Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

motosiklet yangını ve yardım çağrısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    xmail16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik Kd 250 - Chopper
    Arkadaşlar hepinize selam. Komşumun 3 yaşındaği çocuğu çakmakla oynarken diğer komşumun motorunu yakmış. Mt-07 olması lazım motor, motor aksamı hariç heryer yanmış. Yakan çocuğun ailesi 4 çocuklu çok çok gariban bir aile. Yanan kişi de motoru komple satın almasını ve ödemesini talep ediyor. İnanın 2 taraf içinde çok üzüldüm. Adam asgari ücretle 100 binlik motoru nasıl ödeyecek bilmiyorum, gerçekten durumları çok kötü.

1- Bu tür durumda ne yapılabilir? Kasko yok, sigorta karşılar mı? (Bir ihtimal diye jandarma gelip tutanak tuttu.)
    2- Bu aileye yardımcı olabilir miyiz? Elimizden bişey gelir mi? Yardım etmek isteyeni mağdur aileyle birebir konuşturabilirim.

Not : Motosikletin Fotoğrafını izinsiz paylaşmak istemedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cb250r
    Dostum motor sahibine Allah sabir versin, ustune soguk su icsin.

Yani demeyecegim diyorum da, kendime de engel olamiyorum. Dogurup dogurup sokaga salinan cocuklardan biri.

-3 Yasindaki cocuk surekli ebeveyn gozetiminde olmasi gerekir.
    -o cocugun elinde cakmagi ne isi var.
    -motoru nasil yakabilir cocuk ya gozumde canlanmiyor bir turlu.
    fatih.met, M.balibey, xmail16 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cocuklara acıyorum ama anne babaya zerre acımıyorum. götlerine giyecek donları yok 4 cocuk yapmıslar.

dogurup sokağa salmışlar, 3 yaşındaki bebe elinde cakmakla sokakta motorla oynaşıyor.

Cocukların bakım evine, annenin memleketine babanında hapse girmesi en iyi çözüm olacaktır.

İsterseniz vicdansız diyin, ben bu hükümet şartlarında 1 cocugu sorgularken, kedime alacak mamayı bile 5 gün araştırırken herif gitmiş 4 cocuk yapmış zerre acımam.
    f0cus, espresso, fatih.met ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bakın şimdi şu olaydaki mantıksızlığı bulalım: "3 yaşında çocuk + çakmakla oynarken... 3 yaşındaki çocuğun sokakta tek başına işi ne? Elinde çakmağın işi ne? Daha 3 yaşında diyorsunuz yahu?

Doğurup sokağa atmak mıdır ebeveynlik? O çocuk trafiğin hızlı aktığı bir yola çıkıp ezilebilirdi, yerde bulduğu yabancı bir cismi yiyerek zehirlenebilirdi, kötü niyetli birisi tarafından kaçırılıp bir daha bulamayabilirdi, yerde bulduğu çakmakla birinin evini, arabasını veya motorunu yakabilirdi ki bakınız bu ihtimal gerçekleşmiş.

Ufak çocuktur, yapmış birkere, olur böyle şeyler deyip işi kaderciliğe getirmeye gerek yok. Aklı yetmeyecek kadar küçük çocukların tüm hareketlerinden ailesi sorumludur, net.

Yardım konusuna gelince, hiç kusura bakmasınlar, bol bol çalışarak borcu ödesinler, borcu ödesinler ki bir daha ufacık çocuklarını sokağa ebeveyn gözetimi olmadan salmamaları gerektiğini daha iyi öğrensinler.

MT-07 ye ve sahibine üzüldüm, ona geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
    Mr.wind, xmail16, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Yapılıcak bir şey yok gariban falan da deme kardeşim 4 çocuk yapmayı göze almış biri bence gayet zengindir.. 4 çocuğa bakmak çok sağlam maddiyat ister…
    xmail16, SuleymanE ve DickName bunu beğendiler.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapılıcak bir şey yok gariban falan da deme kardeşim 4 çocuk yapmayı göze almış biri bence gayet zengindir.. 4 çocuğa bakmak çok sağlam maddiyat ister…
    Koca motoru çakmakla yakmayı nasıl başarmış. Sahip çıkamayacaksan yapmayacaksın çocuk filan. Kedi gibi doğurup doğurup sokağa salarsan ayranın da dökülür, ardın da dövülür. Bunlara acıya acıya bu hale geldi memleket. Düşünsenize yıllarca çalış biriktir, motor al, veledin biri gelsin yaksın. Hayal bile edemiyorum.
    M.balibey ve mattiadestro bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar D400
    "Adam asgari ücretle " bele kuvvet vermesini bilmiş ama.Adamın belinin keyfini niye başkası ödesin?
    1 ya da 2 çocukta kalmayı bilse o kadar "gariban" da olmazdı belki de. Motorun benzer km'deki ve benzer temizlikteki ikinci el bedeli ne ise ödenmesini isterdim ben, artık dava açılıp mı yapılır yoksa nasıl olur bilemiyorum.
    İki tarafa da geçmiş olsun
    xmail16 ve M.balibey bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Çok amiyane olacak ama atalarımız zamanında "Zengin parasıyla, fakir de karısıyla oynarmış" demiş.

