Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lehim istasyonu yada bga istasyonu, hangisini almalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Selamlar, bir konuda kararsız kaldım, elektronikten anlayan ve tamir işleriyle uğraşanlara danışmak istiyorum.

Lehim istasyonu almayı düşünüyorum, evde tek tük ihtiyacımı giderir ve belki bilgisayar anakartı yada ekran kartı falanda tamir ederim diye düşünüyorum. Bunun için ekonomik ama çokta kalitesiz olmayan bir lehim istasyonu almayı düşündüm, 1200 liraya "CLASS 968D" lehim istasyonu var, sonra düşündüm de ekran kartı bellek yada çip onarımı biraz titizlik istediği için alttan ısıtmalı olduğu için bir "bga istasyonu" mu alsam acaba diye düşündüm.

Bu işi yapanların tecrübelerinden yararlanmak istiyorum, fakir fukara biri olarak param boşa gideceğine başkalarının tecrübelerinden yararlanıp zarardan kurtulmak istiyorum. Yani bu tamir işi için elini taşın altına sokmuş kişiler bana yani sizlerin işinizi tek tük baltalayacak birisine yardım ederler mi acaba?

şu an sepetimde olan ürünler;
    pense şeklinde multimetre
    standart flux
    farklı bir flux
    flux için fırça
    flux için şırınga
    lehim pompası
    krem/sıvı lehim
    cımbız seti
    GDDR bellekler için lehim dizme kalıpları

almak istediğim lehim istasyonu buydu

Baktığım ama fiyatı biraz daha uygun olsaydı dediğim BGA istasyonu

Daha uygun fiyatlı bga cihazları var, şu aşağıdaki 2700 liralık cihaz ile yukarıdaki 4000 liralık cihaz arasında kullanım için ne fark olur onu da merak ediyorum.
    2700 liralık bga cihazı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Evde tek tük iş yapacaksanız lehim istasyonu iyidir.
    Profesyonel yapacaksanız, dükkan açacaksanız mecbur bga istasyonu.

Kaç kere ekran kartı tamir etmeyi düşünüyorsunuz? Süt içmek için inek beslemeye gerek var mı?
    espresso, fatih.met, maktama ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam Merhabalar.
    Lehim istasyonu güzel bir şey. Tabi bu işlerle normal dereceli uğraşacaksanız. Normal dememin sebebi yani haftada bir lehim işleri ile mi uğraşacaksınız!

Kendimden örnek verecek olursam. Diyaframlı lehim istasyonum var ve Kendi Bga istasonumu yaptmıştım.. Hobi olarak uğraşmak için bir heves ile almıştım malzemelerimi. Şimdi ise bir kenarda öyle duruyor.

Lehim istasyonu çok kullanışlı oluyor. Sıcaklığı kontrol edip çok güzel lehimlemeler yapıyorsunuz ve telefon tablet emmc lerini değiştirebilirsiniz.

Diğer yandan Bga istasyonu ile iş bitmiyor maalesef.
    -Her ayrı malzeme için ayrı kalıp. Bazen kalıplar tam oturmuyor. Lehim topları istediğiniz kalitede çıkmıyor. veya kurşunlu kurşunsuz veya değişik kurşun oranları ile yapacağınız işe uygun olmuyorlar.
    Bundan dolayı da bga istasyonundaki sıcaklığı kontrol edemiyorsunuz ve ortaya; devre kartı, Cpu veya Gpu su şişmiş malzemeler ortaya çıkıyor.
    Sıcaklığı kontrol edemiyorsunuz derken uygun malzemeye uygun sıcaklıktan bahsediyorum. Kısaca pek kolay bir iş değil.
    - Bga gerçekten uğraştırıcı bir iş olarak görüyorum. şahsen İstanbul'a eski ekran kartımı 3 kez yollamıştım reballing yapılması için pro ustalar bile tam tutturamıyorlar. 1 hafta çalışıp yine arıza vermişti. Hala daha bozuk. Sebebi ise uygun malzeme olmaması.

Eğer bu işlere hevesiniz ve biraz paranız var ise Lehim istasyonu yeterli olacaktır.

Ama paranız var ise Güzel kaliteli bir bga istasyonu neden olmasın. Sonuçta olay paraya bakıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:22 ----------

Edit: Bilgisayar parçaları özellikle büyük parçalar CPU ve GPU gibi Reballing olayında üstten ısıtıcı olması gerekir. Üflemeli havyalar ile güzel bir iş çıkmıyor. Her yerin düzgün ve eşit bir şekilde ısıtılması sonuç açısından önemli.
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evde tek tük iş yapacaksanız lehim istasyonu iyidir.
    Profesyonel yapacaksanız, dükkan açacaksanız mecbur bga istasyonu.

