Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ekonomi konuşanlara Kitap önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Forumda sürekli olarak Ekonomi konuşuluyor içimiz kararsa bile bazen birbirimize birşeyler katıyoruz. O yüzden burada kitap okuyan arkadaşlar varsa,herkes birbirine kitap önerebilir veya belgesel. Güzel olur,her renkten okumuş oluruz. Ben başlayayım.

Kolay Ekonomi ( Başlangıç için ideal)

Ulusların Zenginliği ( Adam Smith)
    İktisatın bayrak tutanı olarak adlandırılır.

Ulusların Düşüşü ( Daron Acemoğlu, James Robertson )
    Bu ismi unutmayın,çok şey başardı , böyle bir ismi burada tutamadik... Tutsaydik böyle bir isim olur muydu bilemedim ... MIT Ekonomi bölüm başkanı.

Dar Koridor ( Daron Acemoğlu , James Robertson )
    - Halklar ve Hükümetlerin arasında neden sürtüşmeler olması gerektiğini anlatan fevkalade bir kitap. Refah ve halkın azmini paralel şekilde inceliyor.

Bunlar dışında bakılması gereken çok önemli bir kaç isim :

David Ricardo ( Herşeyi üretelim diyen , dışardan hiç birşey almayalım diyen dar görüşe cevap veren bir teorisi var,Adam Smith'in de aynı şekilde.)

Keynes ; Gecicide olsa bir takım çözüm yolları bulan, buhrandan çıkış haritası çizme konusunda gayet başarılı , iktisat tarihine altın harflerle adını yazdıran kişilerden.
    f0cus bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kitap okumaya gerek yok, son 5 yılda ülkede aklı başında herkes zorunlu olarak ekonomist oldu.

Bu fiyatlar neden artıyor yahu diye kafada soru işareti oluştuysa gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Millet at yarışı takip eder gibi ppk toplantısı, dolar kuru takip ediyor. Dev bir ganyan bayisine dönüştük.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Abi ekonomist olmak kolay olsaydı ülke bu hale gelmezdi sıkıntı orda. Bir formuller var aklım duruyo. Şuan 3.sinifim,mezun olup master yapsam yine kendime ekonomist demek için bir durur düşünürüm.

Keynes'in çok güzel bir lafı var.

İyi bir ekonomist olmak demek ; hem bir devlet adamı,hem bir tarihçi , hem bir filozof , hem bir matematikçi olmalı aynı zamanda her türlü perspektiften konuya bakabilmeli der.

Dönüp bakinca, çok doğru olduğunu görürüz. Çünkü fakir ulkeler,hukuk sistemleri işlemeyen, halkı pısırık ve hükümeti despot olan ülkelerdir. Yani politika burada devreye giriyo. Matematik zaten bu işin kolu bacağı beyni.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    "Daha Adil Bir Dünya Mümkün"ü atlamışsınız.
    Kerem34_, DickName ve killingroad bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitap okumaya gerek yok, son 5 yılda ülkede aklı başında herkes zorunlu olarak ekonomist oldu.

Bu fiyatlar neden artıyor yahu diye kafada soru işareti oluştuysa gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Millet at yarışı takip eder gibi ppk toplantısı, dolar kuru takip ediyor. Dev bir ganyan bayisine dönüştük.
    O konustugunuz ekonomi mikro-ekonomi olarak gecer ve ancak evinizdeki veya etrafinizaki ekonomik degisimleri gormeye yarar. Burada bahsedilen kitaplar makro-ekonomi degerlendirmeleri iceriyor.

ülkemizdeki gravatlı hırsızlıktan kurtarsak yeter bence.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O konustugunuz ekonomi mikro-ekonomi olarak gecer ve ancak evinizdeki veya etrafinizaki ekonomik degisimleri gormeye yarar. Burada bahsedilen kitaplar makro-ekonomi degerlendirmeleri iceriyor.
    Mikroyu da makroyu da biliriz elhamdülillah, ekonomiyi sizden öğrenecek değiliz. (Oluyor mu böyle)

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mikroyu da makroyu da biliriz elhamdülillah, ekonomiyi sizden öğrenecek değiliz. (Oluyor mu böyle)
    Bilenleri takip edenleri de gorduk, en son yag kuyrugundalardi.

Bilenleri takip edenleri de gorduk, en son yag kuyrugundalardi.
    Dostum sen bu yağ kuyruğuna ya da izdihamına iştirak edenlerin olan bitene üzüldüğünü falan sanmıyorsundur umarım!

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Penguen. Ben Penguenler diyorum, belgeleselinden. Penguen.
    DickName ve İsmailTKDMR bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Umutksk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda sürekli olarak Ekonomi konuşuluyor içimiz kararsa bile bazen birbirimize birşeyler katıyoruz. O yüzden burada kitap okuyan arkadaşlar varsa,herkes birbirine kitap önerebilir veya belgesel.
    Madem belgeselde önerebiliyoruz çorbada benim de tuzum olsun.

Büyüklerimizi dinlemekte, ilham almakta fayda var. Sadece kitap okumakla olmaz pratikte yapmak lazım.
    DickName ve F54 bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ülkede ekonomi yorumlamak için kitap okumaya gerek yok ki.

Markete girdiğinde önce maaşına sonra fiyatlara bakıp anlayabilirsin :D
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.yeniakit.com.tr/haber/be...i-1634433.html

İşte size ekonomi kitabı alın okuyun aydınlanın

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    memleketin büyük ekonomi yazarlarını pas geçmeyelim recep tayyip erdoğan berat albayrak nebati bakanımız da bu konuda takip edilmeli

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    This is a book.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Mahfi Hoca bu konuda uzmandır, yani halkın anlayacağı basit bir dille ekonomi teorisini pratiğe indirger. Çok da zor bir şey değil aslında, lise düzeyi matematik bilmek ve biraz sağduyu yetiyor da artıyor.
    https://www.idefix.com/Kitap/Ornekle...E&gclsrc=aw.ds
    F54 bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kitap falan hikaye gerek yok böyle boş beleş şeyleri okumaya. Ekonomi bilimi çok ama çok basittir.

"Faiz sebeptir, enflasyon sonuç". Faizi indirirsen şakkadanak enflasyon düşer. Aha da bu kadar basit.

Hem dinen de yüksek faiz harammış. Düşük faiz haram mı helal mi orasını ben bilmem, reisim bilir...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bi kararnameyle yetkiyi kendine atayıp faizi sıfırlayabilecekken yapmayan lobici mi oluyor o zaman?
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitap falan hikaye gerek yok böyle boş beleş şeyleri okumaya. Ekonomi bilimi çok ama çok basittir.

"Faiz sebeptir, enflasyon sonuç". Faizi indirirsen şakkadanak enflasyon düşer. Aha da bu kadar basit.

Hem dinen de yüksek faiz harammış. Düşük faiz haram mı helal mi orasını ben bilmem, reisim bilir...

30 milyar satsak sakkadanak?
    SuleymanE ve espresso bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi kararnameyle yetkiyi kendine atayıp faizi sıfırlayabilecekken yapmayan lobici mi oluyor o zaman?
    Aslında reis sıfırlayacakmış ama 2023ü bekliyormuş. Lozanın gizli maddelerinde "2023den önce faizi sıfırlarsanız anlaşma biter, ayçiçek yağlarınızın yarısına da el koyarız" yazıyormuş.

Ben demiyorum, kahvehanedeki yaşlılardan duydum...

30 milyar satsak sakkadanak?
    Afallarlar, meğer bunların çok parası varmış derler! Üstüne bi 30 daha satarsak çil yavrusu gibi dağılırlar...

Bi gazetede çalışan çok kıymetli bi ekonomi yazarından duydum, kesin bilgi yani...

gurcanozturk ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)