Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: 2023 Asgari Ücret Tutarı Sizce Ne olur?

Katılımcı sayısı
31. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 6500-7500

3 9.68%
  • 7500-8500

16 51.61%
  • 8500-9500

5 16.13%
  • 9500-10500

2 6.45%
  • 10500 ve üzeri

5 16.13%
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

2023 Asgari Ücret

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet geldik yine bir asgari ücret tartışmasına.

Gecen sene verilen %10 civarı gelir vergisi iadesi, gelir vergisi limitinin cok az arttırılması ile birlikte 4. aydan itibaren faiziyle bizden alınmıştı.

Bu sene ne olur sizce?

%40 civarı 7700 e bağlarlar gibi geliyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    8500-9500 arası olur diye tahmin ediyorum malum seneye olacak seçim için.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ortada patronlar olmasa 20 bin derdim. 3-5 bin muhalif doktora o kadar para vereceğine milyonlarca asgari ücretliye vermek daha çok oy getirir. Ama patronlar istemez.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Asgari ücretten ziyade maximum maaşa geçilsin, herkes aşağı çekilsin.

Nefes almayı yaşamak sansınlar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Tahminim 8500-9500 arasında olacağı yönünde.
    Temennim ise 10bin TL veya üstü olması ama özellikle üstüne pek ihtimal vermiyorum.

haberlerde gördüm de işveren sendikayı 8.250'den, işçi sendikası 13.500 den acmış.

bu mantık ile 10bini görür gibi geldi

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Düzgün demokratik bil ülkede böyle bir komisyon olması çok saçma.
    Sendikalar sendika gibi sendika olaydılar işçiler birleşip bütün ülkede her işkolunda genel grev olurdu, hayat dururdu, istedikleri ücreti de kabul ettirebilirlerdi.

Çok medeni dediğimiz avrupa ülkelerinde böyle yürüyor işler.
    Bakın mesela İsveç'de asgari ücret diye bir kavram da yok ama sendikalar güçlü, bizdekiler gibi sarı sendika da değiller, ofiste çalışan yazılımcı bile sendika üyesi oluyormuş. Haliyle doğru düzgün yaşayacak maaşı hepsi alıyor, öyle büyük gelir farkı oluşmuyor, hem iyi yaşayabiliyorlar hem de yazın en az 1 ay izin gibi hakları da var.
    İşçi hakları sınıf mücadelesi ile alınır. Bu asgari ücret tespit komisyonu da 12 eylül darbesinden kalan garabet. Sendikaların bu toplantılara katılması bile saçmalık.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Türkiye de bu zam olayları komple dalavere üç kağıt... benim tahminim 10 bin üzerinde bir rakam olacak çünkü 5500 lirayı enflasyon rakamıyla çarpınca 10 bin geçiyor. şimdi Türkiye de sağlam bir kriz var ama dünya da genel olarak krizler oluşmakta, bir yandan da bakıyorum da dünyada kriz olmak zorunda çünkü sanayi devriminden sonra insan hayatı çok kolaylaştı ve bilinçsizce nüfus artışı oldu fakat artık yeni devirde az ama kalifiye insan nüfusu gerekiyor, yani şu anda çok kaba tabirle tahmin ettiğim zaman 8 milyar nüfusun 4 milyardan fazlası gereksiz bence.

onları suçlamıyorum bu arada çünkü onlar dünyaya gelirken kendi istekleri ile gelmediler. onların anneleri ve babaları bilinçsizlerdi... Artık bilinçsizce dünyaya veba gibi yayılmayı bırakacağız ama bir nesil bu kalabalık ortamın berbat yönlerini çekmek zorunda kalacak. toplumlarda bilinçlenme yavaş oluyor, kalabalığın kötü olduğu konusunda eninde sonunda çoğunluk hemfikir olacak.

insan medeniyeti gelişmek zorunda, insanlık büyümek zorunda ve yükselen nüfus ile medeniyeti geliştirmek daha da zorlaşır ve kaynaklar boş yere harcanmış olur ve gelecekte çok değerli olacak şeyleri şimdiden çöp etmiş oluruz...

edit: aslında bakacak olursak benim şu anda kullandığım 600cc motosiklet fuzuli bir şey, tamamen kendimi tatmin etmek için var ve aslında ben bunu kullandığım sürece gelecek nesiller için çok kıymetli olabilecek fosil yakıtı boşa harcıyorum.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye de bu zam olayları komple dalavere üç kağıt... benim tahminim 10 bin üzerinde bir rakam olacak çünkü 5500 lirayı enflasyon rakamıyla çarpınca 10 bin geçiyor. şimdi Türkiye de sağlam bir kriz var ama dünya da genel olarak krizler oluşmakta, bir yandan da bakıyorum da dünyada kriz olmak zorunda çünkü sanayi devriminden sonra insan hayatı çok kolaylaştı ve bilinçsizce nüfus artışı oldu fakat artık yeni devirde az ama kalifiye insan nüfusu gerekiyor, yani şu anda çok kaba tabirle tahmin ettiğim zaman 8 milyar nüfusun 4 milyardan fazlası gereksiz bence.

onları suçlamıyorum bu arada çünkü onlar dünyaya gelirken kendi istekleri ile gelmediler. onların anneleri ve babaları bilinçsizlerdi... Artık bilinçsizce dünyaya veba gibi yayılmayı bırakacağız ama bir nesil bu kalabalık ortamın berbat yönlerini çekmek zorunda kalacak. toplumlarda bilinçlenme yavaş oluyor, kalabalığın kötü olduğu konusunda eninde sonunda çoğunluk hemfikir olacak.

insan medeniyeti gelişmek zorunda, insanlık büyümek zorunda ve yükselen nüfus ile medeniyeti geliştirmek daha da zorlaşır ve kaynaklar boş yere harcanmış olur ve gelecekte çok değerli olacak şeyleri şimdiden çöp etmiş oluruz...

edit: aslında bakacak olursak benim şu anda kullandığım 600cc motosiklet fuzuli bir şey, tamamen kendimi tatmin etmek için var ve aslında ben bunu kullandığım sürece gelecek nesiller için çok kıymetli olabilecek fosil yakıtı boşa harcıyorum.
    Suanki sistem daha az maliyetli olmasa, kölelik kalkmazdi.

Biz bu sistemin hem iscisi, hem musterisiyiz. Yani buyumenin siniri yok. Arz da sonsuz, talep te. Ne kadar cok insan, o kadar cok uretim ve ayni miktarda satis.

Ne kadar cok insan, o kadar para,güç.

Para istemese bu dunyada bu kadar cok insan olmazdi. Dunyanin yarisina sahip azinlik; dunya uzerindeki sınırlarını artirdikca, dunyanin diger yarisina sahip milyarlarca cogunluk hem zenginligindem oluyor hemde kuculen yasam alanini daha fazla insanla paylasmak zorunda kaliyor.

Azinlik doymuyor. cogunluga verdigi parayi kurusu kurusuna geri aliyor.

Azinlik doymuyor. Parasi olmayana kredi veriyor. krediden verdigi parayi da aliyor, cunku malini satiyor.

Krediyi geri alamazsa hem malini geri aliyor, hemde emegine karsilik verdigi paranin 1/4unu kesiyor.

Köle gibi calisan azinliktan olan kişi, zorunlu ihtiyaclarini karsilamak icin daha fazla calisiyor. Azinliga daha fazla emek hibe ediyor.
    espresso ve fatih.met bunu beğendiler.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    kimsenin göz önünde bulundurmadıgı birşey fiyatı 5 hane üzerine çıkarırlar bu sene amaç milleti enflasyona ezdirmemek delik seçim sloganı atabilmek hahahaha

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Suanki sistem daha az maliyetli olmasa, kölelik kalkmazdi.

Biz bu sistemin hem iscisi, hem musterisiyiz. Yani buyumenin siniri yok. Arz da sonsuz, talep te. Ne kadar cok insan, o kadar cok uretim ve ayni miktarda satis.

Ne kadar cok insan, o kadar para,güç.

Para istemese bu dunyada bu kadar cok insan olmazdi. Dunyanin yarisina sahip azinlik; dunya uzerindeki sınırlarını artirdikca, dunyanin diger yarisina sahip milyarlarca cogunluk hem zenginligindem oluyor hemde kuculen yasam alanini daha fazla insanla paylasmak zorunda kaliyor.

