Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu

Evde şarap yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    ekonomik ve psikolojik baskı her zaman vardı.
    sebebine ve kaynağına girmek bu konu için gereksiz.

geçenlerde şu zımbırtılara denk geldim,

17 litrelik imbik.
    iyi kötü ortaya bir şey çıkaracaktır.

bunun yanı sıra sıfırdan bira yapmak çok zor değil.

biranın tarihi ismi "uygarlık suyu", bir kaç önceki mesajımda sümerlerdeki çeşitlerini yazmıştım.
    amazon ormanlarındaki kabilelerin 10.000 yıl kadar öncesinde bira yaptığına dair iddialar da var.

yerim müsait, yapmasını da öğrenir, kendim yaparım.
    geçtiğimiz günlerde skye island tarafından bir misafirim geldi.

"harekete kimse mani olamaz."

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:37 ----------

butikçilerin davranışına şaşırmadım, farklı davransalar idi şaşırırdım.
    bu memleketin gerçeği.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    sym joymax
    ipayı kovaya 18'inde aldım, dün ölçüm yaptığımda 1020 değerini gördüm. hafta sonu ölçtüğümde de aynı değer var idi.
    başlangıç değerini 1045 ölçmüştüm ama kılavuzunda 1050 yazıyor, iyi karıştırmadığımı düşünüyorum.

150- 200 gr kadar şeker ekledim. cumartesi tekrar bakacağım.
    sadece malt olduğundan dolayı yoğunluğun 1020 olarak kalma ihtimali olabiliyormuş.
    kovadaki krausen üzerinde beyaz oluşumlar var, küf ? belki de normaldir.
    tadı, rengi güzel.

forumlardan anladığım kadarı ile yoğunluğun 1010 olması gerekiyor ve normali de bu şekildeymiş.
    kovanın kapağını 2-3 kez açtım, daha fazla kurcalamak istemiyorum,

pazar ya da pazartesi yine 1020 değeri olur ise şerbetçiotunu ekleyeceğim,
    1020 olarak şişlemek biranın orijinal tadında problem yaratır mı?

tavsiye var mı?

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ipayı kovaya 18'inde aldım, dün ölçüm yaptığımda 1020 değerini gördüm. hafta sonu ölçtüğümde de aynı değer var idi.
    başlangıç değerini 1045 ölçmüştüm ama kılavuzunda 1050 yazıyor, iyi karıştırmadığımı düşünüyorum.

150- 200 gr kadar şeker ekledim. cumartesi tekrar bakacağım.
    sadece malt olduğundan dolayı yoğunluğun 1020 olarak kalma ihtimali olabiliyormuş.
    kovadaki krausen üzerinde beyaz oluşumlar var, küf ? belki de normaldir.
    tadı, rengi güzel.

forumlardan anladığım kadarı ile yoğunluğun 1010 olması gerekiyor ve normali de bu şekildeymiş.
    kovanın kapağını 2-3 kez açtım, daha fazla kurcalamak istemiyorum,

pazar ya da pazartesi yine 1020 değeri olur ise şerbetçiotunu ekleyeceğim,
    1020 olarak şişlemek biranın orijinal tadında problem yaratır mı?

tavsiye var mı?
    Kova sıcaklığı ne durumda ?
    %3.28 alkol değeri verir ki bu değer düşük. IPA'lar genellikle %5-6 civarı alkol üreten kitler.
    Mayaların çalışmayı durdurmuş olabilir mi ?
    Zaten yoğunluğu yüksek kovaya niye şeker ekledin ? Maya eklemen daha doğru olmaz mıydı?
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kova sıcaklığı ne durumda ?
    %3.28 alkol değeri verir ki bu değer düşük. IPA'lar genellikle %5-6 civarı alkol üreten kitler.
    Mayaların çalışmayı durdurmuş olabilir mi ?
    Zaten yoğunluğu yüksek kovaya niye şeker ekledin ? Maya eklemen daha doğru olmaz mıydı?
    ilk etapta ben de aynı şekilde maya eklemeyi düşündüm.
    anladığım kadarı ile;

maya, içerisinde zaten var, sadece içeridekileri öğütmeyi bırakmış,
    genel görüş fazla mayanın fermentasyona bir etkisinin olmayacağı yönünde.
    kovayı farklı bir yerde muhafaza ediyordum, son sıcaklık olarak 16 görünce daha sıcak bir yere aldım, şimdi 18,6 değerinde.