3 çocuk, 5 çocuk bunlar maalesef normal.
    xmail16, espresso, mavellen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Olaya bak 100binlik motoru çocuk yakıyor çocuğun ailesi asgari ücretli. Allah düşmanımın başına vermesin. tıklayın burada anlatılmış kime neyin gireceği

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

ayrıca etrafımızadakiler hep tek çocuktu , asker polis vs çocuğuydu lojmanda apartmanı yakıyorduk az kaldı :D
    xmail16, Kural [ Z ] ve maktama bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Motora da sahbine de acıdım.

4 çocuklu aileyede acil korunma yollarını öğretmek gerekir. Memleketleri neresi bilmiyorum ama anadolu kırsalında günah diye pek tercih edilmez ama sonuç ziyan olan bir gençlik ve etrafa zarar oluyor.

Bazen acaba ben mi geri zekalıyım diye düşünüyorum ama 3 yaşımdayken herhalde sokağa çıkmayı bırakın bir tarafımı silmeyi beceremiyorumdur diye tahmin ediyorum.
    xmail16, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

xmail16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik Kd 250 - Chopper
    Konuyu açarken yanlış anlaşılırım diye çok düşündüm ama yine de belki elimden bir şey gelir ümidiyle açtım. Her iki tarafta çok düzgün insanlar arkadaşlar. Bu olaya şahit olmak beni gerçekten üzdü. Kendimi her iki tarafın yerine de koydum ve her türlü can sıkan bir durum. Gözün gibi baktığın motorun yanmış, binemiyorsun. Diğer taraf zaten suçlu ve mağdur. Allah kimseyi şu duruma düşürmesin. Çocuk sayısını eleştiren arkadaşlar için söylediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat ben bu konuya girmek istemiyorum, herkesin kendi kararı.

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederiz.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı xmail16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açarken yanlış anlaşılırım diye çok düşündüm ama yine de belki elimden bir şey gelir ümidiyle açtım. Her iki tarafta çok düzgün insanlar arkadaşlar. Bu olaya şahit olmak beni gerçekten üzdü. Kendimi her iki tarafın yerine de koydum ve her türlü can sıkan bir durum. Gözün gibi baktığın motorun yanmış, binemiyorsun. Diğer taraf zaten suçlu ve mağdur. Allah kimseyi şu duruma düşürmesin. Çocuk sayısını eleştiren arkadaşlar için söylediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat ben bu konuya girmek istemiyorum, herkesin kendi kararı.

Senin iyi niyetinden hiç şüphem yok hocam. Olaya karışan aileler de dürüst ve iyi insanlardır, doğrudur, bir şey diyemem.

Eğer senin dediğin kadar dürüst ve iyi bir insan ise yapacağı şey çok basit. Evladının yaptığı hatayı üstlenmeli. Gerekirse gidip kredi çekecek, zor gün için ayırdığı birikmişi varsa onu kullanacak, hatta karısının bilezik küpe vs gibi değerli ziynet eşyaları varsa (ki türk ailesinde her zaman olur) onu satacak ve motorcunun borcunu ödeyecek, bu kadar basit.
    Ayrıca motor 100 bin tl ise toplam borç 100 bin tl çıkmaz. Motor yanmış olsa da motorun bloğu, şasesi, jantları vb hala para edecek kısımları mutlaka olur. O parçalar çıkma parça işi yapan bir yere satılırsa toplam paradan en az 30-40 bin tl civarı bir tutar düşer kalır geri 60-70 bin civarı bir borç. Elde avuçtaki de yetmezse bankadan kredi çekilir, olur biter.

Ha durduk yere çıkan bu masraf o aileyi üzecektir eminim ama ya o çocuk çakmakla komşunun evini ateşe verip içeride yaşayan başka bir insanın hayatına mal olsaydı?? Yatıp kalkıp sadece maddi hasarlı bir olay olduğuna şükretsinler bence. Bir daha da 3 yaşındaki çocuğu tek başına sokağa salmasınlar.

İki tarafa da çok geçmiş olsun.
    mattiadestro, espresso ve xmail16 bunu beğendiler.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Sanırım bu mesaj sadece bana inandırıcı gelmedi Salih style.
    AzÇok bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    dert ettiğiniz şeye bak, adam yada kadın böbreğini satacak gerekirse, cahilliğe de yobazlara da tahammülüm yok... hani derler ya hayatın kanunu bu, sende evlenecen çocuğun olacak falan... o kanunu alacaksın, rulo yapacaksın ve bunu söyleyenin bir yerine...

sen kimsin de bir çocuğun sersefil hayat sürmesine vesile oluyorsun? sen kimsin de kişisel fantezilerin yüzünden bir can'a zulüm ediyorsun? sana bu hakkı kim veriyor? sana bu hakkı kim veriyor? sebep olduğun şeylerin bedelini ödeyeceksin şimdi.

fakirler çocuk yapmasın bu kadar net.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Doğru insandır düzgün insanlardır ona lafımız yok ama 4 çocuk yapıp durumları yok dersen orda bir dururum ..

Bende bir çocuk var 2008 doğumlu kaldıki Türkiye’nin en ferah piyasalarda paranın bol olduğu zamanlarda doğdu büyüttük o zaman bile çocuk bezi ,çocuk maması dolar altınla yarışır fiyatlardaydı … şimdi hiç düşünemiyorum .. bir anaokuluna yazalım dedik 30bin TL 40 bin tl gibi fiyatlar havalarda uçuşuyordu.. Ben bir tanesini zor büyütüyorum ki maddi durumum kısmen iyidir.
    Maddi durumu olmayan insan nasıl 4 çocuk yapıyor. 4 çocuğu olan birinin ayda en az 25-30 bin tl geliri olması lazım bir çocuğu olan birinin bile evi kira ise ayda bence minumum 15 bin geliri olması lazım zaten 6-7 bin kiraydı faturalar dı ..
    SuleymanE, maktama ve espresso bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NEY???

Suçlu kişi nasıl mağdur olabilir? Suçlu suçludur, mağdur mağdur. Mağdurluğu aptallık ya da cehalet ile karıştırmayalım...
    M.balibey bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NEY???

Suçlu kişi nasıl mağdur olabilir? Suçlu suçludur, mağdur mağdur. Mağdurluğu aptallık ya da cehalet ile karıştırmayalım...
    Katılıyorum. Bunun mağdurlukla alakası yok.

Geleceği düşünmez 4 Cocuk yapar. Kirayı yatıramaz "mağdur yardımcı olalım"

cocugu böyle bi halt yer "mağdur yardım edilsin"

hırsızlık yapar "mağdur mecbur yapmıstır"

Arkadaş, çükünü donunun içinde tutsun , bu kadar basit. O cocuklar mağdur olan. Gelecekleri karanlık olanlar onlar.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ...Her iki tarafta çok düzgün insanlar arkadaşlar... Kendimi her iki tarafın yerine de koydum ve her türlü can sıkan bir durum...
    çocukları normal şartlarda yetiştirecek maddi durumu yok ve buna rağmen sayı olarak çok çocuk yapmış, 1 değil 2 değil, yani bu insanlar düzgün değil, neye göre düzgün olarak kabul ediyorsun bu insanları?

kendimi onun yerine koyamıyorum, böyle büyük sorumluluklara cahilce atılacak kadar akıl tutulması yaşayan biri değilim... cahilce diyorum çünkü hiç bir güvencen yok iken ciddi ihalelere girmemen gerekir, dünyaya bir can getirirken bunu düşünmek zorundasın, hem maddi durumun kötü hem de 4 tane? dediğim gibi, düzgün insanlar değil.

Motosikleti
    Artık yok
    Arkadaşlar yapmayın etmeyin, biraz insaf... Olay kültür milliyetçiliğine döndü. Kırsalda geçinecek bi şeyi olmayan insanlar yıllardır göçmüş şehirlere, onları şehirkere bir türlü adepte edememiş devlet/toplum var. Atadan kırsalda gördüğü çok çocuk çok iş mantığı ile yapılan çocukları, kısırlaştırıp hayatlarını sürdürsün demediğimiz kaldı. Burada evet aile cahil, ama bu kadar mı suçlayalım. Çocuğu bırakacaklar yerleri yoktu belki abla/abi bakıyordu. Ya da çocuk bu 5 sn de oradan kaybolur. Bunları bilmeden tanımadığımız insanlara kızmak, nefret kusmak biraz fazla arttı toplumumuzda...
    Evet çocuğun ailesi sonuna kadar suçlu, el mecbur ödeyecekler. Mağdur olan da motoru yanan arkadaş... Ama bir sakin önümüze geleni asar olduk, keser olduk.
    xmail16 bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Konuyu okuyunca aklıma gelen.
    Evdeki kediyi evet bildiğiniz dört ayaklı tüylü kediyi,
    hava alması için balkona çıkarıyorum.
    Başında nöbet tutuyorum başına bir iş gelmesin diye ...
    espresso ve xmail16 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)