Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

E devlet şifrenizi zorlayan oldu mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kısmetse Medley
    Selamlar iki dir mailimden e devlet şifreme 10 kez başarısız giriş denemesi olduğu konusunda uyarı geliyor. En son bu gün gelen uyarıda şifremi geçici olarak bloke etmişler.

Giriş geçmişinden girişi zorlayan ip numarası gözüküyor? Tabi vpn ile sahte bir adres gözükebilir. Sizce savcılığa gitmeli miyim yoksa boşuna mı uğraşmış olurum.

Not: Güvenlik ayarımı yurtdışı ip ler için yasakladım size de tavsiye ederim.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bence savcılığa başvurun. Sonuç çıkar çıkmaz, o savcılığın işi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Karakola bildirmekte fayda var, kayıtlarda bulunsun, bir sıkıntı olursa "Ben haber vermiştim" dersiniz.
    ufoz ve espresso bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karakola bildirmekte fayda var, kayıtlarda bulunsun, bir sıkıntı olursa "Ben haber vermiştim" dersiniz.
    Kesinlikle doğru.
    Gönüllü olarak ifade verip, ifade tutanağının bir kopyasını alırsınız.

En doğru yolsa savcılığa suç duyurusunda bulunmak.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim istragram hesabım çalındı (hiç bi mesaja tıklamadım bi linke girmeidm hatta o gün istagrama bile girmemiştim, nasıl çalındı anlamadım.)
    çalındıktan sonra story de foto paylaşmış şu akdar para kazandım falan filan gibisinden. bi arkadaşım da dm den konuştum, aynı senin gibi konuşuyordu diyor (eski konuşmalardan tarzımı taklit etmiş) arkadaş da inanmış 2000 tl göndermiş. arkadaşım da 2000 tl gönderdiktensonra beni arıyor.. bende kızdım tabi nasıl inanırsın falan diye. sonra hemen bankayı aradı, 200 tl yerine yanlışlıkla 2000 tl gönderdim diye. banka 1800 tl si iade ediyor allahtan...

neyse o esnada şehirdışındayım. antepte yim.

en yakın karakola gittim kimse tınlamadı beni. başka bi karakola yönlendirdiler yok bileşim suçları ora bakıyor oraya git diye. uzak bi yerde de. neyse gittim ordaki adam da dedi ki sen antepte yaşamıyorsun mersine evine dönünce git orda şikayet et diye.
    sonra bizim evin ordaki karakola gittim, dedim böyle böyle antepteki kabul etmedi şikayeti o yüzden size geldim diye. adam diyor alla alla ne alaka kabul etmesi lazım dı diye. anlayacan polislerin de çok umrunda değil bu tarz şeyler.

antepteki polis de mersinde ki polis de bi sonuç çıkmaz bulamayız dediler (araştırmayız diyemedikelri)

ha sen yinede git başvur.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Polislerin birşey yapamayız, iş çıkmaz buradan gibi tavırları gerçekten bir vatandaş olarak beni çok üzüyor. Bu yaşıma kadar onlarca olayda çok sayıda bu tip laflarla muhatap oldum. İlk seferi 20 li yaşlardayken adına yakalama kararı çıkarttığımız bir araba içindi. Kapalı yer altı otoparkında saklandığını kendimiz tespit ettik. Polise yerini söyledik yine de birşey yapılamamıştı. Polisin söylediklerine o zaman için çok şaşırmıştım. Şimdi paek şaşırmıyorum. Şikayetçi olan kişiye "buradan bir iş çıkmaz bişey yapmayacağız güle güle" bile denebilir. Bilmiyorum.

Kim yapacak o zaman? Daha da kötüsü ben de birşey yaparsam, beni şikayet edene de "birşey yapamayız" diyecekler mi?
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Karakol onlara bakmıyor siber şubeyi bulup oraya gitmeniz gerek yada savcılık en iyisi beni her yerden arıyorlardı yok araba almak için başvuruluyor yok hat başvuru yapılmış, en son seks shop aradı ondan sonra polise gittim siber şubeye gidin dediler. Bende ordan çıkıp savcılığa gidip numaralardan şikayetçi oldum şimdi ayda 1 sefer su arıtmacılar arıyor.
    Motorumu bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim istragram hesabım çalındı (hiç bi mesaja tıklamadım bi linke girmeidm hatta o gün istagrama bile girmemiştim, nasıl çalındı anlamadım.)
    çalındıktan sonra story de foto paylaşmış şu akdar para kazandım falan filan gibisinden. bi arkadaşım da dm den konuştum, aynı senin gibi konuşuyordu diyor (eski konuşmalardan tarzımı taklit etmiş) arkadaş da inanmış 2000 tl göndermiş.

arkadaşım da 2000 tl gönderdiktensonra beni arıyor.. bende kızdım tabi nasıl inanırsın falan diye. sonra hemen bankayı aradı, 200 tl yerine yanlışlıkla 2000 tl gönderdim diye. banka 1800 tl si iade ediyor allahtan...
    Forumda, motosiklet alım/satımıyla ilgili olarak ayda en az bir iki defa nasıl yapayım, parayı nasıl alayım diye soruluyor.

Öneriler çoğunlukla,

Parayı bankaya göndersin, parayı gönderen kişi kimse satışıda onun üzerine yap şeklinde.
    Buraya kadar yanlış bir şey yok.
    Fakat @Tundzhay'ın bahsettiği türden olaylar yaşanıyor. Bizim muhasebede yanlış yere para gönderip bankadan iptal ettirmişti ve banka bunu yapmıştı.
    Bize yanlış gelen bir ödemede aynı şekilde gönderen banka tarafından aynı gün içerisinde geriye çekilmişti.

Birçok kez yazmayı düşünüp inanan çıkmayacağını savıyla vazgeçmiştim.
    Şimdi bunu yaşayan biri çıkınca yazmak farz oldu.

Motosiklet, ev, araba satışı yapacaksanız,
    Önce iki ayrı bankada hesap açın.
    Kesinlikle birisi X, diğeri Y BANKASI olmalı.
    Her iki bankadaki hesaplarınız internet bankacılığına açık olmalı.

Sattığınız mal örneğin motor ve 80.000 liraysa, X Bankasındaki günlük ve tek seferde internet bankacılığı EFT yetkinizde 80.000 lira olmalı.

X Bankasındaki hesabınızda para olmamalı.

Satıcıya X Bankasındaki hesaba motor bedeli olan 80.000 lirayı göndermesini söyleyin.
    Banka hesabınızda 80.000 lirayı gördüğünüz anda hemen Y Bankasındaki hesabınıza EFT ile 80.000 lirayı gönderin.

Y bankası hesabınızda 80.000 lirayı gördükten sonra noter satışını verin.

Bu işlemi yaparsanız, alıcı kötü niyetli olsa bile,
    X Bankasını arayıp "yanlış göndermişim, fazla göndermişim" dese dahi,
    hesapta para olmadığı için gönderdiği 80.000 liranın iptalini isteyemeyecektir.

Y Bankasını arasa bile hükmü yok. Çünkü oraya parayı gönderen satıcı yani sizsiniz.

Ancak şunu yapabilir.
    Savcılığa başvurup dolandırıldığını, parayı göndermesine rağmen motoru alamadığını söyleyebilir.
    Bu durumda noter satış evrağı sizin elinizdeki ispat olacaktır.
    (Satış bedeliyle bankaya gönderilen para mutlaka aynı meblağ olmalı)

Oh be. Biraz uzun oldu ama anlattım sonunda...
    Cyan, ferhatkars, emenyasin ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Banka o parayı sana haber vermeden geri alabiliyormu yoksa arayıp soruyormu.O zaman satış sözleşmesini yollayarak ispat edilebilir.
    Ama banka geri alırsa sormadan yada 200 tl yerine 2bin yolladım diye üstünü yollarsa o iş acayip çetrefilli hal alır.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Banka o parayı sana haber vermeden geri alabiliyormu yoksa arayıp soruyormu.O zaman satış sözleşmesini yollayarak ispat edilebilir.
    Ama banka geri alırsa sormadan yada 200 tl yerine 2bin yolladım diye üstünü yollarsa o iş acayip çetrefilli hal alır.
    Ne yazıkki bunlar oluyor. Bizim başımıza geldi. Banka aramadı bile.

Çok inanılası olmadığı için yazmamıştım şu ana kadar.
    Başka bir örnek çıkınca yazdım bende.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda, motosiklet alım/satımıyla ilgili olarak ayda en az bir iki defa nasıl yapayım, parayı nasıl alayım diye soruluyor.

Öneriler çoğunlukla,

Parayı bankaya göndersin, parayı gönderen kişi kimse satışıda onun üzerine yap şeklinde.
    Fakat @Tundzhay'ın bahsettiği türden olaylar yaşanıyor. Bizim muhasebede yanlış yere para gönderip bankadan iptal ettirmişti ve banka bunu yapmıştı.
    Bize yanlış gelen bir ödemede aynı şekilde gönderen banka tarafından aynı gün içerisinde geriye çekilmişti.

Sattığınız mal örneğin motor ve 80.000 liraysa, X Bankasındaki günlük ve tek seferde internet bankacılığı EFT yetkinizde 80.000 lira olmalı.

Satıcıya X Bankasındaki hesaba motor bedeli olan 80.000 lirayı göndermesini söyleyin.
    Banka hesabınızda 80.000 lirayı gördüğünüz anda hemen Y Bankasındaki hesabınıza EFT ile 80.000 lirayı gönderin.

Y Bankasını arasa bile hükmü yok. Çünkü oraya parayı gönderen satıcı yani sizsiniz.

Ancak şunu yapabilir.
    Savcılığa başvurup dolandırıldığını, parayı göndermesine rağmen motoru alamadığını söyleyebilir.

Bunu daha önce duydum geçmiş olsun aynı şey fast geri alma var gönderdiniz yanlış oldu diye geri çekebilirsiniz düzeltmedilerse karşı tarafa sormuyordu.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X

Öneriler çoğunlukla,

Ancak şunu yapabilir.

Bizzat eniştem yaşadı.
    Adamlar arabaya bakmaya 2 kişi geliyor, Yakın arkadaşımla geldim o bakacak diyorlar enişteme, Arabaya bakılıyor ediliyor, Anlaşıyorlar hadi noter diye
    Hop yolda bi haber abi şöyle böyle akşam 5den önce gelip kesin alcaz diyip 12bin lira nakit kapora bırakıyorlar.

Akşam geliyor yine ikisi tam 16:30 noter kapandı kapanacak, İşlemler başlarken yanındaki arkadaş bi sigara içiyim geliyim diyip aşağı iniyor, İşlem devam ederken para yatıyor eniştemin hesaba, Bakıyor ki parayı gönderen farklı arabayı alan farklı kişiler, Eniştemde aynı sizin hesap parayı ablamın hesaba atmaya çalışıyor, Parada bloke var geçmiyor.

İşlemi iptal etmişler, polis çağırıyorlar, tabi alt kattaki sigara içen herif topuklamış bile.
    Polis diyor ki bir şey çıkmaz, arabanı alıp gitselerdi, para da gitseydi anca o zaman işlem yapabilirdik.
    Sonra bakıyorlar ki 12bin kaporanın neredeyse yarısı sahte para, adam sahte paradan yargılanıyor şimdi.

Eğer paranın farklı kişiden geldiğini fark etmese, para gidecek, arabada gidecek, bir gecede parça pinçik ederlerdi muhtemelen arabayı.

Alım satım yapar iken yeni sistemleri kullanmanızı öneririm, ziraat bankası kendi sistemine güvenli ödeme sistemi diyor mesela, çok komik bir ücretle (20TL) Para ortak fonda tutulup işlem bitince geçmesi gereken kişinin hesabına geçiyor
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Kısmetse Medley
    Arkadaşlar son durumumum şöyle;
    güvenlik ayarlarına girdim yurt dışı ip numaralarına iptali seçtim.
    Yetmedi banka girişlerini de iptal ettim.
    Bir de ip kısıtlaması var onu da yalnız bu ip'den olarak işaretledim.
    Modemi açıp kapadığımda ip numarası değiştiği için artık ben bile giremiyorum. Kısıtlı ip numarası veriyor.
    Demem o ki şimdi çok sağlam oldu.
    Bilginiz olsun o son işlemi çok anlamıyorsanız yapmayın.
    Bir hafta böyle kalsın bakalım daha sonra
    160 'ı arayıp nasılsa düzelttiririm. Şüpheli durumlarda veya sorun olunca bu numarayı arıyorsunuz(160) bilginiz olsun.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Motorumu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Modemi açıp kapadığımda ip numarası değiştiği için artık ben bile giremiyorum. Kısıtlı ip numarası veriyor.
    Demem o ki şimdi çok sağlam oldu.
    Bilginiz olsun o son işlemi çok anlamıyorsanız yapmayın.
    Gercekten cok saglam yapmissiniz :D

Bilmeyenler icin, tek IP ile sinirlandirma yapmak istiyorsaniz evinizin/isyerinizin internet baglantisinin degismez IP (static IP) adresine sahip olduguna emin olun. Statik IP adresine sahip oldugunuzdan eminseniz, ogrenmek icin cesitli siteleri kullanabilirsiniz.

ifconfig.me
    ipecho.net
    whatismyip.com

vs.
    okanbagiscan bunu beğendi.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a ney

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150

Öneriler çoğunlukla,

Ancak şunu yapabilir.

Abi senin bu tarz tecrübelerin önemli cidden.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

Bu güvenlik ayarları iyimiş. Ben şifre yenilemem gerekirse onun için neler talep edilmesi gerektiği ve yurtdışından erişim engelini değiştirdim.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Araç satış işlemini noterden yaptıysanız artık sıkıntı olmuyor, yeni sistemde para bloke oluyor, satış işlemi bitiyor ve noter onay vermeden para satıcının hesabına geçmiyor. Bu sistemin dışına çıkmazsanız sorun yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:16 ----------

Yurtdışı kaynaklı sitelerden yapılan dolandırıcılıkların çözümü zor, bizim polisin oralara laf geçirebilmesi malum sebeplerle mümkün değil.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı Motorumu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar iki dir mailimden e devlet şifreme 10 kez başarısız giriş denemesi olduğu konusunda uyarı geliyor. En son bu gün gelen uyarıda şifremi geçici olarak bloke etmişler.

Giriş geçmişinden girişi zorlayan ip numarası gözüküyor? Tabi vpn ile sahte bir adres gözükebilir. Sizce savcılığa gitmeli miyim yoksa boşuna mı uğraşmış olurum.

Not: Güvenlik ayarımı yurtdışı ip ler için yasakladım size de tavsiye ederim.
    E-Devlet E-Anhatar ile iki yönlü doğrulamayı da aktif edersen, hesabını daha güvenli hale getirebilirsin. Geçmiş olsun.
    Motorumu bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Küçük bir bilgilendirme daha.

Uzun zaman önce e-devlet şifremi cep telefon numaramla ilişkinlendirmiştim.
    Numara şirkete ait ama 25 yıldır ben kullanıyorum.

15 yıl önce anneme bir cep hattı almıştım. Halen onu kullanır.
    Ancak hat benim adıma kayıtlı ve sahip olduğum mobil hatlar listesinde sadece bu hat görünüyor.

Noterde işlem yaptığımda, kullanıcı ayarlarında kaydettiğim ve 25 yıldır kullandığım numaraya değil,
    sahip olduğum mobil hatlar listesinde görünen ve annemin kullandığı numaraya sms mesajı gidiyor.

Bununla karşılaşan ve çözmenin yolunu bilen var mı?
    M.balibey bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gercekten cok saglam yapmissiniz :D

Bilmeyenler icin, tek IP ile sinirlandirma yapmak istiyorsaniz evinizin/isyerinizin internet baglantisinin degismez IP (static IP) adresine sahip olduguna emin olun. Statik IP adresine sahip oldugunuzdan eminseniz, ogrenmek icin cesitli siteleri kullanabilirsiniz.

ifconfig.me
    ipecho.net
    whatismyip.com

vs.
    Statik İp için ben aylık 20 tl ek para ödüyorum.Talep etmediyse kullanıcı statik değildir zaten.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)