Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

1 kg altınınız olsa ne yaparsınız

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sesli guldurdun espresso

Hasema yazsinn diye boyle yapiyon di mi ?
    Yoo, gerçekten böyle düşündüğüm için böyle yazdım. Avrupa dinden özgürleşirken dini fazla ciddiye alan köktendincilerin göçüp de kurduğu bir ülke, coğrafi olarak da 3. dünya kabul ediliyor oralar zaten.
    Az bir azınlık çok refah içinde yaşıyor ama sıradan halkı da bir avrupalı'ya göre sefalet içinde yaşıyor. Ucuza kocaman araba alıp deposunu da ucuza doldurabilmek refah değil, o arabayla kaza yaptığında hastane masrafları yüzünden iflas edebilecek olmak refah değil.
    ABD'li bir şirkete iş yapıyorum, San Francisco'daki ofise gidip oralara yerleşebilirdim ama o maaşlar oralarda tek başına bir genç olsam bir süre takılayım memleket göreyim diye kabul ederdim ama çocuklarımı yetiştirmek isteyebileceğm bir yer değil, böyle uzaktan çalışmak daha iyi deyip gitmedim.

Aynı şirket ABD yerine kuzey avrupa ülkelerinde olsaydı da çağırsaydı soğukmuş falan demek koşa koşa giderdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alabilirsin ama işletme maliyetine yetmez o para ben 7 metrelik sattım bu yüzden yeriyle ki dolar bu seviyelerde değildi. Bir hafta uğramazsın sintine pompası aküyü bitirir gidersin batmaya başlamış. Akü derin deşarj olur çöpe gider yeni marin aküsü almaya kalkarsın akücü sıvazlıyor seni beklerken vs vs. çok dertliyim o konuda Miktarın sorunu bir 0 daha ekleyecek gücün varsa bilgi konusunda yardımcı olurum.

Sigortan yoksa evet yetmez hatta burada burda bile özele gidin sigortası kaça çıkıyor görün. Amerika'da dişçiyi karşılamaz sigortalar
    Sürekli içinde yaşayınca pahalı marinalarda kalmaya gerek kalmıyor. sintine pompası aküyü bitirme gibi şeyler de sürekli içind eyaşanmayan uzun süre kendi haline bırakılan teknelerde olur, her gün içinde yaşayınca insan böyle şeyleri erken farkeder masraf çıkarmadan halleder zaten.

Bu paralara alınmış belki daha ucuza teknede yıllarca içinde yaşayan arkadaşlarım var. Hatta bir tekne şu anda atlas okyanusunun karşısında güney amerika taraflarında takılıyor, amazon nehrine falan da girmişlerdi. Para bitince ticari gemilerde kaptanlık yapıp bir 6 ay kadar çalışıp sonr ao kazandığı ile uzun süre geçinebiliyorlar. Yani çok lüks yaşamak amacında olmayınca oluyor bir şekilde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    coğrafi olarak da 3. dünya kabul ediliyor oralar zaten.
    Az bir azınlık çok refah içinde yaşıyor ama sıradan halkı da bir avrupalı'ya göre sefalet içinde yaşıyor.
    Bu gereksiz bir abartı değil mi?

Evet sağlık pahalı. Lakin çalışan ve emekli herkesin sağlık sigortası mevcut. Sıradan halk deyince akla çalışan çoğunluk gelmiyor mu?

Sefalet kelimesini karşılaştırma amaçlı kullanmak ne kadar mantıklı? Golwing kullanana göre Superduke kullanan sefalet içinde o zaman. Mantıklı mı?

Bu arada üçüncü dünya ülkesi nedir ne değildir belli: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Third_World

Asıl merak ettiğim, görünen gerçekleri bu kadar eğip bükmeye sebep nedir?
    M.balibey bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hasema yazsinn diye boyle yapiyon di mi ?
    Oltayı çekebilirsiniz.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gereksiz bir abartı değil mi?

Evet sağlık pahalı. Lakin çalışan ve emekli herkesin sağlık sigortası mevcut. Sıradan halk deyince akla çalışan çoğunluk gelmiyor mu?

Sefalet kelimesini karşılaştırma amaçlı kullanmak ne kadar mantıklı? Golwing kullanana göre Superduke kullanan sefalet içinde o zaman. Mantıklı mı?

Bu arada üçüncü dünya ülkesi nedir ne değildir belli: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Third_World

Asıl merak ettiğim, görünen gerçekleri bu kadar eğip bükmeye sebep nedir?

3. dünya kısmına girmiyorum ama belli başlı konularda Avrupa'ya göre biraz daha sefil bir durumda olduğu doğru ABD'nin.
    Avrupa'nın dinden özgürleştiği ve ABD'nin bunu yapmadığı da doğru, ama kuruluş da böyle olmadı. Avrupalılar yeni kıtaya taşıdılar kapitalizmi, daha vahşi hale getirip kendi topraklarında ise sosyal devlet uygulamalarına geçtiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En doğru cevabı 1 kg altını olan biri verir. Bizimkisi laf-ı güzaf olur.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3. dünya kısmına girmiyorum ama belli başlı konularda Avrupa'ya göre biraz daha sefil bir durumda olduğu doğru ABD'nin.
    Avrupa'nın dinden özgürleştiği ve ABD'nin bunu yapmadığı da doğru, ama kuruluş da böyle olmadı. Avrupalılar yeni kıtaya taşıdılar kapitalizmi, daha vahşi hale getirip kendi topraklarında ise sosyal devlet uygulamalarına geçtiler.
    Amerika ve sefalet kelimelerinin bir arada kullanılması acaip geliyor bana, hem de Türkiye'de yaşayan aklı başında insanlar tarafından...
    M.balibey bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Amerika ve sefalet kelimelerinin bir arada kullanılması acaip geliyor bana, hem de Türkiye'de yaşayan aklı başında insanlar tarafından...
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/List...ncome_equality

Türkiye ile ABD'nin değerleri aynı. Bizi küçük Amerika haline getirenler utansın...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficient
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/List...ncome_equality

Türkiye ile ABD'nin değerleri aynı. Bizi küçük Amerika haline getirenler utansın...
    Vay, Cin Amerika'dan daha iyi! Yahu bu Cinliler ne menem Amerika'ya geliyor habire doktora yapip calismaya yahu? Kimileri sefalet seviyor demek ki.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen Amerika'da yaşayıp sabah akşam Türkiye hakkında yorum yapabiliyorsun ama insanlar Amerika hakkında fikrini söyleyince "acayip" oluyor.

Peki Hasmetlü Reisimiz.

Amerigaaaa amerigaaaa macerağğğğğ

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Vay, Cin Amerika'dan daha iyi! Yahu bu Cinliler ne menem Amerika'ya geliyor habire doktora yapip calismaya yahu? Kimileri sefalet seviyor demek ki.
    Çin ile ABD'yi karşılaştırmak doğru olmaz, (siyasi ve ekonomik sistemleri birbirine ters), benzer ekonomiler ile karşılaştıralım; mesela AB üyeleri ile. O zaman espresso'nun ABD'ye neden 3. dünya ülkesi dediği anlaşılır... (Teknik olarak doğru tabir değil ancak önemli olan kastedilen şey.)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Neden?
    Amerika Türkiye'den sefil durumda ya da Amerika'da atıyorum doktorlar daha sefil durumda demiyorum ki. Avrupa'ya göre biraz daha sefil durumda diyorum.
    Toplumsal huzur, refah dağılımı, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşım ve ulaşılan hizmetin kalitesi konularında ABD Avrupa'dan geride değil mi? Tabii Avrupa derken aslında biraz da samimi olmayan bir karışık ortalama alıyoruz orası doğru ama yani AB de United States of Europe görünümünde 20 senedir. Bir yanda neredeyse birlik çapında ücretsiz ve kaliteli bir eğitim varken diğer tarafta üniversite kredisi yüzünden burnu boktan çıkamayan bir yığın, ne olduğu belli olmayan "üniversite programları"na paralarını kaptıranlar. Sağlık desen benzer durumda. Makro seviyede ABD'nin gücünü ve potansiyel refahı görmezden gelmiyorum tabii. Ama yani ender de olsa işindi gücünde "college" mezunu adamlar sokakta kalabiliyor ABD'de bir gecede. Avrupa'da bu ne kadar "mümkün"?

Çin ile ilgili (işi bir nevi istatistik olan post-doc bir arkadaşımın lafı) çok yerinde geliyor hep bana.
    "Çin'den gelen veriye ne güvenicem lan"
    espresso bunu beğendi.

amerika sosyal bir devlet değildir. avrupa ile bu konuda kıyaslamak anlamsız.
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    1 kg altınım olsa Ankara pavyonlarında harcardım. Sonra da "Para bitti, gitti ama iyi eğlendik" derdim. Yatırım, matırım umrumda olmazdı.
    harun27, DickName, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    SD 1290R
    Toplumsal huzur, refah dağılımı, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşım ve ulaşılan hizmetin kalitesi konularında ABD Avrupa'dan geride değil mi?
    Bazılarında geri, bazılarında değil.

Toplumsal huzur, sayısallaştırılması zor bir şey. Ama world happiness index'e bakacak olursak ABD, İngiltere ve Fransa'nin önünde.

Genel sağlık sigortası olmaması malesef ABD'nin bir yüz karası. Lakin ulaşılan servisin kalitesi bariz daha iyi. ABD'nin yüzelli bin nüfuslu küçük bir şehrinde geçirdiğim hafif bir motosiklet kazasından bir gün sonra bir haftalık Danimarka seyehati yapmak durumunda kaldım. Kopenhag'da acile gitmem icap etti. Sadece isim ve nereden geldiğimi söyledikten sonra ücretsiz sağlık hizmeti almam etkileyiciydi. Lakin ne bina, ne kullanılan malzeme, ne de doktor ve hemşirelerin profesyonelliği ABD'nin küçük bir şehrindeki hastane seviyesindeydi. Ki Danimarka yüzde elli civarı vergi toplayan en sosyal devletlerden biri.

Refah dağılımı kötü, ve gittikçe kötüleşiyor. Ancak refahın miktarı fazla. Defalarca İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre, Danimarka'da bulundum. Ortalama halkın refah seviyesi Amerika'da daha kötü değil kesinlikle. Sıradan bir otel odasını ele alın. ABD'nin standartları bariz daha yüksek. Highway ağı muazzam. Kullanılan şahsi araçlar daha rahat ve güçlü. Evler müstakil ve orman içinde. Her ülkenin olduğu gibi ABD'nin de kendine has bir çok problemi var, lakin ortalama Amerikan vatandaşının refahı seviyesi bunlardan biri değil. Onun için de sefil kelimesinin kullanılması haliyle gülünç bir zorlama olarak geliyor bana...

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bazılarında geri, bazılarında değil.

Toplumsal huzur, sayısallaştırılması zor bir şey. Ama world happiness index'e bakacak olursak ABD, İngiltere ve Fransa'nin önünde.

Genel sağlık sigortası olmaması malesef ABD'nin bir yüz karası. Lakin ulaşılan servisin kalitesi bariz daha iyi. ABD'nin yüzelli bin nüfuslu küçük bir şehrinde geçirdiğim hafif bir motosiklet kazasından bir gün sonra bir haftalık Danimarka seyehati yapmak durumunda kaldım. Kopenhag'da acile gitmem icap etti. Sadece isim ve nereden geldiğimi söyledikten sonra ücretsiz sağlık hizmeti almam etkileyiciydi. Lakin ne bina, ne kullanılan malzeme, ne de doktor ve hemşirelerin profesyonelliği ABD'nin küçük bir şehrindeki hastane seviyesindeydi. Ki Danimarka yüzde elli civarı vergi toplayan en sosyal devletlerden biri.

