Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Emlakçı Parasını Neden Kiracı Öder?

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi ev sahibinin işe aldıgı adamın parasını kiracının ödemesini geçtim, Sizce emlakcı bir ev için 1 asgari ücretlinin 1 ay calıstıgı kadar parayı hak edıyor mu? Bu kadarlık bir hizmeti var mı?
    Ev fiyatı düzgün ise o ev 24 saat içinde kiralanmıs oluyor
    Kendilerini hic sevmesem de, emlakcilik bir komisyon isi. Satici ile aliciyi bulusturmak uzere calisilan bir kurum, sadece hizmet olarak dusunmemelisin. Senin mantigina gore pazarcilik/kabzimallik sacma oluyor, git halden al sebzeni/meyveni derler adama

Is geregi bu konulara cok uzak degilim, uzak olmayi istesem bile.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    o zaman inşallah zengin olursunuz diyeyim

Cok ev sahibi ve emlakcı ile görüştüğüm için , kronik bir kiracı olarak sanırım biraz daha kiracıyı destekler tayfadayım, ondan bu yaklaşımım :D

Ara zam nasıl yapmış ki yasak öyle birşey. Baya araştırdım ben bu konuyu.

Ev sahibi kiracı kirayı düzenli yatırdıgı sürece 5 sene boyunca devletin belirttiği yasal sınır üstünde zam yapamaz. 5 sene sonra ise sanırım bilirkişi raporu ile civardaki ev kira oranlarına göre yükseltme hakkı var.
    Kiracı bunu da kabul ederse 10 sene boyunca ev sahibi kiracıyı cıkartamıyor. 10 sene sonra sebep göstermeksizin cıkartabiliyor.

Kiracıların ara zammı kabul etmesi o nedenle garip geldi. :D
    ŞİMDİ KİRACI 1000 tl ye oturuyor ev sahibi diyor ki ben arazam istiyorum 250 tl zam zamanı gelince de tekrar zam yaparım kiracı olmaz diyor peki cnm benim bende kira zamanı ödeyemeyeceği zam istiyorum diyorsun alttan sopa gösteriyorsun olay tatlıya bağlanıyor (böyle birşeyi savunmyorum tasvipte etmem )ama durum bu
    kiracı olarak o tarafta olman gayet normal
    ben evi kiraya vereceğim zaman hani dedim ya talep olunca fiyatı yükselttim bir arada çalıştığım arkadaşla da paylaşıyorum durumları yaw adam gibi ödeyecek birine ver 3 e 5 bakma dedi bende ok dedim öyle yaptım
    oda şimdi şehir değiştirecek kendi evi 160 metre muhit sakarya nın en güzel konumu şehir içi fakat sessiz sakin komşular zengin milyonluk araçlar vs eee buradaki evini kiraya verip istanbulda kira da kalacak 5000 e ev tuttu oda 140 metre civarı kendi evine de 3500 istiyor şimdi aynı şeyleri ben ona söylüyor vicdansız olma az ucuza ver garibanın hayır duasını al diyorum ya ben buradan aldığımı oraya vereceğim vs diyor
    ee hani akıl veriyordun böyle yap şöyle ver diye ne oldu diyorum
    millet elinde olmayanı verirken öyle cömert davranıyor akıllıara zarar
    evet kira gününde ödeniyor ben buna bakarım eve de güzel bakılıyor verdiğim fiyatta o günün şartları için piyasa fiyatıydı şimdi %50 ucuz kaldı fakat şuan yapacak birşey yok oturan hayrını görsün
    arndiol bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendilerini hic sevmesem de, emlakcilik bir komisyon isi. Satici ile aliciyi bulusturmak uzere calisilan bir kurum, sadece hizmet olarak dusunmemelisin. Senin mantigina gore pazarcilik/kabzimallik sacma oluyor, git halden al sebzeni/meyveni derler adama

Is geregi bu konulara cok uzak degilim, uzak olmayi istesem bile.
    Abi 1 aylık kira bedelini alan adamlarla 10 lıralık salatalıgı satan adamı aynı kefeye koydun ya , yorum yapamam bunun üstüne
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Abi 1 aylık kira bedelini alan adamlarla 10 lıralık salatalıgı satan adamı aynı kefeye koydun ya , yorum yapamam bunun üstüne
    Miktar olarak mi bakiyorsun her seye??
    O zaman oto galeri de ayni sey degil mi ? Git sokak sokak otomobil ara?

Hocam maalesef diyorum, ulkenin insani genel olarak sahtekar/firsatci oldugu icin bunlar, yoksa herhangi bir meslek icin degil soylediklerim. Hadi buyu, diyebiliyor musun ki "X meslegindekilerin hic biri sahtekar/firsatci/hirsiz degildir", hadi buyur?

Miktar olarak mi bakiyorsun her seye??
    O zaman oto galeri de ayni sey degil mi ? Git sokak sokak otomobil ara?

Hocam maalesef diyorum, ulkenin insani genel olarak sahtekar/firsatci oldugu icin bunlar, yoksa herhangi bir meslek icin degil soylediklerim. Hadi buyu, diyebiliyor musun ki "X meslegindekilerin hic biri sahtekar/firsatci/hirsiz degildir", hadi buyur?
    e abi tabi miktar olarak diyeceğim. Çiftçiden ya da halden alıp gelip pazara tezgah kuran , belli bir oranda satış yapan tüm gün orada calısan adamla benim telefonla ulastıgım, benim emlakcının keyfine göre ev bakmaya gittiğim , ev sahibinin yapmaya üşendiği için evi bana gösteren adamın, yani ev sahibinin işe aldıgı adamın parasını benim vermem sacma. burada emlakcılık neden var demiyorum, emlakcıyı tamamen kiracı karsılıyor diyorum.
    Bir önceki sayfada basıma geleni örneklendirmiştim, emlakcı evi 1 kere göstermemiş kımseye, be şans eseri hemen gördüm ev sahibini buldum ama emlakcıya verdiği için ona para vermemi beklıyor ev sahibi.

Kusura bakmayn da 1 aylık ev kirası alan adama da o parayı helal etmem. kendım ev sahibi iken de sahibinden kiraladıgım içinde gidip "ev sahibi mecbur emlakcıya veriyor" işine de inanmam. zaten sarı siteden buluyoz evi, kim o siteye yüklemiş beni bağlamaz ki.

X mesleğinden birisi sahtekar fırsatcı değildir diyemem tabi. Ancak emlakcıların coguna fırsatcı diyebilirim.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bir önceki sayfada basıma geleni örneklendirmiştim, emlakcı evi 1 kere göstermemiş kımseye, be şans eseri hemen gördüm ev sahibini buldum ama emlakcıya verdiği için ona para vermemi beklıyor ev sahibi.

Kusura bakmayn da 1 aylık ev kirası alan adama da o parayı helal etmem. kendım ev sahibi iken de sahibinden kiraladıgım içinde gidip "ev sahibi mecbur emlakcıya veriyor" işine de inanmam. zaten sarı siteden buluyoz evi, kim o siteye yüklemiş beni bağlamaz ki.
    Bu yazdiklarinda haklisin ona bir sey demiyorum ama tek ornek uzerinden gidiyorsun sen hep. Aha o zaman ornek vereyim dur, eski sevgililerimden biri evini emlakci ile bulmustu, evin ne sorunu olsa ev sahibini degil emlakciyi ariyordu, emlakci da hallediyordu bir sekilde. Ev sahibiyle yuz goz olmamisti neredeyse. Isini adam gibi yapanlar da var, hic evi gostermeden is yapan da.

Aha buyur sen ev kirasi diyorsun, ben evimi satin alirken emlakci bana evi 5 dakika gosterdi, ben de o 5 dakika icin 2017 yilinda bayaa para verdim heriflere, hak ettiler mi hayir etmediler. Ama bu evi onlar olmadan da gezerek bulma sansim dusuktu, bu yuzden veriyoruz o parayi.

Isinize gelince sari siteye bok atmayi biliyonuz ama

Konusturma beni ))
    espresso bunu beğendi.

yıllardır ev dükkan kiralarım da bu kadar konu olmadı bu mesele. ne taktını bu kadar bu konuya ya. serbest piyasa bu işine gelirse.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    5 yıl dolunca ev sahibi daha çok zam yapabilir olayı vardı ya, biz geçen yıl 5 yıl dolmuş olduğu için (7 yıl olmuştu) normalin üzerinde zam yapmıştık. Şimdi her yıl 5 yıl doldu deyip yine zam isteyebilir mi? Burası kafamda muğlak kaldı.

Bu yazdiklarinda haklisin ona bir sey demiyorum ama tek ornek uzerinden gidiyorsun sen hep. Aha o zaman ornek vereyim dur, eski sevgililerimden biri evini emlakci ile bulmustu, evin ne sorunu olsa ev sahibini degil emlakciyi ariyordu, emlakci da hallediyordu bir sekilde. Ev sahibiyle yuz goz olmamisti neredeyse. Isini adam gibi yapanlar da var, hic evi gostermeden is yapan da.

Aha buyur sen ev kirasi diyorsun, ben evimi satin alirken emlakci bana evi 5 dakika gosterdi, ben de o 5 dakika icin 2017 yilinda bayaa para verdim heriflere, hak ettiler mi hayir etmediler. Ama bu evi onlar olmadan da gezerek bulma sansim dusuktu, bu yuzden veriyoruz o parayi.

