-Honda NX400
    Çok güzel bir bilgi emeğinize sağlık.

Tarif için çok teşekkür ederim.
    Geçen yıl 5 kg vişne ile denedim. ve harika bir vişne şarabı elde ettim.
    Bu yıl ise ağaçtan 15 kg kadar vişne çıktı. Onu da daha dün kurdum. Umarım bu da çok güzel.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben alkol almam ama yapsammı acaba

hocam sizin tariflere gore kirazdan yaptim.2.haftada suan.kirazdan olurmu.diger sorun.benim yumurta batiyor ne kadar seker katsamda batti ))) olculendirebilirmisin 1 litre suya ne kadar seker tahmini ? tesekkurler

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yıllık izinde denicem bunu teşekkür ederim

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    alkolü içecek olarak sevmem. ama medot güzel. paylaşım için teşekürler.
    alkolun saflığını artırıp motorlara mı katsak. tabi vişneleri ziyan etmeyelim. saman gibi başka alternetifler kullana biliriz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)