Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Emlakçı Parasını Neden Kiracı Öder?

Motovento
    REKLAM ALANI
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı voodevil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasal olarak doğrusu nedir bilmiyorum ama pratikte şartları evi satan/kiralayan tarafın belirlediği kesin. Ben ev alırken çok gezdim, en sonunda kafama yatan biryer buldum ama adam ben satış için ücret ödemem zaten uygun veriyorum siz karşılarsınız dedi, alıcı satıcı harçlar vergiler falan adı her neyse hepsini ben ödedim.

Başka bir arkadaşım ev kiralarken sahibinden anahtarı aldı, gitti tek başına evi gördü sahibine anahtarı geri bıraktı, tamam tutuyorum dedi. Ev sahibide emlakçı olan amcasının oğlunun dükkanına yönlendirdi, kontrat yaparsın dedi. Emlakçı amcasının oğluda hiç bir şey yapmadan komisyon istedi. Arkadaşta komisyon vermek istemedi tabi adama sen ne yaptınki falan gibi konuştu ama cevap işine gelirse, mecbur komisyonuda ödedi.
    Zaten uygulamada genelde satıcının tapu harcını da alıcı ödüyor. Yazılı olmayan kural gibi ve en azından İstanbul için konuşayım alıcılar yadırgamıyor bu durumu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten uygulamada genelde satıcının tapu harcını da alıcı ödüyor. Yazılı olmayan kural gibi ve en azından İstanbul için konuşayım alıcılar yadırgamıyor bu durumu.
    Yadirgamayip ne yapacaksin hocam? Aylarca ev aramissin, krediyi denklestirmissin, alabilecegin evi satacak adam sana bu sarti da sunuyor yuzsuzce. Bizim insanimizdaki para hirsi ve yuzsuzluk pacasindan akiyor.

Teamul haline gelmis maalesef. Tapu mudurlugu zorlasa, ikinizde odeyeceksiniz dese yine sahtekarliga basvurup cikista geri odeyecek sekilde anlasma isterler.

Sonra biri geliyor ulkeyi sevmiyor musun diyor, tasini topragini, suyunu bereketini seviyorum, surekli beni duduklemeye calisan, sahtekarlik pesinde kosan insanini niye seveyim?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha da komik birşey var. Ev ararken başıma geldi.

Kiralık ev bakarken aynı apartmanda başka bir kiralık ev buldum. Ev sahibine ulaştım.

Ev sahibi bana "emlakcıya vermiştim, kiralamayı sahibinden yapamıyorum sonra problem oluyor" dedi.

Yani evi ev sahibi gezdirdi, ev sahibini ben buldum ancak emlakcıya verdiği için biz kendi aramızda anlaşsak bile emlakcı parasını vermem gerekiyor.

Bunun neresi mantıklı?
    Buradaki mantık şu;

1) Emlakçı hakikaten o evi pazarlamak için vakit, nakit harcamıştır. Mülk sahibi de bunu görüp adamın hakkının ödenmesini isteyebilir. Doğru olan budur.
    2) Emlakçıyla mülk sahibi arasında bir yazılı anlaşma vardır. O yazılı anlaşmada mutlaka "sözleşme süresi boyunca mülk sahibi o evi satar/kiralarsa emlakçıya .... tutarında ceza öder" yazar. Bunun sebebi de emlakçının gösterdiği evi kendini zeki sanan alıcı adayı arkadan dolaşıp mülk sahibiyle anlaşıp emlakçıyı ekarte etmesin diyedir.
    3) Mülk sahibi "bu adam daha emlakçının komisyonunu ödemekten imtina ediyor, o parayı ödemeyen benim kiramı hiç ödemez" diye düşünebilir.
    4) Mülk sahibinin pazarlık etme kabiliyeti yoktur, işin içine emlakçısını katar ki az biraz daha fazla tutar üzerinden anlaşma sağlansın.

Aslında bakış açısına göre çok farklı örnekler de verilebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yadirgamayip ne yapacaksin hocam? Aylarca ev aramissin, krediyi denklestirmissin, alabilecegin evi satacak adam sana bu sarti da sunuyor yuzsuzce. Bizim insanimizdaki para hirsi ve yuzsuzluk pacasindan akiyor.

Teamul haline gelmis maalesef. Tapu mudurlugu zorlasa, ikinizde odeyeceksiniz dese yine sahtekarliga basvurup cikista geri odeyecek sekilde anlasma isterler.

Sonra biri geliyor ulkeyi sevmiyor musun diyor, tasini topragini, suyunu bereketini seviyorum, surekli beni duduklemeye calisan, sahtekarlik pesinde kosan insanini niye seveyim?
    Yurtdışında bu işler daha farklı yapılıyor. Bizdeki sıkıntı en kırto kırto tiplerin emlak işinde olması ve de bu işten çok yüksek para kazanmaları.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Buradaki mantık şu;

1) Emlakçı hakikaten o evi pazarlamak için vakit, nakit harcamıştır. Mülk sahibi de bunu görüp adamın hakkının ödenmesini isteyebilir. Doğru olan budur.
    2) Emlakçıyla mülk sahibi arasında bir yazılı anlaşma vardır. O yazılı anlaşmada mutlaka "sözleşme süresi boyunca mülk sahibi o evi satar/kiralarsa emlakçıya .... tutarında ceza öder" yazar. Bunun sebebi de emlakçının gösterdiği evi kendini zeki sanan alıcı adayı arkadan dolaşıp mülk sahibiyle anlaşıp emlakçıyı ekarte etmesin diyedir.
    3) Mülk sahibi "bu adam daha emlakçının komisyonunu ödemekten imtina ediyor, o parayı ödemeyen benim kiramı hiç ödemez" diye düşünebilir.
    4) Mülk sahibinin pazarlık etme kabiliyeti yoktur, işin içine emlakçısını katar ki az biraz daha fazla tutar üzerinden anlaşma sağlansın.

Aslında bakış açısına göre çok farklı örnekler de verilebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

Yurtdışında bu işler daha farklı yapılıyor. Bizdeki sıkıntı en kırto kırto tiplerin emlak işinde olması ve de bu işten çok yüksek para kazanmaları.
    abi 1. maddeni yorumlamak istersem adam evi 5 emlakcıya veriyor, aynı ilan 5 farklı emlakcı tarafından paylasılıyor. sahibinden de ev baktıysanız yakın zamanda bunu görebilirsiniz.

2. madde konusunda haklısın.

3. madde bana mantıklı gelmedi, zaten 2 kira depozito zart zurt veriyorsun. emlakcı parası ile güven duyacak ev sahibinin de beynine edeyim
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Neyse, cok uzatmayayim yazacak cok sey var da
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi 1. maddeni yorumlamak istersem adam evi 5 emlakcıya veriyor, aynı ilan 5 farklı emlakcı tarafından paylasılıyor. sahibinden de ev baktıysanız yakın zamanda bunu görebilirsiniz.

2. madde konusunda haklısın.

3. madde bana mantıklı gelmedi, zaten 2 kira depozito zart zurt veriyorsun. emlakcı parası ile güven duyacak ev sahibinin de beynine edeyim
    Değerli kardeşim aynı ev 5 farklı emlakçının portföyündeyse demek ki mülk sahibinin hiçbiriyle sözleşmesi yoktur. O nedenle emlakçı, at hırsızı değilse mülk sahibi ona para ödemez, bazen de emlakçı hakikaten at hırsızıdır ve o parayı maalesef baskıyla alır. Bu çok karşılaşılan bir örnek değildir ama maalesef piyasada oluyor. Mülk sahibi çekinmiş olabilir.

2 depozito vermen berbat bir olay, eskiden eşyasız eve depozito bile alınmazdı. Lütfen beni yanlış anlama, lafım asla sana değil. Mülk sahibine 2 depozito vermek farklı bir olay ama ona "emlakçıyı aradan çıkar, evi tutayım" başka anlama gelen bir olay.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:01 ----------

Neyse, cok uzatmayayim yazacak cok sey var da
    Köfte yemeye gel mübarek, bak Lucas da bekliyor bizi. Sen ne uğraşıyon emlakçıyla, mal sahibiyle, kiracıyla?
    espresso bunu beğendi.

abi ortada emlakcıyı ortadan kaldır olayı yok ki.

emlakcı ortada yok, ben kendım geldım gördüm begendım, ev sahibi ile anlastım.

neyse , fikirlere saygım var.

emlakcıları sevmem zaten. mümkün seviye sahibinden ev tutarım.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben de emlakçıların bir çoğuna gıcığım, bazen dövesim geliyor o derece. Lakin devlet bu konuda ciddi adım atıyor, ileride bu iş "mali müşavirlik" gibi olacak, belki arada emlakçı olmadan mülk alıp satıp kiralayamayacağız. Bugün mesela lisans anlamına gelen "taşınmaz ticareti yetki belgesi" olmayan bir emlak ofisi artık sarı site gibi tüm emlak işinin döndüğü siteye üye olamıyor, ilan veremiyor.

Sektörün farklı bir yerinde çalışan biri olarak tüm kırtoların aramızdan ayrılması ve herkesin hak ettiği kaliteli hizmete, en uygun fiyatlarla ulaşması dileğiyle..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Kaç depozito verirseniz verin kontrata 1 ya da 2 aylık kira bedelidir diye yazın mutlaka. Yoksa bu enflasyon ortamında 3-5 sene sonra ev sahibi bugünün parasıyla verir 100-200 TL konuyu kapatır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben de emlakçıların bir çoğuna gıcığım, bazen dövesim geliyor o derece.
    Bu ülkede emlakçı, galerici, oto yıkamacı tayfa ile kavgaya girilmez.. Yeterli nüfusum var, haklarından gelirim diyorsanız başka
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ülkede emlakçı, galerici, oto yıkamacı tayfa ile kavgaya girilmez.. Yeterli nüfusum var, haklarından gelirim diyorsanız başka
    Aslında emlak işini yapmakta olan çok değerli insanlar da var. Bunlar beyaz yaka ya da subay kökenli olabiliyor, geçmiş iş ve yönetim deneyimlerini bu emlak sektörüne aktardıklarında diğer çakalın çukalın arasında kendilerini belli ediyorlar. Zamanla, bugün belki olmaz ama mesela 10 sene sonra galerici tipli emlakçıların hepsi sektörden elenecek, daha düzgün insanlar bu işi yapacak. Tabi ki o düzgünler arasından da madrabaz ruhlular çıkacak ama ortam bugünkü gibi pislik tiplerin doluştuğu bir iş kolu olmayacak.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı cem_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç depozito verirseniz verin kontrata 1 ya da 2 aylık kira bedelidir diye yazın mutlaka. Yoksa bu enflasyon ortamında 3-5 sene sonra ev sahibi bugünün parasıyla verir 100-200 TL konuyu kapatır.
    Bunu kabul edecek ev sahibi varsa yazarsınız. Dövize endeksli yapılabilir belki; mesela benim kira kontratımda depozito USD 1.000. (6 yıl önce yapmıştık kontratı.) Ev sahibi bunu bir kenara ayırmadı ise onun derdi; dövize endeksli depozito şartlı kontratı o istedi, ben ekletmedim...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu kabul edecek ev sahibi varsa yazarsınız. Dövize endeksli yapılabilir belki; mesela benim kira kontratımda depozito USD 1.000. (6 yıl önce yapmıştık kontratı.) Ev sahibi bunu bir kenara ayırmadı ise onun derdi; dövize endeksli depozito şartlı kontratı o istedi, ben ekletmedim...
    Ben de 2010'da 1000 Usd verip kontrata yazdırmıştım.
    Cyan, espresso ve F54 bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben de 2010'da 1000 Usd verip kontrata yazdırmıştım.
    ben de 2014'de 1500USD diye yazdırmıştım kontrata.
    Şimdiye kadar bir şekilde bahane bulup depozitoyu kesmeyen ev sahibi görmedim.
    tommygun ve Cyan bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Sahibinden'de kendi mulkunun ilanini veren kac kisi vardir?
    BEN ben ben kiraya kendim verdim komisyon almak isteyen 2 tane emlakçı vardı getirdikleri kiracı biraz düşünelim demiş bende tamam düşünsünler dedim o ara kendim verdim verdim 2 gün sonra dönüş yaptılar bende düşünmeleri bittiyse yeni ev baksınlar dedim
    evim güzel bir sitede ailelerin ikamet ettği nezih bir semt piyasa fiyatından ilana koydum 1 günde 150 kişi aradı fiyata % 20 zam yaptım aynı devam etti arayanlar fakat iyi bir vatandaşa ilk fiyattan verdim
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu kabul ederler emin olun. hatta hep kiracı durumundan konuştuk ev sahibi açısından da bakarsanız olaya o tarafda çok sorunlu. yani evet ev sahipleri melek değil ama kiracılarda melek değil.

bunun sebebi hukuk devleti olmayışımızdan kaynaklanıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de 2014'de 1500USD diye yazdırmıştım kontrata.
    Şimdiye kadar bir şekilde bahane bulup depozitoyu kesmeyen ev sahibi görmedim.
    o zaman size ev sahibi olarak taktik vereyim. çıkacaksanız depozito kadar kirayı ödemeyin çıkın. bu kadar basit.
    espresso bunu beğendi.

Peki kira konusu için size diğer bir soru.

2022 de fiyatlar ne oldu bilmiyorum ancak ulasım yerlerıne ortalama yakınlıkta bir yerde kiralık evlar 2021 sonuna dogru 2500-3000 tl den asagı değildi
    Asgari ücret 2800.

Hadi ev sahibinin işe aldıgı adamın parasını kiracının ödemesini geçtim, Sizce emlakcı bir ev için 1 asgari ücretlinin 1 ay calıstıgı kadar parayı hak edıyor mu? Bu kadarlık bir hizmeti var mı?

Ev fiyatı düzgün ise o ev 24 saat içinde kiralanmıs oluyor

--

F54 hocam, kusura bakmayın da sanırım paranız cok. İnsanlar ev kiralarken ne kadar para hesabı yapıyor bilmiyorsunuz sanırım. 2 gün düşünen insana bu sekilde yaklaşmanız kapitalist bir zengin oldugunuzu gösteriyor.

parası yoksa bakmasın diyeceksiniz de çer çöp eve 3bin tl para istiyorlar, insan şartlarında bir evde kalabilmek için 7 8 bin tl maaş alması lazım insanların. Napsınlar kulübede mi kalsınlar, elbette düşünecekler ekonomiyi hesaplayacaklar.
    Düşündüler diye kiranızı yatırmayacaklar diye bir durum söz konusu olamaz.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hak ediyor etmiyor bu konu biraz farklı. Evet, hak etmeyenlerin de olduğunu kabul ediyorum ama o evin kiralanması için pazarlama bütçesi oluşturan, çalan telefonlarda potansiyel müşteri adaylarıyla gün içinde defalarca konuşan, o eve belki git gel defalarca servis yapan, mülk sahibiyle kiracıyı belli bir fiyatta ve kiralama şartlarında anlaştırmak için arabuluculuk yapan, kontratı hazırlayan biri için "asgari ücret şu bu, sen ne yaptın da bu parayı hak ediyorsun?" demek biraz insafsızca olur.

Asgari ücreti emlakçı belirlemiyor, ev kira bedelini "genellikle" emlakçı belirlemiyor. Emlakçıyı sevmeme özgürlüğümüz var ama o zaman bu konu iş yerinde mesai saatinde ve mola harici zamanlarda motosiklet.net sitesinde gezinen bizler için de "Sen maaşını tamamen hak ediyor musun?" sorusunu akla getirecektir.
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    @ arnidol ağzından bal damlıyor zengin mengin
    ben bu düşünme işini şöyle diyorum ilana bakıyorum fiyat bana uyuyorsa ararım konuşuyorum beğenirsem alırım veya tutarım yani fiyat yüksek gelecekse zaten hiç vakit kaybetmem
    kiram yatırılmayacak bir bedel de değil bahsettiğiniz gibi 2500 3000 aralığında değil benim evimde oturan vatandaş asgari ücret bile alsa geçinebilir
    temel ihtiyaçlar dahilinde yani (piyasa gerçekten çok kötü herşey anasının nikahı olmuş)
    zam konusu ise benim için gerçekten çok sıkıntı olacak ben 6 ay önce kiraya verdiğim eve ne kadar zam yapacağım kiracıyı üzmeyeyim desem ben üzülürüm
    hatta aynı muhitte evi olan bir arkadaş ara zam yapmış bana da yap dedi ben kabul etmedim böyle birşey doğru bir hareket olmaz dedim ben kirada kalsam ev sahibi böyle bir teklifle gelse yüzüne karşı küfür ederdim

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ arnidol ağzından bal damlıyor zengin mengin
    ben bu düşünme işini şöyle diyorum ilana bakıyorum fiyat bana uyuyorsa ararım konuşuyorum beğenirsem alırım veya tutarım yani fiyat yüksek gelecekse zaten hiç vakit kaybetmem
    kiram yatırılmayacak bir bedel de değil bahsettiğiniz gibi 2500 3000 aralığında değil benim evimde oturan vatandaş asgari ücret bile alsa geçinebilir
    temel ihtiyaçlar dahilinde yani (piyasa gerçekten çok kötü herşey anasının nikahı olmuş)
    zam konusu ise benim için gerçekten çok sıkıntı olacak ben 6 ay önce kiraya verdiğim eve ne kadar zam yapacağım kiracıyı üzmeyeyim desem ben üzülürüm
    hatta aynı muhitte evi olan bir arkadaş ara zam yapmış bana da yap dedi ben kabul etmedim böyle birşey doğru bir hareket olmaz dedim ben kirada kalsam ev sahibi böyle bir teklifle gelse yüzüne karşı küfür ederdim
    o zaman inşallah zengin olursunuz diyeyim

Cok ev sahibi ve emlakcı ile görüştüğüm için , kronik bir kiracı olarak sanırım biraz daha kiracıyı destekler tayfadayım, ondan bu yaklaşımım :D

Ara zam nasıl yapmış ki yasak öyle birşey. Baya araştırdım ben bu konuyu.

Ev sahibi kiracı kirayı düzenli yatırdıgı sürece 5 sene boyunca devletin belirttiği yasal sınır üstünde zam yapamaz. 5 sene sonra ise sanırım bilirkişi raporu ile civardaki ev kira oranlarına göre yükseltme hakkı var.
    Kiracı bunu da kabul ederse 10 sene boyunca ev sahibi kiracıyı cıkartamıyor. 10 sene sonra sebep göstermeksizin cıkartabiliyor.

Kiracıların ara zammı kabul etmesi o nedenle garip geldi. :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)