bir kaç derecenin ne kadar etkilediğini bilemiyorum, eğer eklediğim şeker ile fermantasyona devam eder ve tekrar 1020 değerine gelir ise alkol oranında çok fark yaratmayacak, kit kılavuzunda 5 ile 5,5 arası alkol oranı belirtilmiş, bu durumda 5 civarı alkolü elde edebilirim.
    şekeri bu sebepten ekledim. beklentim fermantasyona devam etmesi,

tekrar ölçtüğümde 1020 üzeri bir değer görür isem, elimdeki us05 mayayı ekleyeceğim, bu da süreci biraz uzatacak. ne kadar etkisi olacağını bilemiyorum.

sadece malt ile bira yapıldığında benzer durumlar sık rastlanıyormuş.

dün bomonti black denk geldi, irish stout'a bomonti yorumu deniliyor ama bir yorum hissedemedim. başarısız olmuş.

18.5 derecede duruyorsa FG'ye bakmaksızın 20 günden önce şişelemezdim senin yerinde olsam.
    20-22 derecede 15 gün,
    22-24 derecede 12 gün,
    24-26 derecede 10 gün.

Eğer çok gurme değilsen bu sıcaklıklar genellikle şişeleme için ortalama değer verir. Tabi her kit için geçerli değil.
    16 derecede senin mayalar tembelleşmişler belli ki, bir iki gün 20 derecenin üzerine çıkarırsan FG en azından 5-10 derece daha düşer. Yok 18.5 derecede tutacağım diyorsan 3-4 gün daha bekle

Motosikleti
    sym joymax
    sıcaklığı stabil tutma konusunda ufak problemler baş gösterince en hızlı ve basit olarak strafor kutuyu yaptım.
    açıkçası beklediğimden daha güzel bir performans aldım.

halen butikbira ve türevlerinden malzeme tedarikinde problemler olduğundan dolayı yeni sipariş veremiyorum,
    starsan stokum bir kazaya kurban gitti, bir kısmını kurtarabildim.

elimdeki kitleri yapmaya yetecek kadar kalmıştır diye düşünüyorum.

21 derecede fermantasyon devam ediyor, bugün şerbetçiotunu tülbent ile içine atacağım, cuma ya da cumartesi günü de şişelemeye geçeceğim,
    kitten epey beklentim var.

akabinde de smugglers kurulumu için hazırlıklara başlayacağım.

bakalım nice olacak.

Motosikleti
    sym joymax
    dün şerbetçi otlarını eklerken kovada küf oluşumuna rastladım,
    kurduğum kitte karşılaşılan bir problemmiş.

yoğunluk 1010 olarak ölçtüm,
    yarın akşam şişelemeyi düşünüyorum, akabinde bütün ekipmana bol köpüklü pbw banyosu yaptıracağım.

şu fotoğraftakine benzer bir görüntü,

tat ve koku normal.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Benim en son yaptigim Cwtch (Irlanda birasi, IPA'nin daha acisi diyelim) zehir gibi olmus, ben bile icemiyorum diyeyim
    The Dude bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    akşam ipayı şişeledim.
    yaklaşık 1015 yoğunluk ile, kalanını da şişede halletsin.
    41 tane 50cc, 6 tane 33cc.
    1 ay sonra 33 cc olanlar ile tadıma başlayacağım.

oldukça temiz idi, son şişeler epey bulanık oldu, onları da biraz fazla bekletmeyi düşünüyorum.
    rengi, tadı, aroması oldukça yeterli geldi bana.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    akşam ipayı şişeledim.
    yaklaşık 1015 yoğunluk ile, kalanını da şişede halletsin.
    O yoğunluk biraz fazla olmuş sanki. Şişe bombasına dönebilir, dikkat edin.
    The Dude bunu beğendi.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    limonata kiti bulunmama sorun başladı butik limonatada hiç bir kiti satın al seçeneği çıkmıyor hani bir kaç üyelikle işlem yapayım dedim o üyeliklerdede aynı durum söz konusu. varmı bilgisi olan ?

