Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dolar zedeler buraya :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    The Dude yazmıyordun kaç zamandır.Hoş geldin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen Robin Hood mezarında ters dönmüştür.Şimdi yapılacak olan temelde fakirden alıp zengine vermek.Parası olanın eğer tl de dövize karşı gelir kaybı yaşarsa bunu devlet karşılayacak.
    Peki benim merak ettiğim bu yasal bir şeymi.Nasıl benden vergi olarak toplanan parayı yada merkez bankasının bastığı parayı burada kullanabilecekler.Bu Anayasanın eşitlik ilkesine yada toplumun bir kesimine menfaat sağladığı için Anayasal olarak yapılamaması gerekmezmi.Bu işin yasal zemini varmı.
    Yasal birsey bence.

Faiz arttirsa da yuk,bu sekilde de yuk.
    Burda sadece ucu acik belirsiz bir faiz var.

Zombilerimiz, geri adim atilmadi,dusuk faizle devam edildigine inansin diye kilif buldulur.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasal birsey bence.

Faiz arttirsa da yuk,bu sekilde de yuk.
    Burda sadece ucu acik belirsiz bir faiz var.

Zombilerimiz, geri adim atilmadi,dusuk faizle devam edildigine inansin diye kilif buldulur.
    seytanin bile aklina gelmeyecek detay su:

faiz artirirsan, enflasyonu dusuk gosterme sansin yok. faiz odemek butceye yuk oldugu icin devlet para basar.

Ama bu sistemde yuzde 20 kur farki olusur, enflasyon dusuk gosterilir ise, aradaki fark vergiden karsilanir ise fakire yuk binecek. para basilip odenirse enflasyon olusacak ama her halukarda djsuku gosterildigi icin fakir daha fakir olacak.

Tam anlatamadim sanirim ama calisanin vergisi, zenginin faizini oduyor olacak.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Açık veren bütçenin neresinle karşılayacaklar.Mecburen para basılacak ondan şüphem yokta.Umutları çok yükselmeyip maliyet oluşmaması.

Motosikleti
    cb250r
    Açık veren bütçenin neresinle karşılayacaklar.Mecburen para basılacak ondan şüphem yokta.Umutları çok yükselmeyip maliyet oluşmaması.
    Su gercekleri goz onunde bulundurdugumuzda;
    1-cari acik
    2-devletin dolar borclari, taahutleri, odemeleri
    3-fed in varlik alamini azaltmasi
    4-fed in 2022 de faiz artiracak olmasi

piyasadaki dolar miktarinin azalacak olmasi mutlak bir gercek.

asgari ucret vergi indirimi ve dolar endeksli mevduatin fazla miktarda TL basilmasina sebebiuet verecek olmasi da mutlak bir gercek.

Bu iki durumun, dolarin reel degerini artiracagi da mutlak bir gercek.

Dolarin zaten gercek degerinin 12 tl den fazla oldugunu rakamlar soyluyor.(bkz:Toplam TL miktari/toplam dolar miktari)

dolarin degerini sungere benzetebiliriz. sungeri rahat biraktiginda maksimum hacmi vardir. Elimizle uzerine bastirdigimizda ise hacmini azaltabiliriz.

Dolari da para politikalari ile, baskilamak mumkun olsada, baskiladigimiz miktar minimum hacme ulastiginda baskiyi kaldirip TL yi devalue etmemiz gerekir.

Simdi bekleyip gorecegiz. olasi senaryolar:

1-hukumet dolarin uzerindeki baskiyi azaltacak somut adimlar atar. Cari acigi azaltacak politikalar izler, israfi, yolsuzlugu hirsizligi engeller, dolar ile yandasa borclanmaz ve uzun vadede olumlu yone gideriz.

2-hukumet kopruyu gecene kadar elindeki tum gucu dolari baskilamak icin kullanir ve kopruden sonra devaluasyon yasanir. dolar endeksli mevduat patlar.sonrasi karanlik

3-hukumet kopruyu gecemeden sistem patlar.

3 unu de dusun, tarafini sec. oh yeee

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Anlamıyorsunuz. Türk milleti yardımseverdir. Şimdi de kendi sıkıntısını bırakmış, zengin mevduat sahiplerine yardım ediyor. Halay falan bu manevi hazdan dolayı.
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    öyle bir anlattılar ki meğer kur koruma sadece 20/12/2021'de var olan döviz mevduat hesaplarını TL 'ye dönüştürenlere ve 1 defaya mahsus olarak uygulanacakmış peki sonra ne olacak, insanlar senin yüzünden türk lirasına güvenmiyor dolara gidiyor, böyle içi boş işlerle uğraşmayıp türk lirasına olan güveni artıracak işler yapılmalıdır.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    O gece doları yüksek fiyattan satanların ertesi gün ucuz fiyattan alıp almadığına bakmalı. Almışlarsa gece tüyo alıp almadıklarına bakmalı. Almışlarsa tüyo kimden gelmiş ona bakmalı. Gerisini savcılarımız soruşturur zaten.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O gece doları yüksek fiyattan satanların ertesi gün ucuz fiyattan alıp almadığına bakmalı. Almışlarsa gece tüyo alıp almadıklarına bakmalı. Almışlarsa tüyo kimden gelmiş ona bakmalı. Gerisini savcılarımız soruşturur zaten.
    Karistirma simdi oralari...

