Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motosiklet yangını ve yardım çağrısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    xmail16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik Kd 250 - Chopper
    Alıntı Gouranga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yapmayın etmeyin, biraz insaf... Olay kültür milliyetçiliğine döndü. Kırsalda geçinecek bi şeyi olmayan insanlar yıllardır göçmüş şehirlere, onları şehirkere bir türlü adepte edememiş devlet/toplum var. Atadan kırsalda gördüğü çok çocuk çok iş mantığı ile yapılan çocukları, kısırlaştırıp hayatlarını sürdürsün demediğimiz kaldı. Burada evet aile cahil, ama bu kadar mı suçlayalım. Çocuğu bırakacaklar yerleri yoktu belki abla/abi bakıyordu. Ya da çocuk bu 5 sn de oradan kaybolur. Bunları bilmeden tanımadığımız insanlara kızmak, nefret kusmak biraz fazla arttı toplumumuzda...
    Evet çocuğun ailesi sonuna kadar suçlu, el mecbur ödeyecekler. Mağdur olan da motoru yanan arkadaş... Ama bir sakin önümüze geleni asar olduk, keser olduk.
    o kadar güzel yazmışsın ki, konu buraya geldi malesef. Bu durum beni de rahatsız etti. Hatta admine yazdım konuyu silebilirsin çok başka başka yerlere gidiyor amacım bu değildi diye. Olan oldu artık, mecburen ödenecek. Diğer arkadaşlardan rica ediyorum konuyu başka yerlere çekmeyin, konuyu açan biir olarak ben kendimi kötü hissetmeye başladım, amacım ve gitmek istediğim yer tartışma, aşağılama, yargılama değildi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Olay komple garip.kim 3 yasindaki cocugu sokakta basi bos birakir.3 yasindaki cocuk motorun hangi parcasina kac saniye ates tutup alev aldirabilir.o sirada cakmak isinir aq.ben bu olaya inanmiyorum.bastan asagi sacma

belki motosikletin ustunde branda filan varsa ordan tutusmus olabilir
    Atincozkan bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    3 yaşında çocuğun yaptıklarından ailesi sorumludur, tabi ki aile ödeyecek. Burada motor sahibi ve çocuk mağdur ailesi değil. 3 yaşında çocuğu başıboş bırakmamaları gerekirdi. İyi yine çocuğa bir şey olmamış. Ya motor çocuğun üzerine devrilseydi.
    3 yaşında çocuk çakmağa nasıl erişebiliyor o da ayrı konu.
    SuleymanE bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı xmail16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar hepinize selam. Komşumun 3 yaşındaği çocuğu çakmakla oynarken diğer komşumun motorunu yakmış. Mt-07 olması lazım motor, motor aksamı hariç heryer yanmış. Yakan çocuğun ailesi 4 çocuklu çok çok gariban bir aile. Yanan kişi de motoru komple satın almasını ve ödemesini talep ediyor. İnanın 2 taraf içinde çok üzüldüm. Adam asgari ücretle 100 binlik motoru nasıl ödeyecek bilmiyorum, gerçekten durumları çok kötü.

1- Bu tür durumda ne yapılabilir? Kasko yok, sigorta karşılar mı? (Bir ihtimal diye jandarma gelip tutanak tuttu.)
    2- Bu aileye yardımcı olabilir miyiz? Elimizden bişey gelir mi? Yardım etmek isteyeni mağdur aileyle birebir konuşturabilirim.

Not : Motosikletin Fotoğrafını izinsiz paylaşmak istemedim.
    Yardım çağrısı yapmadan önce her iki tarafın onayını alıp detay bilgilerini de başlığa koysaydınız daha ciddi bir iş olurdu. Böyle bir başlıktan "yazık olmuş" mesajlarından öte bir sonuç alınmaz.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar yapmayın etmeyin, biraz insaf... Olay kültür milliyetçiliğine döndü. Kırsalda geçinecek bi şeyi olmayan insanlar yıllardır göçmüş şehirlere, onları şehirkere bir türlü adepte edememiş devlet/toplum var. Atadan kırsalda gördüğü çok çocuk çok iş mantığı ile yapılan çocukları, kısırlaştırıp hayatlarını sürdürsün demediğimiz kaldı. Burada evet aile cahil, ama bu kadar mı suçlayalım. Çocuğu bırakacaklar yerleri yoktu belki abla/abi bakıyordu. Ya da çocuk bu 5 sn de oradan kaybolur. Bunları bilmeden tanımadığımız insanlara kızmak, nefret kusmak biraz fazla arttı toplumumuzda...
    Evet çocuğun ailesi sonuna kadar suçlu, el mecbur ödeyecekler. Mağdur olan da motoru yanan arkadaş... Ama bir sakin önümüze geleni asar olduk, keser olduk.
    Pekiii,

Olaya dair her hangi bir kamera yok, delil yok, o yok bu yok. Bu olay başınıza geldi ve ailesi ödemem/ödeyemem dedi. Ne yapacaksınız? DELİKANLI GİBİ elinizi vicdanınıza koyup cevap verebilir misiniz?

Hatta bir başka yol, motosikletini kollasaydın falan diyerek aile üste çıktı! Olmaz demeyin bu ülkede OLUR...

Motosikleti
    Artık yok
    Ero, motorcu haksız demedim ki ya da ödeme alamaz da demedim. Paşa paşa ödeyecekler yazmışım. Ben bunun için gidip insanları dövmem, kesmem, asmam, motorumu yakmalarının değil çok çocuk yapmalarının ve "cahil" olmalarının veya benden farklı olmalarının cezasını çektirmem. Aradaki fark gerçekten çok ama çok büyük.
    Adalete güvenen de güvenmeyen de bir şeylerin acısını bu tarz olaylardan çıkarmaya başladı.
    Motorum yanmadı ama malıma istemeden zarar verildi komşum tarafından. Gidip ne kavga ettim ne adam bıçakladım ne de bişey yaptım. Gittim konuştum ödemeyi aldım.
    Anlıyorum herkesi, artık para kolay kazanılan şeyler değil. Ve bazı şeyler bazıları için statü olabiliyor, hayattaki tek gerçekleşen hayali olabiliyor, tek tutanağı olabiliyor vs vs. Ancak bunların kaybında yerine koyulamayacağı anlaşıldığında niçin bir daha alamayacak olmamızın/sınıf düşmemizin acısını istemli ya da istemsiz zarar verenden çıkarıyoruz.

Ero, motorcu haksız demedim ki ya da ödeme alamaz da demedim. Paşa paşa ödeyecekler yazmışım. Ben bunun için gidip insanları dövmem, kesmem, asmam, motorumu yakmalarının değil çok çocuk yapmalarının ve "cahil" olmalarının veya benden farklı olmalarının cezasını çektirmem. Aradaki fark gerçekten çok ama çok büyük.
    Adalete güvenen de güvenmeyen de bir şeylerin acısını bu tarz olaylardan çıkarmaya başladı.
    Motorum yanmadı ama malıma istemeden zarar verildi komşum tarafından. Gidip ne kavga ettim ne adam bıçakladım ne de bişey yaptım. Gittim konuştum ödemeyi aldım.
    Anlıyorum herkesi, artık para kolay kazanılan şeyler değil. Ve bazı şeyler bazıları için statü olabiliyor, hayattaki tek gerçekleşen hayali olabiliyor, tek tutanağı olabiliyor vs vs. Ancak bunların kaybında yerine koyulamayacağı anlaşıldığında niçin bir daha alamayacak olmamızın/sınıf düşmemizin acısını istemli ya da istemsiz zarar verenden çıkarıyoruz.
    Bir önceki postta aileye acitasyon yapıyordun? Ben anlamadım yani odesinler mi odemesinler mi? Ödemezlerse ne yapalım?

Motosikleti
    Artık yok
    Ero lütfen 2 gönderimi de dikkatli ve ön yargısız okur musun? Gayet net ne anlatmak istediğim.

Peki aileyi ne kadar suclayalim? Mesela 20.000 TL kadarlık suçlama yeter mi? Üstünü kime fatura edelim?

Motosikleti
    Artık yok
    @Ero, yazdıklarımı bence bir kez daha okuyun. Sorduğunuz soruya cevap açık ve net bir şekilde orada...

Siyasete atılın, iyi siyasetçi olur sizden...