Kaç kere ekran kartı tamir etmeyi düşünüyorsunuz? Süt içmek için inek beslemeye gerek var mı?
    2014 yılından bu güne kadar parça parça ve bir birleriyle çok alakasız çeşitli işlerde çalıştım, üniversite de yazılım okudum ama yani developer olmak yada web tasarımcı falan bu yazılım işi bana zahmetli geldi ve sevmedim... yaklaşık 7 senelik parça parça olan emir altında çalışma hayatımda bir şey öğrendim, işçilik yaparak bir yere gelemeyeceğim...

şimdilik bol bol 300 500 liralık ekran kartlarının beslemesidir, bios arızasıdır, yada bellek veya çip lehimlerinin atmalarıdır falan bunları tamir etmeyi düşünüyorum, şu an elimde 2 tane bozuk ucuz ekran kartı var, tahminimce birinin sadece beslemelerden teki arızalı, çünkü bios da iken çalışıyor fakat windows açılırken yani driver devreye girerken pc ye reset attırıyor... diğeri ise bellek yada çip soğuk lehime düşmüş, ekranda çizikler çıkıyor kart soğuk iken. yani işte belki elim alışana kadar biraz bellek çipi yada gpu falan çatlatırım belli olmaz... ustalaşana kadar böyle ucuz kartlar bulup tamir edeceğim. elim iyice yatkın olur ve iş olanağımda çoğalırsa profesyonel olarak yapmaya başlarım diye düşünüyorum.

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam Merhabalar.
    Lehim istasyonu güzel bir şey. Tabi bu işlerle normal dereceli uğraşacaksanız. Normal dememin sebebi yani haftada bir lehim işleri ile mi uğraşacaksınız!

Kendimden örnek verecek olursam. Diyaframlı lehim istasyonum var ve Kendi Bga istasonumu yaptmıştım.. Hobi olarak uğraşmak için bir heves ile almıştım malzemelerimi. Şimdi ise bir kenarda öyle duruyor.

Lehim istasyonu çok kullanışlı oluyor. Sıcaklığı kontrol edip çok güzel lehimlemeler yapıyorsunuz ve telefon tablet emmc lerini değiştirebilirsiniz.

Diğer yandan Bga istasyonu ile iş bitmiyor maalesef.
    -Her ayrı malzeme için ayrı kalıp. Bazen kalıplar tam oturmuyor. Lehim topları istediğiniz kalitede çıkmıyor. veya kurşunlu kurşunsuz veya değişik kurşun oranları ile yapacağınız işe uygun olmuyorlar.
    Bundan dolayı da bga istasyonundaki sıcaklığı kontrol edemiyorsunuz ve ortaya; devre kartı, Cpu veya Gpu su şişmiş malzemeler ortaya çıkıyor.
    Sıcaklığı kontrol edemiyorsunuz derken uygun malzemeye uygun sıcaklıktan bahsediyorum. Kısaca pek kolay bir iş değil.
    - Bga gerçekten uğraştırıcı bir iş olarak görüyorum. şahsen İstanbul'a eski ekran kartımı 3 kez yollamıştım reballing yapılması için pro ustalar bile tam tutturamıyorlar. 1 hafta çalışıp yine arıza vermişti. Hala daha bozuk. Sebebi ise uygun malzeme olmaması.

Eğer bu işlere hevesiniz ve biraz paranız var ise Lehim istasyonu yeterli olacaktır.

Ama paranız var ise Güzel kaliteli bir bga istasyonu neden olmasın. Sonuçta olay paraya bakıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:22 ----------

Edit: Bilgisayar parçaları özellikle büyük parçalar CPU ve GPU gibi Reballing olayında üstten ısıtıcı olması gerekir. Üflemeli havyalar ile güzel bir iş çıkmıyor. Her yerin düzgün ve eşit bir şekilde ısıtılması sonuç açısından önemli.
    trafik kazansından ötürü dava vardı, 3 sene oldu neredeyse ve 102 bin lira ödeme aldım, benim zamanım çok, bekarım hiç bir sorumluluğum yok, annem babam ile yaşıyorum, ailem karışmıyor bana ama çevreden cahil komşular "sigortalı bir işe gir, emekliliğin için prim doldur" şeklinde akıl vermeleri dışında her şey yolunda... şu anda 1400 gün sigortam var, neyse sigorta kalsın... kendimi ustalaştırabileceğim bir çok iş var iken neden emir kulu olarak üç kuruş paraya çalışayım? çok mantıksız.

evde çamaşır makinesinden led tv ye kadar zaten ben tamir ediyorum. bu tamir işi için işte osiloskobuydu falan çokta masraf değil ve zevkli de geliyor, en azından kendi kendimin patronu olarak kafam rahat olur.

elektronik işini deneyeceğim, istanbul bahçelievler de "ensa bilgisayar" var, youtube kanalı da var bu teknik servisin ayrıca, çok başarılı bir usta, belkide türkiyede en başarılı usta kendisidir, çipi çatlatmadan tüm lehim toplarını yeterince eriterek reballing yapıldığı sürece kart ömürlük olur, tabi kullanırken aşırı ısınmasını önlersek...

bende sapphire rx 570 ekran kartları var mesela, bir tanesini pc de oyun amaçlı kullanıyorum, fabrika ayarı olarak 75-76 derecelerde çalışıyor kart, fan hızı ise %19 da, rezillik, fan ayarlarını değiştirdim, yazın sıcakta bile tam yükte 65 derecenin altında ve fan hızı ise %50 nin altında oluyor... yani ben fan ayarı yapmasam yüksek ısıdan ötürü habire sıcak soğuk yaparak lehimler daha erken çatlayacak...

yani üreticiler bilinçli eskime yapıyorlar ki kartlar bir süre sonra teknik servise gelsin ve tamir parası alalım... neyse işte, tamir işi yapmanın yanı sıra bir başka iş daha var onu da ek olarak yapacağım, şimdilik başlangıç olarak tamir için fazla pahalı cihazlar almak pek istemedim.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Merhabalar.
    Öncelikle geçmiş olsun.

Siz bu işi ciddi bir şekilde düşündüğünüze göre Tavsiyem şu yönde olur;
    - Öncelik güzel bir lehim istasyonu almanız,
    - Buna ek olarak güzel bir kameralı ekranlı mikroskop almanız,
    - Yukarıda anlattığım gibi Bga istasyonunu alacaksanız profesyonel işlem yapan almanız gerekir o da çok pahalı ama şimdilik bu kalsın derim.

Kendinizi Lehim istasyonunda geliştirdiğinizde zaten çok işinizi yapabildiğini fark edeceksiniz. Bu da size inanın fazlasıyla yeterli olacaktır.

Daha sonra belki sizde kendi BGA istasyonunuzu yaparsınız belli mi olur.
    fatih.met bunu beğendi.

Kendi işini yapmanı destekliyorum. Tamir bu pahalilikta tekrar hafif canlanabilir ama nereye kadar. Daha mantıklı işlere yönel derim. Okuduğun bölümü sevmeye çalış olmuyorsa matematiğini geliştir bir daha dene çok kıymetli çünkü. Hangi şehirde sin yaşın kaç bilmiyorum. Bana özelden mesaj at en kotu seni CCTV ye yönlendirelim tecrübelenir bı süre sonra kendi işini yaparsin
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi işini yapmanı destekliyorum. Tamir bu pahalilikta tekrar hafif canlanabilir ama nereye kadar. Daha mantıklı işlere yönel derim. Okuduğun bölümü sevmeye çalış olmuyorsa matematiğini geliştir bir daha dene çok kıymetli çünkü. Hangi şehirde sin yaşın kaç bilmiyorum. Bana özelden mesaj at en kotu seni CCTV ye yönlendirelim tecrübelenir bı süre sonra kendi işini yaparsin
    çok teşekkür ederim, düşünüp yardımcı olmak istemeniz beni sevindirdi, ben serbest çalışmak istiyorum, bir şeyler alır iken danışmadan almayayım dedim, şimdilik tamir işleri ile uraşmak istiyorum, tamir işini düzgün yapan iyi ustalar her yerde bulunmuyor, ben onlardan biri neden olmayayım? bir denemekte fayda var.

Hevesli olduğun bir işi yapman en önemlisi tabi. 18 yıldır elektronik sektöründe olan bir abin olarak yol göstermeye çalışıyorum.

Ne yazikki benim çevremde tamir işinden büyük paralar kazanmış kimse yok.

Orta Doğu, Balkanlar ve Güney Amerika'nın en baba tamircisi samimi arkadaşım. Şuanda toptan satış yapıyor.

Genç yaşının kıymetini bilen ilerde rahat yaşar.

Ben söyledim gittim unutucam. Hayat senin hayatın güzel kardeşim inşallah herşey gönlünce olur.

Sevebileceğin bir dal önereyim. Dıy drone yap. Hem donanım hem ucundan hazır yazılım.
    Fpv drone, yarış dronu, yük dronu vb. En azından geleceğin işi içinde tamirde var. Suriye sınırındaki kaçakçılar iyi para öderler
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hevesli olduğun bir işi yapman en önemlisi tabi. 18 yıldır elektronik sektöründe olan bir abin olarak yol göstermeye çalışıyorum.

Ne yazikki benim çevremde tamir işinden büyük paralar kazanmış kimse yok.

Orta Doğu, Balkanlar ve Güney Amerika'nın en baba tamircisi samimi arkadaşım. Şuanda toptan satış yapıyor.

Genç yaşının kıymetini bilen ilerde rahat yaşar.

Ben söyledim gittim unutucam. Hayat senin hayatın güzel kardeşim inşallah herşey gönlünce olur.

Sevebileceğin bir dal önereyim. Dıy drone yap. Hem donanım hem ucundan hazır yazılım.
    Fpv drone, yarış dronu, yük dronu vb. En azından geleceğin işi içinde tamirde var. Suriye sınırındaki kaçakçılar iyi para öderler
    direkman o kaçakçılık işi daha cazip gibi bence :D

tavsiyeler için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)