Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dolar 18 TL oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ama ben ozaman bu THY nin ne bok olacağı belli olmaz dedim.Gerçi dediğim şeyden olmadı ama oda olursa hepten patlayabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    espresso, M.balibey, Hırbonen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Devletin başı haftalardır yaptığı yanlı açıklamalarla dövizi bilerek arttırıp tüm vatandaşları döviz almaya teşvik edip farklı bir tür açıklamayla kurları hayvani düşürtüp halkını düdüklememeli. Devlet, halkına düşman olmamalı, devlet halkına ters köşe yapmamalı. Allah'tan tek dileğim bana öyle bir ömür vermesi ki bizi bu hale getiren herkesin nefes almak isteyip de alamamasını, g.tünden bacağından hortumlar çıkmasını görmek.

İçimizden "hacım devlet farklı, hükümet farklı" diyecek olanlar olacaktır. Ne diyeyim, illa ağız burun dalayım mı? ana avrat söveyim mi? kafa mı atayım?
    espresso, M.balibey, Hırbonen ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin başı haftalardır yaptığı yanlı açıklamalarla dövizi bilerek arttırıp tüm vatandaşları döviz almaya teşvik edip farklı bir tür açıklamayla kurları hayvani düşürtüp halkını düdüklememeli. Devlet, halkına düşman olmamalı, devlet halkına ters köşe yapmamalı. Allah'tan tek dileğim bana öyle bir ömür vermesi ki bizi bu hale getiren herkesin nefes almak isteyip de alamamasını, g.tünden bacağından hortumlar çıkmasını görmek.

İçimizden "hacım devlet farklı, hükümet farklı" diyecek olanlar olacaktır. Ne diyeyim, illa ağız burun dalayım mı? ana avrat söveyim mi? kafa mı atayım?
    O "devlet farklı, hükümet farklı" diyenler devlet sevicileridir. Devlet sevilecek kutsal bir şey değil vatandaşın işlerini görmesi için hizmet edecek bir kurumdur, sevilmek bir yana bu kadar güç elinde olduğu için sürekli şüphe duyulması denetlenmesi, gücün tek bir merkezde toplanıp vatandaşın aleyhine dönmemesi için olabildiğince gücünün dağıtılması gerekir. Merkezileşince olanları görüyoruz. Osmanlı da merkezi bir devletti, gücün tamamı devletin başı padişahın elindeydi, hatta iktidarına rakip olamasın diye avrupada görüldüğü gibi bir aristokrat sınıf bile ortaya çıkamadı, biraz palazlanan paşanın kellesi gidiyordu, sonucunu gördük.
    Cyan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O "devlet farklı, hükümet farklı" diyenler devlet sevicileridir. Devlet sevilecek kutsal bir şey değil vatandaşın işlerini görmesi için hizmet edecek bir kurumdur, sevilmek bir yana bu kadar güç elinde olduğu için sürekli şüphe duyulması denetlenmesi, gücün tek bir merkezde toplanıp vatandaşın aleyhine dönmemesi için olabildiğince gücünün dağıtılması gerekir. Merkezileşince olanları görüyoruz. Osmanlı da merkezi bir devletti, gücün tamamı devletin başı padişahın elindeydi, hatta iktidarına rakip olamasın diye avrupada görüldüğü gibi bir aristokrat sınıf bile ortaya çıkamadı, biraz palazlanan paşanın kellesi gidiyordu, sonucunu gördük.
    Ben de bazen devlet desemde bunun dogru olmadigini dusunuyorum.

Evet,kaymakaminindam,valisine,yargisindan askerine artik tam bir kadrolasma,dolayisiyla devlet halini almis bir organizazyondan bahsediyoruz.

Ama sokaktaki dayi ile konusurken devlet dememeliyiz.

Ustune basa basa Akp demeliyiz,hukumet demeliyiz rte demeliyiz.

İnsanların aklinda hala eski devlet anlayisi olabiliyor cunku.
    DickName bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Şu dünyadaki en mutlu kişi mutluluk verendir..." - Şenay Yüzbaşıoğlu

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    oyun büyük yeğen :D
    hava o kadar pusluydu ki ,şeytan bile müslüman mintanı giymişti

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Evet,kaymakaminindam,valisine,yargisindan askerine artik tam bir kadrolasma,dolayisiyla devlet halini almis bir organizazyondan bahsediyoruz.

Orada espresso'nun "devlet" kelimesini bilinen anlamında (hükümet ve iktidar değil, bildiğimiz devlet kavramı) kullandığına eminim. Bu arada Osmanlı'da devlet dendiğinde padişah anlaşılırdı; toplumsal DNA'mızda modern bir devlet bilinci hiçbir zaman olmamıştır, olacağı da yok gibi...
    espresso bunu beğendi.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Buraya bir düzeltme yapmak isterim;

"yaptığı yanlı açıklamalarla dövizi bilerek arttırıp" değil TL'yi bilerek ve isteyerek, toplumsal olarak sonuçlarının farkında olarak DEĞERSİZLEŞTİRDİ.

Sonra da TL bir anda (nasıl oluyorsa?) değerlendi, talep gördü WTF. Yani, aslında bir şey olmadı; basit bir oyun içinde TL önce paspas edildi, sonra da yaraları kısmen sarılıp raftaki yerine geri koyuldu.

Zaten bu toplumun şunu düşünmesi lazım, "bu adam neden bu kadar merkez bankası ile davalı?" sor bir yahu kendine saman kafalı vatandaş sor!

Nasıl bir siyasetçi (devlet adamı değil) sürekli TCMB merkez bankasına kafayı bu kadar takabilir? Bağımsız olması gereken bu kuruma nasıl kafasına göre adam sokup çıkartabilir? Nasıl "görevden aldık çünkü laf dinlemiyordu" gibi ucuz ve beylik cümleler ile konuşabilir.

TCMB üzerinden bilinçli yapılacak bir parasal hareket için önce zemin hazırlandı, sonra da istenilen yapıldı.

Ha kime yaradı? onu bilmiyoruz, sonuçta markette fiyatlar hala aynı; USD 5 TL olsun bu fiyatların düşeceğine inanan var mı? ya da eski haline geleceğine? ya da alım gücünün artacağına?

Ekonomi dediğin alım gücüdür, alım gücünü arttıramıyorsan (sabit tut ona da razıyız) istersen asgari ücret 500.000 TL olsun, USD ise 1 TL olsun, bir kıymeti yok. Demek ki bu işi bilmiyorsun demektir. "Bilmiyorsan git" de demiyoruz da bari bilmediğini kabul edip, buna göre planlar yap.
    Mr.wind, xterkan, Cyan ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Hırbonen durumlar nedir
    Ben zevk almaya basladim sanki :D

Teknik analiz ne diyor usd/tl icin
    Thy de ne formasyonu goruyosun.Bacak omuza,misyoner,doggy

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayır, faiz yükseltilmesi olsa dolar bu kadar çıldırmayacak, insanlar dolara hücum etmeyecekti. Neden adam gibi faiz yükseltip doların ateşini düşürmek yerine bir gece operasyonu ile milyonlarca insanı mağdur ettik?
    xterkan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır, faiz yükseltilmesi olsa dolar bu kadar çıldırmayacak, insanlar dolara hücum etmeyecekti. Neden adam gibi faiz yükseltip doların ateşini düşürmek yerine bir gece operasyonu ile milyonlarca insanı mağdur ettik?
    ... sildim ya boşver başımıza dert almayalım ...
    xterkan ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten bu toplumun şunu düşünmesi lazım
    Burasi cok komikti,gozden kacarsa diye alintiladim,herkes gulsun
    Gökhan_Aygün, DickName ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben zevk almaya basladim sanki :D

Teknik analiz ne diyor usd/tl icin
    Thy de ne formasyonu goruyosun.Bacak omuza,misyoner,doggy
    Ahahah 😂 formasyon 15 leri görmeden rahat edemem diyor.

Sonra kaldığı yerden devam eder hareketine, diye düşünüyorum

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanırım reis hem faiz yükseltmek istemedi hem de insanların dolar almasını istemedi. Baktı insanlar dolara hücum ediyor ulan şimdi ananızı laciverde boyadım deyip pata küte girişti. Bizim insanlarımız da sorunlu zira kredi çekip altın, dolar alan manyaklar vardı. Hiç ihtiyacı olamadığı halde dövize yüklenen kişiler vardı. Olan parasını korumak isteyen garibana ve ticaret erbabına oldu diye düşünüyorum. Kurunun yanında yaşlar da cayır cayır yandı.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS

Ben de özellikle devlet diyorum, bunu "hükümet, iktidar" anlamınd ayani devleti yönetenler olarak kullanmıyorum çünkü asıl sorunlu gördüğüm konu devlet kavramı. Bireyin üzerinde hiç bir kurumun, bireyin, topluluğun gücü olmamalalı. Devlet kavramının ortaya çıkışı insanlık tarihinde çok da eski değil, yaklaşık 20bin yıl önce tarımın icadı ile mülkiyet kavramının ortaya çıkışı ve toplumların sınıflara ayrılmasının sonucudur devlet. Elbet insanlığın bu aşaması da azalarak bitecektir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben de özellikle devlet diyorum, bunu "hükümet, iktidar" anlamınd ayani devleti yönetenler olarak kullanmıyorum çünkü asıl sorunlu gördüğüm konu devlet kavramı. Bireyin üzerinde hiç bir kurumun, bireyin, topluluğun gücü olmamalalı. Devlet kavramının ortaya çıkışı insanlık tarihinde çok da eski değil, yaklaşık 20bin yıl önce tarımın icadı ile mülkiyet kavramının ortaya çıkışı ve toplumların sınıflara ayrılmasının sonucudur devlet. Elbet insanlığın bu aşaması da azalarak bitecektir.
    Espresso fazla utopik takiyosun yav.
    Konu konuyu açmasin diye yazmayacam

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Espresso fazla utopik takiyosun yav.
    Konu konuyu açmasin diye yazmayacam
    Ütopik görünmesi doğrusunun bu olduğunu düşünmeme engel değil.
    Binlerce yıl önce kralların, firavunların tanrının yeryüzündeki gölgesi ya da tanrı olduğu düşünülürdü. Şimdiki gibi bir demokrasi bile utopikti.
    Cyan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ütopik görünmesi doğrusunun bu olduğunu düşünmeme engel değil.
    Binlerce yıl önce kralların, firavunların tanrının yeryüzündeki gölgesi ya da tanrı olduğu düşünülürdü. Şimdiki gibi bir demokrasi bile utopikti.
    Bak yaa

"Bireyin üzerinde hiç bir kurumun, bireyin, topluluğun gücü olmamalalı"

Yani ? Su an ne yapmamiz gerekiyor ?
    Bunun icin mucadele mi edelim ?

2540 yılında tum dunya insanlari oyle bir bilinc seviyesine gelir ki bu kendiliginden olabilir belki,bi sey diyemem.

Sinirlar kalkacak,savaslar olmayacak falan..baya baya utopik ama.

Artan nufus,azalan kaynaklar,kirlenen dunya ile mad max veya blade runner senaryolari bence daha olasi ;)

Neyse bos ver simdi teori yi, pratige gelirsek,su an icin iyi isleyen bir devlet mekanizmasina ihtiyacimiz var.

Akp nin de kendisini akp = devlet
    olarak algilatip,akp giderse devlet coker,ulke biter i surekli isliyor biliyosun.

O yuzden mumkunse devlet yerine akp,hukumet,rte demek lazim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bak yaa

"Bireyin üzerinde hiç bir kurumun, bireyin, topluluğun gücü olmamalalı"

Yani ? Su an ne yapmamiz gerekiyor ?
    Bunun icin mucadele mi edelim ?

2540 yılında tum dunya insanlari oyle bir bilinc seviyesine gelir ki bu kendiliginden olabilir belki,bi sey diyemem.

Sinirlar kalkacak,savaslar olmayacak falan..baya baya utopik ama.

Artan nufus,azalan kaynaklar,kirlenen dunya ile mad max veya blade runner senaryolari bence daha olasi ;)

Neyse bos ver simdi teori yi, pratige gelirsek,su an icin iyi isleyen bir devlet mekanizmasina ihtiyacimiz var.

Akp nin de kendisini akp = devlet
    olarak algilatip,akp giderse devlet coker,ulke biter i surekli isliyor biliyosun.

O yuzden mumkunse devlet yerine akp,hukumet,rte demek lazim.
    Devlet devlet dememek lazım; vatandaşlar devletin kulu olmadıklarını, devletin onların kulu olması gerektiğini anlayana kadar devlet iyidir vs. övmek desteklemek sakıncalı bence. Ne zaman ki devletten hesap sorabilecek olgunluğa gelirler o zaman devleti överiz, övmesek bile kösteklemeyiz. espresso yine de övmez ama, orada hiç şansın yok Hırbonen...
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)