Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dil Bayramı

Motovento
    REKLAM ALANI
    muvattali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Arkadaşlar Dil Bayramınız Kutlu olsun.

http://www.tdk.gov.tr/anasayfa.html

Hiç değilse bugün yazdıklarımıza dikkat edelim ve güzel Türkçemizi katletmeyelim.

Ne dersiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    İyi olur , keşke tük yazdıklarımıza dikkat edip dilimizi kirletmesek.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

LaCiVerTSaRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE 500
    İyi olur , keşke tük yazdıklarımıza dikkat edip dilimizi kirletmesek
    Tük türkçe karşılığı Tüm

Güzel Türkçemizi seviyorum
    Akıllı efendi uslu sür motorunu ADAM desinler..
    Kaskını Tak Takmayanları Uyar..!!!
    http://www.setcom.com.tr

Motosikleti
    cbf 600sa
    Bir F klavye azizliği sadece. "K" ile "M" yanyana olunca..

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Q klavyede de "K" nın altında "M" var . Ben her zaman söylerim ; şu Türkçeyi adam akıllı kullanalım diye ama nerede ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

dil mi? dili iyi kullanmak mühim tabii

hondaxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600
    Türkçe'mizi sevelim.

Fransız'ların Fransızca'yı sevdiğinin onda biri kadar Türkçemizi sevseydik keşke.

Bravo Hititli ....

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    türkçemizi sevelim koruyalım eğlenelim coşalım ne kadar çok moktan bayram var ya hayır madem bayram niye bir etkinlik yok
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

kenankose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MAJESTY 400
    Bu dilin kıymetini bilelim.işyerlerimize,çocuklarımıza yabancı isimler koyacağımıza TÜRKÇE yi tercih edelim.Hadi gelin buna ilk olarak pardon demektense özür dilerim yada afedersiniz demekle başlayalım... NE DERSİNİZ????

TÜKÇEYİ
    APRİLİA ATLANTİC 200 CC.

melih8007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 250
    güzel türkçemizi doğru kullanmak ve kullanabilmek gerçekten çok önemli ama
    bugün küreselleşmenin hakim olduğu dünyada negatif etkilerinin hissedildiği ülkelerin başını çekmekte Türkiyemiz.
    oh my god , kendine iyi bak , kendine iyi davran ... gibi laflar neredeyse kalıplaşmaya başladı artık.
    aslında düşünüyorumda sadece avrupadan ithal kelimeler değil arapça ve farsça kelimelerden de arındırılmalı türkçemiz.
    öncelikle hukuk dili değişmeli. muhasebe dili değişmeli .

niye ben kanunları okuyunca anlayamıyorum . ben Türkiyede yaşayan ve türkçe okuyabilen bir insan olarak kanunları anlama hakkına sahip değilmiyim illa ki hukuk fakültesi mezunu mu olmam gerekiyor anayasayı anlamak için , ceza kanunu nu anlamak için .

çok çalışmamız lazım çoook

Motosikleti
    cbf 600sa
    Yukarıda verdiğim linkin ana başlığı "TÜRK DİL KURUMUNDA DİL BAYRAMI KUTLANDI" şeklindeydi. Bence asıl sorun işte burada. Dile sahip çıkmak denince bu sanki bir kurumun işiymiş gibi algılanıyor. Kamuda TDK'nın, Milli Eğitim veya Kültür Bakanlığı'nın, okullarda Türkçe veya Edebiyat öğretmenlerinin, üniversitelerde ise yalnızca öğretim kadrosunun bir sorunu imiş gibi kabul görmüş hep. Caddeye sokağa bir çıkıp en azından vitrinlere veya dükkan/mağaza tabelalarına baktığımızda Türkçe isim bulmanın neredeyse imkansız olduğunu görürüz. Kim bunlara ruhsat verenler? Yine bu ülkenin kurumları... Burada eli klavye tutan (!) bizler sadece yazmış olmak için yazıyoruz çoğu zaman, ne yazdığımıza pek dikkat etmeden... İletişim kurarken şirinlik yapacağız diye işe ilk Türkçeyi katlederek başlıyoruz, yanlış mı? Bazen burada ben de yapıyorum bunu, ama bazılarımız sürekli yapıyor nedense. Özeleştiri ise camia içi özeleştiri, kimseyi kırmak için yazmıyorum bunları; amaç dilimize sahip çıkabilmek için birşeyler yapabilmek. Bu forumda genç arkadaşlarımızın yanı sıra çocuk yetiştiren pek çok üyemiz var. Türkçenin geleceği hakkında bir fikir edinebilmek için çocuklarımızın ev ödevlerine veya okul defterlerine bir göz atmak yeterli Türkçeyi nasıl kullanıyorlar diye...

İyiyse sorun yok, ama onlar da bilgisayar diline sardırdıysa işi, işte o zaman iki kere dikkat etmek gerekecek.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler