Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

1 Mayıs İşçi Bayramı

Motovento
    REKLAM ALANI

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Kaynak: wikipedia
    AzÇok bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu 1 Mayıs eskiden daha farklıydı. Ben 70'lerdeki hareketli ve sıkıntılı günleri bilemem, bilen abiler daha iyi anlatır. 90'larda evim Nişantaşındaydı ve evimin 50 mt yanında Marmara Üniversitesi vardı, her 1 Mayıs'ta olaylar olur, birileri kaçar ve birileri kovalardı. Biz de gençlik halimizle camdan izlerdik kim kimi dövecek ya da kim göz altına alınarak oyundan çıkacak diye.

Birçok unutulmaz 1 Mayıs vardır ama Kadıköy'de polisten kaçarken yanlışlıkla Ülkü Ocağı'na giren birisi vardı da adamı camdan sallandırmışlardı sanki, öyle hatırlıyorum. Tam bir şanssızlık abidesiydi adam.
    espresso bunu beğendi.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu 1 Mayıs eskiden daha farklıydı. Ben 70'lerdeki hareketli ve sıkıntılı günleri bilemem, bilen abiler daha iyi anlatır. 90'larda evim Nişantaşındaydı ve evimin 50 mt yanında Marmara Üniversitesi vardı, her 1 Mayıs'ta olaylar olur, birileri kaçar ve birileri kovalardı. Biz de gençlik halimizle camdan izlerdik kim kimi dövecek ya da kim göz altına alınarak oyundan çıkacak diye.

Birçok unutulmaz 1 Mayıs vardır ama Kadıköy'de polisten kaçarken yanlışlıkla Ülkü Ocağı'na giren birisi vardı da adamı camdan sallandırmışlardı sanki, öyle hatırlıyorum. Tam bir şanssızlık abidesiydi adam.
    Nişantaşın da neredeydin ? bende oralardaydım semtteki çocukları tanır mısın ?

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nişantaşın da neredeydin ? bende oralardaydım semtteki çocukları tanır mısın ?
    Hasan Cevdet Paşa sokak. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinin giriş kapısı sokağı. Benim tüm arkadaş çevrem o dönem Anadolu yakasında ikamet ediyordu, semtte tanıdığım kişi sayısı çok çok azdı.

Motosikleti
    anladım bende eski Nişantaş lı sayılırım o sebeple sordum güzel zamanlardı şimdi Ankara da sürgün gibi yaşıyoruz :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

işçi bayramı hakkında da işçinin bayramı olmaz, işçi işçidir :D ,hele bizim gibi ülkelerde hiç olmaz ,tabi yandaş mandaş eş dost akraba kotasında değilsen
    tommygun bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bir kendini bilmez mesai saatinin 5'e düşürülmesi incelenmeli demiş. Önce gitsin de işverenlerin kaçı haftalık çalışma sınırlarına uyuyor diye baksın.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    anladım bende eski Nişantaş lı sayılırım o sebeple sordum güzel zamanlardı şimdi Ankara da sürgün gibi yaşıyoruz :D
    Yüzyüze tanışmıyoruz ama mutlaka denk gelmişizdir oralarda eskiden McDonald's varken, Burger King yerinde Kristal Büfe varken, Amerikan Hastanesi karşısında Atik Büfe varken ya da ailelerle İlyas'a gidildiği zamanlar..
    xterkan bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eski işçi bayramları daha güzeldi. Artık tadı tuzu yok.

20 yaşlarında gider halay çeker, çayımızı içer, bağırır, hak hukuk der oradaki abilerle konusur eglenirdik. hatta her tarafım piercing ve küpe oldugu için metal sendikaları ile goygoy yapar, sende bizden sayılırsın derlerdi. dandik esprili ama hoş günlerdi.

2010 ve sonraki dönemlerde bu iş değişti, daha farklı bir açıdan bakmaya başladım. Ağır sanayi işçisi arkadaşlarım 1 mayıslarda hep calıstı.

Para yiyen aç gözlü sendikacılar ve yandaşları meydanlara türedi.

Siyasi parti bayrakları acılmaya başlandı. su an bile sanki mitingi X parti yapıyormus gibi hep onun bayrakları acılıyor.

yavaş yavaş bu duruştan uzaklaştım, hem yaş hem iş hemde bu yukarda saydıgım gerçekler nedeniyle katılmaz oldum.

Güzel günlerdi.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüzyüze tanışmıyoruz ama mutlaka denk gelmişizdir oralarda eskiden McDonald's varken, Burger King yerinde Kristal Büfe varken, Amerikan Hastanesi karşısında Atik Büfe varken ya da ailelerle İlyas'a gidildiği zamanlar..
    siman zaten tanıdık gelmişti ,aynen dediğin gibi, vali konağı caddesi köşede takılırdık, taksi durağında takılırdık ve karı kız izlerdik :D gençlik işte çabuk geçiyor

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    siman zaten tanıdık gelmişti ,aynen dediğin gibi, vali konağı caddesi köşede takılırdık, taksi durağında takılırdık ve karı kız izlerdik :D gençlik işte çabuk geçiyor
    Ohhooo çok yakınmışız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)