Ayiptir soylemesi bir ekonomi uzmani olarak 17.9 dan dolar bozdum,11.98 den ise tekrar yerine koydum.

Dolar tekrar 16 ya cikarsa 15.89 dan falan satarim

Saka saka,12 den bozmustum
    Oyunun bu kadar buyuyebilecegini tahmin edemedim..bursali kesin 18 den bozmustur hic sesi cikmiyor cay iciyo galiba

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yav bu banka makasları nedir öyle.. Dolar 12 ise sana 13 ten satıyor..altın 720 ise sana 800 den satıyor.

Bunlar talimat filan mı aldı, ne yaptı? Millet döviz, altın vs alamasın, satamasın diye makası nirvanaya çıkarmışlar..

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav bu banka makasları nedir öyle.. Dolar 12 ise sana 13 ten satıyor..altın 720 ise sana 800 den satıyor.

Bunlar talimat filan mı aldı, ne yaptı? Millet döviz, altın vs alamasın, satamasın diye makası nirvanaya çıkarmışlar..
    Daha ilginc birsey soyleyim. Dolar 13 lerden itibaren yukselirken birkac mesajimda "bunlar vatandasi silkelerse sasirmam" demistim. cunku soylemler, mb mudehaleleri vs hepsi tutarsizdi.

Uzunun konustugu aksam, konusmadan once aksam 6 gibi halkabankin kuruna bakayim dedim, Konusmaya baslamadan once ve sonrasinin kurlarini merak ettim. int bankacilginda alis-satis arasinda 4 lira fark vardi.

Dedim sizin yaziliminiza tukureyim kapattim. O aksam bir kac arkadasim da, daha konusma baslamadan cok hizli dususu fark etmis ama islem yapamamislar. surekli hata vermis.

yani demem o ki gariban yangindan kacmaya calisirken kapiyi kitlediler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha ilginc birsey soyleyim. Dolar 13 lerden itibaren yukselirken birkac mesajimda "bunlar vatandasi silkelerse sasirmam" demistim. cunku soylemler, mb mudehaleleri vs hepsi tutarsizdi.

Uzunun konustugu aksam, konusmadan once aksam 6 gibi halkabankin kuruna bakayim dedim, Konusmaya baslamadan once ve sonrasinin kurlarini merak ettim. int bankacilginda alis-satis arasinda 4 lira fark vardi.

Dedim sizin yaziliminiza tukureyim kapattim. O aksam bir kac arkadasim da, daha konusma baslamadan cok hizli dususu fark etmis ama islem yapamamislar. surekli hata vermis.

yani demem o ki gariban yangindan kacmaya calisirken kapiyi kitlediler.
    Evet wind hocam ayni durumu borsada çok yaşadım, kriz durumlarında satış yapmak istediğimde uygulamalar açılmaz oluyordu.

Her türlü pisliği yaparlar.
    Mr.wind bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    kredi çekip 8,27 den almıştık, 15 üzerinde 1-2 gün müdahale gelmeyince bişiler döndüğünü anladık, 18 den sattık ne var ne yok. şimdi 10 un altına düşmesini bekliyoruz bakalım

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Ula hirbovvvv.Ömrümde hayatımda bir tek sefer 100 USD parayı zengin birinden aldım. O da sahteymis
    hamini yiyeyim. Verdiğim döviz bürosu bizi tanıdığı için 2 saat sonra tekrar bana geri verdi. Ben de 0
    100 doları Merkez Bankasına götürdum. Daha kapıdan dışarıya çıkmadan 3 tane güvenlik gorevlisi beni
    alıp direk çarşı karakoluna. Oradaki zabit tutan memur Allahtan insan evladıymıs..0 bana bu parayı
    Hayali bir isim uydurup , Şemsettin Ayaktaduran dan aldiğim şeklinde tutanak tuttu. 3 ay sonra giyabimda
    Görülen mahkemede BERAATime kararı posta adresine gönderildi. O saatten sonra bir daha USD ve sair ecnebi parayı eline alan Bursalinin ...,,,!!!???***""" gdsrjhpkntf....

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ula hirbovvvv.Ömrümde hayatımda bir tek sefer 100 USD parayı zengin birinden aldım. O da sahteymis
    hamini yiyeyim. Verdiğim döviz bürosu bizi tanıdığı için 2 saat sonra tekrar bana geri verdi. Ben de 0
    100 doları Merkez Bankasına götürdum. Daha kapıdan dışarıya çıkmadan 3 tane güvenlik gorevlisi beni
    alıp direk çarşı karakoluna. Oradaki zabit tutan memur Allahtan insan evladıymıs..0 bana bu parayı
    Hayali bir isim uydurup , Şemsettin Ayaktaduran dan aldiğim şeklinde tutanak tuttu. 3 ay sonra giyabimda
    Görülen mahkemede BERAATime kararı posta adresine gönderildi. O saatten sonra bir daha USD ve sair ecnebi parayı eline alan Bursalinin ...,,,!!!???***""" gdsrjhpkntf....
    "Şecaat arz ederken merd-i kıbtî sirkatin söyler". Zira 100 USD parayı veren zengin birinin adını polise vermek dübüre zarar.
    Hırbonen bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    The Dude yazmıyordun kaç zamandır.Hoş geldin.
    teşekkür ederim.
    arada girip bakıyorum.

vakıfbank;
    usd alış : 13,89
    usd satış: 9,90

aşağı yukarı bütün bankalar bu şekilde.
    kimse işlem yapmasın diye uğraşıyorlar. muhtemelen yılbaşından sonra farklı olabilir.
    anladığım kadarı ile 3 ocakta açıklanacak enflasyon oranı büyük ses getirecek.

mevcut dolar kuru gerçeği yansıtmıyor.
    herkes bunun farkında.
    bundan dolayı piyasa, henüz hangi döviz kuru ile işlem yapacağına karar veremiyor.
    bu yüzden ürün ve hizmetlerde henüz bir düşüş yok.
    patates ve soğancılara yaptıkları gibi davranırlarsa, belki düşüş olur.

nihayetinde üç gün önce değersiz türk lirasını çin modeli ile savunmaya çalışanlar bugün türk lirası değerlendi diye nutuk atıyorlar.
    bırakın nereye gidecekse gitsin, ekonomi çerçevesinde müdahale edin, yolunu bulsun, piyasa rahatlasın.

son uygulamaya alınan önlemlerin bütün yükünün hazine ve merkez bankasına, doğal olarak da milletin sırtına bindirileceğini anlamayanlar için önemli bir durum yok, dolar düşüyor, reyiz vurdu yumruğunu masaya.

bu arada, bu ortamdan kazançlı çıkanlar bankalar.
    mevcut mevduat faizleri ile ticari krediler arasındaki fark da az değil.
    mevduata en fazlası %19 veriyor, ticari kredi oranlarının ise %30-35 seviyelerinde olduğu söyleniyor, o da alabilirseniz.
    faiz lobisi böyle bir şey oluyor.

birikiminizi türk lirasında da tutsanız, dövizde de tutsanız zarar ediyorsunuz.
    Mr.wind, Cyan, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Tamda siyasal islamcılara özgü bir ayak oyunu...
    Ülkeye çok büyük kalleşlik edildi.

Kim ne derse desin, ne gevelerse gevelesin,
    Yapılan iş, tüm mevduatları dolara endeksli hale getirmekten başka bir şey değil.

Artık ülke olarak dolarize olmuş vaziyetteyiz.

Faize karşıyım narası atanlar, faize para yatıranların faizini/kur farkını ödeyecekler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:14 ----------

Bu arada dolar mevduat hesabı en yüksek 10 il açıklandı.

Ne ilginçtir ki ilk 8 il, muhafazar geçinen illerden oluşuyor.

Herşey yalandan ibaret. Kim nerede menfaati varsa o noktada dikeliyor...
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kredi çekip 8,27 den almıştık, 15 üzerinde 1-2 gün müdahale gelmeyince bişiler döndüğünü anladık, 18 den sattık ne var ne yok. şimdi 10 un altına düşmesini bekliyoruz bakalım
    Pujahdndba yalanini yiyim,yanlisin olmasin 18.3 ten falan satmisindir bir daha bak

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:02 ----------

Ulan aldigim fonlarda eksiye gecmeye baslamis.

Arkadas nereye elimi atsam elime verdiler..dunyanin en dandik yatirim aracina guvenmedim diye basima gelenlere bakin..

Kiii yari profisyonel sayilirim..bunun intikamini almassam benim de adim hirbonen degil.

200 milyon dolarla 1 e yuz kaldiracla 20 milyar dolarla long acilsa bu dolar
    25 olur 30 olur.

Ulan bir tane bile 200 milyon dolari olan dis guc yok mu ?

Soros ? Nerdesin ulan ?

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Adamlar kaç kere söylediler dolar alanın elinde patlar diye.Aslında son bir hafta 10 günlür yaşananlar bence tamamen bilinçli yapılmış bir olaydı.Zaten doların 18 olması normal değildi bilerek köpürttüler sonra patlattılar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Adamlar kaç kere söylediler dolar alanın elinde patlar diye.Aslında son bir hafta 10 günlür yaşananlar bence tamamen bilinçli yapılmış bir olaydı.Zaten doların 18 olması normal değildi bilerek köpürttüler sonra patlattılar.
    Bence bunun filmi yapilmasi lazim.İyi bir senaryo ve oyuncularla kesin is yapar.

Cin modeli,dis guc,sogan ekmek veee son darbeyi de swap anlasmasi 22 den yapildi soylentisi cikararak 20 ustu bekleyenlerin tumu opuldu.

Acikca gorulduki dis guc falan yok.Ya da tam icimizde,bilmiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:32 ----------

Ohaaa dolar yuzde 10 dusmus 10.7

Tarzan Rifki nin yuksek bedel odeyerek aldigi Mt9 dan zararini kim odeyecekkkkk..

Saka maka,nelee oliyo aq

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)