Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sakarya’da Çaldığı Motosiklet İle Kaza Yapan Genç

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı burak arslan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu taş bana geldi galiba sjw ne demek bilmiyorum evet hümanist ve sosyalist bir insanım fakat ılık hiç değilim.

Söylediklerinizin tek bir kelimesine bile katılmıyorum fakat düşüncelerinizi söyleyebilme özgürlüğünüzü sonuna kadar savunurum.

bu konuda anlaşmamız mümkün değil,o yüzden tartışmayacağım.
    Değerli arkadaşım, hepimizin fikirlerini, düşüncelerini şekillendiren birşeyler olur hayatta. O nedenle günlerce tartışılsa bile çoğu zaman iki tarafın da fikri değişmez. Bu konu özelinde sizinle zıt kutuplarda da olsak ben de sizin fikirlerinizi daha özgür bir Türkiye'de rahatça ve korkusuzca ifade edebilmenizi istiyorum.

Farklı her fikir zenginliktir.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstek üzerine geldim konuyu okudum,hırsızın kaza yapıp ölmesine sevinmek,en az hırsızlığın kendisi kadar ahlak dışı bir durumdur,geçiniz.
    Önemli olan İnsanların olaylar karşısında ne hissettiği değil. İyi çalışan bir hukuk düzeninin olmasıdır. Bu sayede vatandaşların hakları korunabilir. Örneğin haksız yere suçlanıp mahkum olmazsınız. Hukuk düzeninin namusuyla yaşayan kanunlara uyan vatandaşları koruması, suç işleyenleri adil bir şekilde cezalandırması, ceza infazlarını adil bir şekilde uygulaması gerekir. Namuslu insanlar için taşların bağlandığı köpeklerin salındığı bir ortamda yaşamak ağır bir eziyettir.

İnsanların hırsızlar karşısında ne hissettiği görecelidir. Hırsızlar tarafından mağdur edildiğimde ilk karşılaştığım hırsızı öldüreceğime yemin etmiştim. Yıllar sonra bir hırsızı yakaladığımda değil zarar vermek acımıştım. İnsanların duyguları değişkendir. Bu nedenle çok fazla üzerinde durmaya değmez. Buyrun, aşağıdaki videoda cüzdanı ve telefonu için öldürülen insanı izleyin. Ne hissedeceksiniz? Adam vurulup yere düştükten sonra bile ateş ediyorlar. Olay yerinden araçla uzaklaşırken takla atıp geberseler hümanist damarınız mı kabarır? Öldürülen kişi sevdiğiniz bir yakınınız olsa ne hissedersiniz? Bari bırakalım da insanlar duygularını yaşasın.

https://www.youtube.com/watch?v=qSndXjpNL00

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Buyrun, aşağıdaki videoda cüzdanı ve telefonu için öldürülen insanı izleyin. Ne hissedeceksiniz? Adam vurulup yere düştükten sonra bile ateş ediyorlar. Olay yerinden araçla uzaklaşırken takla atıp geberseler hümanist damarınız mı kabarır? Öldürülen kişi sevdiğiniz bir yakınınız olsa ne hissedersiniz? Bari bırakalım da insanlar duygularını yaşasın.

Motosiklet çalmak ile yukarıdaki bir midir?
    espresso bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet çalmak ile yukarıdaki bir midir?
    Niyetim olayları mukayese etmek değil. Bu adaletsiz dünyada bir yandan ezilip, diğer yandan da suçlular tarafından zarar verilen insanların duygularını sorgulamanın yersizliğini ifade etmek.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bu taş bana geldi galiba sjw ne demek bilmiyorum evet hümanist ve sosyalist bir insanım.

SJW = Social Justice Warriors, bizim gibi; "ne mozaigi ulan, mermer mermer" diyen, gri renk seven, dar bakisli, fasist gorusleri iyi zemin olarak goren toplumlarda, "sozde" insanlarin ve toplumlarin esitligini isteyen kisiler icin kullanilabilecek bir asagilama sozu. Buradaki temel nokta, "sozde" olmasi, onu kacirmayin.

Wikipedia aciklamasi asagidaki gibi;

"
    Sosyal adalet savaşçısı, sıklıkla kullanılan İngilizce biçimiyle social justice warrior veya kısaltmasıyla SJW, feminizm, sivil haklar, gey ve transgender hakları, kimlik politikaları, politik doğruculuk ve çok kültürlülük gibi toplumsal bağlamda ilerici, liberal ve solcu görüşleri destekleyen kişiler için kullanılan bir aşağılama sözüdür.[1][2][3] Kişinin bir SJW olduğunu belirtmek, o kişinin o fikre gerçekten inanmasından daha çok, başka insanlar tarafından takdir almak amacıyla fikri savunduğunu ve bunu yaparken saçma argümanlar kullandığını anlamını verir.[4]

Terim, ilk olarak 20. yüzyılın sonlarında politik doğruculuk fikrini savunan aktivistleri tanımlamak amacıyla kullanıldı.[5] 2010'lu yılların başında terim pozitif anlamını yitirerek, hakaret anlamı kazandı.[5]"

https://tr.wikipedia.org/wiki/Toplum...7%C4%B1s%C4%B1

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:08 ----------

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önemli olan İnsanların olaylar karşısında ne hissettiği değil. İyi çalışan bir hukuk düzeninin olmasıdır. Bu sayede vatandaşların hakları korunabilir. Örneğin haksız yere suçlanıp mahkum olmazsınız. Hukuk düzeninin namusuyla yaşayan kanunlara uyan vatandaşları koruması, suç işleyenleri adil bir şekilde cezalandırması, ceza infazlarını adil bir şekilde uygulaması gerekir. Namuslu insanlar için taşların bağlandığı köpeklerin salındığı bir ortamda yaşamak ağır bir eziyettir.

İnsanların hırsızlar karşısında ne hissettiği görecelidir. Hırsızlar tarafından mağdur edildiğimde ilk karşılaştığım hırsızı öldüreceğime yemin etmiştim. Yıllar sonra bir hırsızı yakaladığımda değil zarar vermek acımıştım. İnsanların duyguları değişkendir. Bu nedenle çok fazla üzerinde durmaya değmez. Buyrun, aşağıdaki videoda cüzdanı ve telefonu için öldürülen insanı izleyin. Ne hissedeceksiniz? Adam vurulup yere düştükten sonra bile ateş ediyorlar. Olay yerinden araçla uzaklaşırken takla atıp geberseler hümanist damarınız mı kabarır? Öldürülen kişi sevdiğiniz bir yakınınız olsa ne hissedersiniz? Bari bırakalım da insanlar duygularını yaşasın.

Onemli olan tek basina hukuk degildir. Hukuk, denetim, uygulama, egitim vs, bunlarin hepsinin birlikte uyum icinde calismasidir. US'te hukuk deli gibi calisiyor, binlerce cezaevi var (hatta bazilarini ozel sirketler isletiyor), binlerce suclu var, binlerce sartli tahliye ile calisan insanlar var. Ama egitim var mi yok? Olmadigi surece suclu sayisi artacak.

Bizde ise hic biri yok. Egitim boktan, kanunlara uyuma denetim yok, hukuksal facialar var. ne bekliyorsunuz? Sadece hukuk bunlari tek basina cozebilecek mi ?

Ornek vereyim;

Motosikletinizin on tekerini kaldirdiniz, hiz siniri 50 olan bir sehir ici caddede 90 ile gidiyorsunuz, ileride polis durdurdu. Az bir para cezasi ile kurtulursunuz, cunku hukuk yarali.

Hukuk gucu kuvvetli olsaydi diyelim ki 6000TL ceza verilsin, ya da 3 yil boyunca devlet hastanesinde psikolojiden rapor almaniz gereksin. Ne yapar motosiklet surucusu? Ya aglar, abiiiii abiiii yapma abiiii, ya da rusvet vermeye calisir, abi yok mu bi caresi bunun der.

Hukuk kuvvetli, denetim gucsuz olsa, polis bu herife acir, verir ehliyetini gormeyeyim bi daha der, gonderir. Bizim surucu de agzi kulaklarinda tabii tabii der, 100m otede yine yapar.

Sonucta bu yapilarin guclu bir sekilde birlikte calismasi gerekiyor, bir tanesi bile zayif olunca tam olarak islemiyor iste.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz Türkler çok çok eski bir medeniyetiz. Bize her ne kadar "Türklük = İslam" anlayışı empoze edilmeye çalışılsa da Hz. Peygamber'e Şeriat inmeden yüzlerce yıl önce bile Türkler tarih sahnesinde yer almaktaydı, o dönem denyo Araplar adam olsun diye sürekli onlara Peygamber gönderiliyordu, anca bu kadar olabildiler.

Türkler'in tarih sahnesinde bu kadar uzun süre yer almayı başarabilmelerinin nedeni SJW olmaları, hümanist olmaları, ılık olmaları, "hırsız da olsa insandır" anlayışı değil kardeşini boğdurtacak kadar acımasız ve sert olmalarıydı.

Bu nedenle malımızı, mülkümüzü çalan sığınmacı duvara toslayıp öldü diye de üzülmeyelim ağalar. Kusura bakmayın ama benim çöp oğlu çöp motorum binlerce sığınmacının canından kıymetlidir benim için.
    Bunlara ek olarak;

Bir insanın malını çalma cesareti?
    Hırsızlık yapma cesareti?
    Tecavüz etme cesareti?
    Can alma hakkını kendinde görme cesareti? vs. vs.

Bu dünya bir yazılım ise, bu saydıklarımı yapan insanlar; bu sistemin bozuk kodlardır(.)
    Bu dünya bir çark sistemi ise, bu saydıklarımı yapan insanlar; bu sistemin bozuk çarklardır(.)

Bugüne kadar ILIK insan psikolojisi ıvır zıvır uzmanları "ama bunları topluma kazandırmak lazım" dedi de ne oldu? Ne oldu? ... İstatistik denen bir şey var. Tekrarlanan suçlara, belli suçları işledikten sonra; aynı suçların tekrarlanma oranlarına açın bakın. Ne oldu? Bu işin "1 kişiyi kazanmak isterken farkında olmadan 20 kişiyi kaybetmek" gibi bir ortalaması var.

Demek ki bu sistem işlemiyor(.) Saçma duygusal reaksiyonlara ise gerek yok. Bir şey ya "tam" olur ya da "hiç"(.)

Tam olanlar tam olanlar ile, hiç olanlar ise hiç olanlar ile beraber yaşamalılar(.)

Bir canlının ölmesine sevinmek tabii ki de insanlık onuruna yakışmaz ancak bu bozuk çarkların da toplumda olması kabul edilemez.
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Ne güzel bir haber yahu keşke tüm hırsızların da sonu böyle güzel bitse,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Bakış açısı:

Adamın birini köpek sürüsü akşam vakti kıstırıp parçalayıp boğazlayıp öldürmüş. Çocuklarıyla eşi de "Ne yapsın yavrucaklar, açlarmış demek ki" demiş, her gün bu köpekleri aç kalmasınlar diye kendi kazandıklarıyla beslemiş. Köpekler de demiş ki "Abi, biz boğazladıkça bize yemek geliyor. Hem 5 dişiden 8' er yavrumuz daha oldu, onları da beslemek gerek, daha çok et gerek, daha çok boğazlamak gerek".

Saçma sapan acıtasyonları bırakın artık!
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    suzuki gsx-r 250
    kendi konfor alanınızdan atıp tutuyorsunuz,hayat herkese adil değil,gidin bakın bakın süpermarketlere en fazla alarm bebek mamalarına takılı.
    yok ılık ,yok sjw ,bunlar ne kadar münasebetsiz laflar yahu.
    Hangi eşya,hangi motosiklet insan hayatından değerlidir,siz biliyoır musunuz bu çocuğu suça iten sebepleri de yorum yapma hakkını kendinizde buluyorsunuz,belki zorla çalıştırılıyor,belki sadece motosikletle gezmek istedi,ne biliyorsunuz? şimdi oturup gencecik bir çocuğun ölümüne sevinelim öyle mi?Bakın benim yaşım var,kendimce biraz gördüm geçirdim,bu laflar çok ciddi laflardır,büyük konuşmayın,bir gün hayat size öyle bir tokat atar ki feleğinizi şaşırırsınız.
    Ben başka birşey demeyeceğim ,zaten tartışmaya değer de birşey görmüyorum.
    espresso, Mr.wind ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakış açısı:

Adamın birini köpek sürüsü akşam vakti kıstırıp parçalayıp boğazlayıp öldürmüş. Çocuklarıyla eşi de "Ne yapsın yavrucaklar, açlarmış demek ki" demiş, her gün bu köpekleri aç kalmasınlar diye kendi kazandıklarıyla beslemiş. Köpekler de demiş ki "Abi, biz boğazladıkça bize yemek geliyor. Hem 5 dişiden 8' er yavrumuz daha oldu, onları da beslemek gerek, daha çok et gerek, daha çok boğazlamak gerek".

Saçma sapan acıtasyonları bırakın artık!
    Üstadım ajitastonu yerip onun yerine demagoji yapıyorsun ama...

Örneklerin hiçbiri eşdeğer değil.

Buyrun benden de bir mübalağa: Hırsızlar gebersin diyorsak İstanbul'un nüfusunun taş çatlasın 3-4 milyon olması gerekir. Şu anda içinde oturduğumuz mahalleler evler hep bizim arazilerimiz çalınarak oluştular.

Arazilerimizi çalan hırsızlara para verdik aldık o evleri, onlara kira verdik veriyoruz, onlara çanak tutanlara oy verdik veriyoruz vs vs.

Bazen söylenenlerin nereye varacağını iyi hesaplamak lazım...
    burak arslan, espresso, Mr.wind ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cb250r
    Beyler bayanlar, saygiyla belirtmek istiyorum ki; burda ben hakliyim sen haklisin savasi vermiyoruz. Yalniz verilen orneklerin bircogu objektiflikten uzak, desteklenen fikri hakli cikarma cabasi icinde.

"Burda motosiklet calan gencin olmesi" ve "motosiklet calan gencin olumune sevinmek" uzerine insani bir tartisma, beyin firtinasi yapiyoruz.

Verilen orneklerin hemen hemen hepsi, cinayet, tecavuz, gasp, potansiyel suclu, haneye tecavuz vs gibi farkli suclarin en az birini iceriyor.

Buna paikolojide ingilizce terim ile"bias" deniyor. En basit sekilde, "gecmis deneyimlerin veya verilerin, sonraki deneyim yada olaylara negatif yonde etkisi". Bir nevi onyargi yani.

Tecavuz ne alaka suan? Biz tecavuz mu konusuyoruz? Tecavuz suclusunu onume koysalar oldurmeden once mumkun olan en agir iskenceyi yapar, oldurdukten sonra da etini kopeklere yediririm.

Yada haneme tecavuz etmeye kalkan insani gozumu kirpmadan oldururum 1 saniye bile vicdan yapmam.

Ornek olarak verdiginiz suclar, Konu ile maalesef ilgili degil. Ayrica rica ediyorum birisi bana ILIK kelimesininin hangi anlamda kullanildigini anlatabilir mi?

Tekrar soyluyorum Hirsizlik gibi onursuz bir davranisi, sucu, isleyen cok gence psikolojik rehberlik yaptim. Cezalarini aldilar tabiki. Egitimde ve hukukta merhamet vatana ihanettir.

Ama bu genclerin hemen hemen hepsi topluma kazandirildi. Aralarinda tip fakultesini bitirip doktor olan da var, hayvan ciftligi olan da var. Garson olan da var, vale olan da var, aporcu olan da var, milli takima secilen de var.

Tamam anliyorum. gocmenler, ekonomi, hukuksuzluk, dolar, yoksulluk, yolsuzluk, zengiz insaat, ampul derken cok doluyuz. Ama bu diger butun etkenlerin, munferit bir olay karsisinda objektifligimizi yitirmemize sebep olmamasi lazim.

Ayrica tekrar rica ediyorum su ILIK kelimesini de kullanmayin. kirici oluyor.
    burak arslan ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Konu içinde "ılık" kelimesini ilk ben kullandım ama samimiyetle söylüyorum burada yazı yazan hiç bir arkadaşı kastetmedim. Öyle bir hadsizlik yapmam, yine de bana kırılan, darılan varsa affola.
    Mr.wind ve burak arslan bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Ben "ılık" kelimesini gündelik hayatımda kullanıyorum. Son 20-25 mesajıma bakılırsa da görülebilir. Benim kullanma şeklim "bir konuda net olamamak" ya da "ne şiş yansın ne de kebap" felsefesi ile olaylara yaklaşmak anlamında. Kısacası net olamamak "bu kötüdür" diyememek vs.

Değerli Mr. Wind,

Tecavüz ne alaka? demişsin. Bu kelimeyi ben kullandığım için bana söylemiş olmalısın. Tecavüz, hırsızlık, cinayet vs. çoğu zaman GENETİK bir sorundur.

Bu davranışların muhakkak içgüdü zemininde bir temeli vardır. Onurlu bir insan istediği kadar zor duruma düşsün, bu tarz davranışlar sergilemez, sergileyemez.

Ha aksini düşünen varsa da, kötü bir olay başına geldiği zaman şunu desin; "Ne yapalım, hayatımı berbat etti ama onu da kim bilir buralara ne sürükledi, normaldir".

Her insanın beyni farklı çalışıyor. Kimi zor durumlarda "hırsızlık" tercih eder, kimisi başka şeyler. Sinir sisteminde "bunu yapman gerekli" denilen şeyler vardır ve bu herkeste aynı değildir.

Bahsettiğim şeylerin bütününü ya da bir kısmını (hırsızlık, tecavüz vs.) emreden bir beyin ise sağlıksız bir beyindir. Bu gelen emirlere karşı koyamayan bir irade ise "zayıf" bir iradedir.

O beyni sadece bastırabilirsin, saf kötülüğünü yok edemezsin. Kapalı kapılar arkasında beyin "mental ferahı" için yine kodlandığı gibi çalışır.
    Mr.wind bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu içinde "ılık" kelimesini ilk ben kullandım ama samimiyetle söylüyorum burada yazı yazan hiç bir arkadaşı kastetmedim. Öyle bir hadsizlik yapmam, yine de bana kırılan, darılan varsa affola.
    Tommygun, bir "insan tanimadan nasil sevilir" in ornegisin Eyvallah
    tommygun bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam oncelikle "sende caldin" lafim icin affola. aslinda o laf size degil, toplumun buyuk cogunlugunu olusturan hirsizlara idi. Kusura bakma tekrar.

Donuyoruz dolasiyoruz ayni yerde dolaniyoruz. emin olun sizi cok iyi anliyorum, ama kendim tam olarak anlasilamiyorum sanirim.

Ben hayatim boyunca hirsizlik dahil hicbir sucu mesrulastirmayi destekleyici bir soylemde bulunmadim. Boyle onursuz bir davranis ta sergilemedim.

Tekrar soylemek istiyorum. Motosiklet calmis bir insan evladi oldugu icin swvinmeyecegim. Keske yasasaydi ve cezasini cekseydi.

Bu vatandasin yaptigi bu onursuz davranisin riski tezahur etmis, genc kaza yapip olmus. Yani bok yoluna gitmis. pisi pisine olmus.

En basindan beri belirtmek istedigim uzere, bu pisi pisine gerceklesen olume ne sevinecegim, nede kutlama yapacagim. Hatta cok uzuldum.

Ben bir ogretmenim. Meslegimin oldukca fazla bir suresini sosyo-ekonomik duzeyi oldukca dusuk bir bolgede, tabiri caizse herturlu pisligin normallesmis oldugu bir bolgede calisarak gecirdim. Bkz Kadriye Moroglu Lisesi.

Sahit oldugum, deneyimledigim olaylari yazsam birakin forum konusunu, kitap cikar. Hemde birkac cilt. Hirsizlik, gasp, bicaklama, silahla yaralama. Vurulan sabikali ogrencimi hastanede ziyarete de gittim.

Dagda 2 sene kalmis, istismara ugramis ogrencime pdr hizmeti de yuruttum. Amcalari dagda leş olmus, babasi hapiste ogrencimi batakliktan cikarmak icin elimden gelen destegi de sagladim.

ogrencilerimin buyuk bir cogunlugu bircok sucun bir sekilde normallestigi bir tarzda hayatina devam ediyor. Ben hicbirine yok olmasi gereken mikrop muamelesi yapmadim.

Guzel seyler de yaptik hocam. Hirsiligi kleptopmani seviyesine getirmis ogrencilerimizi Resmi kurumlar ve kendi yuruttugumuz rehberlik servisi ile rehabilite olmasina destek olduk.

Beni rol model olan 10larca ogrencime sigarayi biraktirdim. Organize suc orgutlerinin parcasi olmayi hayatinin en buyuk gayesi edinmis bilmem kac ogrencime bu yoldan donmesi icin destek sagladim.

Hocam ne guzel, nispetem duzgun bir cografyada, guzel insanlar tarafindan yetistirilmissiniz. Cok sanslisiniz. Duzgun insan olmak, sizin yetistiginiz toplumun dogal bir sonucu.

Benim ogrencilerimin yetistigi cografyanin dogal sonucu suc islemek. Guce tapilan, zayifin ezildigi, bir nevi hayatta kalmak icin duzgun insan olmanin yetmedigi, diger insanlarin hakkini gasp etmenin zaruri oldugu bir toplum bu.

Motosiklet calan insanin can vermesine sevinen insanlari o bolgeye davet ediyorum. sevinecek cok malzemeniz olur, haberlere yansimayan bunun gibi hergun olay duyar ve gorur, neseniz yerine gelir.

Tekrar soyluyorum ve bu konuda cok netim. Genetik sosyopatlari haric tutuyorum, cocuk suc islemez. suca itilir. Ben caldigi motosiklet ile olen hirsizin olumune sevinmeyecegim.
    Şimdi sizi tam olarak anladım ve saygı duydum.Öncesinde size karşı kırıcı herhangi bir şey söylediysem özür dilerim.En azından boş hümanistlik taslamıyorsunuz gerçekten birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz.Kötü ortamdan kurtardığınız,hırsızlıktan,suçtan vazgeçirdiğiniz her insan ile ileride gerçekleşebilecek sayısız hırsızlık,cinayet ve benzeri suçlara belki de engel oldunuz.

Eskiden en azından bende sizin gibi olmaya çalışıyordum.Askerliği karakol kamutanı olarak yaptım.Sorunlu insanları genelde hudut bölgelerine yolluyorlardı.Yani sizin öğrencileri okul bitince bana yolluyorlardı.Araba hırsızından,uyuşturucu bağımlılarına türlü türlü insan vardı.Sizin kadar olmasa da elimden geldiğince örnek olmaya kötü huylarından vaz geçirmeye uğraştım.Karakolda çoğunlukla iyi insanlar ve iyi bir ortam da vardı.Hem benim çabalarım hem askerde karşılaştıkları ortam geldikleri ortama göre çok daha iyi olmasının da etkisiyle sorunlu bireylerde aylar geçtikçe ciddi normalleşme oluyordu.Bazıları ise hiç bir değişiklik olmuyordu.

Askerden sonra iş için mecburen sonra doğup büyüdüğüm o güzel ortam Trakya'dan Bursa/Karacabey'e geldim.Burada hayatımda görmediğim kadar cehalet,hırsızlık,suç,kanunsuzluk gördüm.Başkasının malına zarar vermek,sokak hayvanlarına eziyet etmek,trafik kurallarına hiçe saymak gündelik olaylar.Bir de üstüne mülteciler gelmeye başlayınca suç iyicene patlama yaptı.Can ve mal güvenliğimin sürekli tehdit altında olması,sürekli acaba dışarı çıktığında eşimin başına bir iş gelecek mi?Sürekli olarak motosikletim çalınacak mı?Acaba gene arabama hasar verdiler mi?Acaba şu köşede yeni doğuran hamile kedinin yavrularını ölderecekler mi? ve benzeri normalde kendi memelketimde hiç karşılaşmadığım kafaya takmadığım şeyler artık içimi kemirye başladı.İnsan sürekli korku altında yaşayınca belli bir noktadan sonra insanlığını,hoş görüsünü ve acıma duygusunu kaybetmeye başlıyor.Can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü devlet te tam tersine suçluları cezalandırmak içeride tutmak yerine masumların baskılamaya başlayınca normal insanlar bile psikopatlaşmaya başlıyor.

Özetle burada hırsıza suçluya karşı gördüğünüz acımasızlığın sebebi yine bu suçluların normal insanların can ve mal güvenliğine karşı sürekli bir tehdit oluşturması devletin de buna karşı hiç bir şey yapmaması.Yani bu nefret öfke durup dururken meydana gelmedi.Bu nefret ve öfkeyi suçlular ve kötü insanlar,normal insanların içine koydu.Normal bir insanın hayatını tehtid eden bir unsuru kaldırmak istemesi ve kaltığı için sevinmesi gayet normal ve insanı bir duygudur.

Toplumsal analizi geçip konumuz olan motosiklete gelirsek.Benim hayatımdaki en büyük zevk ve en çok oyalayan şey olan motosikleti bırakmamın iki sebebi var;
    -Ülkenin ekonomisini bu hale getiren hırsızlar.
    -Yaşadığım yerde sürekli her gün sayısız motosiklet çalan hırsızlar.Motosiklet alsam bile çalınması garanti gibi bir şey.Apartmanların içinden kilitli motosikletleri bile çalıyorlar.

Bu yüzden hırsızlara ekstra nefretim var.Benim en büyük zevkimi ve hayata bağlayan şeyi benden çaldılar.

Bu sebeplerden dolayı ben ve benim gibilerin içinde biriken bu öfkeyi ve nefreti maruz görün.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben "ılık" kelimesini gündelik hayatımda kullanıyorum. Son 20-25 mesajıma bakılırsa da görülebilir. Benim kullanma şeklim "bir konuda net olamamak" ya da "ne şiş yansın ne de kebap" felsefesi ile olaylara yaklaşmak anlamında. Kısacası net olamamak "bu kötüdür" diyememek vs.

Değerli Mr. Wind,

Tecavüz ne alaka? demişsin. Bu kelimeyi ben kullandığım için bana söylemiş olmalısın. Tecavüz, hırsızlık, cinayet vs. çoğu zaman GENETİK bir sorundur.

Bu davranışların muhakkak içgüdü zemininde bir temeli vardır. Onurlu bir insan istediği kadar zor duruma düşsün, bu tarz davranışlar sergilemez, sergileyemez.

Ha aksini düşünen varsa da, kötü bir olay başına geldiği zaman şunu desin; "Ne yapalım, hayatımı berbat etti ama onu da kim bilir buralara ne sürükledi, normaldir".

Her insanın beyni farklı çalışıyor. Kimi zor durumlarda "hırsızlık" tercih eder, kimisi başka şeyler. Sinir sisteminde "bunu yapman gerekli" denilen şeyler vardır ve bu herkeste aynı değildir.

Bahsettiğim şeylerin bütününü (hırsızlık, tecavüz vs.) emreden bir beyin ise sağlıksız bir beyindir. O beyni sadece bastırabilirsin, saf kötülüğünü yok edemezsin. Kapalı kapılar arkasında beyin "mental ferahı" için yine kodlandığı gibi çalışır.
    Saygideger Gokhan Aygun,

Genetik yatkinlik yada beynin calisma prensibi hakkinda bilgim yok. Bilim insani yada doktor yada psikolog degilim. Genetik egilimler yada sorunlar hakkinda yorum yapamam.

Ama her ogretmen gibi pdr egitimi aldim, Calistigim okuklarda disiplin kulunda yer aldim. Daha da onemlisi Hirsizlik dahil, farkli suclari islemis yuzlerce ogrenciye Rehberlik ve psikolojik danismanlik hizmeti yuruttum.

Yani anlayacagin, muhtemelen burada benden daha fazla hirsizlik yapmis insanla muhatap olmus insan yoktur.

Yuruttugumuz calismalarin bircogu akademik olarak kayda gecti. Bircok ogrenci icin Ram servisleri, pedagoglar, Devlet hastanelerindeki psikiyatrist ile ortak calisildi.

Cok net bir sekilde soyleyebilirim ki, hirsilik yapan genclerin %80 i fakirlikten, geriye kalan %20si akran baskisi, kimlik bunalimi, eksik degerler egitimi, yetistigi cevre, kendini ispat etme cabasi, arkadas grubuna ait olma cabasi gibi sebeplerden hirsilik eylemini gerceklestirdiler.

%0 ı, yani hicbiri, baska bir suc islemedigi gibi(tecavuz, gasp, cinayet vs) bu suclara herhangi bir yatkinlik ta gostermedi.

Bu degerlendirmeleri yapanlar rastgele insanlar degil, isin uzmanlari.

Kendi degerlendirmemi anlatayim. Bu genclerin hepsinin senden benden tek farki, hirslik yapmasi idi. Hepsinin anasi babasi kiz kardesi var. Halisaha da beraber futbol da oynadik, universite sinav tercihlerini de yaptik, oglen doner de yedik.

Tabi ki bu bahsettigim gencler henuz yolun basinda gerekli yardimi alip, topluma kazandirilmis gencler. Gereken yardimi almasa azili suclu haline donusebilirlerdi.

Ama onlarin hicbiri saf kotu degildi. Hatta kotu bile degildi. Inan bana kafede kahveni getiren, restoranda yemegini getiren, otoparkta arabani yikayan, hayvan pazarinda toka yapip pazarlik yaptigin, yolda kaldiginda arabani iten, yasli insanlara yol veren, apartmanda kapini acan, manavda sebzeni tartan, statta gol olunca kolkola girdigin insanlar bunlar.

Konuyu cok uzatmak istemiyorum ama, tekrar ozet gecmek istiyorum. Motosiklet calmis bir genc tecavuz yada cinayet sucu islemis bir kisi degildir. Bu sucun cezasi olum de degildir. Hadi icgudulerimiz ic sesimiz araciligi ile "toplumdan bir suclu eksildi" cumlesini beynimizde yankilasa da, bu durum icin sevinmek gerekmez.

saygilar
    Gökhan_Aygün ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi sizi tam olarak anladım ve saygı duydum.Öncesinde size karşı kırıcı herhangi bir şey söylediysem özür dilerim.En azından boş hümanistlik taslamıyorsunuz gerçekten birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz.Kötü ortamdan kurtardığınız,hırsızlıktan,suçtan vazgeçirdiğiniz her insan ile ileride gerçekleşebilecek sayısız hırsızlık,cinayet ve benzeri suçlara belki de engel oldunuz.

Eskiden en azından bende sizin gibi olmaya çalışıyordum.Askerliği karakol kamutanı olarak yaptım.Sorunlu insanları genelde hudut bölgelerine yolluyorlardı.Yani sizin öğrencileri okul bitince bana yolluyorlardı.Araba hırsızından,uyuşturucu bağımlılarına türlü türlü insan vardı.Sizin kadar olmasa da elimden geldiğince örnek olmaya kötü huylarından vaz geçirmeye uğraştım.Karakolda çoğunlukla iyi insanlar ve iyi bir ortam da vardı.Hem benim çabalarım hem askerde karşılaştıkları ortam geldikleri ortama göre çok daha iyi olmasının da etkisiyle sorunlu bireylerde aylar geçtikçe ciddi normalleşme oluyordu.Bazıları ise hiç bir değişiklik olmuyordu.

Askerden sonra iş için mecburen sonra doğup büyüdüğüm o güzel ortam Trakya'dan Bursa/Karacabey'e geldim.Burada hayatımda görmediğim kadar cehalet,hırsızlık,suç,kanunsuzluk gördüm.Başkasının malına zarar vermek,sokak hayvanlarına eziyet etmek,trafik kurallarına hiçe saymak gündelik olaylar.Bir de üstüne mülteciler gelmeye başlayınca suç iyicene patlama yaptı.Can ve mal güvenliğimin sürekli tehdit altında olması,sürekli acaba dışarı çıktığında eşimin başına bir iş gelecek mi?Sürekli olarak motosikletim çalınacak mı?Acaba gene arabama hasar verdiler mi?Acaba şu köşede yeni doğuran hamile kedinin yavrularını ölderecekler mi? ve benzeri normalde kendi memelketimde hiç karşılaşmadığım kafaya takmadığım şeyler artık içimi kemirye başladı.İnsan sürekli korku altında yaşayınca belli bir noktadan sonra insanlığını,hoş görüsünü ve acıma duygusunu kaybetmeye başlıyor.Can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü devlet te tam tersine suçluları cezalandırmak içeride tutmak yerine masumların baskılamaya başlayınca normal insanlar bile psikopatlaşmaya başlıyor.

Özetle burada hırsıza suçluya karşı gördüğünüz acımasızlığın sebebi yine bu suçluların normal insanların can ve mal güvenliğine karşı sürekli bir tehdit oluşturması devletin de buna karşı hiç bir şey yapmaması.Yani bu nefret öfke durup dururken meydana gelmedi.Bu nefret ve öfkeyi suçlular ve kötü insanlar,normal insanların içine koydu.Normal bir insanın hayatını tehtid eden bir unsuru kaldırmak istemesi ve kaltığı için sevinmesi gayet normal ve insanı bir duygudur.

Toplumsal analizi geçip konumuz olan motosiklete gelirsek.Benim hayatımdaki en büyük zevk ve en çok oyalayan şey olan motosikleti bırakmamın iki sebebi var;
    -Ülkenin ekonomisini bu hale getiren hırsızlar.
    -Yaşadığım yerde sürekli her gün sayısız motosiklet çalan hırsızlar.Motosiklet alsam bile çalınması garanti gibi bir şey.Apartmanların içinden kilitli motosikletleri bile çalıyorlar.

Bu yüzden hırsızlara ekstra nefretim var.Benim en büyük zevkimi ve hayata bağlayan şeyi benden çaldılar.

Bu sebeplerden dolayı ben ve benim gibilerin içinde biriken bu öfkeyi ve nefreti maruz görün.
    Bana karsi yazmadiniz ama ben de fikrimi yazayim sizin yazdiklariniza karsi. Hakli olmakla birlikte nefretinizi yanlis yerlere yonelttiginizi dusunuyorum. Bu ulkenin topraklari bir Finlandiya, bir Hollanda olabilecekken, ulkede benim gibi adamlari bile yurt disina calismaya gitmeyi dusunduren olaylar oluyor. Insanligimizi calanlar hala ulkenin her kosesindeler.

Hirsizliklarla ilgili yazdiklarinizin hepsi standart Istanbul yasamindan gundelik kesitler hocam.

Kisaca, hirsizligi olusturan seyleri ortadan kaldirmak gerekiyor, daha esit egitim firsati, sosyal guvence, yasam firsati vermek gerekiyor. Kaldirdigimiz halde hirsizlik oluyorsa onun cezasi cok daha agir olmali ama yine de oldurmek pek cozum degil gibi, ise yaramadigi diger ulkelerde ispatlaniyor hep.

Bu yazdiklarima hala humanist, "acıtasyon" yapiyor diyecekler vardir, yoo degil, ben misantropistim bununla gurur duymuyorum ama herhangi bir insanin olumunden mutluluk duyacak biri de degilim, bununla ise gurur duyuyorum.
    Thracian, Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım ajitastonu yerip onun yerine demagoji yapıyorsun ama...

Örneklerin hiçbiri eşdeğer değil.

Buyrun benden de bir mübalağa: Hırsızlar gebersin diyorsak İstanbul'un nüfusunun taş çatlasın 3-4 milyon olması gerekir. Şu anda içinde oturduğumuz mahalleler evler hep bizim arazilerimiz çalınarak oluştular.

Arazilerimizi çalan hırsızlara para verdik aldık o evleri, onlara kira verdik veriyoruz, onlara çanak tutanlara oy verdik veriyoruz vs vs.

Bazen söylenenlerin nereye varacağını iyi hesaplamak lazım...
    Kendi adınıza konuşun.
    ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sokak kopeklerinin sayisi milyonlari asti tum gelismis ulkelerin yaptigi gibi sahiplenilmeyen kopek uyutulmali.Bu cok ciddi bir cevre ve guvenlik sorunu.

_ allah belani versin vicdansiz herif can onlar can.sevgi dolu hepsi nolmus sayilari 4 milyon olduysa,onlarin da sokakta yasamaya haklari var.

Yunanistan,İtaltya kacak gocmenlerle cok iyi mucadele ediyor ulkelerine girmelerine ne olursa olsun izin vermiyor.gerekirse hepsini suda birakiyor veya turkiyeye iteliyor.zor bir durum olsa da yapacak bisey yok,milyonlarca gocmeni alip ulkesini mahvedecek kadar aptal degiller.

- puuu sana.onlar savastan kaciyor,daha iyi bir yasam icin mucadele veriyor .sen olsan yapmaz misin ?!!! Ne kadar vicdansizssiniz ya.

250.000 tl verip aldigim.motoru caldilar abi,yillarca para biriktirmistim..umarim geberip gider onun bunun cocugu!!

- Bi sn bi sn ye,biraz abartmiyo musun ? O adamin meslegi hirsizlik cunku adam baska is bulamiyor.İs vermiyolar sabikasi oldugu icin! Napsim adam ac kalip olsun mu ?
    Ustelik sen oyle bir cevrede yetisseydin yine muhendis mi olacaktin sanki ?!

Gibi gibi..
    DickName ve xtrafrozen bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ❤️Honda❤️ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sokak kopeklerinin sayisi milyonlari asti tum gelismis ulkelerin yaptigi gibi sahiplenilmeyen kopek uyutulmali.Bu cok ciddi bir cevre ve guvenlik sorunu.

_ allah belani versin vicdansiz herif can onlar can.sevgi dolu hepsi nolmus sayilari 4 milyon olduysa,onlarin da sokakta yasamaya haklari var.

Yunanistan,İtaltya kacak gocmenlerle cok iyi mucadele ediyor ulkelerine girmelerine ne olursa olsun izin vermiyor.gerekirse hepsini suda birakiyor veya turkiyeye iteliyor.zor bir durum olsa da yapacak bisey yok,milyonlarca gocmeni alip ulkesini mahvedecek kadar aptal degiller.

- puuu sana.onlar savastan kaciyor,daha iyi bir yasam icin mucadele veriyor .sen olsan yapmaz misin ?!!! Ne kadar vicdansizssiniz ya.

250.000 tl verip aldigim.motoru caldilar abi,yillarca para biriktirmistim..umarim geberip gider onun bunun cocugu!!

- Bi sn bi sn ye,biraz abartmiyo musun ? O adamin meslegi hirsizlik cunku adam baska is bulamiyor.İs vermiyolar sabikasi oldugu icin! Napsim adam ac kalip olsun mu ?
    Ustelik sen oyle bir cevrede yetisseydin yine muhendis mi olacaktin sanki ?!

Gibi gibi..

bunları söyleyen güruhun 10 tl'lik pis donunu calsalar demediklerini bırakmazlar ama senın 250bın tl lik motorunu caldıklarında onları savunur.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)