Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dolar zedeler buraya :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lan bırak millete söven adam gelmiş bana ne diyor :D yavrum aslanım beni daha önce girdiğim mekanla mı korkutuyorsun :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:50 ----------

Ya arkadaş dalga geçiyorum sizde ciddiye alıyorsunuz :D şurada billuruna konu açıyorum dolar şu oldu diye :D
    Olm sende yazdiklarina dikkat et bu aralar.

Akpliler zombi gibi toprak altindan cikmaya basladilar,firsat verdirme sunlara.

Aha bak atp yi de goruyorum gelmis..hadi buyur kimbilir nelee yazacak :(

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Çok doğru diyorsun aslında şu aralar dikkat etmek lazım.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olm sende yazdiklarina dikkat et bu aralar.

Akpliler zombi gibi toprak altindan cikmaya basladilar,firsat verdirme sunlara.

Aha bak atp yi de goruyorum gelmis..hadi buyur kimbilir nelee yazacak :(
    Ben sadece takip ediyorum. Burada ki genel fikir ne ise tam tersini yapıyorum. Şimdiye kadar yanılmadım.
    İşin şakası bir yana at izi it izine karıştı. Kimseyle polemiğe girmemek için yazmıyorum

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Şimdi yazmıyorsanız işler az biraz düzelir gibi olursa da yazmayın, olur mu?

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi yazmıyorsanız işler az biraz düzelir gibi olursa da yazmayın, olur mu?
    7 küsür liradan 18 liraya çıkarken kimse yoktu ortalıkta. Şimdi yine 12-13 lira'ya düşünce doları düşürdü diye halay çekmeye başladılar. Her sene bıkmadan usanmadan aynı yüzsüzlüğü yapabiliyorlar
    tommygun, xterkan, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Dün akşamdan sabah 10'a kadar 1,75 milyar dolarlık döviz bozuldu.

https://www.bloomberght.com/is-banka...ininda-2294962

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran Pazartesi akşamında bu sabaha kadar 1,75 milyar dolarlık dövizin bozdurulduğunu belirtti.

Yine akıllara gelen soru şu: Gecenin bir yarısı tüm döviz büroları vb kapalıyken, vatandaş evinde uyurken bu kadar dövizi kim bozdu?

A) Bakkal Mehmet amca
    B) Gece uykusu hafif olan emekli vatandaşlar lobisi
    C) Gece uyku nedir bilmeyen sabaha kadar pc başında takılan Öğrenciler
    D) Doları dipten toplamış, kararı önden haber aldığı gibi "bu kadar kar yeter" deyip yüksekten satışını yapan para baronları.

Nas nas diyerek sürekli faiz indirip sonra da "gelin tl mevduatınıza ek faiz verelim" demek de Nas'sıl bir iştir hala anlamış değilim.

Bu kadar olumsuzluk içinde tek olumlu şey doların düşmesi oldu, ona bir lafım yok. İnşallah 10 seviyesinin altına geriler de piyasalar rahat bir nefes alır.

Terste yakalanlara sabırlar diliyorum.
    Hırbonen ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Kredi çekip dolar alanlar beter olsun. bayiden araçları toplayıp ertesi gün 100 bin üstüne koyanlarla bu adamlar aynı kişiler. Kolay para kokusu alıp atladılar da Bu işler öyle olmuyor böyle patlarsınız işte. Kılışdar zengin kankilerini daha da zenginleştirdi. Gittikçe değer kaybeden TL karşısında parasının değerini korumak amaçlı 17-18 lerden dolar alanlara yazık oldu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredi çekip dolar alanlar beter olsun. bayiden araçları toplayıp ertesi gün 100 bin üstüne koyanlarla bu adamlar aynı kişiler. Kolay para kokusu alıp atladılar da Bu işler öyle olmuyor böyle patlarsınız işte. Kılışdar zengin kankilerini daha da zenginleştirdi. Gittikçe değer kaybeden TL karşısında parasının değerini korumak amaçlı 17-18 lerden dolar alanlara yazık oldu.
    Kilisdarin yatacak yeri yok.Nasil teslim ederiz ulkeyi bu adama,muhalefetteyken bu kadar zararli,iktidar olsa bi de!

Bu arada konu basit ama ilerde neler olacagini ugur abimiz ozetlemis

https://t24.com.tr/yazarlar/ugur-gur...l-firsat,33548

Okumayacaklar icin bence ozeti su:

Şimdi mealen şu söyleniyor; bastığımız TL'ye güvenmiyorsunuz ama size 'döviz gibi' bir ürün basıyoruz onu alın. Gerçeği ile bir satın alma gücüne erişen yurttaş gerçeği varken neden endeksli kopyasını alsın?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dün akşam itibariyle kurların hayvan gibi geriye düşmesi bence Ak Parti oylarını arttırır. Şu an bir seçim olsa bu adamlar yine kazanır bence. Ak Parti'ye yakın olan tayfa zaten şu son 1 ayda servetlerine servet kattı. Kazandıkları için mümkün değil partilerinden vazgeçmezler. Parası olmayan adama da "Reis emretti, Dolar deli gibi düştü" propagandası işe yarayacaktır. Ak Parti'ye sosyal medya, forum gibi yazılı mecralarda alenen ana avrat küfretmekten çekinmeyen bir muhalif olarak geleceğe dair tahminim iç açıcı değildir. Artık benim tek umudum kaderdir, kısmettir, Azrail'dir, İsrafil'dir. Oy vermekle olacak iş değil bu.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7 küsür liradan 18 liraya çıkarken kimse yoktu ortalıkta. Şimdi yine 12-13 lira'ya düşünce doları düşürdü diye halay çekmeye başladılar. Her sene bıkmadan usanmadan aynı yüzsüzlüğü yapabiliyorlar
    18 liradan 12'ye düşmedi. Dalgalanma sonucunda 9'dan 13'e çıktı. Ama sokaktaki dayı böyle anlamayacak işte.

Yine de şükretmek lazım. Kur'an'da Hz Muhammed'in son peygamber olduğu açıkça belirtilmemiş olsaydı şu an bir peygamber tarafından yönetiliyor olabilirdik.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben yine Mahsun'dan şüpheleniyom.

xterkan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben sadece takip ediyorum. Burada ki genel fikir ne ise tam tersini yapıyorum. Şimdiye kadar yanılmadım.
    İşin şakası bir yana at izi it izine karıştı. Kimseyle polemiğe girmemek için yazmıyorum
    At izi it izi karisti diyosun.

Ben bundan, yapilan bu planli duduklenemeden senin de hosnut olmadigini anladim.

Eger bir daha bu adamlara oy vermem dersen seni listeden cikarayim.

Bursalyi tek birakacaksin ama napalim

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:29 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün akşam itibariyle kurların hayvan gibi geriye düşmesi bence Ak Parti oylarını arttırır. Şu an bir seçim olsa bu adamlar yine kazanır bence. Ak Parti'ye yakın olan tayfa zaten şu son 1 ayda servetlerine servet kattı. Kazandıkları için mümkün değil partilerinden vazgeçmezler. Parası olmayan adama da "Reis emretti, Dolar deli gibi düştü" propagandası işe yarayacaktır. Ak Parti'ye sosyal medya, forum gibi yazılı mecralarda alenen ana avrat küfretmekten çekinmeyen bir muhalif olarak geleceğe dair tahminim iç açıcı değildir. Artık benim tek umudum kaderdir, kısmettir, Azrail'dir, İsrafil'dir. Oy vermekle olacak iş değil bu.
    Sadece dolar dusse iyi.Simdi ne propagandanlar basliyacak biliyon mu.

Fiyatlarrrrrr neden inmiyor,dolar artarken bakin bunlar zam yaptı simdi neden indirmiyonuzz supermarketler.

Ayrica fiyatlar kur bu sekilde stabil kalirsa 2 ay sonra pik yapip dusmeye baslar,yani enflasyon gerek talep yonlu azalma,gerek girdilerdeki iyilisme ile dusus egilimine girebilir.

Peki o zaman ne olur; faiz indirdik gordunuz enflason nasil dusuyor olur.

Nobele aday bile gosterebilir akp liler.

Gerci bu yeni çıkardıkları garantili mevduat hazineye buyuk bir yuk getirecek,ortada para yok ve para basmak zorunda kalacak ve yuksek enflasyon ile sonuclanir deselerde bilmiyorum yaa.

Yine secilirlerse gercekten kalan yuzde 48 e yazik olacak..

Demokrasinin inakoyum.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Üzüldüğünüz şey enflasyonun düşmesi mi oldu şimdi :D Bir siyasi partinin oy kaybetmesi için ülke parasının olası değer kazanması, enflasyonun azalacak olması nasıl bir ülke vatandaşını üzer anlamış değilim. Siyasi parti düşmanlığı insana bunları düşündürtmemeli
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Enflasyon mu düştü? Hani nerede?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Ros1n2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üzüldüğünüz şey enflasyonun düşmesi mi oldu şimdi :D Bir siyasi partinin oy kaybetmesi için ülke parasının olası değer kazanması, enflasyonun azalacak olması nasıl bir ülke vatandaşını üzer anlamış değilim. Siyasi parti düşmanlığı insana bunları düşündürtmemeli

Aha bursali da likelamis,nasilda toprak altindan cikiyosunuz :D

Uzuldugum sey enflasyonun dusmesi degil.

Uzuldugum,gercek eflasyon yuzde 70 cikip sonra yuzde 60 a inmesiyle senin gibilerin kandirilmasi.

Sen bence faiz indiriminin enflasyonu indirdigine de inanırsın;)

Hatta seni sopayla dovsem mesela,kolunu bacagini kirsam.sonra da gelip yarana pansuman yapip,onune bir kap yemek koysam "allah razi olsun kardas,ne eyi adamsin" bile diyebilirsin sanki..

Saka saka, hiçbirininizin bu kadar saf olduguna inanmıyorum..toplumun bir kesminin dolayli da olsa bir sekilde cikari var bu partiden.

O yuzden isimiz zor..
    xterkan, DickName, Metehan07-70 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Ros1n2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen 2 hafta gundemi takip etmedin sanirim.

1-Hukumet kuru kendisi manupule ederek yukseltti.

2-Asrin lideri reis yangina korukle gitti, Nas dedi faiz indirdi. Konustu artirdi, guvensilik pompaladi.

3-MB sahte mudehaleler ile halka "caresiz kaldik" izlenimi verdi.

4-karaktersiz bakan battik ciktik zart zurt deyip halki korkunun kucagina atti.

5-Panige kapilan, elinde avcundaki 3 kurusu da kaybetmek istemeyen halk dolara saldirdi. Cunku ulke batiyor algisi bizzat hukumet tarafindan verildi.

6-Bir aksam olerasyonu ile de kaynagi belli olmayan cok yuklu miktardaki dolar piyasaya sokularak dolar dusuruldu ve halkin elindeki 3 kurus ta elinden alindi.

7-Hukumet kendi halkini kandirmis, cebindeki parayi satmis bir guzel mikmistir. Bu yapilan karaktersizlik haysiyetsizlik serefsizliktir.

8-Bu yapilani savunan da, bunu yapandan hicbir farki yoktur.
    Hırbonen, xterkan, DickName ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    speederbike
    Bu arada, dolar 10 olacak diye yorum yapanlar mahkemede yargılanıyor.

Tabii şu da var. Kanunen MB bağımsızdır. Başka biri çıkıp faizi biz indirdik diyorsa ve bu doğruysa ortada bir suç şüphesi vardır.
    Mr.wind bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Muhtemelen Robin Hood mezarında ters dönmüştür.Şimdi yapılacak olan temelde fakirden alıp zengine vermek.Parası olanın eğer tl de dövize karşı gelir kaybı yaşarsa bunu devlet karşılayacak.
    Peki benim merak ettiğim bu yasal bir şeymi.Nasıl benden vergi olarak toplanan parayı yada merkez bankasının bastığı parayı burada kullanabilecekler.Bu Anayasanın eşitlik ilkesine yada toplumun bir kesimine menfaat sağladığı için Anayasal olarak yapılamaması gerekmezmi.Bu işin yasal zemini varmı.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Türkiye ve yasal zemin? Bir KHK'ya bakar.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    yaşadığımız dönem içerisinde sıcak savaşa girmekten imtina ettiğiniz ülkeler ile ekonomik savaşa girersiniz.
    en bariz örneği abd ve çin arasındaki ekonomik savaştır.
    rusyanın son dönemdeki davranışlarına karşılık olarak da ekonomik olarak karşılık verileceği anlaşılıyor.

ülkemizde ise türk lirası hükümet tarafından aşırı değersizleştirildi, bunu da düşük kur-çin modeli- ihracat patlaması gibi söylemler ile yutturmaya çalıştılar.
    malum kitle zaten ne versen yuttuğundan mütevellit sesi çıkmadı. ta ki markete, pazara gidene kadar.
    cuma günü sesi en çok çıkanlar sermaye sahipleri oldu. tobb dahi çatallı da olsa ses verdi.

akabinde piyasalar kapatıldı, bankalarda döviz alış satış makasları yükseltildi, kaynağı ve tutarı hakkında bilgimiz olmadığı kadar bir miktar dolar satıldı. bütün bunlarda reyiz konuşurken yapıldı.
    kimse çıkıp da dolara endeksli türk lirası hesabı gibi uygulamaların türk lirasını bu kadar değer kazanmasını sağlayacağını ekonomi ve ilişkide olduğu disiplinler içerisinde anlatamaz. ortak fikir bu icadın örtülü faiz artışı olduğu yönünde, nasıl uygulanacağı, ödemenin nereden yapılacağı da henüz kesin değil. kesin olan tek şey faiz artırarak bankalara yüklenmesi gereken faiz ödemesinin devletin üzerine bırakıldığıdır. anlamakta zorlananlar için belirteyim bu paranın kaynağı da millettir. görmüşsünüzdür, halay çeken millet. onlardan bunu anlamalarını beklemek naiflik olur.

anlaşılan o ki yurtdışından para bulamayınca yurtiçinden kaynak sağlanmaya çalışılıyor.
    anlaşılacağı üzere türk lirasının değerinin bugün olduğu gibi kalmasını kimse beklemiyor.
    ve açıkçası neler olacağını da kimse bilemiyor sadece algı yönetimi konusundaki hünerlerini sergiliyorlar.

misal;
    akaryakıt fiyatlarında bir düşüş beklenmiyor, zira devletin vergi alması gerekiyor.

sonuca gelirsek, yapılan bu manipülasyondan dolayı zarar görenler sadece türk lirası değersizleştiği için dövize yönelenler değil ve hatta onların toplam içerisindeki payının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum.
    bu olay öncesi döviz üzerinden alım yapanların ciddi zararları olacaktır. eğer hükümet bu konuda samimi ise getirin dövizinizi "18, 17 ya da makul bir kur üzerinden alayım" demelidir. bunun yerine "insider trading" ile uğraşıyorlar.

malum gecede ne kadar doların satıldığı, kimler tarafından satıldığı bilinmiyor ve muhtemelen hiçbir zaman bilinmeyecek.

bu yapılanın başarı olarak sunulması ve kabul edilmesi ise milletin cehaleti ile doğru orantılıdır. dün ne iseler bugün de öyleler, yarın da öyle olacaklar.

an itibari ile dolar 13 euro 14 tl civarında.

ateşi 45 dereceye çıkmış bir hastaya müdahale edip ateşini 25 dereceye düşürdüler. ikisi de olması gereken rakamlar değiller.
    piyasaya müdahale için kullanılan paranın kaynağı ve karşılığı ise en çok sorun yaratacak konulardır.
    50 milyon dolar için tank palet fabrikasını satıp akabinde hediye uçak alanlar söz konusu olduğundan mütevellit yarınlar çok ilginç geçecektir, zaar.
    Mr.wind, okanbagiscan, DickName ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)