Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Almanya'ya nasıl gidilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Herkese merhabalar, Almanca öğretmeniyim ve Almanya'ya yerleşmek/gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? bu konuda tecrübeli abilerimin, ablalarımın ve dostlarımın önerilerine açığım. Orada yerleşmek için sanırım evlenmek filan lazımmış, bu olmasa bile yabancı dilimi ileri seviye geliştirmek için oraya gitmem lazım, vasıflı/vasıfsız ne yapabilirim nasıl gidebilirim, izleyeceğim yollar neler? bildiğiniz üzere ülkenin gidişatı da gözler önünde, yani bi şekilde gitmek istiyorum
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla araba ile de gidilir ama uzun sürer bence uçakla git :D

Almanya'da Mavi Kart diye bir uygulama var, o uygulama ile gidebilirsin ancak illa senden bir iş bulmanı istiyor.
    Sagopa K, fearlesboyy ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    sym fiddle 3
    Şu sıralar Avrupa da en çok kamyon şoförü ihtiyacı var
    Sagopa K bunu beğendi.

Motosikleti
    Yok.
    Almanya’ya gelip yerleşmek için, yasal yollardan tatbiki, öncelikli olarak bir iş bulup gelmeniz gerekiyor. Evlenmekte bir yol ama iş bulmak belki daha iyi olur. Mavi kart ile gelebilmeniz için de yine bir iş bulup gelmiş olmanız gerektiği gibi alacak olduğunuz senelik brüt ücretin 46.000 Euro dan az olmaması gerekmektedir.
    Almanca öğretmeni olduğunuzu belirtmişsiniz Burada Almanya’ya sonradan gelen Mülteci, sığınmacı ya da çalışmak için gelenlerin Almanca öğrenebilsinler bizim halkevleri tarzında vhs(Volkshochschule) şer mevcut. Güzel bir CV hazırlayıp almış olduğunuz bütün sertifikalar, tavsiye mektupları katıldığınız seminerler varsa başarı belgelerinizi apostilini yaptırıp güzel bir önyazı ile bu vhs ellere başvuru yapabilirsiniz.
    Almanya nın bütün şehirlerinde bu okullardan mevcut.
    Eski Doğu Almanya eyaletleri dışında diğer bütün eyaletlerin şehirlerinde şansınızı deneyebilirsiniz.
    Sagopa K bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Beğenmediğimiz okuma yazma bilmeyen elin Afganı, Pakistanlısı, Burindilisi, Tanzanyalısı, kılı tüyü Avrupa da fink atıyor. Bizim Alamanca hocamız gelmiş buralarda akıl soruyor.

Al eline kağıt toplama arabasını gel İstanbul'a takıl bunlara üç beş gün öğren her şeyi. Nasıl olsa Almanya'da her işi yapmaya razısın ya İstanbul da üç beş gün kağıt toplamak koymamalı.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı Sagopa K adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar, Almanca öğretmeniyim ve Almanya'ya yerleşmek/gitmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? bu konuda tecrübeli abilerimin, ablalarımın ve dostlarımın önerilerine açığım. Orada yerleşmek için sanırım evlenmek filan lazımmış, bu olmasa bile yabancı dilimi ileri seviye geliştirmek için oraya gitmem lazım, vasıflı/vasıfsız ne yapabilirim nasıl gidebilirim, izleyeceğim yollar neler? bildiğiniz üzere ülkenin gidişatı da gözler önünde, yani bi şekilde gitmek istiyorum
    Başka bir konuya yazdığım cevabı kopyalıyorum.

5 ay kadar önce yeğenim böyle bir maceraya daldı.
    İstanbulda iyi bir maaşla işi olmasına rağmen mevzu para değil diyerek kafaya taktı ve başardı.
    Artık gençler eskisi gibi değil. Kafaya taktıklarını en azından deniyorlar.
    Almanyaya gitmenin en kolay yolu üniversite mezunu olmanız ve 10 bin euronuzun olması gerek.
    Berlinde bir üniversiteye lisans başvurusu yaptı yıllık 10 bin euroya kabul edildi.
    Gitmeden alman devletine 10 bin euro yatırdı parayı her ay 800 euro olarak geri veriyorlar, üstünü tamamlayıp üniversiteye ödüyor.
    Mühendis olduğu için direk 2 yıllık oturma izni verdiler. Mühendis ve doktorlara genelde hemen 2 yıllık veriliyormuş.
    Günde 5 saat çalışma izni var. 5 saat saati 11 eurodan getirde çalışıyor, 5 saatte saati 9.80 eurodan kaçak olarak bir Türk restoranında çalışıyor.
    Tuttuğu odaya 400 euro veriyor. Şimdilik halinden epey memnun, kendi alanında iş başvuruları yapıyor. İngilizce bilmesine rağmen almanca öğrenmeden gittiği için pişman, devlet kursuna gitmeye başlamış. Rakamlardan çok emin değilim ama kurs 700 euro falanmış başarılı olunca 500 eurosunu geri veriyorlarmış.

Gelişmeleride yazayım bari
    Yeğen getiri bıraktı. Kendi alanında bir firmada çalışmaya başladı. Günde 5 saat saati 15 Euro
    Eşide aile birleşimi mevzuundan yanına gidebildi. Almanca kursuna devam ediyor. Kurs bittikten sonra, hasta bakıcı veya kreşde bakıcı olamk için kurslar varmış onlardan birine gitmeyi düşünüyor. 9 ay kurs gördükten sonra ortalama 3.000 euro maaş veriyorlarmış.
    1200 euroya ev tuttular. Fiyata elektrik, su, ısınma, internet dahil.

Uzun lafın kısası 20'li yaşlarda olsam dakika durmam.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Fachkräfteeinwanderungsgesetz

Bunu okuyabileni direk alıyolar zaten

İş arama vizesi diye aratırsanız bulursunuz. Bu şekilde gideceksiniz, iş bulmaya çalışacaksınız. Ya da doktor, yazılım mühendisi olacaksınız.

Başka türlü yok.
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başka bir konuya yazdığım cevabı kopyalıyorum.

5 ay kadar önce yeğenim böyle bir maceraya daldı.
    İstanbulda iyi bir maaşla işi olmasına rağmen mevzu para değil diyerek kafaya taktı ve başardı.
    Artık gençler eskisi gibi değil. Kafaya taktıklarını en azından deniyorlar.
    Almanyaya gitmenin en kolay yolu üniversite mezunu olmanız ve 10 bin euronuzun olması gerek.
    Berlinde bir üniversiteye lisans başvurusu yaptı yıllık 10 bin euroya kabul edildi.
    Gitmeden alman devletine 10 bin euro yatırdı parayı her ay 800 euro olarak geri veriyorlar, üstünü tamamlayıp üniversiteye ödüyor.
    Mühendis olduğu için direk 2 yıllık oturma izni verdiler. Mühendis ve doktorlara genelde hemen 2 yıllık veriliyormuş.
    Günde 5 saat çalışma izni var. 5 saat saati 11 eurodan getirde çalışıyor, 5 saatte saati 9.80 eurodan kaçak olarak bir Türk restoranında çalışıyor.
    Tuttuğu odaya 400 euro veriyor. Şimdilik halinden epey memnun, kendi alanında iş başvuruları yapıyor. İngilizce bilmesine rağmen almanca öğrenmeden gittiği için pişman, devlet kursuna gitmeye başlamış. Rakamlardan çok emin değilim ama kurs 700 euro falanmış başarılı olunca 500 eurosunu geri veriyorlarmış.

Gelişmeleride yazayım bari
    Yeğen getiri bıraktı. Kendi alanında bir firmada çalışmaya başladı. Günde 5 saat saati 15 Euro
    Eşide aile birleşimi mevzuundan yanına gidebildi. Almanca kursuna devam ediyor. Kurs bittikten sonra, hasta bakıcı veya kreşde bakıcı olamk için kurslar varmış onlardan birine gitmeyi düşünüyor. 9 ay kurs gördükten sonra ortalama 3.000 euro maaş veriyorlarmış.
    1200 euroya ev tuttular. Fiyata elektrik, su, ısınma, internet dahil.

Uzun lafın kısası 20'li yaşlarda olsam dakika durmam.
    Almanya'nın hangi şehrinde? Ayrıca burada ücretler brüt üzerinden konuşuluyor. 3000 Euro denilen ücret brüt ücret olup vergi sınıflandırmasına göre 2000 ila 2300 Euro arasında net getirisi olur. 1200 Euroluk ev kirası içinde elektrik ve internetin olması biraz ilginç geldi. Genelde ev sahipleri ayrı bir abonelik alınmasını istiyorlar. Benim oturduğum belde de 1+1 75 m2 bir ev için 650 Euro kira ödüyorum. Bu fiyatın içerisine ısınma, sıcak ve soğuk su dahil. Ayrıca senelik olarak 85 Euro çöp vergisi ve aylık olarak tek yaşadığım için 35 Euro elektrik ödüyorum. İnternet için 1000 mbit hız için 49 Euro ödemekteyim.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Aracı şirketler var burdan Almanya’ya belli program kapsamında ara eleman yolluyorlar her şey resmî yasal aratırsan bulursun …

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almanya'nın hangi şehrinde? Ayrıca burada ücretler brüt üzerinden konuşuluyor. 3000 Euro denilen ücret brüt ücret olup vergi sınıflandırmasına göre 2000 ila 2300 Euro arasında net getirisi olur. 1200 Euroluk ev kirası içinde elektrik ve internetin olması biraz ilginç geldi. Genelde ev sahipleri ayrı bir abonelik alınmasını istiyorlar. Benim oturduğum belde de 1+1 75 m2 bir ev için 650 Euro kira ödüyorum. Bu fiyatın içerisine ısınma, sıcak ve soğuk su dahil. Ayrıca senelik olarak 85 Euro çöp vergisi ve aylık olarak tek yaşadığım için 35 Euro elektrik ödüyorum. İnternet için 1000 mbit hız için 49 Euro ödemekteyim.
    Berlin’deler. Evi ev sahibinden değil sanırım şirket gibi bir yerden tuttular. 600-700 euroluk evler için Cv gibi birşeyler verdiler ev sahiplerine malesef olmamış.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Berlin’deler. Evi ev sahibinden değil sanırım şirket gibi bir yerden tuttular. 600-700 euroluk evler için Cv gibi birşeyler verdiler ev sahiplerine malesef olmamış.
    Berlin pahalı bir şehir. Söylediğiniz takam şehir içinde ise gayet uygun bir fiyatta ev bulmuşlar. CV gibi bir şey dediğiniz ev başvurusu sırasında doldurmuş olduğunuz başvuru formları. Oradaki bilgiler doğrultusunda ev sahibi sizi beğenip beğenmediğine karar veriyorlar. Maalesef bu tarz başvurularda ön yargıları geçemiyorsunuz. Ben de çevremde pek sonuç alan görmedim.
    En güzel ev bulma yöntemi tanıdık vasıtasıyla oluyor.
    Ercument bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Çook önceden AB ile yapılan Ankara anlaşmasına göre orada iş kurup oturum izni alabilme durumu da var. Bu Ankara anlaşmasına göre bir çok kişi ingilterede iş kurup gitmişti ama ingiltere AB'den çıktı, ama diğer AB ülkeleri için hala geçerli bu anlaşma.
    Bir arkadaşım fotoğrafçıydı, oraya gitti bu şekilde, son 3-4 yıldır orada devam ediyor mesleğine.

Almanca öğrenmek zor gelmese ben de bu şekilde uğraşırdım.

Motosikleti
    Yok.
    Ankara antlaşması için Almanya ya gelmek isteyenler için gerekli şartlar.
    18 yaşından büyük olmak gerekir. Fakat 22 yaş ve üstü, başvurular için çok daha geçerli bir yaştır. 18 yaş yalnızca kanuni yaştır. Eğitim ve iş tecrübesi için 22 yaş ve üstü yaşlar çok daha olumlu sonuçlar getirir.
    Türkiye Cumhuriyeti Devleti Pasaportuna sahip olmak gerekir.
    MEB onaylı ustalık uzmanlık belgesi ya da Lise – Üniversite mezuniyet belgesine sahip olmak gerekir.
    Başvurulacak meslek ya da meslekler ile ilgili son 2 – 3 yıl Sigortalı ya da Bağkurlu veya iş yeri sahibi olarak çalışıyor olmak gerekir. Eğer geçmişte 3 – 5 – 8 – 10 sene SGK’lı olup son 2 – 3 senedir SGK’sı olmayanlar, mantıklı cevap verdikleri sürece sorunsuz bir şekilde başvuru yapılabilir.
    Kurulacak iş ile ilgili güçlü bir iş planı sunulması gerekir.
    Kurulacak iş ile ilgili yeterli sermayeye sahip olmak gerekir.
    Başvuracak adayın, kendisi ve beraberinde götürecekleri yakınlarının kira, fatura, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir birikimi olması gerekmektedir.
    Almanya’da daha önce yasal olmayan yollar ile bulunmamış olmak gerekir.
    Daha önce yapılan başvurularda yalan beyanda bulunmamak ya da çok önemli bilgileri gizlememiş olmak gerekir.
    Başvuracak kişinin sabıkasının bulunmaması gerekmektedir.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)