Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Borunuza Sahip Çıkın!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Mutlaka size de maille gelmiştir. Ülkemizde şu kadar borumuz var ama bor madenlerimiz elden gidiyor diye. İşte size bu konu ile ilgili yaptığım bir araştırma..

Araştırmama göre Türkiye'de dünya borunun baya çoku var, ama borumuza sahip çıkmıyoruz. Ama uzmanlar diyor ki "Borumuz bu kadar değil, daha keşfedilmemiş çok borumuz var."

ABD'de yapılan bir araştırmada borumuzun çocuk mamasından ataça, roket yakıtından buzdolabına, tuvalet kağıdından tekerlek sibobuna kadar onbinlerce farklı kullanım alanı olduğu ortaya çıktı. Borumuzun bu kadar çok işlevi olmasına şaşıran Amerikalı bilimadamalrı İsviçreli bilimadamlarına danışınca, ortaya daha da ilginç bir sonuç çıktı. Dünyada bizim borumuz kadar kaliteli (18-22cm arasında parçacıklı) madenler başka ülkelerde bulunmamakta. Örneğin Nijerya'da borun uzunluğu 13cm, Japonya'da ise 8cm. Yüksekova Üniversitesi Maden Fakültesi bu konuda yayınladığı bir makalede "Big in Japan" kalıbının kökünün bu olgu olduğunu iddia etti.

Ayrıca Ege Bölgesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda toprağın sadece 30cm altında bile borumuz bulunduğu, ABD'de bu rakamın 300-400m arasında değiştiği tespit edildi. Madencilik açısından da bizim borumuzu topraktan kaldırmanın ABD borunu topraktan kaldırmaktan 50 ila 100 kat daha kolay olduğu gösterildi.

Peki borumuzun kıymetini neden bilemiyoruz? Açıkçası bu konuda bir çok teori var. Yapay bir element olduğu için doğada bulunmadığı halde Türkiye'de 127.000 ton rezervi olan neptünyum için geçerli olan yanıt burada da karşımıza çıkıyor: Çokuluslu şirketler ve oynadıkları oyunlar.

Yapılan arşiv taramalarında, 20 ila 24cm arası uzunluk, 5-7cm arası çapa sahip borumuzun 17. yüzyıldan itibaren evlerde kulalnıldığı tespit edildi. Kullanım amacı tam olarak anlaşılamayan bordan yontulmuş aletlere de rastlandı. Ancak 1950 sonrasında borumuzun kullanıldığına ilişkin hiçbir belge bulunamadı.

Dünyada borumuzu pazarlayabilecek iki büyük şirket bulunmakta. Ancak bu şirketler Kazakistan'la anlaşma yaptıkları için borumuza el sürmeye bile korkmaktalar. Anlaşmaya bu şirketlerin borumuza dokunmamaları için madde koyan Kazak yetkililerin borumuzun boyut, işlev, performans ve kalitesiyle başa çıkamayacakları için önceden sinsi planlar kurdukları kulislerde dolaşmakta.

Peki borumuzu neden biz kullanmıyoruz? İşte bunun sebebi hala tam olarak açık değil. Şemdinli Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün bir araştırmasına göre yapılacak 10 ile 15 milyon dolar arasında bir yatırımla kurulacak tesislerde borumuzu işeyebilir; evlerde, okullarda, işyerlerinde, hatta sokaklarda kullanılacak şekle getirebiliriz. Tek gereken girişimcilik ve borumuza karşı önyargılarımızın silinmesi.

Türk gençliği uyuma, boruna sahip çık!!!

Not:%100 kendi üretimim, ağır geyik bir yazıdır. Lütfen ciddiye alıp borumuzla ilgili polemiğe girmeyelim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bicak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    türkiye neyine sahip çıkıyor ki boruna sahip çıkacak...
    SİLEMİYORSAN KARALAYACAKSIN!!!

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Bunları çok kez duyduk... aynen dediğin gibi ; bi çok maiL yuLu ile uLaştı eLimize yalnız eLimizden gelen bişi yok ki warsa yapaLım

A.B.D.
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    üniversitede bölümüm gereği bir derste ödev olarak bor madenini araştırmıştım.
    yurdumuzda bulunan rezerv dünyadaki toplam rezervin %70 i civarında.
    hemen hemen her türlü üretim sanayisinde kullanılıyor.
    sağlık, deterjan, dayanıklı cam, yakıt, nükleer enerji, porselen gibi.....
    ama en önemli özelliği bor dan üretilen jet yakıtlarıdır herhalde.
    diboran (B2H6), pentaboran (B5H9), dekaboran (B10H14).
    yanması sonucu çok yüksek miktarda enerji ortaya çıkıyor. benzine oranla çok daha güçlüler. üretim maliyetini bilemiyorum ama geleceğin yakıtı gözüyle bakılıyor bunlara.
    metal fırtına adlı romanı okuduysanız orada amerikanın ülkemize saldırma nedeni bor madenidir.
    peki bu kadar kıymetli bir madeni neden işletemiyoruz. ülkesini biraz seven en başarısız hükümet bile bunu yapmaya muktedirdir. getirtirsin uzmanları veya uzman yetiştirirsin yaparsın. çok da pahalı bir yatırım olmaz, herhalde bir futbol stadı yapmaktan daha masraflı değildir üretim tesisini kurmak. motor firmalarıyla anlaşır bor ile çalışan motorlar ürettirirsin. çok kişi ekmek yer bu işten. ama yapılmıyor, yapılamıyor, yaptırılmıyor.
    bazı iç ve dış güçler(?) izin vermiyor.

SmirnouF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tekirdağ - Çerkezköy & Kırklareli - Pınarhisar
    Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    her ülkenin gizli anlaşmalaraı vardır.normal bir insan bunu bilemez.işte böyle bir anlaşma ile biz bunu kulklanmaycaz demişik.bu kararı verenler devletin derinleri.kütük orda bir tarih vermiş.1950 yılından sonra kullanımına rastlanmamış.herhalde sadece bir tesadüf olcakki 1950'li yıllarda amerikada eğitim görmüş ve amerikadan maaş aldığı söylenen istibharatçılar geçti başımıza.şimdi burda açık açık isimde verebilirim ama iyi olmaz.hatta bir tanesinin çocuğuda bir dönem MİT'in başında durdu. işte bu dönemlerde çok daha fazla vatan haini ülkeyi satmaya başladı.bor madenlerimizde satılanlardan biri sadece
    Bir Afrika Atasözü; Sular yükselince, balıklar karıncaları yer.Sular çekilince de karıncalar balıkları yer .Kimse bugünkü üstünlügüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyecegine “suyun akışı" karar verir. - Drift Religion

@ tigermbz; senin üniversitede "okuduğunu anlama" diye bir ders yoktu anlaşılan...

@ SmirnouF; yaw bari sen yapma...

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Not:%100 kendi üretimim, ağır geyik bir yazıdır. Lütfen ciddiye alıp borumuzla ilgili polemiğe girmeyelim.
    Kütük dedi ki ; konuyu saptıran Hıncal olsun , Uluç olsun..

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı viper_1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ tigermbz; senin üniversitede "okuduğunu anlama" diye bir ders yoktu anlaşılan...
    yoktu, itirazın mı var........

Abi , adam polemik yapmayın demiş. Sen illa bişeyler yazmışsın. Senin yazılarından gaza gelip başkası da bişeyler yazmış. O da yazacak , bu da yazacak...
    Derken yine polemik , yine kavga , siyasi tartışma vs vs yine topik kilitlenecek...

Hadi bişeyler yazılmasa eywallah diyecem. Ama durumu açıkça belirtmiş. Kasıtlı mı yapıyorsunuz...

Motosikleti
    Ducati 797
    bor konusunun daha önce açıldığını biliyorum ve hatırladığım kadarıyla benzer bir yazı yazmıştım.
    daha çok neden bu konunun kafaya alındığını ele alalım isterseniz.
    kütük efendinin bu durum hoşuna gidiyor ne de olsa
    "hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım" diyen bizler yahudi lobisinin parmağında oynuyoruz.
    aklıma geldikçe kahrediyorum, çoluk çocuk dalga geçiyor.

Motosikleti
    Her sallama komplo teorisine inanan paranoyak arkadaşlar oldukça çoluk çocuk daha çoook dalga geçer

@SmirnouF, sana da yazıklar olsun, ana fikri bile anlamamışsın

Motosikleti
    Ducati 797
    konunun ana fikri edepsizce. dini bir konu görünce hemen forum kurallarını hatırlayan biri genel ahlak kurallarına aykırı ibaresini esgeçmeyi iyi biliyor.

dalga filan geçemezsin, kendince eğlenirsin o kadar.
    yalnız birgün gerçek hayatta da ağzından kaçırırsın, o sanal dünyaya benzemez. canını filan yakarlar, üzerler seni.

