Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha servis bakır pul kullanmış

Motovento
    REKLAM ALANI

Bugün xmax 250 motorumun yağını değiştirdim ve karter tapasını açınca ilginç bir manzarayla karşılaştım. 1000 bakımı yapılırken 50 lira karter tapa pulu parası aldılar ama 10 kuruşluk bakır pul takmışlar. Ben Sanayiden gidip 10 kuruşa bakır pul almayı bilmiyor muyum ne diye yetkili servise para veriyoruz… Bakır pul da aynı işlevi görüyor onda sıkıntı yok eyvallah ama neden orijinal pul parasını alıyorsun. Dişli yağı tapası için de aynısını yapmışlar onun da parasını almışlardı. Motor satarken liste fiyatının üstüne 50-60, kimi zaman 100 bin hava parası alıyorlar şimdi 50 liralık puldan da tasarruf etmeye başlamışlar galiba bu nasıl bir açgözlülük Allah doyursun sizi. Benzeri başına gelen var mı illa serviste motorun başını mı beklemek lazım? Gerçi Çoğu serviste servis bölümüne insan sokmuyorlar zaten kim bilir içerde bilmediğimiz neler oluyor ekrandan görebildiğimiz kadar. Zaten bakımın hızlı olmasından kıllanmıştım, yağ filtresi kısmındaki 3 tane oringin parasını da aldılar ama oringler de değişmemişti.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Servisi arayıp haberdar edin bence. Ne derlerse de gelin burada ifşa edin. Dikkate alırlarsa ne ala, almazlarsa da kendileri bilir. İnsanları aptal yerine kaç kez koyabilirsiniz?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben tam anlayamadım; standart servis muamelesi değil mi 20 kuruşluk malzemeye 20₺ yazmak? Şimdi mi farkediyorsunuz?

Kendiniz değiştirmeye başlamışınız, servise gitmeye niyetiniz yok, böyle devam edin takılmayın o kadar. Yağa da en az %25 koyuyorlar fiyatta, her malzeme öyle maalesef.

Orada ileride lazım olursa yetkin bir yetkili servis olması için ödediğimiz bedeller bunlar. Şaşıracak bir şey yok. Yaptıkları iş yanlış, hatalı ve zarar verici ve/veya hizmet baştan savma ve kalitesiz ise o zaman yıkalım oraları tabi...
    tommygun bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben tam anlayamadım; standart servis muamelesi değil mi 20 kuruşluk malzemeye 20₺ yazmak? Şimdi mi farkediyorsunuz?

Kendiniz değiştirmeye başlamışınız, servise gitmeye niyetiniz yok, böyle devam edin takılmayın o kadar. Yağa da en az %25 koyuyorlar fiyatta, her malzeme öyle maalesef.

Orada ileride lazım olursa yetkin bir yetkili servis olması için ödediğimiz bedeller bunlar. Şaşıracak bir şey yok. Yaptıkları iş yanlış, hatalı ve zarar verici ve/veya hizmet baştan savma ve kalitesiz ise o zaman yıkalım oraları tabi...
    20 kuruşluk malzemeye 20 lira yazıp bir de değiştirmiyorlar problem o. Yamahalarda orijinalde katmanlı tombul pul oluyor, karter tapası torklanınca pul ezilip iki yüzeyi eşit şekilde öpmüş oluyor ve sızdırmazlık sağlıyor. Hem orijinal parasını alıp hem orijinal malzeme yerine sanayiden kilosu 10 liraya alınmış bakır pul takmak nedir olayın para veya maliyet kısmında değilim
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 kuruşluk malzemeye 20 lira yazıp bir de değiştirmiyorlar problem o. Yamahalarda orijinalde katmanlı tombul pul oluyor, karter tapası torklanınca pul ezilip iki yüzeyi eşit şekilde öpmüş oluyor ve sızdırmazlık sağlıyor. Hem orijinal parasını alıp hem orijinal malzeme yerine sanayiden kilosu 10 liraya alınmış bakır pul takmak nedir olayın para veya maliyet kısmında değilim
    Hocam 50 kuruşluk pulu 50 liraya sattılar diye düşünme. Ucuz parçaların değişim fiyatını alım fiyatı ile kıyaslama. Yüzde on kar koysa 55 kuruşa satması gerek aradaki 5 kuruşunda hiç bir mantıklı tarafı yok o yüzden bu şekilde kıyaslamalar yanlış.

Olayı minimum parça başına ekleyeceği para olarak bakmak lazım.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xmax yağ değişim periyodu ne kadardı acaba? 3-4000km ise gayet kurtarır bakır pul. Bakır pulları daha yüksek torkla sıkmak gerekiyor sanırım ama yağ tapasını tork anahtarıyla sıkan bir yetkili veya özel servis ustası hiç görmedim açıkçası. Burada kullanılmayan parçayı faturalama namussuzluğu var sadece, bunu da şikâyet etmeniz lazım. Ama maalesef ülkemizde ticaret ahlâkı (hatta genel ahlâk) diye bir şey olmadığı için bir fark yaratmayacaktır. Hırsıza bakıp ben de olsam ben de çalarım diyen bir toplum bizimkisi, yapacak bir şey yok maalesef.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bakır pul düzgün torklanırsa, 100.000 kilometre sorunsuz götürür ondan yana sorun olmaz ki, tabi bir daha sökülmezse. Ama servisin yaptığı hiç etik olmayan bir davranış, imkanınız varsa şikayet edin.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Böyle bir şeyi normal karşılamamak gerekir. Eğer faturada orijinal Yamaha yağ pulu kullanıldığı parça numarasıyla beraber yazıyorsa ve yerine alakasız bir şey kullanıldıysa bu işin peşine düşmek gerekir. Yamaha Türkiye, Yamaha Europe'a yazmak gerek durumu.
    Hangi servis olduğunu ve durum tespiti olarak fotoğraflar ve faturayı da burada yayınlayın bence.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

...

Şimdiye kadar kullandığım Honda'lar bakır ya da alüminyum pul kullanıyordu "crush washer" olarak, fiyatı da 10 cent ile 25 cent arası değişiyor.

Arkadaşın yazdığını okuyunca şüpheyle yaklaşıp inceledim, haklı çıktı. Yamaha bu modelde biraz daha alengirli (şekilli) bir alüminyum pul kullanmış. Fiyatı da $2 dolar civarı, ki 50 TL makul fiyat.

Bu Japon milleti bir parçaya ekstra masraf yaptıysa mutlaka bir sebebi vardır. Boş yere yapmazlar. Belki yağ tıpasının ona göre tork değerini azaltmışlardır. Onun sebebi de başka nedenlerden dolayı motor bloğunda kullandıkları farklı bir alaşımdır, vs... Kim bilir...

Velhasıl arkadaş haklı, servis haksız, sonuna kadar. 100 TL deyip $2'lık orijinal parçayı taksalardı sizin dediğiniz durumdu. Ama orijinal parasını alıp sonra da fason takmak nedir lan? Yuh! Yetkili servisin ne anlamı kaldı o zaman? Seçilip gelmiş olsalar neyse
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)