Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Gurbetçilerin had sınırlarını aşmaları.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözlü olarak etmen gerekmiyor. İmzaladığın evraklarda olabilir.

Bu arada senin etmemiş olman böyle bir yeminin olmadığı manasına gelmiyor.

Ben ülke adı vermedim.

O yüzden bir kez daha bak. Özellikle Abd ye.
    Sonra diğerlerine...
    ABD farklı evet, Avrupa'da yok öyle şeyler veya istisnadır. Avrupa'da devlet vatandaşın hizmetkârıdır, vatandaş devletin değil, o sebeple asıl yemin etmesi gerekenler vatandaşlar değil devlet hizmeti görenlerdir.

Bizdeki devlet ve vatandaşlık anlayışları son derece (yanlış demeyeyim hadi) farklı. (Şahsi tecrübelerim de var bu konuda ama forumda tartışacak değilim. Beni tanıyanlar tahmin edecektir...)
    espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABD farklı evet, Avrupa'da yok öyle şeyler veya istisnadır. Avrupa'da devlet vatandaşın hizmetkârıdır, vatandaş devletin değil, o sebeple asıl yemin etmesi gerekenler vatandaşlar değil devlet hizmeti görenlerdir.

Bizdeki devlet ve vatandaşlık anlayışları son derece (yanlış demeyeyim hadi) farklı. (Şahsi tecrübelerim de var bu konuda ama forumda tartışacak değilim. Beni tanıyanlar tahmin edecektir...)
    Yemin deyince, askerde ettiğimiz yemin gibi falan anlaşılıyor.

İlla resmi bir yemin veya and olması gerekmiyor.
    Doktorlarda hipokrat yemini var.

Ben mühendisim. Diplomamı alırken yazılı bir metin vardı. Okudum ve imzaladım. O metinde bir yemindi.

"Yemin" kelimesi farklı algılababildiği için, buna belkide "sözleşme" demek daha yumuşatabilir algıyı.

Önemli olansa şu,

Bir ülkenin vatandaşı olduğunuzda, istisna ülkeler olsada, otomatik olarak o ülkenin vatandaşlarının tabi olduğu kuralları kabul etmişsiniz demektir.
    İlla bizim milletvekillerinin yemin törenindeki gibi bir yemin etmenizde gerekmiyor.

Neredeyse tüm dünya ülkelerinde otomobil kullanmak için ehliyet gerekli.
    "Ehliyetim olmadan otomobil kullanmayacağım" diye ne bir yemin ettiniz ne bir evrak imzaladınız. Ama bunu bilmek ve uygulamakla yükümlüsünüz (ister vatandaş olun, ister olmayın).

İngiltereye gittiğinizde trafiğin soldan aktığını bilmekle yükümlüsünüz. Gibi...

Alamancılar Türkiye'ye paralarını getirip, mal mülk sahibi olup bunu Alman devletinden saklamaması gerektiğini, hatta bu edinimleri nedeniyle bazı yardımları almaması gerektiğini bilmesi gerekiyor.

Özetle tekrar olacak ama,
    Yeminin illa törenle yapılması veya imzalanması gerekmiyor...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok konuşmussunuz, final durum nedir?

Gurbetciler ülkeden sonra evimizin yönetiminde de karar mı verecekler?

yaşamadıgı ülke hakkında vır vır konusan adam yaşamadıgı ev hakkında da konussun ne farkı var.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahatsızmı oldun, iltifatmı ettin, başka birşeymi demek istedin?

Ne dediğin belli değil.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahatsızmı oldun, iltifatmı ettin, başka birşeymi demek istedin?

Ne dediğin belli değil.

havalarda sogudu diyorum.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    havalarda sogudu diyorum.
    Bizim burda hala sıcak ama hafiften serinlemeye başladı...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim burda hala sıcak ama hafiften serinlemeye başladı...
    yazlık eldivenle motor sürünce güneş yoksa bi yerden sonra uyuşturmaya başladı elleri.

dikkat etmek lazım, refleksler azalıyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

Gurbetciler ülkeden sonra evimizin yönetiminde de karar mı verecekler?

yaşamadıgı ülke hakkında vır vır konusan adam yaşamadıgı ev hakkında da konussun ne farkı var.
    Ciddi değilsin di mi bu soruda?