Isinize gelince sari siteye bok atmayi biliyonuz ama

Konusturma beni ))

ben sarı siteye b.k atmam, ülkedeki fiyatları resmen orası belirliyor. ben orada satış yapan dingillere laf atarım.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 yıl dolunca ev sahibi daha çok zam yapabilir olayı vardı ya, biz geçen yıl 5 yıl dolmuş olduğu için (7 yıl olmuştu) normalin üzerinde zam yapmıştık. Şimdi her yıl 5 yıl doldu deyip yine zam isteyebilir mi? Burası kafamda muğlak kaldı.
    hayır abi 5. senede bir kere bunu yapabilir. 10. senede keyfi olarak cıkartabilir.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben de "gayrimenkul sektörü çok re re rööö" diye atıp sıkıyorum ama zamanında kiraladığım eve tam komisyon vermemek için emlakçı olan bir kankamı araya soktum. Sanki onun müşterisiymişim gibi davrandım, evi tuttum, komisyonu 2 emlakçı aralarında paylaştı, ben de benim kankam olan emlakçıdan toplam paranın yarısına tekabül eden o parayı geri aldım. Ha kul hakkı mı? evet, sahtekarlık mı? evet, haram mı? benim inancıma göre evet.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de "gayrimenkul sektörü çok re re rööö" diye atıp sıkıyorum ama zamanında kiraladığım eve tam komisyon vermemek için emlakçı olan bir kankamı araya soktum. Sanki onun müşterisiymişim gibi davrandım, evi tuttum, komisyonu 2 emlakçı aralarında paylaştı, ben de benim kankam olan emlakçıdan toplam paranın yarısına tekabül eden o parayı geri aldım. Ha kul hakkı mı? evet, sahtekarlık mı? evet, haram mı? benim inancıma göre evet.
    Umarım bir kısmını biraya yatırmışsındır o paranın.
    tommygun bunu beğendi.

Helal kavramına göre konuşursak vampir gibi olan emlak sektörü nedeniyle onları düdüklemenin pek harama girceğini sanmıyorum.

Bu arada yanlıs anlasılma olmasın, işini cok güzel yapan emlakcılar var. Onlara saygım sonsuz.

ama var olduklarını duydum, rivayete göre onları gören olmamış

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Helal kavramına göre konuşursak vampir gibi olan emlak sektörü nedeniyle onları düdüklemenin pek harama girceğini sanmıyorum.

Bu arada yanlıs anlasılma olmasın, işini cok güzel yapan emlakcılar var. Onlara saygım sonsuz.

ama var olduklarını duydum, rivayete göre onları gören olmamış
    Sirinler gibi, iyi bir cocuk olursan belki bir gun sen de gorebilirsin
    espresso bunu beğendi.

Sirinler gibi, iyi bir cocuk olursan belki bir gun sen de gorebilirsin
    benim oturdugum evin ev sahibini hiç görmedim, emlakcı aynı zamanda tanıdıgı oldugu için tüm işlemleri kendşisi halletti.

Ancak şöyle bir durum var, evi bana göstereceği zaman 1 kere gittiğimde randevuyu iptal etti, 2. kez gittiğimde sanırım 1 saat 15 dakika kapının önüne dikti beni "ha geldim ha gelecem" diye diye.

Sonra anlaştıgımızda ofisine gelmemi istedi, uzak bir yerdeydi hava da 0'ın altında o gün, motorla gittim. Bir de ofisinin önünde 1.5 saat gelmesini bekledim. Zaten sonrasında da 2 gün hasta oldum

Şimdi düşündüğümde bana evi göstermesi 10 dakıka sürdü ancak ben saatlerce onun peşinde koştum. Aldıgı parayı hak ediyor mu, bu nedenle bilmiyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    benim oturdugum evin ev sahibini hiç görmedim, emlakcı aynı zamanda tanıdıgı oldugu için tüm işlemleri kendşisi halletti.

Ancak şöyle bir durum var, evi bana göstereceği zaman 1 kere gittiğimde randevuyu iptal etti, 2. kez gittiğimde sanırım 1 saat 15 dakika kapının önüne dikti beni "ha geldim ha gelecem" diye diye.

Sonra anlaştıgımızda ofisine gelmemi istedi, uzak bir yerdeydi hava da 0'ın altında o gün, motorla gittim. Bir de ofisinin önünde 1.5 saat gelmesini bekledim. Zaten sonrasında da 2 gün hasta oldum

Şimdi düşündüğümde bana evi göstermesi 10 dakıka sürdü ancak ben saatlerce onun peşinde koştum. Aldıgı parayı hak ediyor mu, bu nedenle bilmiyorum.
    Dayaklıkmış.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008

İşini dandik yapan bir kırtoya denk gelmişsin. Ben de bu örnekteki emlakçıya paramı helal etmezdim.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)