Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Öğün atlamak zararlıymış

Motovento
    REKLAM ALANI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Tok durmak, aç durmaktan iyidir.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Webtekno konu mu bulamamış kendi alanında?
    espresso bunu beğendi.

Açlık da iyi ramazanda vücut dinleniyor

Motosikleti
    2014 Iron 883
    Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açken vücudun dinlenmesine imkan yok, açlık vücut için acil durumdur.
    espresso bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı motoloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet açlık vücudu müthiş bir şekilde dinlendiriyor.Susuzluğa hiç girmiyorum.Zamanında düzenli oruç tutmuş çoğu tanıdığım safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kalmış.Susuzluğun safra kesesi taşı ve böbrek hastalıklarına sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay.

Aç kalmanın vücuda verdiği zararlar ;
    1- Vücut halsiz kalır. Beslenme sonucu vücut enerji sahibi olur. Açlık uzun süre devam ederse vücut halsiz düşer. Vücut bitkin ve yorgun olur.
    2- Kan basıncı olumsuz etkilenir. Aç aklınca kan basıncı düşer tansiyon da düşer, bayılmalar yaşanabilir. Tansiyon hastaları uzun süre aç kalmamalıdır. Özellikle ileri yaşlarda olanlar için daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
    3- Dikkat eksikliği ortaya çıkar. Açlık sonucunda odaklanamama sorunu yaşanır. Bir işe ya da duruma tam olarak konsantrasyon sağlanamaz. Anlama zorlaşır. Özellikle iş ortamında uzun süre aç kalınırsa iş verimliliği düşmüş olur.
    4- Mide problemleri yaşanır. Mide eğer uzun süre besinleri alamaz ise midenin salgıladığı asit mide problemlerine yol açar. Midede ağrı, kasılma, mide bulantısı oluşabilir. Uzun süre aç kalmayı alışkanlık haline getirenler kronik mide rahatsızlıklarına ya da daha ciddi mide hastalıklarına yakalanabilir.
    5- Bağırsak problemleri ortaya çıkar.
    6- Baş dönmesi yaşanır.
    7- Baş ağrır. Açlık baş ağrısına sebep olur. Özellikle migren hastaları uzun süre aç kalırsa migren atakları yaşar.
    8- Ellerde titreme görülür. Tansiyonunun düşmesinden kaynaklı olarak ellerin koordinasyonu sağlanamayabilir. Böylece de eller titremeye başlar.
    9- Vücudun enerji depoları tükenir. Vücut beslenmediği için enerji sağlayamaz ve vücut enerji depolarından harcar. Böylece enerji depoları da tükenir.
    10- Kusma olur. Bünyesi zayıf olanlar uzun süre aç kalırlarsa kusabilirler.
    Şeker hastaları uzu süre aç kalırsa elleri, ayakları titrer, gözleri bulanık görmeye başlar. Hatta kandaki şeker oranları aşırı düştüğü için şekersizlik komasına girebilirler. Şeker hastalarının komaya girmeyi hayati sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Migren olayını bizim hanımdan biliyorum.Arada tutar onu migren.Ramazanda ise çoşar.Gece kalksa yemek yiyemez doğru düzgün ağrıdan.İlaç içip yatar. Bütün gün baş ağrısı çekip akşam eve gelir yatar.İftarda iki lokma yer yada yiyemezden gidip yeniden yatardı.Bir kaç yıldır tutmasına izin vermiyorum. Günağı benim boynuma.Böyle bir eziyet etmemeli insan kendine.

Bu arada şeker kullanımını azaltıp su içmeyi arttırdığından beri çok az tutuyor migren.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet açlık vücudu müthiş bir şekilde dinlendiriyor.Susuzluğa hiç girmiyorum.Zamanında düzenli oruç tutmuş çoğu tanıdığım safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kalmış.Susuzluğun safra kesesi taşı ve böbrek hastalıklarına sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay.
    Zamanında düzenli oruç tutmuş onlarca tanıdığımdan sadece biri safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kalmışken oruçla işi olmayan iki tanıdığım safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kaldı. Anektodal veri diyoruz bunlara, dünya biz ve çevremizden ibaret olmadığı için hemen hemen bir anlam ifade etmiyor. Sağlıklı bir bireyin yılda bir ay oruç tutmasının da safra kesesi taşı ve böbrek hastalıklarına sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay mı?

Sağlık sorunları olan kimse oruç tutmamalı zaten.
    just4techno bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dini ibadet olan oruçtan farklı olarak aralıklı oruç diye bir olay var, o konu için "çok faydalı" diyorlar. Kilo vermenin yanında vücut kendisini çok daha kolay tamir ediyormuş.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında düzenli oruç tutmuş onlarca tanıdığımdan sadece biri safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kalmışken oruçla işi olmayan iki tanıdığım safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kaldı. Anektodal veri diyoruz bunlara, dünya biz ve çevremizden ibaret olmadığı için hemen hemen bir anlam ifade etmiyor. Sağlıklı bir bireyin yılda bir ay oruç tutmasının da safra kesesi taşı ve böbrek hastalıklarına sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay mı?