Azinlik doymuyor. cogunluga verdigi parayi kurusu kurusuna geri aliyor.

Azinlik doymuyor. Parasi olmayana kredi veriyor. krediden verdigi parayi da aliyor, cunku malini satiyor.

Krediyi geri alamazsa hem malini geri aliyor, hemde emegine karsilik verdigi paranin 1/4unu kesiyor.

Köle gibi calisan azinliktan olan kişi, zorunlu ihtiyaclarini karsilamak icin daha fazla calisiyor. Azinliga daha fazla emek hibe ediyor.
    O vahşi kapitalizm. Artık devir değişti. Azınlık yine para kazanmak istiyor ama bunun sürdürülebilir olmasını istiyor. Düşünün, Mercedes'in patronusunuz. Amacınız mümkün olduğunca araç satıp zenginleşmek. Fakirleşmiş Türkiye'nin fakirleşip Mercedes alabilecek 3-5 kişinin kalması mı işinize gelir, yoksa Türkiye'nin zenginleşip yüzbinlerce kişinin Mercedes alabilir hale gelmesi mi?

Azınlık için gelişmiş ülke pazarları doldu doluyor. Yeni pazar gerekiyor. Onun için, ülkelerin fakirleşmesinden ziyade zenginleşmesini isterler. En kötü niyetle düşünürsek Araplar gibi gelişmemiş ama zengin ülke isterler -ki kendilerine rakip çıkmasın. Ama hiçbir kapitalist zihniyet şu an fakir insan istemez. Dış güç yüzünden fakirleşiyoruz kısmı yalan. Doğruysa bile bunlarla mücadele sözü verenlerin alayı beceriksiz.
    espresso, DickName ve hasmet bunu beğendiler.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Artık yok
    Meslek odalarının, sendikaların etkinliği ve yetkinliği azaltıldıkça, azaltılmasına izin verildikçe asgari ücret 15 olsa ne olur? Asgari ücretin değil, asgari ücretli çalışan sayısının fazla olması gelir adaletsizliğini alım gücünü düşürüyor. Patronlara baksan yemeğini verir maaş vermez, sonra da karnın doyuyor nankör der.
    Hak aranmadıkça hiç bişey olmaz, her yıl kötüye gidilir.
    Bu arada 9500-10500 arası olacak gibime geliyor. Seçim ekonomisinin bu yıl erken geleceğini var sayarsak marttan sonra eski haline döner maaşın alım gücü.

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Tahminim 8250 yada 8750 tl olacak. Ama malesef ilk 3 ay içerisinde zam gelecek her şeye ve anında para pul olacak. ( İşçi çıkarmada cabası). Şu saçma sapan ihalelere akan paralar çifçi ye verilse eminim sorun morun kalmayacak...
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O vahşi kapitalizm. Artık devir değişti. Azınlık yine para kazanmak istiyor ama bunun sürdürülebilir olmasını istiyor. Düşünün, Mercedes'in patronusunuz. Amacınız mümkün olduğunca araç satıp zenginleşmek. Fakirleşmiş Türkiye'nin fakirleşip Mercedes alabilecek 3-5 kişinin kalması mı işinize gelir, yoksa Türkiye'nin zenginleşip yüzbinlerce kişinin Mercedes alabilir hale gelmesi mi?

Azınlık için gelişmiş ülke pazarları doldu doluyor. Yeni pazar gerekiyor. Onun için, ülkelerin fakirleşmesinden ziyade zenginleşmesini isterler. En kötü niyetle düşünürsek Araplar gibi gelişmemiş ama zengin ülke isterler -ki kendilerine rakip çıkmasın. Ama hiçbir kapitalist zihniyet şu an fakir insan istemez. Dış güç yüzünden fakirleşiyoruz kısmı yalan. Doğruysa bile bunlarla mücadele sözü verenlerin alayı beceriksiz.
    Teoride haklisin hocam. Ama her şahis icinde bulundugu şartlardan, toplumdan, duzenden sorumludur. Ben icinde oldugum şartlari göz onunde bundurarak konusmak zorundayim.

4 sene once ciplak ogretmen maasimin maks 1/3 u barinma ihtiyacimi karsiliyordu. Suan yasadigim yerde kiralar 10k. Yanu ciplak ogretmen maasimin tamami.

Yarin maasim kiraya yetmeyecek. 37 yasinda devletin ogretmeninin 1 numarali problemi barinma.

Tamam ulkenin anasi mikildi. Ama 4 senede ulke 3 kat fakirlesmedigine gore, ortada bariz servet aktarimi soz konusu.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    O yöneticilerin beceriksizliği sonucu oluşan servet transferi. Ona katılıyorum. Demek istediğim, Türk insanının fakirleşmesinden memnun olan bir ticari girişim olamaz (Parayı devletten cukkalayan firmaları ayrı tutuyorum).
    Mr.wind ve hasmet bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    8250 8500 GİBİ BİR rakama bağlarlar hiçkimse enflasyon oranında zam yapamaz asgari ücrete o kahramanlar malesef aramızdan ayrılıp gitti
    birde 10000 olursa işçi çıkartmlar olur diyorlar hiçbir firma işçi çıkartmaz sattığına zammı koyar geçer alan memnun satan memnun olur
    cbr1100 xx bunu beğendi.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8250 8500 GİBİ BİR rakama bağlarlar hiçkimse enflasyon oranında zam yapamaz asgari ücrete o kahramanlar malesef aramızdan ayrılıp gitti
    birde 10000 olursa işçi çıkartmlar olur diyorlar hiçbir firma işçi çıkartmaz sattığına zammı koyar geçer alan memnun satan memnun olur
    haziran ayındaki asgari ücret artışından sonra çevremde ne kadar insan işsiz kaldı tahmin edemezsin.

Sana en basitinden söyle söyleyeyim, sen dışarı cıkıp yemek yediğinde 120 lira hamburgere veriyorsun. Ancak bir yemek firmasından tüm personellerine yemek alacagın zaman kişi başı max yemeğin 25 lira olmasını istiyorsun. Mesela yemek firmaları ciddi sayıda personel cıkarttı cunku işletmeler asgari ücret oranını gectim tüketim maddelerine gelen zammı bile yansıtmalarına izin vermedi fiyatlara.

Kücük işletmelerdeki zaten cogu herkes tek başına yürütmeye başladı. bakkal bile sabah 7 gece calısıyor. eskiden 2 kişilerdi.

asgari ücret 1000 tl bile artsa adam cıkarma olayı devam edecek, artış oranına göre cıkarılan sayı artacak.
    hasmet bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    speederbike
    İyi oluyor. Ülke daha iyi, ekonomi gelişiyor. Daha ilerisini de görür millet umarım.
    Alper_tim, fatih.met ve DickName bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haziran ayındaki asgari ücret artışından sonra çevremde ne kadar insan işsiz kaldı tahmin edemezsin.

Sana en basitinden söyle söyleyeyim, sen dışarı cıkıp yemek yediğinde 120 lira hamburgere veriyorsun. Ancak bir yemek firmasından tüm personellerine yemek alacagın zaman kişi başı max yemeğin 25 lira olmasını istiyorsun. Mesela yemek firmaları ciddi sayıda personel cıkarttı cunku işletmeler asgari ücret oranını gectim tüketim maddelerine gelen zammı bile yansıtmalarına izin vermedi fiyatlara.

Kücük işletmelerdeki zaten cogu herkes tek başına yürütmeye başladı. bakkal bile sabah 7 gece calısıyor. eskiden 2 kişilerdi.

asgari ücret 1000 tl bile artsa adam cıkarma olayı devam edecek, artış oranına göre cıkarılan sayı artacak.
    küçük esnafın belinin büküldüğü doğru lokanta berber manav market 3 harfliler hariç ben çok büyük bir gıda firmasında çalışıyorum asgari üçret 10000 olsun 12000 olsun eleman çıkartma olmuyor adam gıda ürünü üretiyor o yüzden hiç bakmıyor zam mı geldi etiket değişiyor ertesi gün
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    2023 te lozan bitsin bak nasıl dünya lideri oluyoz
    adam size aya dört şeritli yol yaptı daha ne istiyonuz kafirler fet*cümüsünüz lan siz yoksa
    lordum başkumandan son halifemiz bu senede uygun zammı verir siz fazla düşünmeyin abilerim

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)