Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

1 jeep = 713 ton hıyar :))

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sadobey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün belki de ilk kez ekonomiyle ilgili reel bir araştırma sonucunu açıkladı. Açıklamaya göre; Mesela 1 kalp pili ithal etmek için, Türk ekonomisinin 6.100 kg demir cevheri ihraç etmesi gerekiyormuş. 1 cep telefonu için 1 ton domates, 722 dolarlık bir tabanca için 5.5 ton patlıcan satmamız gerekiyormuş. 'Türkiye teknoloji ihraç etmeden dış ticaret açığından kurtulamaz' diyor rapor. Bu arada verilen örneklerden biri de şu: '107 bin dolara satılan bir lüks otomobil (mesela bir cip) alabilmek için, Türkiye'nin 713 ton hıyar ihraç etmesi gerekiyormuş. ' Yani; bir hıyar cipe binecek diye 713 ton hıyar satıyormuşuz yurt dışına!

Kaynak: Bilmiyorum mail ile geldi.
    Sadobey

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    azen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilginç rakamlar gerçekten de anlamadığım cipe binenler neden hıyar oluyor.?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı azen adlı üyeden alıntı
    anlamadığım cipe binenler neden hıyar oluyor.?
    Şehir içind kullanmak için 4X4 alan ender milletlerdeniz, ondan galiba
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

peki eyong

Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Alıntı azen adlı üyeden alıntı
    anlamadığım cipe binenler neden hıyar oluyor.?
    Ben de bilmiyorum. Adam öyle demiş. Ama Dünya da trafik yoğunluğu içinden çıkılmaz bir kaosa dönüşürken. Arabalar küçülmeye. Motosiklet gibi trafikte az yer kaplayan araçlara talep artarken. Otomobil ihityacını kamyonet boyutlarında Jeep'lere taşıyan insanları da hiç anlamıyorum. Köprüden geçerken kamyonet kategorisine girdiği için Jeep'lerden daha küçük ve hafif olan ticari araçlar daha fazla para verirken, belli saatlerde köprüyü kullanamazken o tip araçlara neden ayrıcalık tanındığını anlamıyorum. Motosikletleri Taksilerle aynı kategoriye sokarak aynı ücreti talep edenleri de anlamıyorum. Anlamsız o kadar çok şey varki biz kafamızı karıştırmayalım bu konularla.

Adam yazmış. Paylaşılacak bir bilgi olarak düşündüm dostlarımla paylaşayım dedim.
    Sadobey

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    evet bunu bize hocamızda söylemişte, örneğin diş fırçası macunu, spor malzemeleri (ayakkabı top forma vs), ülkeye en çok kazandıran ürünlermiş

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hıyar benzetmesi yerinde değil hani biraz kedi ulaşamadığı ciğere mındar der gibi olmuş hem her jeep aynı kategoride değerlendirilmemeli çok uygun fiyatlarada jeep ler var CJ 5 ler var mesela. Parası olan verir alır.
    birde madalyonun diğer yüzü var 100 000 $ verip jeep alanlar hatrı sayılır vergiler ödüyolar bu gün jeep almayı düşünenler vazgeçip 1300 cc arabalar alsalar doğacak vergi açığını kapamak için devlet o vergiyi yayacak mecburen yani 1300 cc arabalara binenlerde o vergi artışından nasiplenecek
    atalarımız boşuna dememiş zenginin parası züürtün ağzını yorar diye

Şehir içind kullanmak için 4X4 alan ender milletlerdeniz, ondan galiba
    demiş Eyong evet şehir içinde kendiside biliyo mobilyacılar sitesinde 75-100 cm çapında ve 25 cm derinliğinde bir çukura girip hem aracın jantını hemde lastiğini değiştirmek zorunda kaldığımızın en yakın şahididir. (dimi olcay)
    yaşadığınız ülkeyi bilin ona göre düşünün derim otobanlarında 50 cm lik çukurlar bulunan bir ülkeden konuşuyoruz
    almanyada yaşamıyoz yani jeep tercihinin fazla olma nedeni bu olabilirmi .

jeep alanlarmı hıyar yoksa bu yolları bu şekilde bizlere kulandıranlarmı ???????
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

bbrr, demiş ki: okuyun işte üstte yazıyo
    oda başkanına sormak lazım halen daha neden altyapı çalışmaları yapılmakta. kazılıp asfaltlanan yollar neden tekrar kazılıyo düzenli aralıklarla, bu işler kaç hıyara maal oluyo? çıkurlara düşüp de canı, malı yananlar bunların değeri kaç hıyara tekabül ediyo.bize yol su vs elektrk olarak donmesi gereken vergiler bu şekilde "hıyar" denilmesiyle mi dönüyo millete.
    sonuçta; memlekette gercekten çok hıyar var ama cip kullananlar mı yoksa başkaları mı ?

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    BBRR abi allah seni nasıl biliyosa öyle yapsın Amma güldüm yaw Acı ama gerçek bunlar...Yaşadığımız ülke koşullarında bazı şeylerin mantığını sorgulamak mantıksızlıktan öteye gitmiyor maalesef...Biz bu ülkeyi bu hale getiren hıyarları da yurt dışına ihraç edemezmiyiz acaba?karşılığında bişey vermeselerde olur hem

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    lada niva vardı mesela, cipse cip, değil mi?
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Jinlun Marauder JL 150
    Bu konu cacık gibi olmuş ya. ne kadar çok Hıyar lafı geçiyor.

Ben sanmıyorum ki bu yazıyı yazan normal Jeep için bunları yazmış olsun. Sanırım bu Hıyar benzetmesi normal araba kullanmaktan aciz bazı insanların kocaman Jeep ler kullanma sevdasından dolayı genellememek lazım. Bunu güç göstergesi ve kalın abi imajı ve gösteriş amacı güdenler için yapılmış. Bütün Jeep kullananlar hıyardır diye bir mevzu yok. Zaten konu jeep değil. İlginç bir araştırma Jeep örnek verilmiş. Birazda teşbih yaparken nem kaçırılmış eşeğe ama önemli olan ihraç mal için ne kadar kaynak üretimi gerektiğinin ortaya konulduğu güzel bir araştırma olması.
    Sadobey

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler