Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Microsoft'tan Korsanla Mücadele

Motovento
    REKLAM ALANI
    patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @patriote, bence yanıldığın bir nokta var. Açık kaynak kodlu Firefox, Microsoft'un yazdığı IE'den çok daha az açığa sahip; çöküp durmuyor ve virüslere karşı daha dayanıklı. İkisi de bedava dağıtılıyor ama Firefox'un çoğu yönden üstünlüğü tartışılmayacak kadar belirgin. Açık kaynak kodlu Firefox'a internet bankacılığında daha çok güveniyorum, her gün devasa açıkları çıkmıyor ve sürekli güncellenme altında.

Linux da, şu an için olmasa bile, Windows karşısında çok iyi bir konuma gelecek. ABD 9/11'den sonra Microsoft'tan yazılımlarında gizli açık kapılar bırakmasını istedi, Microsoft resmi olarak reddetti. Peki gerçekten reddettiğini ispatlayabilir miyiz? Hayır, çünkü kodları göremiyoruz. Ama Firefox'da yeterince teknik bilgimiz varsa kaynak dosyasını açar, gizli kapı var mı bakabiliriz.

Kim daha güvenilir?
    İE dünya üzerinde en çok kullanılan, bu nedenle de en çok saldırıya uğrayan tarayıcıdır. Bu nedenle zaman zaman açık vermesi normaldir. Bu açıklar da derhal kapatılıyor.
    Diğer tarayıcılar da aynı popülerliğe ulaştığında aynı saldırıya maruz kalacaklardır. Ne yazık ki açık kaynak kodlu olduklarından çok daha dehşet verici sonuçlar ortaya çıkacaktır.
    Yıllardır lisanslı yazılım kullanırım ve güncellemelerimi yaparım. Bilgisayarımda hiç bir zaman virüs koruyucu ya da temizlemek için kullanılan programlar kurmadım. Hiç bir zaman da gerek duymadım.
    Bilgisayarımda sadece firewall kullanırım.
    Benim bahsettiğim güvenilirlik meselesi tarayıcı ile ilgili bir mesele değildi.
    Bankacılık işlemlerinizi yaptığınız tarayıcıyı değil, bankanın veri tabanının ve web sitesinin kaynak kodlarını kastetmiştim.

Yoksa firefox kötüdür demiyorum. İncelemelerim sonucunda İE'den çok daha iyi olduğu sonucuna vardım. Tabii onunda iyisi var.
    Fakat siz açık kapılara bakabildiğiniz gibi kötü niyetli kişiler de o kapılara bakabiliyor.
    Yıkılmaz sistem ya da program yoktur.
    İyi bir beyin başka bir amaçla yapılmış algoritmayı tam tersi çalışır vaziyete getirebilir.
    Korunmaktan amaç, kodlara erişimi önlemektir. Yani anahtarının herkesin cebinde olduğu bir kuyumcuyu nereye kadar koruyabilirsiniz?
    O nedenle güvenlik için kapalı kod benim tercih sebebimdir.
    Bilgisayarımla üçkağıtçılık ya da yüz kızartıcı suç işlemediğimden microsoftun arkamdan ne iş çevirdiği ile ilgilenmem.
    Ya da bu tür işler yapıyorsam, nete başka bir bilgisayarla bağlanırım.

Ama bu microsoft iyi yapıyor anlamına da gelmiyor.
    Yanlış anlaşılma olmasın.

Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bir nevi danışıklı dövüş. Diğer program yapımcıları programlarını Windows tabanlı yaptıkları için kullanıcıya da pek seçenek kalmıyor. Mesela "Photoshop kullanmak istiyorsanız, işletim sisteminiz Windows olmalıdır" gibi (Photoshop'un Linux sürümü var mı bilmiyorum, örnekti sadece).
    Diğer tartıştığımız topic te anlatmak istediğim tam olarak buydu. Orada İE'nin tabanı kullanılıyor derken yazılan programların genelinin windows işletim sistemine göre yazıldığını anlatmak istemiştim.
    Bu uzun bir rapor hazırlanabilecek derin bir konu.
    Kimseye kullanmayın demem.
    Ben de kullanırım.
    Ama microsoftun parasız test elemanı konumunda olmak da hoşuma gitmiyor doğrusu...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gittardando - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha APX-5NA , Yamaha YFL-211S
    Sorun Windows'un kötü yazılım üretiyor olması değil, artık bir TRÖST haline gelmiş olması. Dünyanın en büyük sermayelerinden biri ve bu pozisyonu ile bana pek güven vermiyor açıkçası. Çünkü dünyanın üzerine gittiği tek şey para... Ben kullandığım stüdyo programları Windows destekli diye kullanıyorum (onlar da korsan çaktırmayın ). Oyun derseniz, zaten oynamıyorum... Aslında Audacity biraz daha ciddi bir hale gelse Windows da kullanmam ama neyse... Yeni bir bilgisayar alayım hele, windows eskisinde kalsın, yenisine yüklemem.

Adamlar ellerindeki teknolojiyi çok geriden sunuyorlar bize diye düşünüyorum. Açık kaynak kodlu yazılımlarda böyle bir sorun yok.

Ben her insanın ressam, müzisyen, bilgisayar operatörü olduğu bir dünya istiyorum. Birgün gelecek, insanlarda bu "boş zamanlar psikolojisi ve sosyolojisi" yerine oturacak....
    ...Sergerdan...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı patriote adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Linux windowsun rakibi değil. Ne zaman tam anlamı ile güvenli bir işletim sistemi haline gelirlerse o zaman rakip olurlar.(Kişisel bazda)
    TSK ve bilimum devletin orduları ciddi kuruluş değil yani. Dediğinin aksine, ciddi ve yazılım geliştirme altyapısı olan kuruluşlar Linux kullanmaktadır. Yazılım geliştirme altyapısı olmayan ciddi kuruluşlar ise Windows'a mahkum olmuşlardır. Ben mi? Ben de Windows'a mahkumum. Linux'ta adam gibi F1 oyunu yok .
    May the Force be with McLaren Mercedes

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    yazıştığınız şeylere çok uzağım...Tarzanca sorayım...makinam sürekli ilk açıldığında güncelleme yapayımmı diye sorup duruyor hayır diyorum...doğrumu yapıyorum...bir ev kullanıcısı olarak risk altındamıyım...mahkemeden karar alıp evimdeki bigisayarı incelemeleri mümkünmü...bu tarz bir yasal işlemle uğraşmazlar herhalde...yada sistem üzerinden uyarı falanmı gelir...nasıl yakalanırız...bu ve buna benzer durumlar hakkında bağlayıcılıkları nedir...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Yap yap güncellemeni. Güncelleme yapmazsan asıl virüs, trojan ve worm'lar daha çok zarar verir. Zaten yüklerken girdiğin CD key FCU gibi harflerle başlıyorsa güncelleme yapamazsın. O Cd key sık kullanıldığı için bloklanmış durumda.
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yap yap güncellemeni. Güncelleme yapmazsan asıl virüs, trojan ve worm'lar daha çok zarar verir. Zaten yüklerken girdiğin CD key FCU gibi harflerle başlıyorsa güncelleme yapamazsın. O Cd key sık kullanıldığı için bloklanmış durumda.
    abey nedyon küfürmü ediyon yav... ben ösküz ve yetimim...key mey ne iş...anlayacağım dilde yazsana şunu kanka be...

şincik bende aslan kaplan bir deep freeze var...ne baba virüsler yedim ve yiyorum afiyetle ama bişeycik olmuyo...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abey nedyon küfürmü ediyon yav... ben ösküz ve yetimim...key mey ne iş...anlayacağım dilde yazsana şunu kanka be...

şincik bende aslan kaplan bir deep freeze var...ne baba virüsler yedim ve yiyorum afiyetle ama bişeycik olmuyo...
    Bişeyden haberin yok orduya gönüllü yazılıyon be kanka.....Boşver sen kullan öyle....

Bu saatten sonra öğrensen noolacak ki?...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    ha kullan diyosan no problem...güncelleme yapayımmı...he diyimmi...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benimki haala babalar gibi güncelliyor... ne oldu bu 20 şubat işi
    Türküz biz bize birşey olmaz demek geldi içimden
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Var
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TSK ve bilimum devletin orduları ciddi kuruluş değil yani. Dediğinin aksine, ciddi ve yazılım geliştirme altyapısı olan kuruluşlar Linux kullanmaktadır. Yazılım geliştirme altyapısı olmayan ciddi kuruluşlar ise Windows'a mahkum olmuşlardır. Ben mi? Ben de Windows'a mahkumum. Linux'ta adam gibi F1 oyunu yok .
    Söylediğin kuruluşların çoğunda emeğim var.
    Ne kullandıklarını biliyorum
    nereden uyduruyorsunuz böyle şeyleri?
    Bir bakanlık da belli bir bölümde yada TSK da belli bir bölümde çeşitli işletim sistemlerinin denetlenmesi doğal olarak yapılır.
    Bunların dışında bilgi işlem birimi bulunan tüm kuruluşlarda farklı sistemler denenir. Bu doğal bir şeydir. Olayın güvenlik boyutu kamuya açık bilgisayarlarla ilgilidir.
    Siz bilgisayarınız da hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın, eğer nete bağlanmıyorsanız, bilgisayarınızın güvenlik riski kendi elinizle girdiğiniz verilerle doğru orantılıdır.
    Bunun işletim sistemi ile doğrudan bir alakası da yoktur.
    Kaldı ki önemli ve gizli bilgiler bulunduran sistemlerde farklı bir işletim sistemi bulunur. Bu ne Linux ne de Windows'dur.
    Ben 1988 yılında ağ bağlantıları üzerine bir süre çalıştım.
    Net denilince akla bu gün kullandığımız internet protokolunun gelmesi normal kullanıcı için doğaldır.
    Ama başka protokoller de var.

Benim burada işaret ettiğim nokta kişisel kullanıcı ile ilgilidir.
    Hangi işletim sisteminden memnunsanız onu kullanın.
    Bunun size bir zararı bu gün için yoktur.
    Daha önce de söyledim ama anlamak istemiyor olabilirsiniz.
    Anahtarı herkesin cebinde olan bir kuyumcuyu sonsuza dek koruyamazsınız.
    Herhangi bir işletim sistemi için hali hazırda bir virüs yazılmamış olması, gelecekte yazılmayacağı anlamına gelmez.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazıştığınız şeylere çok uzağım...Tarzanca sorayım...makinam sürekli ilk açıldığında güncelleme yapayımmı diye sorup duruyor hayır diyorum...doğrumu yapıyorum...bir ev kullanıcısı olarak risk altındamıyım...mahkemeden karar alıp evimdeki bigisayarı incelemeleri mümkünmü...bu tarz bir yasal işlemle uğraşmazlar herhalde...yada sistem üzerinden uyarı falanmı gelir...nasıl yakalanırız...bu ve buna benzer durumlar hakkında bağlayıcılıkları nedir...
    Güncellemelerini sürekli yap. Hatta otomatik olarak belli bir saat ayarla. O saatte sen sörf yaparken, windows arka planda güncellemeleri yapar.

Bir dip not:
    Defalarca çeşitli topiclerde özgür yazılıma karşı olmadığımı belirttim.
    ısrarla yazdıklarımdan cımbızla cümleler seçerek beni windows'un avukatıymış gibi lanse etmeyin lütfen.

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    ben kaç senedir pc kullanıyorum bir cok seyinden anlarım su ana kadar ne güvenlik duvarını actım ne de auto güncelleme kullandım. Ama boyle halkımızca merak edilen seyleride oğrenmeyi seviyorum. Ve su anda lisanssız olan win xp ile update yapabiliyorum ne mutlu bizlere
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    patrik sağol be...ama güncelleme yapmak için makinayı tekrar açmam gerekir diyor...o ne alaka...yap güncellemeni hacım niye açılıp kapanıyonki dimi...

birde deep freeze var o kadar mutlu ve huzurluyumki...neden tüm dünya deep freeze kullanmaz sence...bundan daha güclü virus zırhı olabilirmi...belkide vardır ama bu bana Abdurrahman Çelebi geliyor...

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Deep Freeze nedir ki bee Kendi kendini kandırmaca
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Linux ücretsiz dağıtılan bir işletim sistemidir. Böyle olduğu halde tüketici korsan da olsa niçin windowsu tercih etmektedir?

Linux windowsun rakibi değil. Ne zaman tam anlamı ile güvenli bir işletim sistemi haline gelirlerse o zaman rakip olurlar.(Kişisel bazda)
    Hiçbir ciddi kuruluş açık kaynak kodlu yazılım kullanmaz. Olsa olsa küçük çaplı deneme yapıyorlardır.

Daha önce başka bir topic de explorer tartışması yapmıştık. Orada da yaşasın özgür ve bedava yazılım nidaları yapıldı ama ilginç bir şey vardı. İE de ücretsiz dağıtılan bir yazılımdır.
    Microsoft'un ücretsiz dağıttığı yazılımlara bile muhalefet yapılıyorsa bunun adı özgürlük taraftarlığı değil, microsoft düşmanlığıdır.
    Milletimin en sevdiğim özelliklerinden biri olan zayıftan yana olma niteliği bilgisayar dünyasında da kendini gösteriyor. Bu nedenle kabul etmeliyim ki bende de biraz gıcıklık var.
    Ama bu şu gerçeği değiştirmiyor.
    Bir banka, bir bakanlık, askeri ya da savunma teşkilatları, büyük para dönen kuruluşlar, PHP Nuke kullanarak site yapmaz.
    Açık kaynak kodlu yazılımlar kişisel kullanıcılar için bence çok iyi ve desteklenmesi gereken yazılımlardır.
    İş kurumsala döndüğünde açık kaynak kodu kapalı hale gelir.
    Herkesin kod ekleyebildiği, yani kodların anonim kullanıcılar tarafından yazıldığı bir program ya da işletme sistemine asla güvenilmez. O kodları yazanları gerçekten iyi niyetli olduklarına nasıl inanabiliriz?

Bunların dışında, bu işin bir emekçisi olarak, korsan yazılım kullanma olayına karşıyım.
    Sevdiğiniz bir sanatçının korsan cdlerini alırsınız. Sonra o sanatçı para kazanamamaya başlar ve başka sektörde ekmeğini arar.
    Yazılım sektörü de böyledir.
    İnsanlar üretemez hale gelirse bilgisayar sektörü gelişecek diye boşu boşuna bekleriz.
    Kişisel olarak açık kaynak kod olayını sonuna kadar destekliyorum.
    Bunun dışında microsoftun karşısına ciddi bir rakibin dikileceği ve istediği gibi at koşturamayacağı bir günün de hayalini kuruyorum.
    Ama böyle zengin bir rakibe parasız yazılımla karşı koyulamayacağı gerçeği var.

Bu gün açık kaynak kodlu yazılımlar, microsoftu milyonlarca dolarlık ARGE masraflarından kurtarmaktan başka bir işe yaramıyorlar.
    İyi niyetli bir programcı kod yazıyor.
    Sizler test ediyorsunuz.
    Bu test sürecini takip eden microsoft, tüm sorunlar giderildikten sonra alıp kendi programının içine gömüyor.
    Aslında açık kaynak kodu desteklemekle bir nevi microsoftun ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz.

Bazı düşünce sistemlerine parasız asker yazılıveriyoruz.
    Ben buna karşıyım.
    patriote sana öğretemiycez sanırım bu işi. Senin mesleğin nedir, ve tam olarak nerede görev yapıyorsun öğrenebilir miyim acaba? Ekmeğimi bu yolla kazanıyorum demiştin fakat bilgisayar mühendisi misin, çaycı İsmail'in çırağı mı anlamadım. Kusura bakma ama millete öyle yanlış bilgiler veriyorsun ki hayranlık içerisinde okuyorum yazdıklarını.
    Hiç bir ciddi kuruluş Unix tabanlı bir işletim sistemi kullanmaz demek. Yok valla yok artık, tek kelime yazacak halim yok. Fransa'da her yer Windows sunucu dolu demek. Çok ilginç. Birebir incelemek isterim bir ara.
    Açık kaynakla ilgili tek bildiğinin PHP nuke olduğunu zannediyorum, yazdıklarınından yorumum bu. PHP nuke'u burada bir birinci sınıf mühendislik öğrencisi bile kullanmaz, ne kadar dandirik birşey olduğunu herkes bilir. Sizin oraları bilemiycem. Doktorada filan öğretiyorlar heralde.
    Sen istediğin kadar Microsoft'un avukatı değilim, beni yanlış anlamayın diyedur, iki gün sonra Microsoft'un en önemli gelir kalemleri Google ve Sun arasında paylaşılınca kimin tarafına geçeceksin çok merak ediyorum. İbretle izliyoruz.
    [CENTER]Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım :P[/CENTER]

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Microsoft yiyo kaymağı hocam. Adam japonlarIn arasInda yetisme tabi. Hey gidi MS-DOS hey. yirin yirin..

Linux le Windowsta yapabildiğin her seyi yapabiliyosun. Ek paketleri war bi cok. Menülerden görünüme kadar aynı Windowsa ceviriyorsun sistemi. Oyunları bile acıyosun bazen kasıp. Tabi pc yi formatlarsan biraz zorluyor. Hangi paketler yüklenicekti, komut gir falan filan..

Bide şu ceza olayı. Microsoft denetçisinii zaten 100 metreden tanıyabilirsin. (BT sektöründe calısırken rastgelmiştim çok kez). "Sizden biri diilim", "buralardan diilim" gibi duruyo adamlar. Özelmi seciyolar nası yapıyolar anlamadım. Matrixteki virus ajanlara benziyolar, tribler falan aynı. Yanagına falan dokundum ama, doku hissi verdi bana. Sonra göbek bagımdan bişiler sokmaya calıstı falan, bi yıgın arbede oldu..Uzun..

Korsana hayır tamam. Ama reel dünyadaki gibi bi Amerika tekeli olmamalı BT dünyasında, microsoft'a çelme takmaya kasmalı yani her türlü. Crackidir, kopyasıdır hak getire..Zaten Bill amca( bide Sam amca vardır ünlü) hiç istemese emin ol bu kadar yaygın olmazdı kopya işletim sistemi olayı dünya'da. birisi delmezse, kapatıcak gedik olmaz. Gedik olmazsa, upgrade ne işe yarar.. Upgrade olmazsa o kadar adam ne iş yapar, neyi gelistirir. Yani reele yansıtırsan bir nevi savaş sonrası hızlı gelişim durumu BT dünyasında sürekli yaşanmakta buda yenileme ve gelişim hızını üst seviyede tutmakta.
    iş içinde iş var yani bi nevi. Capital
    Comfirmation Bias

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir düşünür ne demiş:

yazılım sex gibidir ücretsiz olduğunda zevk verir

Motosikleti
    Var
    Alıntı st_erdogan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    patriote sana öğretemiycez sanırım bu işi. Senin mesleğin nedir, ve tam olarak nerede görev yapıyorsun öğrenebilir miyim acaba? Ekmeğimi bu yolla kazanıyorum demiştin fakat bilgisayar mühendisi misin, çaycı İsmail'in çırağı mı anlamadım.
    Bu hitap tarzı hiç yakışık almamış. Sanırım bana çok kızdın ve bu kızgınlıkla biraz lafın ucunu kaçırmışsın.
    Forumda yazı yazanların yazılarına bakarak az da olsa haklarında fikir sahibiyim.
    Seni tanımasam da kapasiteli gördüğüm arkadaşlardansın.
    Doğrusu beni şaşırttın.
    Bu tarz bir hitap beklemeyeceğim insanlardan birisin.

Kusura bakma ama millete öyle yanlış bilgiler veriyorsun ki hayranlık içerisinde okuyorum yazdıklarını.
    Hiç bir ciddi kuruluş Unix tabanlı bir işletim sistemi kullanmaz demek. Yok valla yok artık, tek kelime yazacak halim yok. Fransa'da her yer Windows sunucu dolu demek. Çok ilginç. Birebir incelemek isterim bir ara.
    Bana olan kızgınlığın yazdıklarımı da yanlış anlamana neden olmuş. Ben unix işletim sistemi kullanılmaz diye bir şey yazmadım. Açık kaynak kodlu yazılım kullanılmaz yazdım. Yazdığım şeyi tekrar alta alıntı yapıyorum. Lütfen bir daha oku.
    Hiçbir ciddi kuruluş açık kaynak kodlu yazılım kullanmaz. Olsa olsa küçük çaplı deneme yapıyorlardır.
    Okuduğun gibi bilgilerin yayılması ciddi sonuçlar doğuracak kuruluşlar herkesin ulaşabileceği yazılımlar yerine kendi özel yazılımlarını kullanmayı tercih ederler demek istemiştim.

Açık kaynakla ilgili tek bildiğinin PHP nuke olduğunu zannediyorum, yazdıklarınından yorumum bu. PHP nuke'u burada bir birinci sınıf mühendislik öğrencisi bile kullanmaz, ne kadar dandirik birşey olduğunu herkes bilir. Sizin oraları bilemiycem. Doktorada filan öğretiyorlar heralde.
    Emin ol PhPNuke hakkında hiçbir bilgim yok. Yazdığım şey şu.
    Bir banka, bir bakanlık, askeri ya da savunma teşkilatları, büyük para dönen kuruluşlar, PHP Nuke kullanarak site yapmaz.
    Yani aynı görüşteyiz. Bu kuruluşlar, senin de söylediğin gibi dandik şeylerle uğraşamazlar. Yazılım kendilerine özel olmalı demek istemiştim.

Sen istediğin kadar Microsoft'un avukatı değilim, beni yanlış anlamayın diyedur, iki gün sonra Microsoft'un en önemli gelir kalemleri Google ve Sun arasında paylaşılınca kimin tarafına geçeceksin çok merak ediyorum. İbretle izliyoruz.
    Eğer bu nedenle sevgili dostum Bill zor duruma düşerse biraz havale çıkartırım.
    Nede olsa o da evine ekmek götürmek zorunda.

Eğer özgür yazılımdan bahsediyorsak, Google ve Sun'ın bu konuyla ne alakası var?

Son olarak,
    senden yazdıklarımı sakin kafa ile okuyarak katılmadığın yönleri sana yakışan bir tarzda tekrar değerlendirmeni istiyorum.

Burası bir motosiklet sitesi olduğundan bazı şeyleri basit bir şekilde yazmaya çalıştım.
    Amacım kullanıcıyı düşünmeye zorlamaktı.
    Yoksa kimseye bilgisayar öğretmek gibi bir niyetim yok.

Benim gözardı ettiğim, daha doğrusu düşünemediğim gerçek şudur.
    Türkiye'de toplama bilgisayar kullanımının had safhada olduğunu unutmuşum.
    Marka taşıyan bilgisayarlar işletim sistemi ile beraber satıldıkları için böyle bir gaflette bulundum.
    Bu nedenle her değerlendirmem kesin doğrudur diye bir şey iddia etme hakkım yok.
    Zar zor biriktirdiği para ile bir bilgisayarı zar zor toparlamaya çalışan ülkem insanının işletim sistemi için de yüzlerce dolar harcamasının zor olduğunun farkındayım.
    Zaten sözlerim de kişisel kullanıcı için değildir.
    Kim hangi sistemden memnunsa onu kullansın.
    Bunu daha önce de söyledim.
    Neyse;
    Sabaha kadar yazabilirim.

