Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Migros'a Gitme.

Motovento
    REKLAM ALANI
    murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işverenin haksız olduguna %99 eminim zaten.

%1lik kısım için söyle bir örnek vereyim, ondan sordum.

Arkadaşımın calıstıgı fabrika asgari ücretten 2 ay önce peşinen %30 artış yaptı, asgari ücret dönemi denkleştiririz dedi.

Bildiğiniz gibi gelirvergisi iadesi hariç %40 brüt artış yapıldı asgari ücrete.

Sirket aradaki %10 yerine %15 verdi ancak bir kesim önceki iyileştirmeyi yok sayıp "zam bu kadar oldu siz bu kadar yapıyorsunuz" dıye olay cıkarttı.
    işte onlar ......... olanlar . Gelecek yıl böyle söyleyenlerden dolayı bu sefer iş veren zamanı gelince zam yapacak. Sorun bizim vatandaşlarda
    TATOĞLUBİLİŞİM

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Devletin bazı konularda sağlam müdahil olması gerekiyor; mesela evinin değerini 100.000 gösterip sonra 1.500.000'e satanlar veya 100.000 bedelli evi 4.500'e kiraya verenler. (Kira çarpanı 22 *ay*!!!) Devletin bu ve benzerlerini tespit edip inim inim inletmesi lazım. Devletin ve dolayısıyla halkın malına çöreklenmiş bir kesim kalanlara hükmediyor. Gerçi aynı tipler zaten yönetimde de var. Tencere kapak...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin bazı konularda sağlam müdahil olması gerekiyor; mesela evinin değerini 100.000 gösterip sonra 1.500.000'e satanlar veya 100.000 bedelli evi 4.500'e kiraya verenler. (Kira çarpanı 22 *ay*!!!) Devletin bu ve benzerlerini tespit edip inim inim inletmesi lazım. Devletin ve dolayısıyla halkın malına çöreklenmiş bir kesim kalanlara hükmediyor. Gerçi aynı tipler zaten yönetimde de var. Tencere kapak...
    Bak mesela devletin müdahale ettiği zaman olacak şeyi sana anlatayım.

1. Örnek

Ev sahibi yobaz, kiracı dövmeli tip. Ev sahibi tanıdıkları aracılıgı ile malum parti ilçe başkanlığına gidip yardım ister, onlarda taraf tuttukları için 2bin tl'lik evin 5 bin olması için kaymakamlıga yazı gönderir. Kazanan malum partili olur.

2. Örnek

Ev sahibi normal, kiracı yobaz. Kiracı bu sefer ilçe teşklatına gidip destek ister. İlçe teşkilatı kaymakamlıga yazı gönderir, bilirkişi gelir adamın 3 bin tl'lik evinin kirasına 1500 tl der. kazanan malum partili olur.

Özetlersek;
    DEVLET özel sektöre müdahale etmemeli.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ya ben televziyonda markete girip "bunları kaça aldığınızı göremiyoruz, o yüzden problem oluyor" diyen zabıta gördüm.
    ve bu kısmen uygulanıyor da artık. Domatese bakıyorsun adam bilanço döker gibi şu fiyata aldım, şu kadar mağaza masrafı ekledim gak guk falan yazmış satış fiyatını dökmüş. Manyaklık ya.

Devlet gerçek işini yapmıyor Türkiye'de, kartellere ve monopoliye bakmıyor - çünkü muhtemelen bu kartellerden zaten besleniyor. Ondan sonra da yanlışı yanlışla çözüp fiyat müdahalesi talebi geliyor.

Türkiye'nin özel bir durumu yok bence, biz bu özel durum dediğimiz yanlışları kendimiz yaratıyoruz, sonra bununla mücadele etmeye çalışıyoruz. Özel durum olsa da çok basit iktisadi kurallara karşı çıkan yöneticilerin zanettiği gibi ekonomimiz ayakta kalabilse, ama yok öyle bir şey. Gerçek anlamda pazar ekonomisi ile stratejik noktalar dışında herhangi bir şeye müdahale edilmese pazar kendisini toparlar. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur, marketin birinde süt 30TL diğerinde 15TL ise 30TL olandan almazsın olur biter. Marketler işbirliği içine girerse de kartel kontrolü ile kafalarını ezersin, bu kadar basit. Ama biz ilk günden beri zaten serbest pazar ekonomisine emanet edemiyoruz kendimizi, sonra da işte yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkıyoruz.

Ben evden danışmanlık yapıyorum. Benim bir günüm için kestiğim faturaya ne zaman müdahale etmeye kalkacak devlet, merakla bekliyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Aynen. Zincir market pahalı mı diyorsun? Git al ucuza bakkaldan.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen. Zincir market pahalı mı diyorsun? Git al ucuza bakkaldan.
    herkes migrosa pahalı diyor ancak migros kendı markasına ait ürünleri lüks firmalara yaptırıyor ve bim a101den daha ucuza satıyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    herkes migrosa pahalı diyor ancak migros kendı markasına ait ürünleri lüks firmalara yaptırıyor ve bim a101den daha ucuza satıyor.
    Buna bayağı şaşıran var, çok ilginç.
    Bir ara Twitter'da patlamıştı, Tukaş'a mayonez yaptırmışlar Migros marka, Tukaş'ın kendi ürününde olan kimyasal koruyucular yok. Migros "biz lab'da analiz ettiriyoruz, olmadığına kefiliz, gerisine karışmayız" diyerek çıkmıştı işin içinden.

Migros güzellemesi yapmak istemmem, ama serbest ekonomi böyle bir şeydir, güçlü ve adaletli bir devlet ister. Sen kimsenin eylem hakkını korumazsan, en fazla eylem yapanı döversen firma da gider abuk subuk zamlar yapar çalışanlarına, sömürür de sömürür. Migros'a kabahat bulmanın bir anlamı yok, herhangi bir işletme yeterince büyüyünce bu yöne doğru evrilir, eğer tepesinde demoklesin kılıcını hissetmezse.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bak mesela devletin müdahale ettiği zaman olacak şeyi sana anlatayım.

1. Örnek

Ev sahibi yobaz, kiracı dövmeli tip. Ev sahibi tanıdıkları aracılıgı ile malum parti ilçe başkanlığına gidip yardım ister, onlarda taraf tuttukları için 2bin tl'lik evin 5 bin olması için kaymakamlıga yazı gönderir. Kazanan malum partili olur.

2. Örnek

Ev sahibi normal, kiracı yobaz. Kiracı bu sefer ilçe teşklatına gidip destek ister. İlçe teşkilatı kaymakamlıga yazı gönderir, bilirkişi gelir adamın 3 bin tl'lik evinin kirasına 1500 tl der. kazanan malum partili olur.

Özetlersek;
    DEVLET özel sektöre müdahale etmemeli.
    Bu durumda devlete de gerek yok Hiç olmasın, neden var ki? Devlet güvenlik, kamu düzeni, temel hak ve özgürlükler, sosyal adalet için varsa olsun, bunları yapamayacak veya yapmayacaksa yallah o zaman.

Bu arada, benim yaklaşımım vergi açısındandı, o hayvan gibi kiraları isteyenler ne kadar vergi veriyorlar? Başka ülkelerde varlığınız ölçüsünde vergi veriyorsunuz. Bu gibi müdalahe kastımdı. Çok varlığın varsa çok vergi vereceksin ve/veya varlıklarını yatırıma - ev almak değil Borsa / Tahvil gibi ekonomiye gelişmeye can veren tipte yatırımlara kanalize edeceksin. Toprağa betona yatırım yapan borsa / tahvile yatırım yapandan fazla kazanıyorsa o işte bir terslik ve yanlış politika vardır... Bunu destekleyen devlet de demokratik sosyal devlet değil feodal devlettir.
    DickName, espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Bu durumda devlete de gerek yok Hiç olmasın, neden var ki? Devlet güvenlik, kamu düzeni, temel hak ve özgürlükler, sosyal adalet için varsa olsun, bunları yapamayacak veya yapmayacaksa yallah o zaman.