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ciddi değilsin di mi bu soruda?

Ben ikametgahı başka ülkede olan bir insanın ülke işlerinde hiçbir söz sahibi olmaması gerektiğini savunuyorum.
    ero__ bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben ikametgahı başka ülkede olan bir insanın ülke işlerinde hiçbir söz sahibi olmaması gerektiğini savunuyorum.
    Bunu anladım, elbette savunabilirsin de, verdiğin örnek pek gerçekçi değil.
    Senin evinle adamın hiçbir alakası yok ama temcit pilavı gibi tekrar ediyorum :D adamın elinde TC pasaportu var. Bu yüzden zaten vatandaşlık ile oturum izni farklı şeyler. Yıllardır Almanya'da, İsviçre'de Avusturya'da yaşayan milyonlarca Türk var, bunların bir kısmı oy kullanamıyor çünkü vatandaş değiller. Burada bulunmalarına ve çalımalarına izin var, ancak örneğin Federal Almanya Cumhuriyeti vatandaşı değiller.

Yani olay ikametgah senedi değil, olay vatandaşlık sözleşmesi. Ben İngiltere'de yaşıyor olsam da UK vatandaşı değil TC vatandaşı isem, benim UK'de iş bulabilme şansım, diğer ülkelerde iş bulabilme şansım iznim ülkeye giriş şartlarım vs hepsi elimdeki pasaporta göre şekilleniyor, elimde tuttuğum pasaport benim yaşam kalitemi belirleyen birinci kalem. Bu nedenle de ülkenin yönetiminde söz sahibiyim, bunda yanlış bişey yok.
    5 sene burada oturmayan vatandaş değil dersin, de yani o da öyle zart diye kestirip atılacak bişey değil.

Mesela Almanya'da federal seçimlerde sadece vatandaşlar oy kullanabiliyor. Yerel seçimlerde ise EU vatandaşı olan expatlar da oy kullanabiliyor, aynı şekilde EU parlamentosu seçimlerinde de. Almanya'da yaşamayan Alman vatandaşları eğer son 25 yılda 3 ay, evet 3 ay kesintisiz Almanya'da yaşamışlarsa oy kullanabiliyorlar. Fransa mesela vatandaşsan oy kullanırsın nokta diyor, bizim gibi, herhangi bir başka koşul aramıyor. İsviçre'de federal seçimlerde oy kullanabiliyor yine vatandaşlar, nerede olurlarsa olsunlar, ama kanton seçimleri vb yerel seçimlerde İsviçre'den ayrılmadan önce kayıtlı oldukları kantonun kuralları devreye giriyor.

Biz olaya Avrupa'nın genelindeki Türkler AKP'ye oy verip bizimle dalga geçerler gibi bileniyoruz, benim itirazım buna.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Askerlik yapiyorsa, orada calismis ve emeklilik sistemine katkida bulunmussa, velhasil vatandaslik kurallarinin hepsini yerine getiriyorsa, niye olmasin? Ikametgah nedir? ABD ya da Avrupa'da yasayinca oy kullanabiliyor musunuz? Hayir. Cunku oy kullanmak ikametgahla degil, vatandaslikla olur.

Bir de sebep samimi degil. Avrupadaki Turkler kendi siyasi gorusumuze cok ters ve sacma gelen beyanlarda bulunuyorlarsa, bu beyanlara karsi olunur, beyani yapanlarin da bulundugu bir kategoriyi tumden engelleme cabasi nedir? Eminim tam tersi olsa, yani kendi siyasi gorusunuzu destekleseler hic boyle bir baslik acmazdiniz.

Motosikleti
    Yok.
    Annem Alman pasaport sahip. Aslen Alman sonradan Turk vatandasligina geçti. 1962 senesinden beri Turkiye'de ikamet ediyor. Corona zamanı buraya geldiğinde her Alman vatandasina ücretsiz yapılan asiyi maalesef, ikametgahi Türkiye olduğu için olamadı.
    Ama oy verme olayı ile ilgili hiç araştırma yapmadim. Son oylamada burada olmasına ragmen.

Geçen senelerde, seçtim zamanı yurt dışına çıktığımzaman Türk Vatandaslari için havalimanlarindaki öyle sandiklarina gittiğimde oyumu kullanamadim. Ikametgahim Turkiye'de olduğu için. Türk vatandaşı değil miyim? Neden oyumu kullanamadim?
    Daha önce de yazmıştım. Kısa süreli, görevi için yurt dışında yaşamak zorunda olanlar haricinde hangi siyasal görüşme sahip olursa olsun onlarda yıl Turkiye dışında yaşayan, çalışan kisilerin oy hakkinin olmamasi lazım.

Herkes kendince yorumluyor, killingroad ın haklı oldugu noktalar olsa da hasmet her zamanki gibi bencilce hareket ediyor.

Sebebi söylüyorum cok basit, yaşamadıgın, ikamet etmediğin, belki de bir daha işin olmayacak bir ülkenin yönetim kararları ile ilgili oy vermek sacmaaaaa.

pasaport olsun, çifte vatandaşlık olsun vs. hiç fark etmez. Bu ülkede yönetici gücün aldıgı kararlar yaşamını etkilemiyorsa , yönetici gücü secmenin bir anlamı yok.

hasmet bu arada konuyu saptırıyorsun, burada calısmıs, emeklilik primi ödemiş ve askerliğini yapmıs ise zaten bu süreç içerisinde ülke sınırlarında oldugu için oyunu vermiştir. artık ülkeyi terk ettiyse bizimle alakası kalmamış demektir. Napalım askerlik yaptı diye milletvekili mi yapalım adamı

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Aynı fikirdeyim, fiilen yaşadığı ve ürettiği yer neresi ise sadece orada oy kullanmalı. Senede 15 gün tatile gittiği yerin hayatını etkileyecek oy kullanmak kadar saçma bir şey olamaz.
    Düşünün ki ülkenin ekonomisi ne kadar kötü olursa onlar için o kadar iyi oluyor, böyle şey olur mu?
    tommygun, ero__, Cenk Ayvaz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Herkes kendince yorumluyor, killingroad ın haklı oldugu noktalar olsa da hasmet her zamanki gibi bencilce hareket ediyor.

Sebebi söylüyorum cok basit, yaşamadıgın, ikamet etmediğin, belki de bir daha işin olmayacak bir ülkenin yönetim kararları ile ilgili oy vermek sacmaaaaa.

pasaport olsun, çifte vatandaşlık olsun vs. hiç fark etmez. Bu ülkede yönetici gücün aldıgı kararlar yaşamını etkilemiyorsa , yönetici gücü secmenin bir anlamı yok.

hasmet bu arada konuyu saptırıyorsun, burada calısmıs, emeklilik primi ödemiş ve askerliğini yapmıs ise zaten bu süreç içerisinde ülke sınırlarında oldugu için oyunu vermiştir. artık ülkeyi terk ettiyse bizimle alakası kalmamış demektir. Napalım askerlik yaptı diye milletvekili mi yapalım adamı
    E abi ama etkiliyor işte yazdım ya, benimelime TC pasaportu verdiğin an TC hükümetinin yaptığı tüm ekonomi ve dış politika hamleleri benim yaşam kaliteme, dolaşma özgürlüğüme, iş bulma kapasiteme, hepsine etki ediyor. Ayrıca pasaport sahibi olarak her an istediğimde ülkeme geri dönme hakkım var, döneceğim ülkenin nasıl yönetildiği ile ilgili de söz sahibi olmalıyım.