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    limonata kiti bulunmama sorun başladı butik limonatada hiç bir kiti satın al seçeneği çıkmıyor hani bir kaç üyelikle işlem yapayım dedim o üyeliklerdede aynı durum söz konusu. varmı bilgisi olan ?
    Sanırım kitleri gümrüğe takıldı.Hiç bir sitede kit bulma imkanı yok.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım kitleri gümrüğe takıldı.Hiç bir sitede kit bulma imkanı yok.
    Bende aynı şeyi düşündüm. Özel mesajla konuştuğumda yok 350 lt yıllık limonata tükemi filan yapabilirsiniz o yüzdan yılık bilmem kaç kit alabilirsinizlere varan açıklama yapmalar ama pek inandırıcı bulmadığım için birde buradaki limon severlere sorim dedim.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    sym joymax
    sipariş için 1 aylık sınır konulmuş.
    tam bilemiyorum ama bir sipariş için 3 kit sınırı da var sanırım.

farklı bir sitede kit değil ama malt satışı var.
    direk malttan yapım da zor gelmedi bana.

sipariş için 1 aylık sınır konulmuş.
    tam bilemiyorum ama bir sipariş için 3 kit sınırı da var sanırım.

farklı bir sitede kit değil ama malt satışı var.
    direk malttan yapım da zor gelmedi bana.
    Büyük alet edevat lazım onlar için. Koyacak yeri bulmak dert, koyacak yeri buldun steril etmek dert, ısı ayarını tutturmak dert, ısıttıktan sonra soğutmak dert.
    Yer sorunum olmasa girişeceğim ama yatırım maliyeti de fazla. Evdeki tencerelerle falan olacak iş değil.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    sym joymax
    yanlış anlamdıysam,
    hazır kavrulmuş arpa satılıyor ve buna malt deniliyor.
    bu maltı değirmende çekip, kaynatıp, şerbetçi otu eklediğimizde ise maişe denilen şeyi elde ediyoruz. bira kitleri ise bu maişe özü olarak tanımlanıyor.
    henüz video seyretmeye geçmedim.
    biraz teferruatlı olabilir.
    net bilgim yok.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Butik limonata malları gümrüğe takılınca gönderme sorunları çıkmış. Siparişi hakkında şikayeti olan bir müşterisini de kişisel bilgileri ve eşinin telefonu da dahil kendi sitelerinden ifşa etme terbiyesizlikleri var, müşteri memur olduğu için bak atılırsın tarzı yaklaşımları çok çirkin. limonata konusunda bu kadar öncüyken böyle bir yanlış yapmaları da kötü olmuş. ekşi sözlükteki konu başlığından gördüm ben de.

limonata kiti için alternatif yer bulmak gerek ama hiç bir alternatifinde de stok yok malesef. Gümrükte beklesin bunlar dedi devlet sanırım.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yanlış anlamdıysam,
    hazır kavrulmuş arpa satılıyor ve buna malt deniliyor.
    bu maltı değirmende çekip, kaynatıp, şerbetçi otu eklediğimizde ise maişe denilen şeyi elde ediyoruz. bira kitleri ise bu maişe özü olarak tanımlanıyor.
    henüz video seyretmeye geçmedim.
    biraz teferruatlı olabilir.
    net bilgim yok.
    Arpa maltı, kavrulmuş arpa değil, canlandırılmış arpa tohumudur. Onu yapacağınız türe göre kavurmadan (Evet kavrulmadan yapılan türlerde mevcut) ya da yapılacak türe uygun kavurma teknikleriyle kavurarak istenilen renk ve tat gamı için hazırlanır. Daha sonra değirmende kırılır (çekilmez) ve türüne göre mayşeleme yapılır( genelde 60-68 celcius aralığında 60dk.- yerine göre daha yüksek dereceli kademeler de uygulanabilir) olacak şekilde ve elde edilen mayşe yine istenilen türe göre kaynatma, şot ekleme işlemine başlanır(bu işlemde genelde 60dk dır). Sonra soğutma yapılır mayalanır ve fermantasyon başlar daha sonra da aging denilen şişede ya da fıçıda türe, özelliklere ve isteğe göre bekleme süreci başlar.