Bu arada, benim yaklaşımım vergi açısındandı, o hayvan gibi kiraları isteyenler ne kadar vergi veriyorlar? Başka ülkelerde varlığınız ölçüsünde vergi veriyorsunuz. Bu gibi müdalahe kastımdı. Çok varlığın varsa çok vergi vereceksin ve/veya varlıklarını yatırıma - ev almak değil Borsa / Tahvil gibi ekonomiye gelişmeye can veren tipte yatırımlara kanalize edeceksin. Toprağa betona yatırım yapan borsa / tahvile yatırım yapandan fazla kazanıyorsa o işte bir terslik ve yanlış politika vardır... Bunu destekleyen devlet de demokratik sosyal devlet değil feodal devlettir.
    Vergiye birşey diyemem, o kısımda haklısınız.

Ben en başta kira vs. müdahale etme konusuna yorum yaptım. Sahibi oldugum malı kaçtan sattıgım ya da kiraladıgım devleti ilgilendirmez. O bedel üzerinden vergi belirlemek onun görevi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bu durumda devlete de gerek yok Hiç olmasın, neden var ki?
    Katılıyorum. Ne işe yarıyor ki devlet? Gölge etmesin bari desek, tek işi gölge etmek olmuş.
    Mesela devletin kalması gereken alanların başında eğitim var. Onu da doğru düzgün yaptığımız zaman arndiol'un anlattığı senaryoların gerçekleşme ihtimali dramatik şekilde azalıyor.
    Ama biz devleti koruyup, yapması gereken işleri yaptırmayıp, sonra bir de üstüne vazife olmayanları yaptırıyoruz. E sonuç da bu. :D

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Vergiye birşey diyemem, o kısımda haklısınız.

Ben en başta kira vs. müdahale etme konusuna yorum yaptım. Sahibi oldugum malı kaçtan sattıgım ya da kiraladıgım devleti ilgilendirmez. O bedel üzerinden vergi belirlemek onun görevi.
    Zaten problem orada, devletin mali kurumlari asil isleri olan seyleri denetlemiyor. Verilen kiralar, veriler satislar uzerinden aldigi vergiyi denetlese, insanlar yuksek kira geliri icin yuksek vergi odese piyasa kendiliginden olusur. Ama bizim ulkemizde vatandasta sahtekar surekli acik ariyor/buluyor, en dindar vatandas bile devletin kurumlarini kandirmayi akillilik saniyor, bununla yasiyor.
    DickName bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama bizim ulkemizde vatandasta sahtekar surekli acik ariyor/buluyor, en dindar vatandas bile devletin kurumlarini kandirmayi akillilik saniyor, bununla yasiyor.
    Bizim forumda bile var bu orrrrrrman çocuğu tiplerden...

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Migros'a gitme mahalle bakkalına/marketine git, eminim orada çırağın sigortası tam yatıyordur.

Valla dün migros'a gittim.
    migrosun cikolata kaplı mavi paketli bisküvieleri var, ondan aldım afiyetle yedim.

Bu ülkede belli şeylere değer veren firma bulup alışveriş yapmaya kalksan ac kalırsınız, cünkü yok.

TORKU diyorlardı bi ara, yok çiftçi kazanıyor yok bilmemne kazanıyor yok halkn yeri diyorlardı araştırın bakalım torku neymiş.

Burası isviçte değil, 100 marka içinde 10 tane kötü olan markayı protesto edemezsiniz. Mesela operatörler gibi.

Tacizci operatör mü, bademci operatör mü gavur operatör mü? Tarafını seç telefonunu kullan
    DickName bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben Migros'a gitmiyorum. Yakınında başka bir market var. Oraya gittim. Kağıt havlu fiyatları çok pahalı geldi. Kendi kendime dedim ki. "Fanatiklik yapma. Git bak Migrosa daha ucuzsa oradan al." Gittim baktım. Daha ucuzu olmadığı için diğer markette geri döndüm. Mesele fiyat/kalite meselesi. Yani tamamen duygusal

Valla dün migros'a gittim.
    migrosun cikolata kaplı mavi paketli bisküvieleri var, ondan aldım afiyetle yedim.

Bu ülkede belli şeylere değer veren firma bulup alışveriş yapmaya kalksan ac kalırsınız, cünkü yok.

TORKU diyorlardı bi ara, yok çiftçi kazanıyor yok bilmemne kazanıyor yok halkn yeri diyorlardı araştırın bakalım torku neymiş.

Burası isviçte değil, 100 marka içinde 10 tane kötü olan markayı protesto edemezsiniz. Mesela operatörler gibi.

Tacizci operatör mü, bademci operatör mü gavur operatör mü? Tarafını seç telefonunu kullan
    belli şeylere değer veren firma olmaz. Bütün olay duygusal ekonominin bozulduğu toplumlarda insan değeri düşer. çünkü iş az insan çoktur. çok olan değersizleşir. fakat ülke olarak hala devletçi kafada olduğumuz için yapacak bişi yok. belediye ekmek yapsın, devlet elektrik versin. bu dönem iyice zıvanadan çıktılar devlet bakkal açacaktı. açtımı bilmiyorum belki açmıştır.

bence çok popilizm yapmaya gerek yok kim ucuzsa ondan almak lazım. ekonomi bilimi böyle der.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cem_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Migros'a gitme mahalle bakkalına/marketine git, eminim orada çırağın sigortası tam yatıyordur.
    Tekaütlükten önceki son iki yil bağkurda çalıştım. Bay-Kur'luların %70'inin bir buçuk yıllık (eski borçlar ve hizmetler silindiğinden) prim borcu vardı. Bakkal Emmi kendi primini yatırmıyor/yatıramıyor ki çırağınkini yatırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Bir de bu mesele var tabiki.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Özellikle ayçiçek yağında bunu bizzat dolum yapılan firmalara gittiğim için biliyorum.Aynı hattan peş peşe Yudum Komili Biryağ Migroz ıvır zıvır tüm firmalara dolum yapılıyor.İçerik aynı ambalaj farklı.Dolum yapılan yerlerin arasında fark olabilir onu anlamak içinde ambalaj üzerinde dolum yapılan yere bakmanız lazım.Onun dışında en ucuzu alıp geçin bilindik bir dolum yerinde yapılmışsa.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özellikle ayçiçek yağında bunu bizzat dolum yapılan firmalara gittiğim için biliyorum.Aynı hattan peş peşe Yudum Komili Biryağ Migroz ıvır zıvır tüm firmalara dolum yapılıyor.İçerik aynı ambalaj farklı.Dolum yapılan yerlerin arasında fark olabilir onu anlamak içinde ambalaj üzerinde dolum yapılan yere bakmanız lazım.Onun dışında en ucuzu alıp geçin bilindik bir dolum yerinde yapılmışsa.

Ben bakıyorum ona genelde. Cogu ürünü kaliteli markalara yaptırılıyor. o nedenle migrosa gittiğimde cogu seyi migros marka alıyorum.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    https://twitter.com/vaziyetcomtr/sta...12609106505730

Sırf bu bile Migros ve diğer grup şirketlerinden alışverişi kesme nedenidir benim için.
    Haa, firmaları boykot etmek çözüm değil, 3-5 kişinin boykotu ile olacak iş değil, bütün grup şirketlerinin işçileri birlik olurlarsa ancak çözülebilir ama yine de elimden gelen budur, elimden geldiği kadarını yaparım en azından.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler