Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Yurt Dışından Gelen Hemşerilerimiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "TÜRKLER özentilik sonucu İslam inancını benimsemiştir" bile diyebiliriz. Tabii ki burada "tek Tanrı inancı" durumu da büyük bir etken. Türkler neye inanırdı? "KÖK TENGRİ" Bu ne demek? "MAVİ GÖKYÜZÜ"
    Yıllardır bize yutturulan "Türkler zaten tek tanrılı inanca sahipti bu yüzden İslam'a geçmeleri kolay oldu." palavradan öte değildir.Eski Türk pagan inancının merkezinde Gök Tanrı olsa da bir çok farklı tanrılar mevcuttur.

Tengri – Gök tanrısı. Her şeyin yaratıcısıdır. Tengri, Göksel küreyi kontrol eden Türk panteonunun ana tanrısıydı.
    Kayra (veya Kaira) – Evrenin yüce Tanrısı. Türk mitolojisinde Tanrı'nın ruhu ve yaratıcı tanrıdır. Gök tanrısının oğludur.
    Erlik veya Erklik-Erklikhan – Ölülerin ve yeraltı dünyasının tanrısı. Panteondaki orijinal tanrılardan birisidir.
    Ülgen (veya Ulgen) – İyilik tanrısı. Kayra'nın oğlu. "Türk" ve "Moğol" mitolojisinde yaratıcı tanrıdır.
    Mergen – Bilgelik tanrısı. Kayra'nın oğlu. Bolluk ve bilgi tanrısıdır.
    Kızagan – Avrupa Hunlarının savaş tanrısı. İlk Türklerin bir savaş tanrısı yoktu. Kızagan, Kayra'nın oğlu ve Ulgan'ın kardeşidir.
    Umay veya Umai – Bereket tanrıçası. Aynı zamanda bekaret tanrıçasıdır ve bu nedenle kadınlar, anneler ve çocuklar ile ilgilidir
    Kubai – Doğum ve çocuk tanrıçası. Doğum yapan kadınları korur. Çocuklara ruh verir.
    Koyaş veya Kuyaş – Güneş Tanrısı. Koyaş, Gök Tengri'nin ve yer Tanrıçasının oğludur.
    Ak Ana – Yaratılış tanrıçası. Türk halkının ilkel yaratıcısı-tanrıçasıdır. su tanrıçası olarak bilinir.
    Ay Ata – Ay Tanrısı. Mitolojiye göre, o bir ay tanrısı ve Gun Ana ile birlikte gökyüzünün altıncı katında yaşıyor.
    Gün Ana – Güneş Tanrıçası. Kazak ve Kırgız mitolojilerinde ortak tanrıçadır.
    Yel Ana – Rüzgar tanrıçası. Macar mitolojisinde "rüzgar Kraliçesi" olarak adlandırılır.
    Yel İyesi – Rüzgar tanrısı. Macar folklorunda "rüzgar kralı"olarak da anılır.
    Bürküt Ata – Kartal Tanrısı. Güneşi ve gücü sembolize eder.
    Od Ata or Öd-Ögöd – Zaman tanrısı. Türk mitolojisinde zamanın kişileştirilmesi olarak görülür. Genellikle zaman atı ve Ödlek ile görülür
    Boz Tengri – Çoğunlukla toprak ve bozkırların tanrısı olarak kabul edilir
    Ayzıt – Güzellik tanrıçası. Aynı zamanda Sibirya'da Yakut halkının ana tanrıçasıdır.
    Su İyesi – Su tanrıçası. Su Ana'nın peri benzeri bir yüzü olan çıplak bir genç kadın olarak göründüğü söylenir.
    Su İyesi – Su tanrısı. Vücudu yosun ve çamurla kaplı, kurbağa benzeri bir yüzü, yeşilimsi sakalı olan yaşlı bir adam olarak görünür.
    Od Ana – Ateş tanrıçası. Ayrıca evlilik tanrıçası olarak da adlandırılır. Moğol folklorunda " ateş Kraliçesi "olarak anılır.
    Od Ata – Ateş tanrısı. Moğol mitolojisinde Od Han "ateş kralı" olarak anılır. Moğolistan'ın şamanist geleneklerinde ateş ruhudur.
    Etügen –Dünya Tanrıçası. Adı, yeryüzünün kutsal Dağı ve eski Türklerin bereket tanrıçası Ötüken'den geliyor.[1]
    Hürmüz (mitoloji)[2][3] or Kurmez – Ruhların tanrısı. Ayrıca Moğol mitolojisinde ve şamanizminde 55 Tanrının şefi olarak tanımlanan bir tanrıdır.
    Jaiyk –Nehirlerin tanrısı. Daha önce Altay mitolojisinde Dayık olarak bilinen Türk panteonunda bir tanrıdır. 17 nehrin kavşağında yaşadığı söylenir.
    Alaz – Türk mitolojisinde ateş tanrısı. Alas-Batır veya bazen Alaz Han olarak da bilinir.
    Bayanay – Av Tanrıçası. Aynı zamanda Yakutlar için ormanların ve neşenin tanrıçasıdır.
    Kailyn - Kral ve kraliçelerin tanrısıdır.
    Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%B...erinin_listesi

Bu arada konuyu çok dağıttık sanırım.
    espresso, Voltaren ve xtrafrozen bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yalnız bu Simit BOZDAĞIT hırtından hiç birşey olmaz. Ona ümit bağlayacağınıza Mıstafa SARIDUL'a bağlayın.

espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllardır bize yutturulan "Türkler zaten tek tanrılı inanca sahipti bu yüzden İslam'a geçmeleri kolay oldu." palavradan öte değildir.Eski Türk pagan inancının merkezinde Gök Tanrı olsa da bir çok farklı tanrılar mevcuttur.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%B...erinin_listesi

Bu arada konuyu çok dağıttık sanırım.
    Yalnız bunların birçoğu İslam'a geçiş sürecinden sonra olan "mitoloji" efsaneleri. "Altay mitolojisi" diye de geçer de. Altay dediğimiz topluluk zaten Hun, Göktürk, Uygur, Karahanlılar vb. devletlerin hakimiyeti altında yaşayan ufak bir topluluk. "TÜRK İNANCI" ile genel olarak bağdaştırılacak bir kavim değil.

Türk (Altay) mitolojisi diye bir şey var Youtube üzerinden de rahatlıkla dinlenebilir. Klasik Adem-Havva, Nuh olayı ya da dünyanın yaratılış hikayesini "kendine göre" anlatıyor. Şeytan yok da Erlik diye bir karakter var mesela vb. Bu da dediğim "etkilenme-özenme" sürecinden sonra olan bir şey. 2. Göktürk dönemi sonrası diyeyim ya da "Kül Tigin Yazıtları (732), Bilge Kağan Yazıtları (735)" sonrası da diyebiliriz. Zaten 2. Göktürk dönemine göre bizim böyle bir efsaneden haberimiz de yok. Zamanla kulaktan kulağa yayılan hikayelerin, kendi kültürüne göre uyarlanma şekli.

Hatta TÜRK TÖRESİ der ki; "Üstte mavi gök (KÖK TENGRİ) çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir” Gökyüzünü Tanrı olarak benimsedikleri açıktır.

İslam'da olduğu gibi yan karakterler tabii ki olabilir. Bu mantıkla bakarsak "şeytan, cebrail, mikail" vb. bir çok yan Tanrı İslam'da da var. Ama tek bir yere bağlı.

Amaaaaaaan, soyut inanç ve dogma şeyleri bu kadar konuşmak bir süre sonra zaman kaybı. "Türkler" derken "hangi Türkler" demek lazım. Ben Göktürk üzerinden konuşuyorum. Yoksa "Hazar Kağanlığı (650-950 civarı)" da Türk ama Musevi (785 ve sonrasında)?

İnancını pekiştirmek isteyen, benzer bir inanca sarılmış ve harmanlamış işte... Ama bu ne kılıç zoru ile oldu ne de Türkler "genel olarak" çok Tanrılı idi.

Yoksa Göktürk'ü yıkan kimler? Uygular ve Karluklar mesela .. e Karluklar da TÜRK ... Karluklar da mesela İslam'ı ilk kabul eden Türk toplumudur ama devleti değildir.

Bu iş bir INCEPTION yani ama Göktürk varken altında yaşamış olan Altay topluluğunun inancı ve mitleri koskoca bir devlete tabii ki yansıtılamaz.
    Voltaren bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu olayın daha farklı versiyonları var; Sadece ülke değiştirince değil, şehir değiştirince bile insanlara bir şeyler oluyor. Yaz mevsiminde Antalya'da yabancı plaka görmekten nefret eder oldum. Yalnız şunu belirteyip, Antalyalılar trafikte çok iyi demiyorum, yanlış anlaşılmasın.
    Misal, bu örneği daha öncede verdim, Burdur da çok rahat araç sürebilirsiniz, ama Antalya'ya gelmiş bir 15 plaka görürseniz çok dikkatli olmalısınız.
    Son zamanlarda ise en çok burada gördüğüm 06 plakalar dikkatimi çekiyor. En böyle umursamaz, trafikte bir ben varım tavrı çoğunlukla onlarda.
    Hayır yani, satın aldığın şey en fazla 5-10 günlük otel odasının kullanımı, şehri veya yolları satın almıyorsunuz.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız bu Simit BOZDAĞIT hırtından hiç birşey olmaz. Ona ümit bağlayacağınıza Mıstafa SARIDUL'a bağlayın.

https://imgyukle.com/f/2022/08/03/VwFaw8.jpg
    ben güveniyorum, ben ona ümit bağladım, en azından kendimce kırmızı çizgi gördüğüm konularda söylemleri sonradan değişen bir insan değil... sığınmacılar için "Entegrasyon" kelimesini Mansur yavaş dahi kullandı, bana sormadan kimi neye entegre ediyorsunuz, filistinliler var çalıştığımız yerde, içtiğim su şişesine kadar çalınıyor. istemiyorum sığınmacı falan.

bazıları diyor ki "iktidar -sığınmacıları gönderecez- dediği dakikada Zafer Partisi'nin oylarının %80 kadarı erir"... yani bu kadar kolay mı? dansöz gibi kıvıranlara inanacak takati kaldı mı insanların? yani bazen düşünmeden konuşanlar gerçekten sinir bozuyor...

sen sevmiyor olabilirsin ama bir eleştiride bulunurken ciddi olman gerek.

her gün dansöz gibi kıvıran adamlara mı güvenelim? bu akp kadrosu fütursuzca millete sallarken hiç bir muhalifin sesi çıkmıyor? en son ne oldu hatırlarsınız sanıyorum; SS televizyonda Ümit Özdağ'a salladı hadsizce edebsizce ve karşılığını çok güzel aldı,

yani kardeşim henüz daha konuşmasını bile bilmeyen bu hükümet kadrosunun hakkından Ümit Özdağ gibiler gelir... Ben öyle düşünüyorum, önce konuşmasını bilecekler, bıktık bu sokak serserilerinden, alaycı tavırlarından. Siyasetçi dediğin adam olacak, abuk subuk fütursuzca konuşmayacak. Bu Türkiye'ye özgü değil, Joo Biden geçenlerde gazeteciye nasıl küfür etmişti hatırlarsınız, la kardeşim sen kimsin ya? Siyasetçiler halka örnek olması gerekirken nedir bu tablolar?

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)