Kriptex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    Abi olan olmuş biten bitmiş geçmiş olsun konuyu açan kişinin iyi niyetinide takdir ediyorum bireyselde iyi dilekte bulunmak dışında elim den bişe gelmiyor...

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En başta olay bana pek inandırıcı gelmedi.Al şu çakmağı motoru yak deseler beceremem.Ancak benzin hortumu tutuşturulursa yada bir gazete-bez parçası yakılıp selenin üstüne konursa ancak o zaman motor yanar.En başta motorun nasıl alev aldığının araştırılması lazım.Bazı arkadaşlar branda demiş ama standart brandaların çoğu kolay kolay alev almaz.

Sorularına cevap vereyim.
    1- Bu tür durumda ne yapılabilir? Kasko yok, sigorta karşılar mı? (Bir ihtimal diye jandarma gelip tutanak tuttu.)
    Motosikletin zorunlu trafik sigortası ancak kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarları karşılar.Dolayısı zorunlu trafik sigortası karşılamaz.
    2- Bu aileye yardımcı olabilir miyiz? Elimizden bişey gelir mi? Yardım etmek isteyeni mağdur aileyle birebir konuşturabilirim.
    O aileye yardımcı olamayız,elimizden bir şey gelmez.Tavsiyem çocuğun suçlu olduğu kesin ise babası kredi çekip motosikletin bedelini ödesin.Motosiklet sahibi kanıtları ile beraber dava açarsa,çocuğun ailesi motosiklet bedelinin üstüne hem avukat masraflarını hem vekalet masraflarını da öder.Davayı kasten mala zarar verme suçundan açarsa 3 yıla kadar hapis veya idari para cezası da kesilebilir.Motosikletin hurdaya ayrılma,trafikten çekilme ve yapılacaksa devir işlemleri için kanunlardan daha iyi anlayan birisine danışın.

Çocuğun ailesi hakkında yorum bile yapmak istemiyorum.Bugün çakmak ile motor yakan çocuk,yarın hayvanlara da zarar verir arkadaşlarına da zarar verir.Bu olay "ama kırsalda öyle görmüşler ama kültürleri öyle" demek ile kaçılacak bir sorumluluk değil bu.Kanunlara göre reşit olmayan çocukların işledikleri suçlardan ailesi birebir sorumludur.
    espresso ve SuleymanE bunu beğendiler.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Kırsalda geçinecek bi şeyi olmayan insanlar yıllardır göçmüş şehirlere, onları şehirkere bir türlü adepte edememiş devlet/toplum var. Atadan kırsalda gördüğü çok çocuk çok iş mantığı ile yapılan çocukları, kısırlaştırıp hayatlarını sürdürsün demediğimiz kaldı.
    Ötenazi iyi fikir aslında. Bizimkiler de zamanında kırsaldan şehire göçtü ama 2 mühendis 2 de üniversite mezunu çıktı bizden. Demek ki göç etmek bahane değil. Annem ve babam gayet de sorumluluk sahibi ve bilinçli insanlar. İsteyince oluyormuş demek ki.

Motosikleti
    Artık yok
    O kadar nefret, ayrışmışlık, taraftarlık hakim ki...
    İnsanları kültürü, olanakları, yaşam tercihleri, dini, ırkı vb. yüzünden ötekileştirmemek yargılamamak çok önemli...
    Okumak anlamak çok zor olmamalı bence. Tekrar yazıyorum, hem de büyük harflarle daha anlaşılır olur galiba... AİLE SUÇLUDUR, MOTORCUNUN ZARARI NEYSE KARŞILAMAK ZORUNDADIR. Ancak, aile motorcu değil diye, olanak/dünya görüşü/eğitim seviyesi bizden farklı diye ve basit bir suç için bu kadar nefret yöneltmek nedir? Hukuk şu an işlesin işlemesin, eğer hukukla çözmeye çalışmayıp başka yollar aranıyorsa durup bir düşünmek lazım.
    @ero soru sormuyorsun, benim düşüncem bu ve kabul etmek zorundasın diyorsun.
    @ero nun başlattığını sen devam ettirmişsin @Beto87.

O kadar nefret, ayrışmışlık, taraftarlık hakim ki...
    İnsanları kültürü, olanakları, yaşam tercihleri, dini, ırkı vb. yüzünden ötekileştirmemek yargılamamak çok önemli...
    Okumak anlamak çok zor olmamalı bence. Tekrar yazıyorum, hem de büyük harflarle daha anlaşılır olur galiba... AİLE SUÇLUDUR, MOTORCUNUN ZARARI NEYSE KARŞILAMAK ZORUNDADIR. Ancak, aile motorcu değil diye, olanak/dünya görüşü/eğitim seviyesi bizden farklı diye ve basit bir suç için bu kadar nefret yöneltmek nedir? Hukuk şu an işlesin işlemesin, eğer hukukla çözmeye çalışmayıp başka yollar aranıyorsa durup bir düşünmek lazım.
    @ero soru sormuyorsun, benim düşüncem bu ve kabul etmek zorundasın diyorsun.
    @ero nun başlattığını sen devam ettirmişsin @Beto87.
    İnsanları ötekileştirmiyorum, kanunlar önünde TÜM İNSANLAR EŞİTTİR. Nereden geldiğine bakılmaz. Suç varsa cezası olacaktır. Acitasyon ile cezadan kurtulmak ya da kurtulmaya çalışmak insanlık ile bağdaşmaz. Dönekliğe girer. Ben düşüncemi önermiyorum, KANUN'u önüne sunuyorum, beğenmiyorsan beğenme ama unutma ki bir gün beğenmediğin kanunlara muhtaç kalabilirsin o zaman yanında durmam...

Ben hukuk işlesin diyorum ama aile çamura yatarsa ne olur onu soruyorum. Cevabın yok ise kabulüm.

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Benim ilk aklıma gelen şu, çocuk küçük zaten motorun altında takılıyo çakmakla falan oynuyo. Motorun altında da tahliye borusu var içinde biraz benzin kalmış, kıvılcım sıçrıyor ya da basmalı çakmaklardan ise direkt çakmağı yakıp altına tutuyor benzin tutuşup motoru yakıyor.

Başka bir ihtimal düşünemedim.

Kimse motoru nasıl yaktığını sorgulamamış, herhalde benzin kapağğını açıp orda ateşle oynadı

xmail16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik Kd 250 - Chopper
    Arkadaşlar cümleten tekrar selam. Öncelikle konuyu açtığım günden beri foruma baktıkça gelen kötü yorumlara çok canım sıkıldığını belirtmek isterim. İyi bir şeye imza atmak isterken, yalan söylediğimi düşünenden tutun da ailesine sallayana kadar her türlü şey söylendi. Ben 30 yaşındayım, inanın hala bilmediğim şeylere bu kadar rahat sallamasını bir türlü beceremedim.

1- Öncelikle olay motosikletin üzerinde olan brandanın alev alması ile oluyor. Motor nasıl yanar diyen arkadaşlar, branda alev aldığı için kimsede başta görmediği için olan oluyor.

2.si çocuğun çakmağı aldığını ve motoru yaktığını gören yok, motor yandıktan sonra annesi diyor ki; ben biraz önce çocuğun elinde çakmak vardı, aldım. Elinde çakmak olduğuna göre bizimki yakmış diyor. Çocuğu her dakka kontrol etmek imkansız bunu çocuğu olanlar bilir. Kaşla göz arası herşeyi yapabilir. Çocuktur herşeyi yapma hakkına sahiptir demiyorum. Herşeyi yapabilir diyorum.

3 ve son olarak Ailemizde kredi çekerek mağdur arkadaşın parasını verip ona daha iyi bir motosiklet alıyor. Konu kapanıyor.

Yanan motosikletin motor aksamı ve iskeleti sağlamdu, kurtarılabilir haldeydi dakat komple tesisat dahil elden geçmesi gerekiyordu. Ve bunu da bu halde 25 bin tl karşılığında birisi satın alıyor.

Şimdi akıllarda tek soru? Motor yarın bir gün piyasaya düşecek belli ki. Alan satan yaptıran arkadaş dürüst davranıp bu motoru geçmişi ile beraber oryata serip mi satacak. Yoksa alan kişi mağdur olup aa forumda böyle bir konu vardı, demek ki o motor bu motor mu diyecek. Onu işte hep birlikte göreceğiz

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)