Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Türkçe Yasasına Destek

Motovento
    REKLAM ALANI
    orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    Türkçe Yasası E-İmza Toplama Etkinliği için tıklayın!

Tanım: Yabancı dille eğitim, tabelalarda yabancı sözcük kullanımı, ticarî ürünlere yabancı ad verme gibi Türkçemizi bozan etkileri kısıtlayacak ve bunu yasal güvence altına alacak olan yasa tasarısına destek.

Hedefler:

1 - Meclis'te bekletilmekte olan Türkçe Yasası'nın çıkartılmasına yönelik milletvekillerimize destek amacı ile kamuoyu oluşturmak
    2 - Yasa'nın çıkması ile birlikte; yabancı dille eğitim, tabelalarda yabancı sözcük kullanımı, ticarî ürünlere yabancı ad verme gibi Türkçemizi bozan etkileri engelleyecek yasal güvenceyi sağlamak

Ayrıntılar:

Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ve Eskişehir Milletvekili Fahri Keskin'in Türkçenin kullanımı ve yabancı dil öğrenimiyle ilgili hazırladıkları kanun teklifine siz de destek verin. Atacağınız bir tek imza milli birliğimizi ve beraberliğimizi sağlayan Türkçemizi korumada ve yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmada büyük bir adım olacaktır. Kültürümüzü, geleneklerimizi, benliğimizi, tarihimizi gelecek kuşaklara aktaracak olan dilimizi korumak sizin elinizde.

Türkçe yasasının kabulünden sonra:

Levha, tabela ve ürünlerde öncelikle Türkçe kullanılacak.
    Türkçe dışı dil kullananlar reklâm vergisini 4 kat daha fazla ödeyecek.
    İlan, reklâm ve tanıtım öncelikle Türkçe yapılacak.
    Türkçe adlarımızla dünya pazarlarına açılacağız.
    Ticarî kuruluşların ad ve unvanları, mal, ürün ve hizmet adlarıyla kısaltmaları Türkçe olacak.
    Toplu iş sözleşmelerinde yabancı kelimelere yer verilmeyecek.
    Radyo ve televizyonda sunuculuk yapanlar Sunuculuk Belgesi Kurulu'ndan belge almak zorunda kalacak.
    Bizler bu yasa tekliflerini desteklemekle birlikte bu yasaların, Türkçemizi iç ve dış etkilerden korunmasını, bir bilim dili olarak dünya dilleri arasında ilk sırayı almasını ve Türk Dünyası'nda kültürel birlikteliğin sağlanmasında temel unsur olan dil birliğini sağlaması için yeterli içeriğe sahip olmadığına inanıyor ve bu yasa tekliflerinin çok daha kapsamlı bir Türkçe Yasası'nın ancak bir kaç bölümünü oluşturabileceğine inanıyoruz. İçeriğin genişletilmesi konusunda milletvekillerimizi, TDK'yı, sadece Türkçe üzerine faaliyet gösteren Türkcan, Dil Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarını ve lise - üniversitelerdeki Türkçe Topluluklarını duyarlılığa çağırıyoruz.

Ekler:

İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun

Kanun No. 805 , tarih: 10.04.2006 (TBMM Kanunlar Dergisi, c. 4, s. 556, görüşmeler için ayrıca bkz. TBMM tutanak Dergisi c. 23, s. 233)

Madde 4 - ... 1928 senesi Kânunuevvel’inin iptidasından itibaren Türkçe hususi ve resmi levha, tabelâ, ilân, reklâm, ve sinema yazıları ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayr-ı mevkut gazete ve mecmuaların Türk harfleriyle yazılması ve basılması mecburidir....

Madde 8 - Bilumum bankalar, imtiyazlı ve imtiyazsız şirketler, cemiyetler ve müesseselerin bütün Türkçe muamelâtına Türk harflerinin tatbiki 1929 Kanunisani’sinin birinci gününü geçemez...”

Fahri Keskin - Eskişehir Milletvekili

2/498 : Yabancı Dil Öğretimine İlişkin Kanun Teklifi
    2/490: Türkçe'nin Kullanımı ve Korunması Yasası Teklifi

Mevlüt Akgün - Karaman Milletvekili
    2/496 : Türkçenin Kullanılmasına ve Yabancı Dil Öğretimine İlişkin Kanun Teklifi

Bu konuda hazırlanmış olan www.turkcekampanyalari.org ve www.turkceyasasi.org sitelerini ziyaret etmenizi öneririz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    marefb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1299 Panigale
    sonuna kadar desteklerim( dönercilerin bazılarında the döner's yazıo bune ya dönerci yazsana sen türksün )

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    şuna bittim 4 kat fazla vergi işi bizim milletimizi aNcak bu korkutur
    imzaladım

Byzanthion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iğnmeyi kendimize,çuvaldızı başkasına batıralım..

NİCKLERİ TÜRKÇELEŞTİRMEKLE BAŞLAYALIM İŞE ...

bi tane doğru dürüst Türkçe nick yok nerdeyse..ben dahil)))
    [SIZE="2"][FONT="Century Gothic"][COLOR="Purple"]"mea mihi conscientia pluris est quam omium sermo"
    vicdanım ve bilincim,dünyanın tüm öğretilerinin üstündedir [/COLOR][/FONT][/SIZE]

marefb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1299 Panigale
    Alıntı Byzanthion adlı üyeden alıntı
    iğnmeyi kendimize,çuvaldızı başkasına batıralım..

NİCKLERİ TÜRKÇELEŞTİRMEKLE BAŞLAYALIM İŞE ...

bi tane doğru dürüst Türkçe nick yok nerdeyse..ben dahil)))
    wala he doğru dion ben millete laf atıorum benim nick fransızca

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte budur, bu iki vekili alnından öpmek istiyorum. Hemen imzaladım. İki siteyi 'sık kullandıklarıma ekledim' bugün neşem yerine geldi. İnşallah sonuçlandırırız ve bir takım gafillerin gözünü açarız.

Not: Beni biraz tanıyanlar bu konudaki hassasiyetimi bilirler. Yabancı takma isim kullanarak sömürgeleştirilme belirtisi gösteren tüm Türk'ler gözünüzü açın, geç kaldık ama nihayet başladık.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Bir yasa daha yasakla olmaz kardesim bu isler icten gelicek. Biz hayvan miyiz ki yasakla terbiye ediyorlar bole bir yasa gelirse tepki dogar. Sonra dovunup dururlar neden kimse Turkce konusmuyor diye...
    Tabi benim dusuncem bu kendime saygim var en onemlisi Turk milletine saygim var. Tekrar diyorum bu yasakci zihniyete bi cozum uretmeliyiz lutfen arkadaslar bole yasalara destek vermeyin.

Yasak değil teşvik, Türkçe'yi korumak ile alakalı, bakış açınız bile yanlış sanki bu sömürge görüntümüz çok güzelde böyle yasalara destek vermeyin diyebiliyorsunuz. Nasıl nüfus planlamasına, ziraate, toplu taşımaya ve bir sürü başka şeye tüm Dünya'da teşvik var dilimizi korumaya aynı özeni göstermemiz çok doğaldır. Hatta Türkçe'yi katledenlere her türlü kötü davranış bile bence makbuldur çünkü artık bazıları bunu artniyetle dahi yapabiliyor. Önemli ses getirecek tedbirler almanın vakti geldi de geçiyor bile şu aleyhimize düşmanlarımızın döndürdüğü çarktan artık sıyrılın.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Arkadasim dupeduz yasak bu. Tesvikte 3 kati reklam bedeli alinir mi. Hem ayrica ulkede malboro yasaklandiginda baslamistir herkes malboro icmeye Bence bocek olmayi kabullenenler ezilince sikayet etmemeliler gorusu dogrudur. Bole bir yasa ciktiktan sonra ister misin herkes ingilizce konussun...

Hem Turkceyi bilim dili yapmaktan bahsetmisler. Madem bilim dili olucak ilk basta ogretmenlerin ucretini iyilestirsinler. egitim gorevlisine adam gibi maas versinler bilemiyorum ben rtukede karsiyim kisilerin oz denetim mekanizmasi olmali televizyonda ne izleyip ne izlemiyecegine kendi karar verebilmeli bu arkadaslarin yaptiklari uygulamalarla Turkce iyilestirilmez olsa olsa kotulestirilir geriletilir nefret uyandirilir. Birakalim gavur koysun kendi ulkesinde yasaklar kanunlar yapsin benim ulkemde Turkun kanuna ihtiyaci yoktur. Turkun kendine saygisi vardir. Sen eger saygi duymazsan insanina kimse de sana saygi duymaz.

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı mindtrap adlı üyeden alıntı
    Arkadasim dupeduz yasak bu. Tesvikte 3 kati reklam bedeli alinir mi. Hem ayrica ulkede malboro yasaklandiginda baslamistir herkes malboro icmeye Bence bocek olmayi kabullenenler ezilince sikayet etmemeliler gorusu dogrudur. Bole bir yasa ciktiktan sonra ister misin herkes ingilizce konussun...

Hem Turkceyi bilim dili yapmaktan bahsetmisler. Madem bilim dili olucak ilk basta ogretmenlerin ucretini iyilestirsinler. egitim gorevlisine adam gibi maas versinler bilemiyorum ben rtukede karsiyim kisilerin oz denetim mekanizmasi olmali televizyonda ne izleyip ne izlemiyecegine kendi karar verebilmeli bu arkadaslarin yaptiklari uygulamalarla Turkce iyilestirilmez olsa olsa kotulestirilir geriletilir nefret uyandirilir. Birakalim gavur koysun kendi ulkesinde yasaklar kanunlar yapsin benim ulkemde Turkun kanuna ihtiyaci yoktur. Turkun kendine saygisi vardir. Sen eger saygi duymazsan insanina kimse de sana saygi duymaz.
    klavye ingilizcemi

Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Musti. evet calistigim firma yuzunden klavye ingilizce program gelistirdigimiz icin ole yapmislar sanirim sistemde redhat turkce destegini nasil acarim bulamadim henuz. Ama ustunde calismaktayim 1 aya kalmaz cozerim linuxuda. diger islerden vakit kaldikca ugrasabiliyorum kusura bakmayin.

Motosikleti
    Seyhan 125
    he kolay gelsin abi nickide ondan değiştiremiyon dimi

Benim teşvik. İngilizce konuşmaya meraklıların! yasak olarak nitelendirebileceği bu hareket pekçok Türk tarafından olumlu karşılanacaktır. Ama altını çiziyorum öz ve öz Türk'ler, Türkçe konuşmaktan gurur duyanlar, anadilini diğer yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmak isteyenler, açtığı dükkana, işyerine ''center, shop, mall vs'' sömürge belirtisi isimler takmayı marifet sayanlar değil.

Birde bu ülkede malesef yılların oyunu sonucunda Türkçe konuşmaktan kaçınan, konuştuğunda bozmaya çalışan, konuşmasını zerre kadar düzeltmeye çalışmayan hatta bununla gurur duyan bir güruh var. Bu hareket suratlarına bir tokat gibi çarpacaktır.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Seyhan 125
    bıyıklı bazı yavşak tipler var tvde sunucu vj bozuntuları
    izleyenlerde özeniyor rtük neden karışmaz bu işe

Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı
    bıyıklı bazı yavşak tipler var tvde sunucu vj bozuntuları
    izleyenlerde özeniyor rtük neden karışmaz bu işe

Mustafa ağzımızı bozmayalım ben ''push'' efendiye bir hayvan ismi söylediğim için uyarı aldım da o yüzden diyorum. Bundan sonra bilumum ağzımı bozacağım insanlara bu g.yüzü kullanacağım, sana da tavsiye ederim.

Rtük zaten Allahlık olmuş ne saçmalıklar dönüyor bir yaptırımları yok, hele o sunucu bozuntusu ne idüğü belirsizleri çiğ çiğ yesem doymam.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    zaten bir güzellikte yasadan geiyor televizyonda spikerlik yapacaklar bile belge almak zorunda olacak..

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı
    Mustafa ağzımızı bozmayalım ben ''push'' efendiye bir hayvan ismi söylediğim için uyarı aldım da o yüzden diyorum. Bundan sonra bilumum ağzımı bozacağım insanlara bu g.yüzü kullanacağım, sana da tavsiye ederim.

Rtük zaten Allahlık olmuş ne saçmalıklar dönüyor bir yaptırımları yok, hele o sunucu bozuntusu ne idüğü belirsizleri çiğ çiğ yesem doymam.
    ağız bozmadımki yavşak deniliyor bu tiplere hayır başka betimleme varmı?
    varsa ben bilmiyorum kusra kalmayın medya batırıyor bu işi

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sonuna kadar destekliyorum...
    May the Force be with McLaren Mercedes

En yukarı hep destek
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Karamanoğlu Mehmet Bey...

Lütfen izleyin ; dinleyin ; okuyun...

http://www.metacafe.com/watch/299315/video/R/CFD_1002/

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler