Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Taksilerde İndi-Bindi Ücreti

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok taksi kullanan birisi değilim ama böyle bir ücret hatırlamıyorum.

Dolmuşlarda zaten indi bindi ücreti 5.5 tl olmuş, gecen taksiye bi bindim 15 tl mi ne indi bindi ücreti yazıyor kocaman kağıda.

Bu yasal bir karar mı merak ettim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bir kaç senedir var bu uygulama ama 15 TL altındaydı diye hatırlıyorum, zam gelmiş demek ki.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Milletin zenginliğinden o.

cok sacma geldi zaten başlangıcı 8 tl.

yakında adresten almaya gelırken de yolda taksimetre açarlar.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    İndi bini 20 şuan istanbulda.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Son bir kaç yıldır var hatta son zamlardan sonra açılış 8 lira mı ne oldu, en az 20 lira oldu. yani taksimetre 15 lira da yazsa 20 lira alıyorlar.
    Yani kısa mesafe diye ağlamalarına gerek kalmadı taksicilerin.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet, müşteri olarak mantıksız geliyor, ama siz esnaf olunca gayet mantıklı. Açılış farklı bişey, indi bindi farklı. Şöyle ki, taksiye bindiniz, açılış 8 TL yazdı, 500 mt gittiniz, 11 lira tuttu, vermeniz gereken rakam 15 TL.
    Uzun yıllar önce boş kaldığım bir dönem, bir başkasının aracında taksicilik yaptım. 3-4 saat sıra gelsin diye bekliyorum, sıra geliyor, hanımefendi sitenin arkasında ki binaya gidiyor, mesafe 300 mt. O gün bir paket sigara bile alamıyorsun yani.
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

Motosikleti
    N/A
    Geçen istanbula gittim elimde valizlerle yürümeyim diye 2 adımlık yer için taksiye bindim 16 lira tuttu 20 lira verdim üstü kalsın dedim zaten indi bindi 20 lira dedi

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yakında adresten almaya gelırken de yolda taksimetre açarlar.
    Zaten duraktan eve taksi çağırdığımızda durak çıkışı taksimetre açılıyor.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, müşteri olarak mantıksız geliyor, ama siz esnaf olunca gayet mantıklı. Açılış farklı bişey, indi bindi farklı. Şöyle ki, taksiye bindiniz, açılış 8 TL yazdı, 500 mt gittiniz, 11 lira tuttu, vermeniz gereken rakam 15 TL.
    Uzun yıllar önce boş kaldığım bir dönem, bir başkasının aracında taksicilik yaptım. 3-4 saat sıra gelsin diye bekliyorum, sıra geliyor, hanımefendi sitenin arkasında ki binaya gidiyor, mesafe 300 mt. O gün bir paket sigara bile alamıyorsun yani.
    Arz talep dengesi işte. Taksici olarak yeterince kar edemiyorsan a-işi bırakacaksın, b-fiyatı yüselteceksin. Müşteri olarak ya fiyata razı olacaksın, ya binmeyeceksin. Bu ve birkaç faktörün etkileşmesiyle arz talep dengesi sonucunda bir fiyat oluşacak. Veya taksiciler bakan Nebati'nin gözlerine bakıp zenginleşecek, fiyatlar düşecek.

Mesela et dönerdeki dinamikler sonucunda denge vasat ve kalitesiz dönerde yerleşti. Eskinin standart dönerini şimdi yapmaya kalksalar fiyatlar 2-3 kat artar. Sonuç? Vasat bir döner ve klasik döner tadının unutulması, vasat ürünün normal zannedilmesi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Türkiye yine iyi.. Zurih'de taksiye bindiğiniz zaman elinizde bavul, bagaj vb. bir şey var ise, ekstra para ödüyorsunuz.. Tabi, bavulunuzu taksici bagaja koyup, tekrar kendisi cıkartıyor. Ama parasını alıyor..

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kar a ortak değilsek zarara neden ortagız ki? Bir gün kar eder bir gün zarar eder bu böyledir.
    Açılış denen şey zaten mantıksız, adama niye 8 10 lira peşin veriyorum çözemedim. Ya açılış olmasın ya indi bindi olmasın. Kaçak elektriği bize iteleyen hükümetten farkı yok bu konunun.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten duraktan eve taksi çağırdığımızda durak çıkışı taksimetre açılıyor.
    Bizim burada acılmıyor abi , en azndan benım aradıgım duraklarda.

Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye yine iyi.. Zurih'de taksiye bindiğiniz zaman elinizde bavul, bagaj vb. bir şey var ise, ekstra para ödüyorsunuz.. Tabi, bavulunuzu taksici bagaja koyup, tekrar kendisi cıkartıyor. Ama parasını alıyor..

Sende yapma be hacı. Adamlar sanırım dunyanın en yuksek asgarı ucretıne sahip. 4bin küsür frang. Sanırım en pahalı taksıye de onlar sahip ama söyle kıyaslamak lazım, bz bu ülkede araba alamadıgımız için mecbur taksıye bınmemız gerekıyor , orada adamların muhtemelen araba almaması kendı tercıhı yani mecbur değil keyfi olarak bu araçları kullanıyorlar cogunluka.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen şöyle bir videoyu soluksuz izledim. Anlatan çok da güzel anlatmış. Hemen abone oldum kanalına yeni videolarını sabırsızlıkla bekliyorum.

İzlemeye niyetlenenlerin çay/kahve hazır etmeleri şiddetle tavsiye olunur...

Italian bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sende yapma be hacı. Adamlar sanırım dunyanın en yuksek asgarı ucretıne sahip. 4bin küsür frang. Sanırım en pahalı taksıye de onlar sahip ama söyle kıyaslamak lazım, bz bu ülkede araba alamadıgımız için mecbur taksıye bınmemız gerekıyor , orada adamların muhtemelen araba almaması kendı tercıhı yani mecbur değil keyfi olarak bu araçları kullanıyorlar cogunluka.

Konu isviçre veya başka ülkeler, asgari ücretler vs. değil ki, burada isviçre ile ülkeleri kıyaslayalım.

Ben taksiye binme mecburiyeti olarak değerlendirdim, karşılaştığım enteresan bir detayı paylaşmak istedim. 40 dan fazla ülke gördüm, en doğusundan en batısına kadar pek çok duyulmuş ülkeleri gezdim, böyle enteresan bir detay ile karşılaşmamıştım.

Sonuc olarak zengin veya refah seviyesi yüksek seviyede olsalar da Taksiye bagaj ile bindiklerinde ekstra fee ödemek durumunda kalıyor insanlar. İster yerel, ister turist olsun durum bu.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen şöyle bir videoyu soluksuz izledim. Anlatan çok da güzel anlatmış. Hemen abone oldum kanalına yeni videolarını sabırsızlıkla bekliyorum.

İzlemeye niyetlenenlerin çay/kahve hazır etmeleri şiddetle tavsiye olunur...

https://www.youtube.com/watch?v=kmo7788lGBY
    Cok guzel anlatmis eleman. Ses, goruntu, diksiyon ve duzenlemesi oldukca iyi. Takip ettim hemen.
    ero__ bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu isviçre veya başka ülkeler, asgari ücretler vs. değil ki, burada isviçre ile ülkeleri kıyaslayalım.

Ben taksiye binme mecburiyeti olarak değerlendirdim, karşılaştığım enteresan bir detayı paylaşmak istedim. 40 dan fazla ülke gördüm, en doğusundan en batısına kadar pek çok duyulmuş ülkeleri gezdim, böyle enteresan bir detay ile karşılaşmamıştım.

Sonuc olarak zengin veya refah seviyesi yüksek seviyede olsalar da Taksiye bagaj ile bindiklerinde ekstra fee ödemek durumunda kalıyor insanlar. İster yerel, ister turist olsun durum bu.
    Attığım videoda bu durumun açıklaması var ve çok hoşuma gitti...

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    F54 bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    metrobus olmuş 8 lira, 10 liraya taksi olacak hali yok

Motosikleti
    falcon flash 100
    Mesele toplumsal olarak katma değer üretemiyoruz.

Ürettiğimizi paylaşamıyoruz ( gelir dağılımı ).

Yerli malı kullanmıyoruz yani kazandığımızla elin Alman'ını, Amerikalısını zengin ediyoruz.

Sonuç o pahalı bu pahalı diye şikayet ediyoruz.

Gebze'de Hasköy organize sanayide yan sanayinin, yan sanayisi bir iş yerim vardı. Ben ve dört işçi toplam beş kişi çalışıyorduk.

Zam zamanı dükkan sahibi sıfır opel marka araba alıp gelmiş. İsmet bey işler çok iyi, piyasa açık, yüksek kira artışı isteyecek ya giriş yapıyor.

Eeee dedim bu arabanın hangi parçası benim? İşler açıksa Almanın işleri açık, burada kazanıp Almanya'da harcıyorsun Alman arabası alarak. Almanı iş aş sahibi yapıyorsun.

Sonra çevre bakanlığı geldi arıtma yapın falan dedi sitede 500 dükkan var 5 i için arıtma yapamayız dedi bu serüvende böylece bitti.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesele toplumsal olarak katma değer üretemiyoruz.

Ürettiğimizi paylaşamıyoruz ( gelir dağılımı ).

Yerli malı kullanmıyoruz yani kazandığımızla elin Alman'ını, Amerikalısını zengin ediyoruz.

Sonuç o pahalı bu pahalı diye şikayet ediyoruz.

Gebze'de Hasköy organize sanayide yan sanayinin, yan sanayisi bir iş yerim vardı. Ben ve dört işçi toplam beş kişi çalışıyorduk.

Zam zamanı dükkan sahibi sıfır opel marka araba alıp gelmiş. İsmet bey işler çok iyi, piyasa açık, yüksek kira artışı isteyecek ya giriş yapıyor.

Eeee dedim bu arabanın hangi parçası benim? İşler açıksa Almanın işleri açık, burada kazanıp Almanya'da harcıyorsun Alman arabası alarak. Almanı iş aş sahibi yapıyorsun.

Sonra çevre bakanlığı geldi arıtma yapın falan dedi sitede 500 dükkan var 5 i için arıtma yapamayız dedi bu serüvende böylece bitti.
    Bundan 12 yıl önce falan CNC üretim işleri yapan mühendis bir arkadaşım yanına numuneleri alıp gidip almanyada oto yan sanayileri gezip üretim için anlaşıyordu, yok bu parça audi'nin rot ucu, bu parça şu markanın birşey parçası falan benim görünce ne olduğunu anlayamayacağım parçalar üretiyordu, almanlara çok da güzel satıyordu. 4 makinalık atölye yetmemeye başlayınca yatırım yapacak ortak buldu, işler büyüsün diye serbest bölgede fabrika inşa ettiler, oraya taşındığında cnc makinaları sayısı 35 taneyi geçmiş, 3 vardiya hiç durmadan üretim yapar hale gelmişti. Ne güzel üretim yapıyor hem de almanlara bile satabiliyor denir ama bir gün ortağı gelip makinaları satalım, bu serbest bölgedeki binayı kiraya verelim üretimle uğraşmayalım dedi ve arkadaş olmaz falan dese de finansçı olan ortağı yatırımı ben yaptım senin hissen %20 kaldı, benim dediğim olacak demişti. işçileri işten çıkarıp makinaları sattılar ve binayı kiraya verdiler. Kiraya verdikleri aynı serbest bölge içindeki yabancı şirkete ait büyükçe bir fabrika da orayı depo olarak kullanacaktı sanırım. Yani karar veren mühendis olunca güzel güzel üretim yapılıyor ama yetki finasçılara geçince üretimi bırakalım kiradan para kazanalım olayına dönüyor. Bu küçük bir örnek, ülke böyle böyle üretimden uzaklaştı.
    tommygun, fazil ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)