Refah dağılımı kötü, ve gittikçe kötüleşiyor. Ancak refahın miktarı fazla. Defalarca İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre, Danimarka'da bulundum. Ortalama halkın refah seviyesi Amerika'da daha kötü değil kesinlikle. Sıradan bir otel odasını ele alın. ABD'nin standartları bariz daha yüksek. Highway ağı muazzam. Kullanılan şahsi araçlar daha rahat ve güçlü. Evler müstakil ve orman içinde. Her ülkenin olduğu gibi ABD'nin de kendine has bir çok problemi var, lakin ortalama Amerikan vatandaşının refahı seviyesi bunlardan biri değil. Onun için de sefil kelimesinin kullanılması haliyle gülünç bir zorlama olarak geliyor bana...
    Aslında toplumsal huzuru sayısallaştıran bir çok araştırma var ama tabii hangisi, şimdi world happines report'a bakıyorum evet US UK'den yukarıda ama UK'in hemen altında Taiwan var, Fransa'nın üstünde.. Şimdi yani.. :D

Kullanılan malzeme ve profesyonelliği nasıl ölçümleyebildin bilmiyorum, belki işin budur zaten bilmeme gerke yok da, burada sanki biz Türkleri çok fazla gereksiz etkilediğini düşündüğüm bir detay seni de yakalamış gibi. Avrupa'da her şey eski, bu bence kötü bir şey de değil. Adam Avrupa'da metroya binmiş, geliyor ertesi hafta bizim metrolar dana yeni diyor.. Ya ne oluyor yeni olunca. Avrupa'da yapılar da eski, yeni yapı ihtiyaç oldukça biraz da zar zor yapılıyor, hoş UK gökdelen konusuna kafayı takmış gidiyor ama UK'in de başında ayrı bir meczub var şu an.

Amerika'yı "tercih" etmen aslıda diğer tercih noktalarındaki yorumlarınla da uyumlu gidiyor. Kullanılan araçlar daha rahat ve güçlü. E bu yeni kıtanın getirdiği bir şey zaten, US'te bagaja kaç evin eşyası sığar diye bakılıyorken BMW Isetta diye bir araç çıkarıyordu. Bu biraz coğrafya ile de alakalı, biraz 60'tan sonra iyice değişen kültür yapısı ile de alakalı, Avrupalı istemiyor ki büyük araba, ben de istemiyorum mesela, başa bela benim için ki ben dağda oturuyorum :D
    Highway ağı muazzam çünkü o olmazsa United olamaz o devletler, arazi çok acayip geniş, Avrupa'da buna ihtiyaç yok ki? Ama Tirol'e gideceğin zaman istersen 18km'lik tünelden gidiyorsun istersen manyak gibi passları geziyorsun, Avrupa'da hele saydığın ülkelerde bir yol problemi mi var ki? Evlerle ilgili yaptığın yorum da coğrafyanın etkisi biraz, Alman çok daha sıkışık bir arazide olduğu halde yeşilin içinde ama daha sık yaşıyor, ABD'de çok daha dağıtık bir yapı var haliyle, e alanlar da artıyor. Ha bunlar coğrafyadan diye yok saymıyorum ama o kadar da refah göstergesi mi?

Asıl anahtar nokta, en azından benim gözümde, refahın daha fazla olup daha kötü şekilde dağılması çok çok büyük problem değil mi? Bana binaların eski olmasından, otellerin daha "cosy" olmasından daha büyük bir konu gibi geliyor. Sağlık devasa problem, eğitim devasa ötesi problem, emeklilik problem. Bunlar çok anahtar ve büyük konular değil mi yahu?