Sağlık sorunları olan kimse oruç tutmamalı zaten.
    Oruç değil susuzluk sebep oluyor.Oruç tutarken de mecbur susuz kalınıyor.Uzun süre susuz kalındığında safra kesinin içindeki sıvı dengesi bozulur bu da uzun vadede taş oluşumuna,hali hazırda safra kesesi taşı olanların iltihaplanmasına sebep olur.

Malum dindarlar ortalığı ayağa kaldıracağı içinde direk oruç tutmak şu hastalıklara sebep olur diye bir araştırma yok.Ama hava sıcaklığının yüksek olduğu dolayısı ile sıvı kaybının fazla olduğu günlerde sıvı almamak,öğünleri gün boyu küçük porsiyolar halinde azar azar almak yerine bir kerede metobolizmanın en yavaş olduğu zaman olan akşam ve gece vakti birden bire alıp uykuya dalmak gibi yanlış beslenme davranışları hakkında yazılmış binlerce bilimsel makale var.Sanırım istersen bulabilirsin.

Eyvallah insanların inancıdır saygı duyarız.Ama bu sırf inanç diye sağlıklı olacak yada sağlığa zarar vermeyecek diye bir olay yok.40 derece havada saatlerce susuz kalmanın sağlıklı olduğuna dair hiç bir bilimsel araştırma yok.Sürekli medyada oruç sağlıklı,aç susuz kalmak sağlıklı palavraları atılıyor buna inan bünyesi zayıf insanlar hasta oluyor,zaten hali hazırda hastalıkları olan insanlar daha fazla sağlıklarını kaybediyor.

https://www.haberturk.com/saglik/hab...ar-cicegi-cayi
    espresso ve DickName bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Araplar zaten bizim gibi değil, Ramazan'da gündüz uyuyup gece yaşıyorlar.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araplar zaten bizim gibi değil, Ramazan'da gündüz uyuyup gece yaşıyorlar.
    Araplar olayın bugını bulmuş.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Malum dindarlar ortalığı ayağa kaldıracağı içinde direk oruç tutmak şu hastalıklara sebep olur diye bir araştırma yok.
    Bence böyle bir araştırma sonucu olmaması durumu fikrinizle örtüşmediği için böyle bir sebep uyduruyorsunuz.

Peki siz yukarıdaki fikrinizi "dindarlar ortalığı ayağa kaldırır" deyip paylaşmaktan vazgeçtiniz mi?

Ki bilim dünyası sadece Türklerden ve müslümanlardan ibaret te değil. Mesela evrim "aman dindarlar ortalığı ayağa kaldır" denip çalışılmamış mı? Alakası yok.

İşinize gelince "işte bilim dinle çelişiyor", ama gelmeyince "işte dindarlar yüzünden bilim dinle çelişmiyor, yoksa çelişir aslında"

Velhasıl görünen o ki öyle veya böyle din ve dindarlar hep topun ucunda. E azıcık insaf.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence böyle bir araştırma sonucu olmaması durumu fikrinizle örtüşmediği için böyle bir sebep uyduruyorsunuz.

Peki siz yukarıdaki fikrinizi "dindarlar ortalığı ayağa kaldırır" deyip paylaşmaktan vazgeçtiniz mi?

Ki bilim dünyası sadece Türklerden ve müslümanlardan ibaret te değil. Mesela evrim "aman dindarlar ortalığı ayağa kaldır" denip çalışılmamış mı? Alakası yok.

İşinize gelince "işte bilim dinle çelişiyor", ama gelmeyince "işte dindarlar yüzünden bilim dinle çelişmiyor" E bu kadar da olmaz ki yahu.
    Zaten tarafsız bilimsel bir araştırma yapacak insan "Susuz kalmanın zararları","Aç kalmanın yada yanlış beslenmenin zararları" başlığı altında bu tarz bir araştırma yapar.Belli bir dini hedef alarak yaparsa bu tepki çeker ve pek tarafız olmaz.Ancak bir gazeteci bu araştırmayı alıp "Orucun sağlığa zararları" diye haber yapar.

Darwin,evrim teorisin "Dur şimdi ortaya bi kuram atacağım milletin inancı sarsılacak" diye ortaya çıkardığını hiç sanmıyorum.Aynı türün farklı çağlardaki fosillerin değişimden bir kuram oluşturmuş.Sonrasında yeterli bilimsel kanıtlarla teoriye dönüştürülmüş.Ama bu teoriyi %100 kanıtlayıp kanun haline getirecek veri henüz bulunamamış.Dindarların bunu üstüne alınması Darwin'in suçu değil.

Bizim ülkemizdeki dindarlar bir şey söylesekte söylemesekte sürekli ortalığı ayağa kaldırıyor.Söylesem niye söyledin diye tepki gösterir,başka bir konu da söylemesem niye söylemedin diye tepki gösterir...O yüzden artık dindarların ne düşüdüğü umurumda değil,doğru olduğunu düşündüğüm şeyi söylüyorum.

Son olarak şimdi tam adı aklıma gelmiyor galiba inanç felsefi konusunda araştırma yapan bir eleman vardı.Onun çok güzel bir sözü vardı.Din ve bilimi sürekli karşılaştırmayın,ikisi birbirine paralel giden olgular değil.Din adı üstünde inançtır sürekli bilim ile doğrulanmak yada kanıtlanmak zorunda değil.
    DickName, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Öğlenleri 35-40C'ye varabilen sıcaklarda 4 hafta boyunca günlük faaliyetlerini aynen icra ederken / etmeye çalışırken 15-16 saat aralıksız susuz kalabilme ihtimalini savunabilen bir kafa ile tartışmak bence abesle iştigal; imanın gücü sağduyu ve bilimin gücünden çok ama çok daha fazladır çünkü.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim arkadaşımın anlattığı.Kendi arap yarım adasında uzun yıllar değişik ülkelerde çalışmış biri olarak.Ramazanda çalışma saatleri değişiyor demişti.Yani gece çalışıp gündüz uyuyorlarmış.
    Eğer gündüz çalışırsan 2 saat erken paydos edip 2 saat devlet 2 yada 4 saatte işveren (veya tam tersi hatırlayamadım) olmak üzere ek ödeme yapıyormuş çalışana.Millet ramazanda hem mesai içinde zaten çalışmıyorlar birde iki maaşa yakın para alıyorlardı demişti.
    Kendim görmedim öyle söylemişti.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ne Arap sevdalısı ulusmuşuz, kusacağım güzel ülkemde "Arap" lafı duymaktan.

Haftasonu tatlı bir kaçamak için İzmirdeydim, çok çok sevdiğim Alsancak sahilde de bol bol Arap vardı, İstanbul'a dönerken bindiğim otobüste de Arap vardı, otobüsten indiğim terminalde de ve eve dönmek için bindiğim servis minibüsünde de Arap vardı.

Seven sevsin, ben sevmiyorum bu adamları. Bu adamlara tapan Türkleri de sevmiyorum. Bu adamlara tapan kesimin de beni sevmemesini zerre umursamıyorum.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne Arap sevdalısı ulusmuşuz, kusacağım güzel ülkemde "Arap" lafı duymaktan.

Haftasonu tatlı bir kaçamak için İzmirdeydim, çok çok sevdiğim Alsancak sahilde de bol bol Arap vardı, İstanbul'a dönerken bindiğim otobüste de Arap vardı, otobüsten indiğim terminalde de ve eve dönmek için bindiğim servis minibüsünde de Arap vardı.

Seven sevsin, ben sevmiyorum bu adamları. Bu adamlara tapan Türkleri de sevmiyorum. Bu adamlara tapan kesimin de beni sevmemesini zerre umursamıyorum.
    "Roma'da Romalı gibi davranılır" diye bir söz var. Taa eskiçağda işin doğrusunu biliyorlarmış.
    Ben Türkiyede Arap gibi davranan Arapları da, Avrupa'da Türk gibi davranan Türkleri de, İngiltere'de Amerikalı gibi davranan Amerikalıları da sevmiyorum. Özetle, gittiği yerin adabına uymayanları sevmiyorum.
    Hele "bize her yer Trabzon" diyenler aman aman uzak durayım.
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Son olarak şimdi tam adı aklıma gelmiyor galiba inanç felsefi konusunda araştırma yapan bir eleman vardı.Onun çok güzel bir sözü vardı.Din ve bilimi sürekli karşılaştırmayın,ikisi birbirine paralel giden olgular değil.Din adı üstünde inançtır sürekli bilim ile doğrulanmak yada kanıtlanmak zorunda değil.
    Buna yüzde yüz katılıyorum. Dine bilimle destek aramak ta, dine bilimle karşı çıkmak ta, bilimin suistimalinden başka bir şey değil.

Zaten bunu yapanlar da genelde kendi grubunun bağnazları oluyor. Dindarının demek istediği "bakın bilim de söylüyor, siz niye inanmıyorsunuz", dinsizin demek istediği "bilim karşı çıkıyor siz geri kafalısınız."

Tartışma olmuş keşke olmasaydı 21 gün su orucu diye doktorlar söylüyordu şeker hastalığı vs iyi gelir diye duydum zayıf olmak şişman olmaktan iyidir.Bir ara ağır bunalım geçirdim 50 60 km yürüdüm iştahım tamamen kapandı 10 gündemi her neyse 15 kg vermiştim öyle hafiflemişti ki ruhum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)