Kimsenin fikrini değiştirmek haddime değil elbette, güzel güzel fikirlerimizi sunuyoruz, ama ben bir şeyi merak ediyorum. Yanlış da anlaşılabilecek bir şey, öyle anlamayın lütfen.
    Tüm gelişmiş ülkelerin sizin söylediğinizin aksi yönde bir uygulama yapması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanlış anlaşılabilecek nokta bu, "Almanya yapıyorsa doğrusu budur" falan demiyorum; bu şekilde olması size ne düşündürüyor, onu merak ediyorum.

Avustralya - Ayrılmanın üzerinden 3 yıl geçtiyse ve 6 yıl içerisinde geri dönme niyeti varsa oy kullandırtıyor. Niyetin beyanı falan orta doğuya çok ters şeyler ama söylediklerinize yakın bir uygulama.
    Avusturya - İzin veriyor. 10 yılda bir seçmenliğin yenilenmesi gerekiyor sadece, yenileme için dönücem falan demeye gerek yok.
    Belçika - Bırakın federal seçimleri, yerel seçimlerde bile oy verilebilmesi üzerine kanunlar var.
    Kanada - Eskiden 5 yıldan az süre yurtdışında yaşayanlar oy kullanabiliyordu, 2019'da bu kısıtlama kaldırıldı.
    Çekya - Kullanabiliyorlar.
    Finlandiya - Kullanabiliyorlar.
    Almanya - 14 yaşına kadar kesintisiz 3 ay oturulduysa izin veriyor.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    E abi ama etkiliyor işte yazdım ya, benimelime TC pasaportu verdiğin an TC hükümetinin yaptığı tüm ekonomi ve dış politika hamleleri benim yaşam kaliteme, dolaşma özgürlüğüme, iş bulma kapasiteme, hepsine etki ediyor.
    Yorma kendini...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

E abi ama etkiliyor işte yazdım ya, benimelime TC pasaportu verdiğin an TC hükümetinin yaptığı tüm ekonomi ve dış politika hamleleri benim yaşam kaliteme, dolaşma özgürlüğüme, iş bulma kapasiteme, hepsine etki ediyor. Ayrıca pasaport sahibi olarak her an istediğimde ülkeme geri dönme hakkım var, döneceğim ülkenin nasıl yönetildiği ile ilgili de söz sahibi olmalıyım.

Kimsenin fikrini değiştirmek haddime değil elbette, güzel güzel fikirlerimizi sunuyoruz, ama ben bir şeyi merak ediyorum. Yanlış da anlaşılabilecek bir şey, öyle anlamayın lütfen.
    Tüm gelişmiş ülkelerin sizin söylediğinizin aksi yönde bir uygulama yapması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanlış anlaşılabilecek nokta bu, "Almanya yapıyorsa doğrusu budur" falan demiyorum; bu şekilde olması size ne düşündürüyor, onu merak ediyorum.

Avustralya - Ayrılmanın üzerinden 3 yıl geçtiyse ve 6 yıl içerisinde geri dönme niyeti varsa oy kullandırtıyor. Niyetin beyanı falan orta doğuya çok ters şeyler ama söylediklerinize yakın bir uygulama.
    Avusturya - İzin veriyor. 10 yılda bir seçmenliğin yenilenmesi gerekiyor sadece, yenileme için dönücem falan demeye gerek yok.
    Belçika - Bırakın federal seçimleri, yerel seçimlerde bile oy verilebilmesi üzerine kanunlar var.
    Kanada - Eskiden 5 yıldan az süre yurtdışında yaşayanlar oy kullanabiliyordu, 2019'da bu kısıtlama kaldırıldı.
    Çekya - Kullanabiliyorlar.
    Finlandiya - Kullanabiliyorlar.
    Almanya - 14 yaşına kadar kesintisiz 3 ay oturulduysa izin veriyor.

Hocam yurtıdşına yerleşmiş isen hükümetin aldıgı kararlar iş bulmanı ya da yaşam kaliteni nasıl etkiler?

