Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

e-scooter'ların eksileri/dezavantajları/kronik problemleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar arkadaşlar.

Geceleri şehir içinde gezinmek için bir tane e-scooter alma niyetindeyim.

Beni taşıyabilmesi (106 kg.), ve yokuş çıkabilmesi açısından Cio Way Predator adlı modeli düşünüyorum:

En son baktığımda 33.000 TL satış fiyatı vardı, hani bir oyuncak için az bir para değil.

Sizlerden öğrenmek istediğim, başlıkta da belirttiğim gibi bu e-scooter'ların eksi yönleri / dezavantajları / yahut kronik problemleri vs. gibi şeyler.

Pilinde olur, mekaniğinde olur, motorunda olur, genel olarak olur falan.

Yani 33.000 TL bayılıp da keyif alacağım yerde dert sahibi olur muyum olmaz mıyım onu öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

Oktay Motor CF Moto Polaris Benelli RKS Kuba Segway Mondial
    Motomax
    Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Alıntı Voltaren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar arkadaşlar.

Geceleri şehir içinde gezinmek için bir tane e-scooter alma niyetindeyim.

Beni taşıyabilmesi (106 kg.), ve yokuş çıkabilmesi açısından Cio Way Predator adlı modeli düşünüyorum:

https://i.hizliresim.com/jq9zhfb.png

En son baktığımda 33.000 TL satış fiyatı vardı, hani bir oyuncak için az bir para değil.

Sizlerden öğrenmek istediğim, başlıkta da belirttiğim gibi bu e-scooter'ların eksi yönleri / dezavantajları / yahut kronik problemleri vs. gibi şeyler.

Pilinde olur, mekaniğinde olur, motorunda olur, genel olarak olur falan.

Yani 33.000 TL bayılıp da keyif alacağım yerde dert sahibi olur muyum olmaz mıyım onu öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.
    Geçenlerde YouTubeda bir video denk geldi. Bu üst seviye elektrikli scooter kullanan bi abimiz pil haznesine su girme riski olduğu için scooterin alt bölmesinin kapaklarını söküp sıvı conta ile su geçirmez hale getirmişti. Kronik sorundan ziyade daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak bir uygulamaydi söyliyim dedim.
    Voltaren bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Ayak basma yerine paintten hallice marka ismi yazmışlar fotoğrafta
    Çok kanım ısınmadı. Benim için bir seçenek olsaydı 30 bine 50cc bi motosiklet alır keyfime bakardım

E-scooter uzmanı değilim ancak çoğu vaad ettiği yokuş çıkma dereceleri vb karşılamıyor
    Pili lion ise uzak durun, elektrikli motosikletlerden bildiğimiz bir şey
    Lastiği şişirmeli olursa patlıyormuş genelde öyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum

Birde bunlar hepsi birbirinin klonu, çinden getirttip marka basıp aa bak biz yeni bir markayız misali
    Ana markayı bulabilirseniz muhtemelen daha uyguna alabilirsiniz
    Voltaren bunu beğendi.

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayak basma yerine paintten hallice marka ismi yazmışlar fotoğrafta
    Çok kanım ısınmadı. Benim için bir seçenek olsaydı 30 bine 50cc bi motosiklet alır keyfime bakardım

E-scooter uzmanı değilim ancak çoğu vaad ettiği yokuş çıkma dereceleri vb karşılamıyor

Pili lion ise uzak durun, elektrikli motosikletlerden bildiğimiz bir şey
    Lastiği şişirmeli olursa patlıyormuş genelde öyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum

Birde bunlar hepsi birbirinin klonu, çinden getirttip marka basıp aa bak biz yeni bir markayız misali
    Ana markayı bulabilirseniz muhtemelen daha uyguna alabilirsiniz
    Ben de lastik patlama sorunu hakkında çokça yorum okudum. Ama bu scooter'ların da çoğu şambrelli lastik, az bir kısmı tubeless lastik, yine çok az bir kısmı da dolma lastik.

Benim düşündüğüm Cio Way Predator'un teknik özelliklerini aşağıya bırakmak istiyorum..

Orada batarya için "60V 15Ah Lityum Batarya" yazıyor. Sizin uzak durun dediğiniz "Lion" ile "Lityum" aynı anlama mı geliyor, yoksa farklılar mı acaba?

https://www.ciowayscooter.com/index....product_id=122
    Yaşıyoruz at kuyruğunda sinek gibi...

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lastik konusunu kafaya takmayın yarılmadıktan sonra formula x diye bir sıvı var içine sıkıyorsunuz patlağı onarıyor balansta yapmıyor.

Onvolara bakabilirsiniz ov 12 modeli sizi taşır.
    espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Eksiler :
    106 kg ağırlıkla o aletin üstünde sırıtmak
    106 kg ağırlığı çekmek için yarı güçte bile çalışsa, full şarjlı akünün yarım saat bile yetmeyecek olması
    30.000 liranın bir oyuncak için hayli fazla olması (para çoksa burada sormak hata)
    O minicik tekerler epeyce sıkıntı

O parayı bu gudubete vermek yerine
    Elektrikli bisiklet alınabilir. Üstelik bisiklet pedal çevirmeyle kilo vermeyede yardımcı olur.
    Pedal çevirmek istenmiyorsa 55.000 lira verilip Super Soco alınır.
    Voltaren, espresso ve Thracian bunu beğendiler.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Ben de lastik patlama sorunu hakkında çokça yorum okudum. Ama bu scooter'ların da çoğu şambrelli lastik, az bir kısmı tubeless lastik, yine çok az bir kısmı da dolma lastik.

Benim düşündüğüm Cio Way Predator'un teknik özelliklerini aşağıya bırakmak istiyorum..

Orada batarya için "60V 15Ah Lityum Batarya" yazıyor. Sizin uzak durun dediğiniz "Lion" ile "Lityum" aynı anlama mı geliyor, yoksa farklılar mı acaba?

https://i.hizliresim.com/e27oubd.png

https://www.ciowayscooter.com/index....product_id=122
    Sanırım batarya konusunda yanlış hatırladım, ufak bir google araması ile anlayabildim kusura bakmayın. Benim hatırımda kalan cep telefonu bataryaları için geçerliymiş

Aşağıdaki link elektrikli araçlar için güzel bir batarya açıklaması yapmış, Lityum Iyon batarya en verimli olanmış anladığım kadarıyla, incelemek ister iseniz https://dergipark.org.tr/en/download...e-file/1827563
    Voltaren bunu beğendi.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eksiler :
    106 kg ağırlıkla o aletin üstünde sırıtmak
    106 kg ağırlığı çekmek için yarı güçte bile çalışsa, full şarjlı akünün yarım saat bile yetmeyecek olması
    30.000 liranın bir oyuncak için hayli fazla olması (para çoksa burada sormak hata)
    O minicik tekerler epeyce sıkıntı

O parayı bu gudubete vermek yerine
    Elektrikli bisiklet alınabilir. Üstelik bisiklet pedal çevirmeyle kilo vermeyede yardımcı olur.
    Pedal çevirmek istenmiyorsa 55.000 lira verilip Super Soco alınır.
    Benim bu olayda amacım da hocam, kaldırımlarda, trafiğe kapalı alanlarda yürür gibi gezinmek mümkün mertebe. (Yasak olduğunu da biliyorum maalesef)

O yüzden elektrikli bisiklet yahut 50cc motosiklet vb. olmaz bu iş için.

Ama dediğiniz gibi akü yarım saatte bitecekse, bu da olmaz. :(

Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Onvo markasının ov-012 modeli var bu attığınız scooterin yarı fiyatında. Söylenenlere göre de menzili 30-35 km ve İstanbul yokuşlarını çıkıyormuş. Bi bakın belki beğenirsiniz.
    Voltaren bunu beğendi.

Alıntı Şükrü Çelik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onvo markasının ov-012 modeli var bu attığınız scooterin yarı fiyatında. Söylenenlere göre de menzili 30-35 km ve İstanbul yokuşlarını çıkıyormuş. Bi bakın belki beğenirsiniz.
    Şimdi baktım hocam da, Onvo OV-12, tek motor, toplam 800 Watt güce sahip.

Benim Cio Way ise çift motor, toplamda 2.400 Watt güce sahip, yani üç katı daha güçlü.

Bu da yokuş çıkma performansını etkiler bence, hele de benim gibi ağır bir adam için.
    Yaşıyoruz at kuyruğunda sinek gibi...

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimdi baktım hocam da, Onvo OV-12, tek motor, toplam 800 Watt güce sahip.

Benim Cio Way ise çift motor, toplamda 2.400 Watt güce sahip, yani üç katı daha güçlü.

Bu da yokuş çıkma performansını etkiler bence, hele de benim gibi ağır bir adam için.
    çok dik yokuşu buda çıkmaz patinaj çeker avantajı çift motor olması. Daha ucuza ov12 alıp bir motor daha takılabiliyor. Ne kadar güçlü olması aslında patinaja düşünce fark etmiyor. Örneğin acemlerden çekirge meydana cio çıkamaz. En fazla 150 200 metre kesintisiz yokuş çıkarsınız.
    Voltaren bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)