Birilerini üzdüysem, ben özür dilerim.

Motosikleti
    patriote anlaşmaya başladığımıza sevindim. Hitabetim için kusura bakmamanı rica edeceğim, çünkü gerçekten yanlış bilgiler verdiğini düşünüyorum.

Konuya dönelim. Güvenliğini önemseyen her firma açık kaynak yazılım kullanır. Açık kaynak felsefesine uzun uzun girecek değilim. Açık kaynakla ilgili en önemli şey, adı üzerinde kaynak kodu açık olduğu için milyonlarca gözün sıkı denetiminden geçmesidir. Linux'u düşün, profesyonel olarak onu inceleyen on binlerce bedava testçisi var. Microsoft'un toplam mühendis sayısı ise en son hatırladığım kadarıyla 55bin civarındaydı. Bu bedava testçi grubu dışında Linux'a yatırım yapan Sun, IBM, Google, Redhat, Mandriva ve irili ufaklı daha birçok firma ise maaşlarını kendi verdikleri profesyonelleri bu dünyanın içerisine sokuyorlar. Yani amatör ruhla çalışanların yanında profesyoneller de bu işin içerisinde.
    Örneğin en basitinden şu araların en popüler açık kaynak yazılımı Firefox'a dönelim. Açık çıkması çok normal, bu bilim dalının bir insanı olarak bilirsin ki hatasız yazılım olmaz. Açık kaynağın güzelliği bu açıkların süratli bir şekilde tespit edilmesi ve kapatılmasından geçiyor. Microsoft'un her ayın ikinci salı günü yamalarını piyasaya çıkardığını hatırlatırım. Firefox'ta ise bu süre 3-4 gün gibi rakamlara sahip. Hatta ve hatta, aklıma gelmişken söyleyeyim, Firefox 3.0 Gran Paradiso'nun yeni özelliklerini, ve Google'ın son çıkardığı ürünleri bir incelemeni rica ediyorum. Microsoft'un sonunun adım adım nasıl geldiğini göstermesi açısından çok güzel bir örnek bence.
    Neyse bu tartışma böyle uzar gider. İsteyen istediğini kullansın, isteyen istediğini savunsun, ama lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım. (Bkz: Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Daire Başkanlığı ve şubelerinde artık Pardus kullanılmaya başlandı)
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5227994.asp?m=1

Tekrardan özür diliyorum tarzım için.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Açık kaynak kodunda şifreleme bildiğim kadarıyla herkeste anahtarı olan kuyumcudan daha farklı şekilde işliyor. Kriptoloji konusundaki bilgim sınırlı, ama Firefox'un kullandığı şifreleme sistemlerinin IE'dekinden aşağı kalır olduğunu sanmıyorum. Bu kondua bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?

Motosikleti
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açık kaynak kodunda şifreleme bildiğim kadarıyla herkeste anahtarı olan kuyumcudan daha farklı şekilde işliyor. Kriptoloji konusundaki bilgim sınırlı, ama Firefox'un kullandığı şifreleme sistemlerinin IE'dekinden aşağı kalır olduğunu sanmıyorum. Bu kondua bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?
    Firefox'un şifreleme sistemi dediğiniz şey nedir anlamadım ama SSLden bahsediyorsanız SSL Firefox veya IEye bağlı olmayan bir standarttır ki geliştiricisi Netscape firmasıdır. Firefox'un orjinal kodu Netscape'ten alınan gecko motoru üzerine inşa edilmiştir. Wikipedia'dan inceleyebilirsiniz. (http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Firefox).

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)