En fazla pasaport nedeniyle gezerken sıkıntı yaşarsın. Saydıgın şeyler zaten yurt dışına yerleştikten sonra olan değil yurtdışına yerleşmene engel olan şeyler

Hükümet burada benim eğitimime, işime, aileme, evime, sokağıma, parama, bankama, cocuguma, hukuki haklarıma, yaşam özgürlüklerime karışıyor. Yurtdışında özgürce gezmek ile aynı önem derecesinde değil bunlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

hatta bakın adamlar o kadar bizi umursamıyor, euro yükselişinden memnun ki, buradan daha da mal almak ucuza tatil yapmak için kullandıgı oy oranına bakın.

Batı da yaşayıp sağ partiye oy vermek nedir ya

2018 Almanya Oy Dağılımı

Cumhur İttifakı %64.55

Millet ittifakı %19.27

Diğer %14.37

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Hocam yurtıdşına yerleşmiş isen hükümetin aldıgı kararlar iş bulmanı ya da yaşam kaliteni nasıl etkiler?

En fazla pasaport nedeniyle gezerken sıkıntı yaşarsın. Saydıgın şeyler zaten yurt dışına yerleştikten sonra olan değil yurtdışına yerleşmene engel olan şeyler

Hükümet burada benim eğitimime, işime, aileme, evime, sokağıma, parama, bankama, cocuguma, hukuki haklarıma, yaşam özgürlüklerime karışıyor. Yurtdışında özgürce gezmek ile aynı önem derecesinde değil bunlar.
    Önem derecesi kıyaslaması yapmak zor, her bireyin kendi yaşam koşulları onlarca farklı konuya göre şekillenebilir. Ama yurtdışında yaşıyorsan zaten ne etki edecek diyorsan;
    TC pasaportu ile İngiltere'de iş bulmak ile Alman pasaportu ile İngiltere'de iş bulmak farklı şeyler. Hem kanuni tarafı var işin, hem de senin birey olarak o pasaport ile nasıl algılandığın kısmı var. En canlı örneği, tersten de olsa ilişik durumu açıklaması açısından güzel olan İngiltere. Adamlar salakça bir hareketi (Brexit) çok salakça şekilde yönettiler ve şimdi uğraştıkları konular hem komedi, hem de düşündürücü. Polonyalı tır şöförleri bir anda İngiltere'de çalışamaz oldular mesela. Evet bu İngiltere'nin aldığı karar nedeniyle bakın itirazım yok, ama Polonya pasaportu sahibi olmaları nedeniyle bir anda iş bulamaz oldular. Sahip olduğun pasaport iş bulmana etki eder. Polonya mesela Brexit öncesi İngiltere ile masaya oturup bu çalışma koşulları için bir anlaşma sağlasaydı, şu an işlerine sahiplerdi hala. Hiç yaşamadıkları Polonya'daki hükümetin çalışması bu şekilde etkilerdi hayatlarını.

Seyahat özgürlüğü konusu var ki bunu "gezme tozma özgürlüğü" şeklinde algılamak da çok doğru değil, ki gezmek tozmak da bir hak.

Burada ise öğlen yemekte içtiğim biraya kadar karışabiliyorlar, tabii ki kıyaslanacak bir şey yok. Ama hakkın kıyaslaması da olmaz zaten. Ben 2 oy atayım onlar yarım oy mu atsın o zaman.

Kızıyorsunuz ama Haşmet haklı işte. Batıdaki sosyal devletin kaymağını yiyip burada halkına düşman olan adamlara oy verilmesi kanımıza dokunuyor, evet ben de sinirden deliriyorum. Sarı mikrofonda gurbetçilerle kavga etme şansım olur diye tarihi yarımadaya gidesim falan geliyor. Burada Avrupa'yı hiç görememiş garibanlara yalan dolan ata ata Türkiye övmelerine kuduruyorum öfkeden. Ama bu öfke, bu nefret, bu yaptıkları yüzsüzlük, oy kullanma haklarını ellerinden almam için gerçeli bir sebep değil.

anladıgım kadarıyla yakındıgınız kısım TC pasaportu ile Almanya'ya gitmişsiniz oradan İngiltere'ye gecmek istiyorsunuz ancak yanınızda çalışan Hans 'ın pasaportu sizinkinden daha güçlü olduğu için sizin işiniz daha zor.

Aslında buradan baktıgımızda zaten ülkeden gidip daha iyi şartları elde etmiş bir birey, cok daha iyisini elde etmek için ülke hakkında karar verebilme yetkisi istiyor. Yani iyinin iyisini elde etmek için benim buradaki tüm hayatım hakkında işlem yapan hükümet için oy kullanabilmeyi savunuyor.

Açıkçası bu bana adil gelmiyor.

Herkesin fikri kendine göre, ama ne ben sizi ne siz beni ikna edemezsiniz bu konuda.

Su an brüt kazancımın %55-60 aralıgındaki kısmını öyle ya da böyle benden kesme yetkisi olan hükümeti secme konusunda sadece "yurtdşında yaşıyorum baska ülkeye gidip daha da iyi yaşamak istiyorum" diye oy verebilmesi hiçbir şekilde mantıklı gelemez bana, üzgünüm (akp chp fark etmez).

Hepsini geçtim, yukarda oy oranlarını paylaştım.
    Ülkenin ekonomik krizde oldugu ve yönetilemediği zaten net olarak ortada. Türkiye'deki orandan cok daha fazlasını alıyor ise mevcut hükümet, elindeki pasaportu daha da güçsüzleştirmeyi seciyorsa (bu varsayım değil zaten olan bir konu) , demek ki gurbetci tayfanın oyunun temel amacı ingiltereye gitmek değil, türkiyeye geldiğinde bizi gundiklemek

madem konu pasaport, son 20 senede pasaportunu güçsüzleştiren bir partiye neden oy veriyorlar?

NEden gurbetci açım diyen adama "aç değilsin nankörsün ekonominiz cok iyi" diyor ?

Bu arada almanyanın sanırım neredeyse tamamına yakını çifte vatandaştır, TR pasaportundan onlara ne ? yanılıyor olabilirim.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şimdi haddimi aşmazsam hatayı şurada yapıyorsun, "zaten buradan gitmiş daha iyi şartlara kavuşmuş"
    Tamam da, kanunlar ve haklar UK'nin TC'den iyi yaşam şartları sunmasına göre düzenlenmez ki Mecburiyetten de gidiyor olabilirim. Bizim kötü yönetilen bir ülkede yaşadığımız gerçeğinden yola çıkıyorsun, bu doğru değil.

E Almanya'da oylar öyle çünkü Almanya'ya en vasıfsız insanlar fiziki iş yapmak için gittiler, sonra çok acayip bir hayat kurdular kendilerine, kafalar çok güzel. Ama İngiltere'de akp ikinci parti bile değil mesela, çünkü İngiltere'ye de muhtemelen tüm Türk diasporası içindeki en eğitimli insanlar gitti.

Sorduğun iki "neden" sorusuna ahlaklı bir dille cevap veremem şu an Killa Hakan dinliyorum :p

Yurtdışında yaşayan insanlarda vatandaşlığa geçme işi çok kolay olmayabiliyor duygusal olarak. 15 yıla yaklaşmıştır Hollanda'da yaşayan arkadaşım mesela bayağı geç geçti Hollanda vatandaşlığına, Gezi'de işinden istifa edip Türkiye'ye eylemlere gelmişti, "Türklükten çıkmak" olarak kodlamış kafasında vatandaşlıktan çıkmayı ki milliyetçi biri falan da değil. Neyse sonra aklı başına geldi, gitti Hollanda kralının elini öptü aldı vatandaşlığını O yüzden çok büyük kısmında bu çifte vatandaşlık durumu olmayabilir, zaten izin de vermiyorlar özel durumlar dışında. Hollanda mesela Hollanda'da doğduysa ve ailesi Türkiye kökenli ise izin veriyor çifte vatandaşlığa, yoksa arkadaşımın durumu gibi bişeyse çık TC'den öyle gel diyor.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)