En nihayetinde ise afiyetle tüketebilirsiniz efenim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:44 ----------

Bu arada müşterilerinin özel hayatına dair bilgileri hiç çekinmeden ifşa etmekte bir beis görmeyen firmadan alışveriş yapmamanızı tavsiye ederim. Hem bu vesileyle rakiplerine ürün satışını da engelleyen ve bize faydalı olabilecek rekabet ortamının oluşmasına çomak sokan bir esnaftan kurtulma şansını da elde etmiş oluruz.
    espresso, pea ve The Dude bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arpa maltı, kavrulmuş arpa değil, canlandırılmış arpa tohumudur. Onu yapacağınız türe göre kavurmadan (Evet kavrulmadan yapılan türlerde mevcut) ya da yapılacak türe uygun kavurma teknikleriyle kavurarak istenilen renk ve tat gamı için hazırlanır. Daha sonra değirmende kırılır (çekilmez) ve türüne göre mayşeleme yapılır( genelde 60-68 celcius aralığında 60dk.- yerine göre daha yüksek dereceli kademeler de uygulanabilir) olacak şekilde ve elde edilen mayşe yine istenilen türe göre kaynatma, şot ekleme işlemine başlanır(bu işlemde genelde 60dk dır). Sonra soğutma yapılır mayalanır ve fermantasyon başlar daha sonra da aging denilen şişede ya da fıçıda türe, özelliklere ve isteğe göre bekleme süreci başlar.

En nihayetinde ise afiyetle tüketebilirsiniz efenim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:44 ----------

Bu arada müşterilerinin özel hayatına dair bilgileri hiç çekinmeden ifşa etmekte bir beis görmeyen firmadan alışveriş yapmamanızı tavsiye ederim. Hem bu vesileyle rakiplerine ürün satışını da engelleyen ve bize faydalı olabilecek rekabet ortamının oluşmasına çomak sokan bir esnaftan kurtulma şansını da elde etmiş oluruz.
    Bu esnaf bir kere bu hareketi yaparak bütün marka değerini bitirdi. Başkaları da çıksın rekabet oluşsun zaten bu ortamda böyle şeyleri satmak kolay iş değil aferin diyeceğimiz ortamda böyle saçmalayınca hiç bir değerleri kalmadı. Umarım kimse artık almaz onlardan da rakipleri çoğalır. Ama alternatif yer de yok. Hadi olsun en dandik pilsner limonatası yapma kiti olsun o da yok piyasada.
    The Dude bunu beğendi.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu esnaf bir kere bu hareketi yaparak bütün marka değerini bitirdi. Başkaları da çıksın rekabet oluşsun zaten bu ortamda böyle şeyleri satmak kolay iş değil aferin diyeceğimiz ortamda böyle saçmalayınca hiç bir değerleri kalmadı. Umarım kimse artık almaz onlardan da rakipleri çoğalır. Ama alternatif yer de yok. Hadi olsun en dandik pilsner limonatası yapma kiti olsun o da yok piyasada.
    Aslında en az 4-5 alternatif olabilirdi fakat bu esnaf kişisi maddi gücü sayesinde iyi markaları bağladı. Diğerleri bu yüzden mal satın alamıyorlar. Sadece 2 büyük marka diğerlerine satmaya devam ediyor onlarda düşük miktarlarda mal çekebildiği için fiyatlar bu esnaf kişiye göre çok yüksek geliyor..

Yani alternatif olmama sebebi Tekel olması. Ama farklı alternatifler oluşmaya başladı 3 farklı yerel girişim var kite benzer ürünler. Yani araştırırsanız bir şeyler var. Ben Tam Tahıl yaptığım için bir süredir kitle ilgilenmiyorum maalesef.
    espresso ve The Dude bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)