Sefil kelimesine takılmayalım bence şu an.

ek1a: Şöyle bir yaklaşım olabilir. ABD daha bir serbest pazar ekonomisi. Potansiyel ulaşılabilecek refah çok acayip seviyede ki bu iyi mi kötü mü bambaşka bir tartışma olur ama en nihayetinde benim elime oynar diye eklemek istedim :D Ama bu işte tam da bir finansal enstürmandaki yaklaşımla aynı, risk çok daha yüksek, ABD'de insanın kendini gerçek anlamda sefalete düşmeye karşı bireysel olarak koruması gerekiyor ama Avrupa'da böyle bir endişe yok denecek seviyede. Burada da tercihler tabii devreye giriyor. Ben bir ihtimal altın varaklı kapılarda yaşama şansı sunan ABD yerine asla ama asla o kadar zengin olmama izin vermeyecek Finlandiya'yı daha mutlu bir yer olarak görüyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Sefil kelimesine takılmayalım bence şu an.
    Benim baştan beri takıldığım sefil kelimesi zaten. Yoksa ABD'nin her açıdan Avrupa'dan üstün olduğu gibi bir iddiam yok. ek1a'da yazdıklarınıza komple katılıyorum.

Bu kadar net doğrulara parmak basan sizin bile "biraz daha az sefil" yazması, başörtüsünü düzgün takmayan bir kadın için "biraz daha orospu" denmesi kadar zorlama ve komik geliyor bana. Amerika'ya üçüncü dünya ülkesi yakıştırması yapılması da aynı şekilde...

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Avrupayla Amerika'yı kıyasladığımda imaj olarak aklıma hep 60'lı yıllardaki çıtı pıtı Brigitte Bardot ile Tyra Banks'in günümüzdeki obez hali geliyor. Yeni nesil bana "Tyra Banks kim ki tommygun kardeş?" diye sormasın, tekme tokat saldırırım.

espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bu kadar net doğrulara parmak basan sizin bile "biraz daha az sefil" yazması, başörtüsünü düzgün takmayan bir kadın için "biraz daha orospu" denmesi kadar zorlama ve komik geliyor bana. Amerika'ya üçüncü dünya ülkesi yakıştırması yapılması da aynı şekilde...
    Ülkelerin "refah"larının konuşulduğu bir paragrafta "daha sefil" demek ile bir kadına giyiminden ötürü orospu demek aynı bağlamda değerlendirilebiliyorsa yanarız ama. Avrupa daha insancıl diyelim tatlıya bağlansın.

Motosikleti
    SD 1290R
    Avrupa sağlık ve diğer sosyal güvenceler konusunda bence de daha insancıl.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    1.İhtimal: 1 kg altınım olsa, yine 1 kg altın olarak kalması için karşıma alır konuşurdum.
    2.İhtimal: %33'lük kısmını altın olarak bırakır, geriye kalan kısımları ise %33,5 döviz ve %33,5 faiz (korumalı mevduat) olarak bölüştürürdüm.
    3.İhtimal: Kripto dünyasını seven biriysem 100 eşit parçaya bölüp, umut beslediğim kripto paralara dağıtabilirdim.
    4.İhtimal: Köydeki arazimize olabilecek en iyi Tiny House konsepti ile bir yapı dikebilirdim.

Ya da "3 günlük dünya" deyip artık o anki ruh halime göre Passat Variant 1.5 TSI ACT 150 PS DSG ya da Toyota Hilux 2.4 D-4D 4x4 Invincible A/T alabilirdim.

Gel gelelim 700.000 TL - 800.000 TL çok da hayal kurmaya değecek bir para değil. Bu sebeple 1. ya da 2. ihtimallere dönüyorum. 1.000.000 TL - 1.250.000 TL olursa, hakkında hayal kurulmasını BELKİ hak eder.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)