Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Amd Ryzen İçin Kule Tipi Soğutucu Önerirmisiniz

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba amd ryzen işlemciye uyan kule tipi soğutucu önerirmisiniz orjinal fanı çok ses yapıyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Kule soğutucu da ses yapacak. Ya fanın kirli rahat çalışmıyor, ya da kasada hava sirkülasyonu az. R5 3600 var bende ses seda yoktu orjinal fanında, görüntü olsun diye sıvı soğutma taktım. Kasan ne kadar yükseklikteki kule soğutucuya izin veriyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:39 ----------

https://www.hepsiburada.com/dark-fre...m-HB0000081EWL. Yükseklik kurtarıyorsa bu soğutma performansı olarak hayli hayli yeter.

Technopat veya donanım arşivi gibi forumlara sorarsanız daha çok yardımcı olurlar

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Güç kaynağından büyük noctua NH D15 işlemci fanı kullanıyorum sessiz çalışıyor. O kadar sessiz ki hdd de sorun olduğunda diskin sesini bile duyuyorum. Beto87

Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güç kaynağından büyük noctua NH D15 işlemci fanı kullanıyorum sessiz çalışıyor. O kadar sessiz ki hdd de sorun olduğunda diskin sesini bile duyuyorum. Beto87
    Noctua zaten efsanedir hava soğutmada. Ryzen in bazı işlemcileri stock olarak voltajı yüksek ayarlı oluyor. Undervoltage yapınca ısınma sorunu büyük ölçüde çözülüyor. O yüzden kasa içinde hava sirkülasyonu var ise stock soğutucuları yeterli soğutma kısmında. Biraz ses yapar en fazla. Hava almayan bir kasa var ise soğutucular da pek iş görmez.
    Alman_ bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Öncelik kasaya güzel hava sirkulasyonu sağlamak olmalı, Beto'nun dediği gibi stok soğutucu yeter öyle olursa. Kasaya önden hava girip arkadan çıkacak şekilde akış olmalı ki kasa içindeki soğutucu içerideki zaten ısınmış havayı dolaştırmasın.

Büyük kule tipi soğutucuların stok soğutuculara göre tek artısı daha sessiz olabilmeleri. Ama sessizlik zaten ayrı mevzu, bir kasayı sessiz hale getirmek için yapılacak masraf çok.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noctua zaten efsanedir hava soğutmada. Ryzen in bazı işlemcileri stock olarak voltajı yüksek ayarlı oluyor. Undervoltage yapınca ısınma sorunu büyük ölçüde çözülüyor. O yüzden kasa içinde hava sirkülasyonu var ise stock soğutucuları yeterli soğutma kısmında. Biraz ses yapar en fazla. Hava almayan bir kasa var ise soğutucular da pek iş görmez.
    10 Senedir kullanıyorum. Sık sık işlemci derecelerini kontrol ediyorum. Hiç bir sıkıntı yok. Hatta soğuğa alışkın olduğum için kışın işlemci sıcaklığını 1 derece görmüşlüğüm bile var. Kasam da epey büyük hava sirkülasyonu iyi sanırım yazın ortasında işlemci ile henüz ısınma sıkıntı yaşamadım. Bilgisayarı toplar toplamaz noctua ile devam ettim kendi işlemcisini hiç kullanmadım kullanmam da.

Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 Senedir kullanıyorum. Sık sık işlemci derecelerini kontrol ediyorum. Hiç bir sıkıntı yok. Hatta soğuğa alışkın olduğum için kışın işlemci sıcaklığını 1 derece görmüşlüğüm bile var. Kasam da epey büyük hava sirkülasyonu iyi sanırım yazın ortasında işlemci ile henüz ısınma sıkıntı yaşamadım. Bilgisayarı toplar toplamaz noctua ile devam ettim kendi işlemcisini hiç kullanmadım kullanmam da.
    Mesajın 2. cümlesi ve sonrasını konu sahibi için yazdım. Tamam kasan buz gibi ok. 😂

Yobaaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRK 502X
    orjinali zaten ses yapar o normal. bende bundan var https://www.hepsiburada.com/arctic-freezer-34-esports-duo-kirmizi-cpu-sogutucu-ar-acfre00060a-pm-HB00000LJQZ6?ds_rl=1294343&wt_gl=cpc.6802-IT.dsa.camp1635354706adgr59854403982&ds_rl=1294343 &gclid=CjwKCAjwov6hBhBsEiwAvrvN6Cl3s3G7JnxRI2K8FHA HyKAJJujABSmoanpkNq0W-qk118UB6gUduRoC13oQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

400 liraya almıştım zamanında şu an fazla zamlanmış bequiet lere bakabilirsin ses konusunda hassas isen ryzen 7 5700x ile kullanıyorum sesini bir kez bile işitmedim henüz.

fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    5600'üm ile Arctic Freezer 34 Esports duo kullanıyorum, işlemci ısınmıyor, rahatsız edici bir ses yok, çok sessiz zamanlarda anca kasadan ses geliyor. Öneririm.

