Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Asgari Ücret Kaç olur_

Katılımcı sayısı
67. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 3000 - 3250

4 5.97%
  • 3250 - 3500

5 7.46%
  • 3500 - 3750

18 26.87%
  • 3750 - 4000

20 29.85%
  • 4000 - 4250

11 16.42%
  • 4250 +

9 13.43%
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

2022 Asgari Ücret

Motovento
    REKLAM ALANI
    bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Espresso yukarida yazdiklarınin tamamının altına ben de imzamı atıyorum. Günümüz ülkem işverenlerinin pek çoğu , kendi işyeri çalışanına 《 ne yapsam da
    daha az para versem 》telaşında iken... Asgari ücret atıyorum 2880 liradir ,
    《 Devlet bizim bundan daha fazla odememizi yasakliyor 》diye konusan isveren temsilcisini de gözümüzle gördük, kulağımızla işittik. Sanki asgari ücret ZORUNLU VERİLMESİ GEREKEN TEK ÜCRET miş gibi.
    espresso bunu beğendi.
    bursevi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Bu arada ben asgari ücret 3bin'in üzerine çıkmasın istiyorum. Asgari ücret yükseldikçe asgari ücretle çalışan sayısı da artıyor. Düşük olsun ki insanlar uyansın artık bu parayla geçinilmez desin fazlasını istesin.

Dünyada nasıl bir sistem kurulduysa bir avuç zengini milyonlarca fakir yiyemiyor. İnsan hayret ediyor.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada ben asgari ücret 3bin'in üzerine çıkmasın istiyorum. Asgari ücret yükseldikçe asgari ücretle çalışan sayısı da artıyor. Düşük olsun ki insanlar uyansın artık bu parayla geçinilmez desin fazlasını istesin.

Dünyada nasıl bir sistem kurulduysa bir avuç zengini milyonlarca fakir yiyemiyor. İnsan hayret ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=75tKxkS6Muw
    abi kusura bakma ama cok yanlıs düşünüyorsun. Belli iş gruplarının kaderi asgari ücret.
    düşük olması onlara ses cıkarma gücü vermez.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Espresso yukarida yazdiklarınin tamamının altına ben de imzamı atıyorum. Günümüz ülkem işverenlerinin pek çoğu , kendi işyeri çalışanına 《 ne yapsam da
    《 Devlet bizim bundan daha fazla odememizi yasakliyor 》diye konusan isveren temsilcisini de gözümüzle gördük, kulağımızla işittik. Sanki asgari ücret ZORUNLU VERİLMESİ GEREKEN TEK ÜCRET miş gibi.
    Sen daha iyi bilirsin ağabey, önceden asgari ücret fabrikalarda yeni işe başladığınızda 3 ay deneme sürecine tabi tutulurken size verilecek ücret olarak belirlenirdi. 3 ayın sonunda işveren size bir ücret teklifinde bulunur ve kabul etmeniz halinde sözleşme imzalanırdı. Şimdi memleketin yarısı asgari ücretli, maaş asgari ücret olmasa da yatırılan prim asgari ücret üzerinden.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    NK 250
    Bre nankörler bre müsrifler...

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi kusura bakma ama cok yanlıs düşünüyorsun. Belli iş gruplarının kaderi asgari ücret.
    düşük olması onlara ses cıkarma gücü vermez.
    işte bütün işçiler ses çıkarsa topluca birlik olabilse, madem aç kalıyoruz o zaman zenginleri yeriz diyebilse durum farklı olurdu.
    Bakın Fransa'ya, zamanında kralların kellesini giyotinle kesmiş bir halk, Avrupa'nın çoğu yeri bu şekilde. Hatta sırf bu yüzden Avrupa'nın zenginleri de Amerika'nın zenginleri kadar şımarıp gösteriş yapamaz, daha dikkat çekmeden yaşamayı seçerler çünkü tarihlerinden gelen giyotin denen bir korku var.

Bu kadar fakir varken zenginler nasıl villalarında, yalılarında kendilerini güvende hissedebiliyorlar, nasıl da utanmazca boğaz kenarında yalısının bahçesinde "sakin ol şampiyon, evdeyim" diye laf edebiliyorlar aklım almıyor.
    F54 ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Espresso yukarida sen yazdın 《 kimi beyaz yaka denilenler de işçi olduklarının farkında değil, kendilerini bir başka OT sanıyorlar 》 diye.
    espresso bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Allah hepimizin ömründen alsın O'na versin. Yok yok seninkinden de alsın
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen daha iyi bilirsin ağabey, önceden asgari ücret fabrikalarda yeni işe başladığınızda 3 ay deneme sürecine tabi tutulurken size verilecek ücret olarak belirlenirdi. 3 ayın sonunda işveren size bir ücret teklifinde bulunur ve kabul etmeniz halinde sözleşme imzalanırdı. Şimdi memleketin yarısı asgari ücretli, maaş asgari ücret olmasa da yatırılan prim asgari ücret üzerinden.
    E işte asgari ücret zaten olması gereken en az ücret demek, anca işe yeni başlamış deneme süresindekilere belki kabul ettirilebilirse verilebilecek bir ücret, sürekli hale gelmemesi gerek.

Patronlar aralarında çok güzel birlik olabiliyorlar, devlet de zaten temelde onların kontrolunde, onların çıkarlarını korumak için var olan bir sistem, ama işçiler bir araya gelemiyor, uyanıklar işçileri çok güzel bölebiliyor.

Avrupa'daki ülkeler bu kadar refah ülkesiyse bu onların işçi sınıflarının isyanları sayesindedir. Bundan 150 yıl öncesinde büyük mücadelelerle 8 saatlik iş günü kabul ettirilmiş, şimdi teknoloji gelişti, bir işçi 150 yıl öncesine göre çok daha fazla üretiyor 8 saatte, o zaman bu üretilen fazlası niye işçilere yaramıyor? Hem ücretler artsın hem çalışma saatleri 4 saate insin, işsizlik de kalmaz.
    DickName bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşallah asgari ücret artar 3000 değil 10.000 tl olur da avrupa gibi alım gücümüz olur ama ben inanmıyorum bunların dediklerine. Ben 3200 üstüne çıkarlarsa ne mutlu dedim hep konuştuğum yerlerde. İnşallah utandırırlar.
    İyi de asgari ücret yükselmesi demek alım gücü artması demek değil ki. Ücret açıklandığı gibi firmalar da yeni maliyet hesaplayıp kuruşuna kadar fiyat güncellemesi yapacak.
    bursalıali bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de asgari ücret yükselmesi demek alım gücü artması demek değil ki. Ücret açıklandığı gibi firmalar da yeni maliyet hesaplayıp kuruşuna kadar fiyat güncellemesi yapacak.
    Adam kemik oyunu koruyacak mı bu sekilde büyük oranda ? Bence koruyacak. Ekonomi biliminin Ortadogu'da işe yaramadıgını üzülerek izleyecegiz.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    işte bütün işçiler ses çıkarsa topluca birlik olabilse, madem aç kalıyoruz o zaman zenginleri yeriz diyebilse durum farklı olurdu.
    Bakın Fransa'ya, zamanında kralların kellesini giyotinle kesmiş bir halk, Avrupa'nın çoğu yeri bu şekilde. Hatta sırf bu yüzden Avrupa'nın zenginleri de Amerika'nın zenginleri kadar şımarıp gösteriş yapamaz, daha dikkat çekmeden yaşamayı seçerler çünkü tarihlerinden gelen giyotin denen bir korku var.

Bu kadar fakir varken zenginler nasıl villalarında, yalılarında kendilerini güvende hissedebiliyorlar, nasıl da utanmazca boğaz kenarında yalısının bahçesinde "sakin ol şampiyon, evdeyim" diye laf edebiliyorlar aklım almıyor.

Bu dediklerini zamaninda yapildi.Rusya da devrim oldugunda zenginlerin mina koydular,ulkenin tum kaynaklari rus halkina esit sekilde paylasildi,herkes cok mutluydu,hersey cok boldu.

Sonra durup duruken tekrar kapitalist oldular,neden acaba

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:13 ----------

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xaten tek sorumlu o zenginler Bursali.
    Akp bu zenginlerle hep mucadele icinde,

Su kafaya bak inanilir gibi degil,akp nin son zamanlardaki bir numarali probagandasi bu.

Gerizekali ulusalci tayfasi da alkisliyor...eee adamlar sosyalizimi getirdi be,herkes esit oldu.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sadece işçi değil işte olay.

sigortalarının yattıgı varsayarsak sektördeki tüm cıraklar, hamallar, kücük işletmelerdeki işçiler genel olarak asgari ücretle calısıyor

Kücük bir Fabrikada sadece önüne gelen ürüne 2 vida atıp sıkıştıran birey "bu paraya bu iş yapılmaz" demez.
    Bunu diyebilmesi için oraya sendika girmesi gerekir, zaten sendika girerse genelde de bu problem olmuyor.
    Asgari ücreti düşük tutmak sendikasız bir işletmede hiçbir işe yaramaz.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    1. Bir iş yerinin sahibi veya ortakları;
    Sigortasız işçi çalıştırdıkları tespit edildiği anda,

a. 6 ay hapis yatmalı.
    Bu ceza hiç bir şekilde ertelenememeli, paraya çevrilememeli.
    Bu şekilde tespit edilenler 3 ayda bir basında ilan edilmeli.
    ihalelerden yasaklanmalı.
    b. 10 yıl boyunca devlet ihalelerine girememeli
    c. 3 yıl boyunca bankalardan kredi kullanamamalı
    d. 5 yıl boyunca yeni işyeri açamamalı.

2. Çalıştırılan sigortasız işçi TC vatandaşı değil ve çalışma müsaadesi olmayan kaçak yabancı işçiyse,

a. Yabancı uyruklu kişi derhal sınır dışı edilmeli.
    b. İşyeri ortakları ve mesul müdürlere 1. maddedeki a, b, c, d maddelerindeki cezalar iki katı olarak uygulanmalı.

3. Sigortasız çalıştıran yabancı uyrukluysa;
    a. derhal sınır dışı edilmeli.
    b. bir daha ülkeye girişine izin verilmemeli.

Yukarıdakiler mutlaka yapılarak asgari ücretle bile olsa çalışanın sigortalı olması sağlanmalı.

Mevcut iktidarda bu yürek yok.
    Tam tersine sanki bu ülke zarar görsün diye göz yumuyorlar.

3 yılda bir vergi barışı olmaz.
    Ben salak gibi günü gününe her vergimi ödüyorum.
    Ama yandaki puşt sıfır fatura, sıfır sigortayla milyonları götürüyor.
    3 yıl sonra minimum bedeldeki yapılandırmaya girip klorakla temizleniveriyor.

a. Bir tane büyük vergi barışı yapacaksın. Kanun çıkaracaksın. Vergi barışı yapılmayacaktır diye.
    Gerekirse Anayasaya madde koyacaksın.
    b. Büyük ve son vergi barışından sonra vergisini ödemeyeni yakaladığında teşhir edeceksin.
    c. Vergi kaçıranı 2 yıl hapse atacaksın. Bu ceza paraya çevrilemeyecek, ertelenemeyecek.
    d. Kaçırdığı vergiyi 4 katı olarak geriye alacaksın.
    e. Vergi kaçıranı ömür boyu devlet ihalelerinden men edeceksin.
    f. Vergi kaçıran 2 yıllık hapis cezasından sonra ticaretine devam ederse, 10 yıl boyunca sıkı denetime tabi olacak.

Bu temel öğeleri uygula bak bakalım vergi kaçıran kalıyormu?
    Mevcut iktidar mı? Güldürmeyin , o yürek onlarda yok.
    Tam tersine, kaynağı belirsiz parayla ülkeyi döndürmeyi çalıştıkları için gri listeye alındık.
    tommygun, espresso, bursalıali ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben 34 yıldır çalışıyorum Ağustosta 35 olacak emekli olacağım.Çıraklık yaptığım dönemler dahil hayatımda asgari ücret almadım.Çırak olarak işe girdiğimde bile asgari ücretin üzerinde bir para almıştım.
    Enflasyon vardı ama 6 ayda bir zam alınırdı.Ben 100 de yüz zam aldığımı bilirim.
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Şu anda asgari ücretin işverene maliyeti düz hesap 4200 Lira.
    Diyelimki asgari ücret 3.800 TL net oldu. %35 artış demektir bu.

İşverene maliyette buna yakın artacaktır.
    4.200 x 1,35 = 5.670 TL işveren maliyeti (kaba hesapla)

Bunun üzerine yol parası, yemek parası veya yardımı adı altında ekleri koyun
    6.500 TL ye ulaşırsınız.

Bunun manası asgari ücretli bir kişinin işverene maliyeti 6.500 TL / ay demek.

Gelin buradan bu işçinin günlük maliyetini hesaplayalım.

Yıllık 12 maaş + 1 maaşta kıdem tazminatı vereceksiniz (ayıracaksınız),
    özetle yıllık maliyet 13 x 6.500 = 84.500 TL

Bir yılda 52 hafta var.
    5 yıllık çalışanın izin hakkı 4 hafta. Kanun böyle diyor.
    Çoğu yıllar Ramazan+Kurban bayramları birer haftadan ettimi 2 hafta.
    1 ocak, 23 nisan, 19 mayıs, 1 mayıs, 30 ağustos, 29 ekim resmi kanuni tatil derken etti 1 hafta.
    Çalışanın kanuni olarak 6 gün mazeret izni alma hakkı var. Al sana 1 hafta daha.

Topla alt alta 8 hafta izin var. Hepsi kanuni hak. Devlet diyor, ben demiyorum.

52 - 8 = 44 hafta. Yani bir işçi (5 yılını dolduran) yılda net 44 hafta çalışıyor.

Bölün yıllık maliyeti 44 e .
    84.500 / 44 = 1.920 TL . Bu asgari ücretli işçinin işverene haftalık maliyeti.

Bölün 5 e.
    1.920 / 5 = 384 TL . Bu ise asgari ücretli bir çalışanın işverene günlük maliyeti.

384 / 8 = 48 TL . Buda bir saatlik maliyeti.

Asgari ücretli bir işçi işe bir saat geç geldiğinde işverenden 48 lira çalmış oluyor.
    Veya işverenin 48 lirası havaya uçuyor.

Yukarıdaki rakkama işyerinin, su, elektrik, akaryakıt, demirbaş amortisman, telefon, internet, kira gibi genel giderlerini ekleyince ciddi rakkamlara ulaşırsınız.

Bi dahada servis bedellerine çemkirmesin kimse
    Ben motosiklet ustası olsam, işyerim olsa, yağ değişimine 100 lira işçilik istediğimde ırın kırın edenin ağzına kürekle vururum.
    bursalıali ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    250r
    Asgari ücret ne kadar olsun yerine, ekonomiyi nasıl düzeltiriz toplantıları olsa daha verimli olacak gibi. Hoş sorunları çözmenin ilk adımı sorun olduğunu kabul etmek. Biz baştan kaybediyoruz.

Motosikleti
    Hırbovv biz zatı alileriniz için bi şey yazmadık ki . Bu fakir iş hayatına 1973
    de başladi . Yaşamımın hiç bir döneminde işveren veya vekili olmadım. Cem Karaca merhumun, [ İŞÇİSİN SEN İŞÇİ KAL] tavsiyesine daima uydum. Her görüşten
    Iktidar zamanında çaliştım. Sendikalı bir işe girebilme şansım hic olmadi.
    O kadar da çok aramama rağmen. Her zaman 1 asgari ücret ile 1.6 asgari ücret arası rakamlarda çalişmak zorunda kaldım. Türk sendikacılığınin anasıni KENAN
    EVREN + TURGUT ÖZAL ikilisi bellemiştir. 1980 öncesi işverenler ( HAŞA ) Allah
    tan korkar gibi Sendikadan korkardı. O devirdeki sendikalar yasalarla korunuyordu. Özal ve Evren ikilisi Türk sendikal hareketini mahvetti. Bütün
    yaptırım güçleri budandı. İsmi büyük , kendisi minicik sendikalar üretildi.
    Ne işe yaradıklarıni kendileri bile bilmiyorlar. Ha bu arada olay memur sendikalarina yaradı. Zaten var olan iş güvenceleri daha da çok teminat altına
    alındi.
    bursevi

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kapitalizm 80 sonrası herkesi dönüştürdü.12 Eylül öncesi sendikacılık yapmış patronu sopayla kovalamış müdürü dövmüş sendikacı ki kendisi benim patron oluyordu o dönem.Ya sen bu mücadeleri vermiş birisin şimdi çalışanına niye böyle davranıyorsun Kendin diyorsun bu firmanın en düşük çıktı maliyeti işçi diyorsun madem biraz daha iyileştirme yapsana dediğimizde.
    O zaman öyle gerekiyordu şimdi durum bunu gerektiriyor diyordu.
    Yani sonuçta herkes kendine yontuyor.
    espresso bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam kemik oyunu koruyacak mı bu sekilde büyük oranda ? Bence koruyacak. Ekonomi biliminin Ortadogu'da işe yaramadıgını üzülerek izleyecegiz.
    Oy ile orta doğu ile bir ilgisi yok ekonomi bilimi de zaten bunun aksini iddia etmiyor ki. Enflasyonun önüne geçilmediği sürece asgari ücrete yapılan zam mastürbasyon gibi bir şey olacaktır.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)