Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

hani asgari ücretten gelir vergisi alınmayacaktı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asagıdaki şekilde yayınlanmış.

2.000 TL'ye kadar % 15

70.000 TL'nin 32.000 TL'si için 4.800 TL, fazlası % 20

170.000 TL'nin 70.000 TL'si için 12.400 TL (ücret gelirlerinde

250.000 TL'nin 70.000 TL'si için 12.400 TL), fazlası % 27

880.000 TL'nin 170.000 TL'si için 39.400 TL (ücret gelirlerinde

880.000 TL'nin 250.000 TL'si için 61.000 TL), fazlası % 35

880.000 TL'den fazlasının 880.000 TL'si için 287.900 TL (ücret gelirlerinde

880.000 TL'den fazlasının 880.000 TL'si için 281.500 TL), fazlası % 40

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Vergi mi diyorsunuz siz ona?

anlamadım demek istediğini.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben bir şey anlamadım bu dilimlerden .60 bine kadar sıfır vergi sonrası nasıl olacak.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir şey anlamadım bu dilimlerden .60 bine kadar sıfır vergi sonrası nasıl olacak.
    abi onu nerede okudun, yukarda normal vergi dilimlerini paylaşmış resmi gazete
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben öyle okudum haberlerde.Misal bürüt 5 bine geliyor asgari ücret 8 bin alan kalan 3 bin için ödeyecek diyordu.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    2 gün önceki yazıyı okudum fark etmişler durumu. Düzeltilmesi için çalışıyorlarmış. Adamın bir tarafını keserler canlı yayında açıklama yapıldı :D

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu başlıkta kripto borsası gibi bir şey anlaşılmıyor.

asgari ücretten gelir vergisini almayacaklarını belirttiler.

ancak gelir vergisi 32bin tl'ye kadar %15 sonrası %20 diye açıklandı.

Alınmayacak dedilerse kandırmışlar bizi.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    https://www.bloomberght.com/tum-calisanlara-damga-ve-gelir-vergisi-istisnasi-getiren-teklif-kabul-edildi-2294866

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende onu asgari ücretin yıllık bürüt miktarı 60 inden sonraki 32 bin için anladım.
    Benmi çok iyimserim acaba.Muhalefet partili millet vekilleride doğru bir uygulama falan oldu dediklerine göre.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    kısacası asgari ücreti maaşından çıkart kalan kadar vergi ödeyeceksin tâki senin toplam brütün asgari ücretin senelik brütüne hangi ay ulaşırsan o aydan sonra normal vergi dilimine göre vergi vereceksin. Benim anladığım o.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:50 ----------

yakında belli olur canınızı sıkmayın :D

gelir vergisi kalkarsa agi de karışır.

eger 4250 agisiz ham ücret olarak sunuluyor ise saat ücretli calısan mavi yaka personeller %50 değil %60 zam alır.

cünkü işci saat ücreti agisiz hesaplanıyor. agisiz 3800 yerine 4250 olursa işciye yarar.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    agiyi yine vereceklerdi en son duyduğum ama son attığım yazıda agi kalkıyor yazıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:56 ----------

Asgari ücretli olmayanlar için AGİ uygulaması devam edecek. Daha yukarda maaş alanlar için pozitif bir destek olarak değerlendirebilir. yani asgari cretin brütünün kalaı üzerinden kesilen vergiden oranlı agi gelecek yine.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:59 ----------

bu arada bizim maaş tahakkukdakilerin aklı ambale olacak :D

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bilgisayar kullanıyordur onlar.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgisayar kullanıyordur onlar.
    Bilgisayar kullanırken bile yanlış yapabiliyorlar onlar :D

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    anladığım kadarıyla açıklayım;

normalde her çalışan 24 bine kadar olan kazancından yüzde 15 geri kalanlardan yüzde 20 27 diye giden bir dilime girerek vergi verirdi. tabi o bordroları inceleyen olmadığı için bu bilinmiyor.

bu düzenleme ile her çalışanın yıllık asgari ücret tutarı kadar olan yıllık kazancından gelir vergisi alınmayacak.
    bu tutarı geçen kısımdan bahsediliyor. yani yıllık brüt 60 bin'den 92 bine kadar olan kazancından %15, geri kalanlarından %20, %27 vs. diye devam eden vergiler alınmaya başlayacak.

yani bu durumda aylık brüt 5 bin liraya kadar olan kazancınızdan vergi alınmayacak ama siz brüt 6 bin alıyorsanız mesela o 1000 liralık kısım yüzde 15'lik dilime girecek. doğal olarak yıllık bazda bakılınca 72 bin brüt aldığınızı düşünürsek kazancınızın sadece 12 bin liralık kısmı için vergi vereceksiniz. bu da 32 bin liralık vergi diliminde olduğu için, hep yüzde 15'lik vergi diliminde kalıp sadece yüzde 15 vergi vereceksiniz. eskisi gibi yıl sonu yüzde 27'lik dilime girmeyeceksiniz yani. bu açıdan bakıldığında, hem hep en düşük vergi diliminde kaldığınızdan, hem de 60 bin liralık brüt yıllık kazançta vergiden muaf olacağınızdan size mis gibi para, iktidara da seçim kazandıracak bir düzenleme söz konusu.

amaaaaa işte sgk primleri yükseleceği için devletin kazancı vergilerden daha büyük olacak. bu durumla ilgili bilgim yok. işverene mi yoksa işçiye mi kaçıyor, kaçıyorsa kazançtan ne kadar götürüyor bilemiyorum.

galiba durum bu şekildedir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:57 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gelir vergisi kalkarsa agi de karışır.

eger 4250 agisiz ham ücret olarak sunuluyor ise saat ücretli calısan mavi yaka personeller %50 değil %60 zam alır.

cünkü işci saat ücreti agisiz hesaplanıyor. agisiz 3800 yerine 4250 olursa işciye yarar.
    agi kalkıyor dostum.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Agi Asgari ücretten kalkıyor.Üzerinde alan için vergi ödediği için agi devam edecek diye biliyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Evet burada ciddi bir avantaj olacak. GV dilimleri de ort. %33 yükselmiş görünüyor. (Geçen sene dilimleri sadece %9 yükseltmişlerdi; benim gibi sene sonu Kasım ayında iş değiştirip bir sonraki sene dahil olmak üzere brüt ücret pazarlığını 2019 ve 2020 dilimlerine göre yapan kişilere güzel kaçmıştı...) Buna ek olarak yukarıda açıklandığı gibi brütünüzün asgari ücret kadar kısmı da GV matrahından düşülecek, dolayısıyla ödeyeceğiniz GV nispî olarak azalacak. Bunlar güzel de sadece kopan kola yara bandı yapıştırma gibi. Son 2-3 senedeki refah kaybını karşılamanın yanından bile geçmiyor. Kepçe ile alınan kaşıkla geri veriliyor. (Hiç yoktan iyidir elbet...)
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)