Sağolun bu dedikleriniz çok pahalı 500 tlyi geçmeyen yokmu

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    aliexpressten çinli markalara bak.

Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı motorcu321 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağolun bu dedikleriniz çok pahalı 500 tlyi geçmeyen yokmu
    Yazdım ya mesaja. 450 tl. Şahsım sağolsun ekonomi tek tekerde gidiyor.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    soğutucuya para vermenin gereksiz olduğunu düşünüyordum fakat ryzen 5 3600x aldıktan sonra mecbur kaldım. hava soğutucu ile soğumuyor bu, şanslıyım ki 1200 liraya güzel bir sıvı soğutma denk geldi.

şunu 1200 liraya aldım.

ses sorunu yok, cpu tam yükte bile 63 derecelerde... bu arada kasanın hava sirkülasyonu ile uğraşacağınıza kasanın kapağını açık bıraksanıza. millet kapağı kapalı kullanıyor sonra kasa içinde sıcak havayı atacağım ve taze hava alacağım diye 6 tane fan takıyor kasaya. öyle kafa şişireceğinize direk yan kapağı açık kullanın, çocuk falan yoksa evde benim gibi yapın.

fazla ısınan bir cpu modeli yok ise ben olsam bakır bloğu büyük ve fanı da büyük olan bir hava soğutma bulurdum 2. el ve termal macunun kalitesine önem verirdim. termal macun çok önemli.

konuyla pek alakası yok ama son günlerde elimde bozuk hdd lerin fırçasız motorlarını kullanma isteği var, 7200 rpm çıkıyor ve çok güçlüler. hatta sıvı soğutmam olmasa bozuk hdd lerin bir tanesini cpu soğutucu bloğuna sabitlemeye çalışırdım. sadece rüzgar gürültüsü olur onda. motor sesi yok çünkü.

büyük fanlar daha az gürültü yapar, büyük fanlı bir şey tercih edin

Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soğutucuya para vermenin gereksiz olduğunu düşünüyordum fakat ryzen 5 3600x aldıktan sonra mecbur kaldım. hava soğutucu ile soğumuyor bu, şanslıyım ki 1200 liraya güzel bir sıvı soğutma denk geldi.

şunu 1200 liraya aldım.

ses sorunu yok, cpu tam yükte bile 63 derecelerde... bu arada kasanın hava sirkülasyonu ile uğraşacağınıza kasanın kapağını açık bıraksanıza. millet kapağı kapalı kullanıyor sonra kasa içinde sıcak havayı atacağım ve taze hava alacağım diye 6 tane fan takıyor kasaya. öyle kafa şişireceğinize direk yan kapağı açık kullanın, çocuk falan yoksa evde benim gibi yapın.

fazla ısınan bir cpu modeli yok ise ben olsam bakır bloğu büyük ve fanı da büyük olan bir hava soğutma bulurdum 2. el ve termal macunun kalitesine önem verirdim. termal macun çok önemli.

konuyla pek alakası yok ama son günlerde elimde bozuk hdd lerin fırçasız motorlarını kullanma isteği var, 7200 rpm çıkıyor ve çok güçlüler. hatta sıvı soğutmam olmasa bozuk hdd lerin bir tanesini cpu soğutucu bloğuna sabitlemeye çalışırdım. sadece rüzgar gürültüsü olur onda. motor sesi yok çünkü.

büyük fanlar daha az gürültü yapar, büyük fanlı bir şey tercih edin

https://www.youtube.com/watch?v=W8-JDj3dTWM
    Kapak açık kullanılan kasanın da her yeri toz oluyor. Her ay kasayı dağıtıp temizlik yapmaktansa hava girişlerinde toz filtreleri olan bir kasa almak veya ölçüye göre filtre uydurup YILLARCA temizleme ihtiyacı olmadan kullanmak daha mantıklı.
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapak açık kullanılan kasanın da her yeri toz oluyor. Her ay kasayı dağıtıp temizlik yapmaktansa hava girişlerinde toz filtreleri olan bir kasa almak veya ölçüye göre filtre uydurup YILLARCA temizleme ihtiyacı olmadan kullanmak daha mantıklı.
    fan gürültüsü çekmektense toz almak daha uygun, gerekli şey sadece büyük ve yumuşak bir sakal traş fırçası ve elektrik süpürgesi. pc kasası kapalıyken yan yatırıyorsunuz ve traş fırçası ile kuru bir şekilde fırçalarken elektrik süpürgesini de dayıyorsunuz ve böylece hem tozlar çıkıyor hem de eve yayılmıyor.

genelde böyle 2 ayda bir tozunu alıp geçmek yeterli, senede bir defa olarak da fanları söküp soğutucu blokları detaylı temizlemek sorun olmaz. fan sesi beni rahatsız ediyor, başkalarını bilmem.

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    AMD Ryzen 7 5700X işlemci ile Performax Gamıng Perfan 120 H kullanıyorum sessiz işimi görüyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)