Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

F1 2008 Sezonu

Motovento
    REKLAM ALANI
    kimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    Kırık kanatla 58 tur ve üçüncülük, yok artık...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    harika yarış oldu... cok zevkliydi geçişler...
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Kırık kanat denilen şey ön kanatın yandaki dikey parçasının daha da dışındaki küçük parçacıklar. Aşırı bir performans kaybına sebep olacak parça değil. Daha büyük arızalarla kazandığı yarışları da gördük Türkiye'nin yıldızları Massa ve Lewis idi. Bakalım Monaco nasıl olacak?
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kırık kanat denilen şey ön kanatın yandaki dikey parçasının daha da dışındaki küçük parçacıklar. Aşırı bir performans kaybına sebep olacak parça değil. Daha büyük arızalarla kazandığı yarışları da gördük Türkiye'nin yıldızları Massa ve Lewis idi. Bakalım Monaco nasıl olacak?
    Aaa sen yaşıyor muydun ya?

Motosikleti
    speederbike
    Tabii ki de yaşıyorum. Derinlerde işler epey karışık

Motosikleti
    speederbike
    Ortamı güncelleyelim biraz. Sezonun 2/3'ü bittikten sonraki puan tablosu:

PİLOTLAR
    01 L.HAMILTON 70
    02 F.MASSA 64
    03 K.RAIKKONEN 57
    04 R.KUBICA 55
    05 H.KOVALAINEN 43
    06 N.HEIDFELD 41
    07 J.TRULLI 26
    08 M.WEBBER 18
    09 F.ALONSO 18
    10 T.GLOCK 15
    11 N.PIQUET Jr 13
    12 R.BARRICHELLO 11
    13 N.ROSBERG 9
    14 S.VETTEL 9
    15 K.NAKAJIMA 8
    16 D.COULTHARD 6
    17 J.BUTTON 3
    18 S.BOURDAIS 2

TAKIMLAR
    01 FERRARI 121
    02 McLAREN 113
    03 BMW SAUBER 96
    04 TOYOTA 41
    05 RENAULT 31
    06 RED BULL 24
    07 WILLIAMS 17
    08 HONDA 14
    09 TORO ROSSO 11

Motosikleti
    speederbike
    Burası boş kalmış. Şampiyonluğu da aldık. Ferrarici arkadaşlara geç de olsa 2009'a artık diyelim )))

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burası boş kalmış. Şampiyonluğu da aldık. Ferrarici arkadaşlara geç de olsa 2009'a artık diyelim )))
    Demek ki şampiyon olununca "takım emirleri" ve "başka takımlardan gelen destekler" üzerine söylevler yazılmıyor.

Neyse, artık bu şampiyonluk sonrası daha olgunlaşmış bir F1 izleyicisi olarak, 2009'da ki Ferrari şampiyonluğunu gölgelemeye yönelik yorumlarında azalma olacağını ümit ediyorum.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    speederbike
    Takım emri? Almanya GP diyorsun herhalde? Hani Heikki'nin geriden gelen Lewis'e yol verdiği yarış? Hatırladığım kadarıyla o yarışın her anında Lewis Heikki'den hızlıydı ve pit sonrası geriye düştüğünde de hızlı olmasından dolayı farkı kapattı. Geçişe gelirsek, evet, Heikki işi kolaylaştırmıştır ama zaten hızlı olan açıkça Lewis'ti. Şimdi buna takım emri dersek şuna ne demek gerekir bilmiyorum? bu sefer Çin GP'ye geçelim. Lewis farkı açmış gidiyordur. Arkadan Kimi de farkı açmış geliyordur. Onun arkasında 10 saniyeden daha fazla geride ise yarışın başından beri Kimi ve Lewis'in ritmini yakalayamayan Massa geliyordur ve göründüğü kadarıyla Kimi'yi yakalaması imkansızdır. Ama o da ne? Kimi tur başına neredeyse 2 saniye yavaşlar (dikkat, Massa hızlanmıyor, Kimi yavaşlıyor) ve sonunda Massa Kimi'yi geçer. Ve bundan bir iki tur sonra Kimi eski ritmine geri döner. Bu bilgiler ışığında kendinden hızlı olan takım arkadaşının geçişini kolaylaştırmaya takım emri derken kendinden yavaş olan takım arkadaşına geçilmek için yavaşlamaya ne denir, bilmek istiyorum. Bu, Lewis-Heikki geçişine takım emri diyenler içindir. Şahsi görüşüm ise her zaman aynıdır. Şampiyonluk kızıştığında takım emirleri uygulanabilir. Benim için Massa-Kimi geçişi mantıklı bir harekettir. Takım emrinde karşı olduğum nokta Schumi dönemindeki gibi daha ilk yarıştan bu emirlerin devreye sokulmasıdır.

Başka takımlardan gelen destekler deyince de Brezilya son turundan bahsediliyor herhalde? Şimdi, o yarışta Toyota risk alarak tüm diğer takımların aksine kuru lastikte kalmıştır. Ve telemetre verilerine göre Glock o turlarda kendisi gibi kuru lastik kullanan Trulli'den daha hızlıdır. Ve yine Glock bu strateji sayesinde normalde bitireceğinden 1 sıra üstte bitirmiştir. Bunlar gerçekler. İşin öteki boyutuna geçelim. Diyorlar ki Glock Lewis'e yardım etti. Ben de sorarım, Glock'un son turdaki yavaşlaması böyle iddiaların ortaya atılmasına sebep oldu. Peki Lewis'e yardım etmek isteyen biri niye böyle bir hareket yapsın? Paşa paşa girerdi pite, takardı ıslak zemin lastiğini ve Lewis'in arkasında pistte dönmeye devam ederdi. Hal böyleyken niye risk alıp kuru lastikte kalarak Lewis'in önüne geçti? Göstere göstere yol vermek için mi? Sessizce bu işi yapmak varken hem de?

Tabii mantık süzgecinden geçirmeden fan gözlüğünden bakınca böyle "takım emirleri", "yardım eden başka takımlar" gibi yorumlara ulaşılması normal. Mesela ben fan gözlüğümü takınca şunu soruyorum: Yüzlercesini izlediğimiz start kazalarında niye kimseye ceza verilmezken Japonya GP'de Lewis'e ceza verilmiştir? Ve niye Ferrari motorlu Toro Rosso kullanan Vettel diplerine yanaştığında bile Ferrariler'e geçiş denemesi yapmamıştır?

Şampiyonluk gölgelemeye gelince... Kimsenin şampiyonluğunu gölgelemek için yorumum olmamıştır. Ferrari'yi eleştirebilirim, öyle yorumlarım vardır, ama Ferrari (veya Renault) bu şampiyonluğu haketmemiştir dememişimdir. Bilgilerinize...

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyse, artık bu şampiyonluk sonrası daha olgunlaşmış bir F1 izleyicisi olarak, 2009'da ki Ferrari şampiyonluğunu gölgelemeye yönelik yorumlarında azalma olacağını ümit ediyorum.
    Yanılmışım.

Yeterli olgunluğa hala ulaşamamışsın
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    speederbike
    Niyetim de yok

Motosikleti
    Honda CBR 1000RR
    Yavaştan 2009 sezonunun sayfasını hazırlamaya başla bence water, yeni ve iğrenç arabalar ortalıkta dolanmaya başladılar bile.

Motosikleti
    speederbike
    Hemen, derhal

oumar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW - F650
    vay be 10sene aralıksız hiçbir yarışı kaçırmadan izlediğim F1den şimdi bir haberim :( gerçekten çok büyük tutkuydu benim için ama gitikçe azaldı... şimdilerde ise sadece o 10senede biriken posterler,afişler,takvimler,bardakaltlıkları,dergi ler kaldı... Araçlar okadar değişti ki, hele ilk sayfadaki resimlere bakınca ufff diyorum ya uçurum var.. sadece 5 senede bile ne farklar var...
    ooops!
    KASK TAKMIYORSAN,KORUYACAK BİRŞEYİN YOK DEMEKTİR....
    ..:: 35 EA 5130 ::..

Motosikleti
    speederbike
    İlk sayfadaki resimler siteye doğrudan link olduğu için, site de resimleri güncellediği için 2008 araçları yerine 2009 araçları gözüküyor ilk sayfada. Aynı hatayı 2009 için tekrarlamayacağım

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)