Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Pendik'te Scooter ile Yolun Karşısına Geçerken Otomobil Çarpan Genç Öldü

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1

Pendik'te scooter ile yaya geçidinden yolun karşısına geçmek isteyen 20 yaşındaki Metehan Korkmaz’a hızla ilerleyen bir otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle havaya savrulan genç ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç hayatını kaybetti.

Olay geçtiğimiz cumartesi günü akşam saat 20.30 sıralarında Pendik sahil yolunda meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, kuzenleri ile birlikte scooter kiralayan Sakarya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü birinci sınıf öğrencisi Metehan Korkmaz (20), yolun karşısına geçmek için ışıklarda beklemeye başladı. Korkmaz, kendilerine yeşil ışık yandıktan sonra önce kuzenleri ardından kendisi scooter ile yaya geçidinden karşıya geçmek istedi. Bazı araçlar yayaların geçmesini beklerken bu sırada sol şeritten Kadıköy yönüne giden bir otomobil, yolun karşısına geçen Metehan Korkmaz’a çarptı. Çarpmanın etkisiyle havaya savrulan genç, yere düşerek ağır yaralandı. Durumu fark eden kuzenleri ise hemen Korkmaz’ın yanına koştu. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler Korkmaz’ı ambulansla hastaneye kaldırdı. Yoğun bakıma alınan genç, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından avukat olduğu öğrenilen sürücü M.A, çıkarıldığı mahkemenin ardından serbest bırakıldı. Metehan Korkmaz’ın ailesi ise şikayetçi olduğunu belirterek cadde üzerindeki kameraların incelenmesi istedi.

BABASI: BU İŞİ SONUNA KADAR BIRAKMAYACAĞIM

Metehan Korkmaz’ın babası Bülent Korkmaz, "Benim çocuk ile yeğenler scooter kiraladı. Karşıdan karşıya geçerken kuzenlerin ikisi geçiyor, benim oğlum geçerken sol şeritten hızlı bir şekilde gelen avukat olduğu söylenen bayan oğluma çarpıyor. Eğer bu ülkede adalet varsa önce avukat bayan kendi adaletini sağlasın. Evde haber aldım, 21.30 gibi bana haber geldi. Hastaneye gittim, yoğun bakımda olduğu söylendi. Bir daha da çıkamadı. Karakola gidip şikayetçi oldum. Bu işi sonuna kadar bırakmayacağım. Sonuna kadar gideceğim, adalet yerini bulana kadar" dedi.

MOBESE kameralarının olayı kaydettiğini söyleyen Korkmaz, “Bu görüntüler ortaya çıkacak. Bunlar ortaya çıkmadan eğer o bayan avukatta birazcık Allah korkusu varsa gider adalet önünde gerçekleri anlatır. Gerçekler ortaya çıkar." dedi.

FURKAN PARLAK: ARKAMI DÖNDÜĞÜMDE KUZENİMİ HAVADA GÖRDÜM

Metehan Korkmaz ile yolun karşısına geçmek isteyen Furkan Parlak, "Metehan benim kuzenim. Biz tam karşıdan karşıya geçerken yeşil yanıyordu, yaya geçidinde. En sağ ve orta şerit doluydu arabalar bekliyordu, en sol şerit de boştu. Hasan önce geçti, peşinden ben geçtim Metehan benim yarım metre arkamdaydı. 1 saniyelik olay, ben karşı kaldırıma adımımı attım. Metehan arkamdaydı çok yüksek bir ses geldi. Ben arkamı döndüğümde kuzenimi havada gördüm. 10 metre uçtu ileri. Yüzüstü düştü. Zaten o sırada boynu kırılmış. Ondan sonra biz koştuk hemen yanına her taraf kan revan içinde. Çocuğun yanına yattım, tişörtümü çıkarttım yaralarına bastırdım. Bizim işlediğimiz bir suç yok orada. Biz yaya geçidinden geçiyorduk, ister scooter ile olsun ister yaya" diye konuştu.

İlgili haber kaynakları:
    https://www.dha.com.tr/yurt/pendikte.../haber-1789747
    https://www.yenisafak.com/gundem/ist...ybetti-3568187
    https://www.ntv.com.tr/turkiye/elekt...sUGqNBWP6bkH7Q

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:58 ----------

Destek için Hashtag: (Twitter kullanan arkadaşlar bu olayın gündemde kalması için destek olup paylaşabilirlerse çok iyi olacaktır )
    https://twitter.com/hashtag/meteiçin...=hashtag_click
    https://twitter.com/hashtag/meteiçin...=hashtag_click

Başka bir forum sitesinde olay ile ilgili
    https://forum.donanimhaber.com/scoot...let--145669291

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O görüntüler ortaya çıkmadan yargıya varmamak lazım bence. Hemen her gün sahil yolunu kullanıyorum.

Yolda martı, bisiklet, yaya ne ararsanız var.

Ayrıca yaya geçidinden martı ile geçmek doğru ya da yasal mı onu da sorgulamak lazım.

Motosikleti
    R1
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O görüntüler ortaya çıkmadan yargıya varmamak lazım bence. Hemen her gün sahil yolunu kullanıyorum.

Ayrıca yaya geçidinden martı ile geçmek doğru ya da yasal mı onu da sorgulamak lazım.
    Haklısınız ama şurada olabilecek tüm seneryolarda sürücü haksız. Yaya geçidi sonuçta.

Dediğiniz gibi Mobese kamerası görüntüleri ortaya çıktığında olaylar daha netleşecektir.

Önemli olan bu haberin yeteri kadar sosyal medyada kalıp gerçek hayatta yankı uyandırması.

Adalette artık sosyal medyada haber olmayan şeyler ciddiye bile alınmıyor maalesef.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yaya geçidinden geçen motor. Klasik memleket manzarası. Ama bunun cezası ölüm değildir. Çarpan araç hatalıdır kesinlikle.

Motosikleti
    R1
    Arkadaşlar scooter Elektrikli Scooter.

NTV haberinde

Elektrikli scooter ile ölümlü kaza
    Pendik'te kiraladığı elektrikli scooter ile yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışan 20 yaşındaki genç, otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:39 ----------

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısınız ama şurada olabilecek tüm seneryolarda sürücü haksız. Yaya geçidi sonuçta.

Dediğiniz gibi Mobese kamerası görüntüleri ortaya çıktığında olaylar daha netleşecektir.

Önemli olan bu haberin yeteri kadar sosyal medyada kalıp gerçek hayatta yankı uyandırması.

Adalette artık sosyal medyada haber olmayan şeyler ciddiye bile alınmıyor maalesef.
    Trafik ışığı var ise öyle kesin bir kural yok.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaya geçidinden geçen motor. Klasik memleket manzarası. Ama bunun cezası ölüm değildir. Çarpan araç hatalıdır kesinlikle.
    Motor degil, elektrikli scooter. Bisiklette olabilirdi, kaykay da olabilirdi, annesinin elinden kurtulan cocukta olabilirdi. Yaya gecidi orasi. Motorlu bir araca laf edebilirsiniz de, elektrikli bisiklet/scooter bilemiyorum.

Motosikleti
    R1
    Trafik ışığı var ise öyle kesin bir kural yok.
    Söylediğim kural değildi.

Kural şu: Trafik ışığı veya yaya geçidine veya kavşağa gelirken hız (şu an aklımda değil) ciddi miktarda düşürülür.

Örnek olarak şehir içi yasal hız sınır 50 km/h.

Olayda ise görgü tanıklarının anlattıklarına göre 100-110 km/h hızla geliyor bu araç.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kaza yapan çocuk martı kullanıyor.

Söylediğim kural değildi.

??????????

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Habere göre araba hem kırımızı ışık ihlali yapmış hemde yaya geçidinde çarpmış.Eğer bu yazanlar doğruysa araba sürücüsünün haklı hiç bir tarafı yok.Bildigin kural kanun tanımaz trafik magandası.Savunulucak bir tarafı yok.
    Onur34 bunu beğendi.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Her türlü araç sürücüsü ağır kusurlu ve ölüme sebebiyet vermiş. Serbest bırakılması çok enteresan. Avukat olunca kanun bilgisinden yararlandı muhtemelen.
    Onur34 bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Dediğim gibi, olay yaya geçidinde olduğu için arava her şartta suçlu. Serbest bırakmayla beraati de karıştırmayın artık. Tutuksuz yargılama yapılacaktır.

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Habere göre araba hem kırımızı ışık ihlali yapmış hemde yaya geçidinde çarpmış.Eğer bu yazanlar doğruysa araba sürücüsünün haklı hiç bir tarafı yok.Bildigin kural kanun tanımaz trafik magandası.Savunulucak bir tarafı yok.
    Eğer öyleyse elbette savunulacak bir tarafı yok, ancak ışıklı işaret ve işaretçilerin olduğu yerde yaya geçidi sadece yayanın kullanması gerekli alanı belirler.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer öyleyse elbette savunulacak bir tarafı yok, ancak ışıklı işaret ve işaretçilerin olduğu yerde yaya geçidi sadece yayanın kullanması gerekli alanı belirler.
    Tam emin olmamak ile beraber yaya geçitlerini yayalara öncelik vermek şartı ile bisikletler de kullanabiliyor.Ama elektrik scooter kanunlara göre hangi sınıf araç sayılıyor onu araştırmak lazım.Tahminimce gücüne ve son hızına göre bisiklet yada eletrikli bisiklet sınıfına girebilir.Elektrikli bisikletlerin yaya geçidini kullanma konusunda bilgim yok.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

c) Araçlara ilişkin tanımlar (Değişik: RG-11/04/2003-25076)
    9) MOTORLU BİSİKLET:
    (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal hızı 45 km/s’den az olan L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu araçtır.

BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET, Motosiklet ve Sürücüleri ile İlgili Kurallar

MADDE 136-
    BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET ve motosiklet sürücülerinin uyacakları kurallar aşağıda gösterilmiştir.
    a) BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET ve motosikletlerin;
    1) Yaya yollarında sürülmesi,
    2) Ayrı bir BİSİKLET YOLU OLDUĞU HALDE, BİSİKLET VE MOTORLU BİSİKLETLERİN taşıt yollarında sürülmesi,
    3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi,
    4) Bunlara, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişilerin bindirilmesi,
    5) Sürücü arkasında yeterli oturma yeri olsa bile bir kişiden fazlasının taşınması,
    6) Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması,
    7) İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, bu araçlar üzerinde akrobatik hareketler yapılması,
    8) Bunların, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,
    9) Sürülmeleri sırasında; elde bagaj, paket ve benzerlerinin taşınması, bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki kurallara aykırı yük yüklenmesi,
    10) Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması,
    Yasaktır.

T.C. Jandarma Gn. K
    @jandarma
    ·
    22 Şub 2019
    Sevgili Yayalar!
    Yaya geçitlerinden geçerken trafik ışığı varsa kırmızı ışıkta bekleyin, yeşil ışık yandığında karşıya geçin!
    Değerli Sürücüler!
    Yaya geçidinin olduğu yerde trafik ışığı yoksa ve karşıya geçmek için bekleyen yaya varsa durun yayaların karşıya geçmesine izin verin!

Motosikleti
    speederbike
    Scooter hatalı olabilir de hayati tehlike yaratmayacak cinsten ihlaldir yaptığı.

Motosikleti
    ...........!
    Kimse haberi okumuyor mu?
    Korkmaz, kendilerine yeşil ışık yandıktan sonra önce kuzenleri ardından kendisi scooter ile yaya geçidinden karşıya geçmek istedi. Bazı araçlar yayaların geçmesini beklerken bu sırada sol şeritten Kadıköy yönüne giden bir otomobil, yolun karşısına geçen Metehan Korkmaz’a çarptı.
    Nerdeyse bazıları çıkıp kırmızıda geçen haklı diyecek. Ne hallere geldik.

Scooter dediğiniz şey de şu: ne yapacak diğer araçlar gibi ada etrafında mı dolanacak. İlginç şeyler.

Bu araçlar ile ilgili doğru düzgün yasa yok bakalım ne olacak.

[IMG][/IMG]

Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse haberi okumuyor mu?

Nerdeyse bazıları çıkıp kırmızıda geçen haklı diyecek. Ne hallere geldik.

Scooter dediğiniz şey de şu:

http://<a href="https://hizliresim.c...oW.jpg</a></a>
    Haberi okuyoruzda bunun gerçek olduğunun garantisini sorguluyoruz. O da mı yasak?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scooter hatalı olabilir de hayati tehlike yaratmayacak cinsten ihlaldir yaptığı.
    Skuterli biri atladı yola, araç çarpmamak için direksiyonu kırdı, sürücü gitti direğe girdi ve öldü.

Şimdi kim haklı olacak ?
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    ...........!
    Haberi okuyoruzda bunun gerçek olduğunun garantisini sorguluyoruz. O da mı yasak?
    Yok dostum hemen parlama. Elbette sorgulayacaksın elbette sorgulayacağız. Ama bilinen şeylerle ilerlemek lazım değil mi?

Ailesi çırpınıyor doğrular ortaya çıksın diye. sence cidden kim haklıdır. Bu soruyu kendine sor.

Neyse artık sonucu bekleyeceğiz artık dava ne kadar sürerse.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:36 ----------

Skuterli biri atladı yola, araç çarpmamak için direksiyonu kırdı, sürücü gitti direğe girdi ve öldü.

Şimdi kim haklı olacak ?
    Dotum
    olayı farklı yönde yorumlama. eldekilere bak. bak görgü tanıkları ne demiş. senaryolara girersek olay karışır. senin dediğin gibi bir durum var mı yok.

Çarpmış hatta kaçmaya çalışmış kadın izin vermemiş çevredekiler. başka kaynaklarda da yazıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)