Motosikleti
    Neresi edepsizmiş çok merak ettim. Genel ahlak kurallarına aykırı hiçbir şey yok konuda.

Gerçek hayatta da bundan on kat sert konularda tartışmalara çok alışkınım. Karşımdaki insanları aklı başında insanlardan seçerim, aklı başında olmayanlarla selamlaşmaktan bile uzağım.

tigermbz, dünyada sadece dar kafalı insanlar yok, her konuyu tabularla kısıtlamadan özgürce tartışabilecek insanlar da var.

diboran (B2H6), pentaboran (B5H9), dekaboran (B10H14)'ın (yanlış hatırlıyor olabilirim) kullanımda maliyetleri benzinin yüz ile bin katı civarında olduğu için çok özel araştırma araçları dışında kullanım alanları çok kısıtlı diyen bir yazı okumuştum.

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Arkadaşlar,
    eleştiri yapmanın daha nazik şekilleri de var.

Bor madenini çıkaramamak gibi bir sorunumuz yok arkadaşlar.
    Bu komplo teorilerini üretip, insanları inandırmayı başarabilenler var. Helal olsun.

Bor madeni ülkemizde bu gün için herhangi bir değere sahip değil. Problem burada.

Amerikalı için değerli.

Çünkü Amerikalı o madeni yüz küsür ayrı elemente ayrıştırıyor.

Biz ise 3-5 maddeye ayrıştırabiliyoruz.

Bu meselenin özü şöyledir.

Dünyanın en iyi uçan daire yakıt ve yedek parçalarını biz imal ediyoruz.

Ama uçan daire yok.

Çıkardığımız Bor madenini Amerikalılar aldığı için teşekkür edecek durumdayız.

Almazlarsa büfelerde süs taşı olarak kullanılacak.

(Zaten madenin çıktığı civar şehir ve köylere gidin. Evlerde vitrinlerde bol miktarda görürsünüz.)

Mesele hala bilim toplumu olmamamızdır arkadaşlar.
    Bilgili ve araştırmacı beyinler yetiştiremiyoruz.
    Böyle oluncada elimizdeki değerler, sahte paradan daha düşük bir hale geliyor.
    Sonuç;

Kullanacak aracı yapamadıktan sonra, dünyanın en ucuz yakıtını üretsen ne olur? Üretmesen ne olur?

Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @SmirnouF, sana da yazıklar olsun, ana fikri bile anlamamışsın
    ulan kütük işten yeni gelmiştim,yorgunlukla kafa basmadı avladın ama şimdi anladım.zaten senin böle ciddi işlerle fazla tarağın yoktur.ordan anlamam lazımdı.bence o borumuzu hiç çıkarmayalım sende kalsın

patriote sendemi
    Bir Afrika Atasözü; Sular yükselince, balıklar karıncaları yer.Sular çekilince de karıncalar balıkları yer .Kimse bugünkü üstünlügüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyecegine “suyun akışı" karar verir. - Drift Religion

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı SmirnouF adlı üyeden alıntı Mesajı göster

patriote sendemi
    Kardeşim gevur ellerinde yaşayan adamın türkçeye bakış açısı böyle oluyor.

İşiniz gücünüz..

Hadi dağılın şimdi...

Konuşmuyom sizinle...

Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    Alıntı patriote adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim gevur ellerinde yaşayan adamın türkçeye bakış açısı böyle oluyor.

İşiniz gücünüz..

Hadi dağılın şimdi...

Konuşmuyom sizinle...
    abi alış alış.hadi sen acemisin ama ben hala nasıl düşüom anlamıyom.

Motosikleti
    Güzel yazı, tebrik ederim

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    nofff. noffff... biraz nihat genç dinleyeyim de relax olayım bari.. benim yerime sövüp duruyor millete

Motosikleti
    trex150
    iyiki önce yorumları okumuşum yoksa bende atlardım, okurken yarıldım yaa
    yazı için teşekkür
    10PY253

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    bide boır ilçesinin girişinde ( borumuzu temiz tutalım ) yazıyomuş duydum ve kırıldımm
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)